15. Slajdy w Buku: Gruzja, Indie

Biblioteka Miejska i Kino w Buku  oraz  Agencja Podróżnicza Terra Incognita
przy współpracy Oddziału PTTK w Buku
zapraszają w sobotę 20 stycznia na  15.
Podróżnicze Slajdy w Buku.
Zobaczymy dwa pokazy slajdów prezentowane podczas 16 i 17 edycji Festiwalu Slajdów Podróżniczych Terra w Warszawie.

 

Najpierw z Magdaleną Konik wyruszymy w kilkumiesięczną wędrówkę z gruzińskimi pasterzami i stadami owiec  przez leżącą w górach Kaukazu Tuszetię.

Później  Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie  odkryją przed nami  południe Indii. Odwiedzimy zadziwiającą różnorodnością architektury i krajobrazów Karnatakę, Tamilnadu z imponującymi hinduskimi świątyniami i zanurzoną w zieleni gajów palmowych nadmorską Keralę.

sobota, 20 stycznia, godz. 15.30

TAJEMNICE WSCHODNIEJ GRUZJI
(pokaz slajdów Magdaleny Koni)

Majestatyczny Wielki Kaukaz to miejsce, gdzie przez tysiące lat historii przez liczne wojny i najazdy ludzie co chwilę tracili wszystko. Ktoś kiedyś napisał, że zamiast południków i równoleżników biegły tu linie frontu, które zmieniały się przy mocniejszym podmuchu wiatru. To właśnie tutaj z niezwykłą żarliwością ludzie walczyli o swoją wolność, ale też o zachowanie swojej tożsamości i tradycji. Góry, gdzie nadal chrześcijaństwo miesza się wierzeniami pogańskimi, a honor ważniejszy jest niż życie.
„Zafascynowana najdzikszą częścią gruzińskiego Kaukazu postanowiłam zamieszkać z Tuszami, by doświadczyć, zrozumieć i poznać lepiej ich kulturę. Tuszetia – miejsce, które skradło mi serce, nauczyło cierpliwości i pokory a jednocześnie stało się prawdziwym domem. Zapraszam na opowieść o życiu w Tuszetii, o jej tradycjach, ludziach tam mieszkających, pogańskich wierzeniach, rytuałach i zmaganiu się z różnicami kulturowymi, by zostać zaakceptowaną w męskim świecie kaukaskich dżygitów. Od wspólnego wejścia ze stadami przez góry do Tuszetii, święta, codzienne życie do wspólnego wyruszenia do Doliny Alazańskiej na zimę.”

Magdalena Konik
Magdalena Konik – fotograf freelancer, dziennikarka, podróżniczka, pasjonatka jeździectwa. Od ponad 3 lat związana zawodowo z Gruzją. Współpracuje z prasą gruzińską (Georgian Journal oraz IWPR) oraz polską (KONTYNENTY, Nowa Europa Wschodnia). By realizować swoje projekty fotograficzne przeprowadziła się do Gruzji. Wyróżniona dwukrotnie w galerii National Geographic. Autorka bloga www.migawkizpodrozy.com

sobota, 20 stycznia, godz. 17.15

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla dzieci pt.
„KAUKAZ OCZAMI DZIECI”

 sobota, 20 stycznia, godz. 17.30

INDIE – INTRYGUJĄCE POŁUDNIE
(pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów)

Południowa część Indii rozciąga się od rozległego płaskowyżu Dekan, przez  porośnięte bujną roślinnością wzgórza Ghatów Zachodnich i wybrzeża Morza Arabskiego oraz Oceanu Indyjskiego, aż do przylądka Komoryn.
Z kosmopolitycznego, tętniącego życiem Mumbaju przez nadmorskie Goa z portugalskimi klimatami dotrzemy do stanów Karnataka, Tamilnadu i Kerala.
W urozmaiconej architektonicznie Karnatace odwiedzimy: opuszczone stolice i forty, skalne świątynie w Badami, zjawiskowe ruiny Hampi – dawnego królestwa Widżajanagary,  misternie rzeźbione świątynie w  Halebidzie i Belurze, gigantyczny posąg dżinijski oraz baśniowy pałac maharadży w Majsurze.
Imponujące hinduskie świątynie Tamilnadu przyciągają  pielgrzymów z całych Indii. Nas oszołomią gopurami – strzelistymi bramami świątynnymi pokrytymi niezliczonymi rzeźbami. Odbywają się tu tajemnicze obrzędy a wpływy islamu są znacznie słabsze niż na północy Indii.
Kerala zanurzona w zieleni gajów palmowych z malowniczymi nadmorskimi mieliznami, pięknymi plażami, nasyconymi historią miastami portowymi oraz sielskimi rybackimi wioskami urzeka swoim rajskim pięknem. Zajrzymy też na górskie plantacje kawy, herbaty i słynnych aromatycznych przypraw. Będziemy uczestniczyć w widowiskowych festiwalach i wywodzącym się z ceremonii religijnych spektaklu Kathakali oraz widowisku boskiego tańca tejjam.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja wędrowania po górach stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe i poznawcze do Indii, zorganizowali ponad 150 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup oraz ponad 100 wypraw poznawczych, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. www.terra.waw.pl

Bilet wstępu na jeden pokaz 6 zł,  Biblioteka i Kino w Buku, Plac St. Reszki 29, Buk

 

Komentowanie jest wyłączone