Iran w październiku

Zapraszamy na październikową wyprawę do pięknego i ciekawego Iranu. Nasza wyprawa będzie prowadziła przez najciekawsze miejsca, w których poczujemy powiew minionych czasów, a wrażenia skonfrontujemy z obrazem współczesnego państwa.

Najpiękniejsze miasta Iranu

Na szlaku naszej wyprawy odwiedzimy różnorodne i przepełnione orientalnym klimatem miasta: Shiraz – miasto poetów i wspaniałych perskich ogrodów; Isfahan – perłę perskiej architektury z czasów świetności szachów (pałace, meczety i nastrojowe mosty); Yazd – pustynne miasto zbudowane z glinianych cegieł, kolebkę zoroastryzmu, gdzie zobaczymy słynne Wieże Milczenia; Kerman z pięknymi mozaikami meczetów i łaźni, które odnajdziemy w zaułkach rozległego bazaru, równie ciekawego jak odwiedzane w poprzednich miastach.

Na karawanowym szlaku przez pustynię Dasht-e Lut

Skrajem pustyni Dasht-e Lut wiodła jedna z odnóg Jedwabnego Szlaku, którą kupcy podążali w stronę Zatoki Perskiej. Dzięki temu rozkwitły miasta Yazd i Kerman oraz powstały liczne przydrożne karawanseraje, w których zatrzymywali się ówcześni podróżnicy. Położenie miast w jednym z najgorętszych miejsc na świecie wpłynęło na rozwój niezwyklej glinianej architektury z ciekawymi udogodnieniami jak pełniące funkcje klimatyzacji wieże wiatrowe, podziemne wodociągi i lodówki. Często zabudowania miały charakter obronny, powstawały liczne forty i cytadele, przypominające piękne piaskowcowe formacje, które podziwiać będziemy na pustyni Lut.

Komentowanie jest wyłączone