Kaszmir w Gorzowie Wlkp.

Zapraszamy w sobotę, 13 kwietnia o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotograficznej „Kaszmirscy nomadzi” (Mała Galeria GTF MCK, ul. Chrobrego 4, Gorzów Wielkopolski)
„Kaszmirscy nomadzi” to wystawa, która była prezentowana w dniach 21-23 września 2017 w ramach XXII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Więcej zdjęć oraz opowieści z Kaszmiru przedstawiamy podczas pokazu slajdów „Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju”, który  odbędzie się w ramach cyklu: „Slajdowiska MultiKulti” (Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26, Gorzów Wielkopolski)

„Kaszmirscy nomadzi” – wystawa fotografii

 

Podczas trekkingów w górach Kaszmiru często spotykaliśmy pasterzy wędrujących całymi rodzinami i pędzących stada kóz, owiec lub bawołów. Postawni brodaci mężczyźni ubrani w szerokie spodnie i długie koszule oraz kobiety w kolorowych strojach razem z dziećmi wiosną migrują z nizin na górskie pastwiska. Ich wędrówka trwa niekiedy dwa tygodnie. Swój dobytek na całe lato wiozą na jucznych koniach docierając w doliny, w których od pokoleń wypasają zwierzęta. Mieszkają w prostych chatach z gliny z dachami przykrytymi ziemią i darnią. Jesienią wracają na niziny do swoich zimowych domów.

 

Gudżarowie bo tak nazywa się ta grupa etniczna zamieszkują indyjskie stany Jammu & Kashmir, Himachal Pradesh i Uttaranchal. Zajmują się głównie hodowlą zwierząt, Dodhi Gujjars to pasterze bawołów a Bakarwal Gudżars to pasterze kóz i owiec. Pastwiska są przydzielone do rodu a nie do osób fizycznych. Ród składa się z kilku pokoleń i często liczy około 200 osób, zarządza nimi głowa rodu. Gudżarowie mają swoje zwyczajowe prawo i wysokie poczucie etyki oraz własności. Spory rozstrzyga rada starszych. Według jednej z teorii o ich pochodzeniu, Gudżarowie przybyli z Gruzji przez Iran, Afganistan i Beludżystan osiedlając się w Gudżaracie, skąd później dotarli w Himalaje.

„Kaszmir – w poszukiwaniu himalajskiego raju” – pokaz slajdów

 

Kaszmir – wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów. Sercem Kaszmiru jest miasto Srinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią. Powędrujemy do mogolskich ogrodów i przespacerujemy się przez stare miasto z drewnianą zabudową, zajrzymy do meczetów. Zobaczymy, jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego. Odwiedzimy też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta – najbardziej popularnego sportu w Indiach. Przyjrzymy się jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran.

Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu. Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj nie zawsze jest stabilna.

Komentowanie jest wyłączone