Ladakh i Kaszmir w sierpniu!

Sierpniowa grupa do Kinnauru i Spiti jest już zamknięta ale zostały jeszcze ostatnie miejsce na wyjazd w indyjskie Himalaje do Ladakhu i Kaszmiru.
Po zwiedzeniu najciekawszych wiosek i klasztorów buddyjskich w dolinie Indusu przemierzymy drogę do Kaszmiru, aby z pustynnego tybetańskiego Ladakhu przenieść się w zupełnie odmienny przyrodniczo i kulturowo świat. Rozległą zieloną dolinę Kaszmiru zamieszkują muzułmanie, którzy wznieśli tu wiele meczetów. Srinagar stolica Kaszmiru słynie z pływającego miasta na jeziorze Dal, mogolskich ogrodów z XVII w. i drewnianej architektury starego miasta.
Wyjazd poprowadzi Rafał Bartosz.
Program wyjazdu: OD PUSTYNNEGO LADAKHU DO ZIELONEGO KASZMIRU (13-28 sierpnia 2016)

Dawniej karawany objuczone towarami wędrowały z Kaszmiru do Ladakhu przez 16 dni. Świat się skurczył i dzisiaj tyle czasu będzie trwała cała nasza wyprawa. Do Ladakhu dostaniemy się samolotem a do Kaszmiru będziemy podróżować drogą Srinagar – Leh Highway wiodącą przez himalajskie doliny i przełęcze. Podróż tą trasą będzie wspaniałą przygodą obfitującą w piękne widoki i emocje. Po zwiedzeniu najciekawszych wiosek i klasztorów buddyjskich w dolinie Indusu przemierzymy drogę do Kaszmiru, aby z pustynnego tybetańskiego Ladakhu przenieść się w zupełnie odmienny przyrodniczo i kulturowo świat. Rozległą zieloną dolinę Kaszmiru zamieszkują muzułmanie, którzy wznieśli tu wiele meczetów. Srinagar stolica Kaszmiru słynie z pływającego miasta na jeziorze Dal, mogolskich ogrodów z XVII w. i drewnianej architektury starego miasta.

Ladakh – tybetański zakątek Indii

Ladakh to dawne buddyjskie królestwo leżącego w pn-zach części Indii, w górnej części doliny Indusu. W zasadzie jest częścią zachodniego Tybetu z pustynnym górskim krajobrazem i licznymi klasztorami buddyjskimi, które dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku. Podróżując wzdłuż Indusu zwiedzimy najciekawsze klasztory, często zawieszone wysoko na skałach, gdzie w z zewnątrz surowych budynkach ujrzymy kolorowe wnętrza świątyń, spotkamy tam mnichów buddyjskich (czasem podczas modlitw). Odwiedzimy też zielone oazy wiosek z białymi glinianymi domami o płaskich dachach i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki pustynnych gór o różnych odcieniach brązu, gdzieniegdzie ośnieżonych szczytów, serpentyn dróg pnących się przez górskie przełęcze, stromych urwisk nad rzekami i powiewających na wietrze flag modlitewnych.

Kaszmir – rajski zakątek Himalajów

Droga powrotna z Ladakhu przez Kaszmir ma tą niezaprzeczalną zaletę, że przy okazji odwiedzamy zupełnie odmienną krajobrazowo i kulturowo himalajską krainę. Stolica Kaszmiru pięknie położona w olbrzymiej himalajskiej dolinie częściowo znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, gdzie sprzedaje się warzywa uprawiane w pływających ogrodach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami i kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu wokół zieleni a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka po zatłoczonym starym mieście do XIV w. meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń a od miejskiego zgiełku odpocząć możemy pływając shikharą po labiryncie kanałów czy też spacerując po pięknych ogrodach mogolskich na brzegu jeziora.

Komentowanie jest wyłączone.