Spiti i Kinnaur w sierpniu

Odległe zakątki indyjskich Himalajów są krajobrazowo i kulturowo zbliżone do Tybetu. Kamienne buddyjskie klasztory i pustynne krajobrazy dawnego księstwa Spiti kontrastują z drewnianymi świątyniami i zielonymi ogrodami Kinnauru. Trekking czyli wędrówki górskie po starych szlakach karawan i pielgrzymek wprowadzą nas w barwny świat tybetańskiego pogranicza.

Kinnaur – na dawnym szlaku handlowym do Tybetu

Po szoku kulturowym jakim jest nawet krótki pobyt w Delhi, wytchnienie przyniesie nam probrytyjski kurort Shimla, który do dzisiaj zachował klimaty z kolonialnych czasów. Drogą wykutą w skalistych zboczach nad Satledżem wiodącą wzdłuż dawnej granicy z Tybetem dotrzemy do Kinnauru. W tym dawnym księstwie położonym w dolinach rzek Satledż i Baspa hinduizm przenika się z buddyzmem. Obejrzymy unikalną drewnianą architekturę – świątynie w Kalpie i Kothi, fort Kamru w dolinie Baspy oraz wspaniałą świątynię Bhimakali w Sarahanie. Mimo, że dawny szlak do Tybetu przestał być uczęszczany, mieszkańcy Kinnauru nadal z powodzeniem zajmują się handlem. W niezwykle bujnych ogrodach i sadach leżących na górskich zboczach uprawiają warzywa i owoce.

Kinner Kailash – śladami pielgrzymów wokół świętej góry

Majestatyczna sylwetka szczytu Kinner Kailash (6050 m n.p.m.) wznosi się nad doliną rzeki Satledż. Góra ta jest uważana za zimową siedzibę boga Sziwy – wokół niej prowadzi szlak pielgrzymkowy wyznawców hinduizmu. Imponujący masyw Kinner Kailasha będziemy podziwiać o zachodzie słońca z wioski Kalpa, a następnie dotrzemy do jego podnóża w dolinie Baspy.

Spiti – buddyjskie księstwo na pograniczu z Tybetem

Z zielonego Kinnauru, efektowną górską drogą dotrzemy do pustynnego Spiti – byłego himalajskiego księstwa na rubieżach zachodniego Tybetu. Zwiedzanie klasztorów Ki, Tabo, Dhankar, Lalung, Khungri z ich mrocznymi wnętrzami i pięknymi freskami wprowadzi nas w klimaty buddyzmu lamajskiego. Surowe ale bardzo malownicze krajobrazy północnej strony Himalajów zmienią się na pokryte zielonymi łąkami i pięknymi lasami zbocza górskie po przejechaniu przełęczy Rothang w drodze do Manali – popularnego himalajskiego kurortu.

Komentowanie jest wyłączone