Gruzja – WĘDRÓWKI PO KAUKAZIE I TUSZETII


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, zwiedzanie. 16 dni. Cena: 4500 zł + 300 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GGR. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Według legendy, gdy Bóg dzielił ziemię między narodami, Gruzini spóźnili się. Gdy spytał o przyczynę spóźnienia odpowiedzieli, że wznosili długie toasty winem na chwałę Pana. Bogu tak spodobała się ta odpowiedź, że dał im ziemię zarezerwowaną dla siebie. Chociaż wybrzeże Morza Czarnego nie należy do najpiękniejszych na świecie, to Kaukaz ze swoją różnorodnością, pięknem krajobrazu i kulturą zamieszkujących go narodów należy do gór, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Za górami, za lasami – Tuszetia

We wschodniej części gruzińskiego Kaukazu nie znajdziemy wielkich szczytów z lodowcami, ma natomiast Tuszetia wiele innego uroku. To tak, jakbyśmy porównywali Tatry i Beskidy. Które ładniejsze? Po prostu inne. W odizolowanej od świata, ukrytej głęboko w górach Tuszetii zachowała się tradycyjną architektura z pięknymi wieżami obronnymi, w górach spotkamy wielkie stada owiec, pasące się na wpół dziko konie, groźne pasterskie psy. Koło wiosek często znajdziemy święte miejsca niedostępne dla kobiet, pełno tu tajemniczych wierzeń i przesądów… No i wspaniała, często unikatowa przyroda – raj dla zielarzy, obserwatorów ptaków czy też dla ludzi spragnionych wiejskiej sielanki.

Wielki Kaukaz – Swanetia

W położonej na zachodzie (w pobliżu granicy z Abchazją) Swanetii również zachowała się piękna architektura kamiennych wież, które możemy spotkać w wielu wioskach, ale w odróżnieniu od Tuszetii góry mają tu odmienny charakter. Swanetia leży u stóp najwyższych szczytów Kaukazu i krajobraz ma tu charakter wysokogórski, ze skalno-lodowymi wierzchołkami i spływającymi z nich lodowcami. Do szczególnie pięknych szczytów zaliczyć trzeba dwuwierzchołkową Uszbę, imponujący mur Szchary – najwyższej góry Gruzji oraz zaśnieżoną piramidę Tetnuldii. Uroki Swanetii są coraz bardziej dostrzegane, rozwija się turystyka i trzeba się spieszyć, póki różni się jeszcze od Szwajcarii..

W stronę Kazbeka

W najbliżej Tbilisi położony rejon Kaukazu dotrzeć można słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Jest ona jedną z największych atrakcji turystycznych Gruzji, prowadzi do miejscowości Kazbegi (obecna nazwa Stepantsminda), nad którą wzniesiono na wzgórzu jeden z najbardziej urokliwych gruzińskich kościołów. Kościół Tsminda Sameba na fotografiach często ukazany jest na tle wygasłego wulkanu Kazbek owianego licznymi legendami – chyba najbardziej popularnego celu wspinaczek w Gruzji. Mniej znany jest położony w sąsiedztwie Drogi Wojennej masyw Chaukhi – postrzępione skalne turnie są wyzwaniem dla alpinistów a piękna zielona dolina poniżej celem miłej wędrówki.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 

 • Dzień 1 Podróż do Gruzji.
  Wylot wieczorem z Warszawy do Kutaisi.
 • Dzień 2 Przylot do Kutaisi i przejazd do Tbilisi, zwiedzanie Tbilisi.
  Przylot do Kutaisi o 3.20 i przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie starego miasta gruzińskiej stolicy m.in.: pomnika św. Jerzego na Placu Wolności, katedry Sioni, kościoła Matki Bożej Metechskiej z pomnikiem króla Gorgasała, synagogi, rejonu carskich łaźni. Wjedziemy też kolejką linową pod pomnik Matki Gruzji, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta. Nocleg w Tbilisi.  
 • Dzień 3 Przejazd przez przełęcz Abano do Tuszetii.
  Przejazd do położonej przy granicy z Czeczenią i Dagestanem Tuszetii. Samochodami terenowymi pokonamy najwyższą w Gruzji przejezdną dla samochodów przełęcz Abano (2900 m n.p.m.) i dojedziemy do Omalo – centrum Tuszetii, gdzie po raz pierwszy zobaczymy słynne gruzińskie wieże obronne. Dalszy przejazd do tradycyjnej wioski Diklo. Nocleg w Diklo.
 • Dzień 4 Wycieczka na szczyt z widokami na wioski centralnej Tuszetii z kamiennymi wieżami (trekking, 5-6 godz.)
  Rano wejście na szczyt ponad wioską, skąd roztacza się piękny widok na wioski centralnej Tuszetii (w tym na Omalo) i otaczające je góry. Po zejściu ze szczytu wycieczka do ruin starego Diklo i do wioski Shenako z ciekawym kościółkiem na szczycie wzgórza. Nocleg w Diklo.
 • Dzień 5 Wycieczka na grzbiet nad wioską Dartlo z widokami na Tuszetię, zwiedzanie wiosek z kamiennymi wieżami (trekking, 4 godz.).
  Wyjazd samochodami terenowymi do położonej w dolinie potoku Pirikitis Alazani wioski Dartlo. Z przełęczy w grzbiecie ograniczającym tę dolinę od strony Omalo powędrujemy granią na punkt widokowy na Tuszetię i zamykający ją łańcuch czterotysięcznych szczytów Kaukazu. Po zwiedzeniu wioski Dartlo z jej kamiennymi wieżami i ruinami kościoła pojedziemy dalej w górę doliny do kolejnych wiosek Chesho i Parsma, nad którymi również wznoszą się piękne tuszeckie wieże. Nocleg w Parsma.
 • Dzień 6 Zwiedzanie wioski Girevi, piesza wycieczka do wiosek Dano i Kvavlo (trekking, 3 godz.).
  Dalszy przejazd do kolejnej wioski – Girevi, skąd podejdziemy do jednych z najpiękniejszych wież w tym regionie. Powrót do Dartlo, skąd powędrujemy do położonych wyżej na zboczach doliny wiosek Dano i Kvavlo. Powrót samochodami do Omalo. Nocleg w Omalo.
 • Dzień 7  Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Kazbegi, zwiedzanie katedry Alaverdi.
  Długi przejazd samochodami w kolejny region Kaukazu. Jedyną drogą łączącą Tuszetię z resztą kraju pojedziemy z powrotem na równiny Kachetii z ich licznymi winnicami. Zwiedzimy po drodze jeden z najwspanialszych gruzińskich monastyrów – katedrę Alaverdi, potem słynną Gruzińską Drogą Wojenną dotrzemy do Kazbegi – miasteczka w pobliżu świętej dla Gruzinów góry Kazbek. Nocleg w Kazbegi.
 • Dzień 8 Wędrówka pod Kazbek i lodowiec Gergeti, po drodze zwiedzanie kościoła Tsminda Sameba, (trekking, 7-8 godz.).O świcie podjedziemy na wzgórze górujące nad miastem z kościołem Tsminda Sameba na szczycie – wizytówką Gruzji. Stąd powędrujemy do punktu widokowego na Kazbek i spływający u jego stóp lodowiec Gergeti. Po wycieczce zwiedzimy zabytkowy kościół. Nocleg w Kazbegi.
 • Dzień 9 Wycieczka pod masyw Chaukhi z pięknymi strzelistymi szczytami (trekking, 3 godz.). Podróż do Tbilisi, po drodze zwiedzanie zwiedzanie twierdzy Ananuri i Mchchety.
  Wczesnym rankiem przejazd do wsi Juta i wycieczka w górę zielonej doliny pod masyw Chaukhi – pięknych strzelistych szczytów przypominających Dolomity. Powrót do Juty i przejazd do Tbilisi. Po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri i starej stolicy Gruzji Mcchety. Nocleg w Tbilisi.
 • Dzień 10 Przejazd do Swanetii, spacer po Mestii. Przejazd pociągiem do Zugdidi i dalszy przejazd samochodem do miasteczka Mestia – centrum Swanetii. Odpoczynek po długiej podróży, spacer wśród kamiennych wież różniących się trochę od tych widzianych w Tuszetii. Nocleg w Mestii.
 • Dzień 11 Wycieczka na grzbiet nad Mestią i trekking do wioski Adishi.
  (trekking, 2-3 godz.).
  Rano wyjazd wyciągiem krzesełkowym na grzbiet ponad Mestią, skąd roztacza się piękny widok na szczyty Uszby i sąsiednie wierzchołki Wielkiego Kaukazu ze spływającymi spod nich lodowcami. Wędrówka do ukrytej w górach wioski Adishi pełnej urokliwych kamiennych wież. Nocleg w Adishi.
 • Dzień 12 Trekking przez przełęcz Chkhunderi z widokami na główną grań Kaukazu (trekking 5-6 godz. lub 7-8 godz.).
  Poranny wymarsz w górę doliny w stronę lodowca Adishi. Po przekroczeniu potoku podejście na przełęcz Chkhunderi (2720 m), skąd przy dobrej pogodzie warto powędrować w górę grzbietu na wysokość ok. 3000 m.npm, skąd roztaczają się zapierające widoki na szczyty Szchary, piramidę świętej góry Tetnuldi i inne wierzchołki głównej grani Kaukazu. Zejście do wioski Khalde i przejazd samochodami do niezwykle malowniczej wsi Uszguli. Nocleg w Uszguli.
 • Dzień 13 Wycieczka pod lodowiec Szchara i spacer po Uszguli – wiosce z kamiennymi wieżami.
  (trekking, 3-4 godz.).
  Poranna wycieczka pod lodowiec Szchara, spacer wśród kamiennych wież Uszguli i jeżeli będzie otwarty- zwiedzanie małego kościółka Lamaria. Popołudniu przejazd samochodowy do Mestii. Nocleg w Mestii.
 • Dzień 14 Przejazd do Batumi, wieczorny spacer po mieście.
  Przejazd przez Zugdidi do Batumi – kurortu nad Morzem Czarnym. Wieczorny spacer po starówce. Nocleg w Batumi.
 • Dzień 15 -16 Odpoczynek w Batumi i powrót do Polski
  Zwiedzanie miasta lub odpoczynek. W nocy przejazd do na lotnisko w Kutaisi. Kolejnego dnia powrót do Polski.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8-15 osób
 • Cena obejmuje: transport wynajętymi busami i samochodami 4 x 4, noclegi w hotelach i kwaterach agroturystycznych, wyżywienie: 13 śniadań, 10 kolacji, 7 x suchy prowiant w góry, opiekę polskiego przewodnika, ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN , składki TFG i TFP, podatek VAT
 • Cena nie obejmuje: przelotu na trasie: Warszawa-Kutaisi-Warszawa ok 1300-1600 PLN,  wyżywienia poza wymienionym obok, posiłków w ciągu dnia oraz napojów – ok 100-150 USD, wstępów do zwiedzanych obiektów: ok. 5 USD, przejazdów kolejkami linowymi ok. 10 USD, napiwków dla kierowców i za przeprawę przez rzekę ok. 30 USD. oraz testów na covid-19 (jeśli będą wymagane)
 • Autor programu: Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.