Indie – CHADAR – LODOWY TREKKING W HIMALAJACH


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, zwiedzanie. 16 dni. Cena: 3000 PLN + 2760 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: ICH. Organizator wyprawy: Soul Travel, ul. Kazimierzowska 49/19, 02-572 Warszawa
 • Kategoria: , ,

 

Trekking Chadar po zamarzniętej rzece do himalajskiego królestwa Zanskar jest bez wątpienia jedną z najbardziej ekscytujących wypraw. Chadar to szlak legendarny, przemierzany od setek lat przez kupców, pielgrzymujących lamów i rodziny udające się do Leh – stolicy Ladakhu. My wyruszymy nim na spotkanie z mieszkańcami blisko tysiącletniej wsi Lingshed, leżącej w szerokiej dolinie na skrzyżowaniu szlaków. Pobyt w lokalnym domu pozwoli na poznanie tradycji i zwyczajów mieszkańców Ladakhu. Tańce, lokalna kuchnia (oparta na tsampie – jęczmiennej mące, suszonym serze i maśle) oraz spotkania z mnichami w buddyjskim klasztorze, należącym do szkoły Gelugpa to klucze do wspaniałej kultury Ladakhu. Tradycji praktykowanej zgodnie z rytmem natury. Szlak ten, z racji swej trudności, nie jest popularnym celem wypraw turystycznych.
Będzie zimno, nie będzie łatwo i będzie niewyobrażalnie pięknie.
Trekking zamarzniętą rzeką między Ladakhiem a Zanskarem z pewnością okaże się przygodą życia. Czekają nas spektakularne widoki oraz wędrówka oszałamiająco piękną rzeką – wymagającą, ale dostarczającą mnóstwa wrażeń trasą.

Chadar ma potrójny rytm. Pierwszy ma związek z porami roku i rozpoczyna się wraz z nadejściem zimy. Przyroda zapada w stan hibernacji. Mieszkańcy Himalajów zakończyli już swoje prace polowe, nastaje więc czas wytchnienia. Ludzie mogą się częściej spotykać, rozmawiać, modlić. Po północnej stronie najwyższych gór świata opał jest towarem deficytowym, toteż życie codzienne toczy się w tradycyjnych jadalnio-kuchniach, jedynych ogrzewanych pomieszczeniach. Sprzyja to zacieśnianiu więzi i poczuciu wspólnoty. 
Kolejny rytm wyznaczają dni i noce. Dni przeważnie są słoneczne, a jeśli dodatkowo i bezwietrzne, ciepło jest wyraźnie odczuwalne. Bywa jednak, że słońce chowa się za chmurami. Wówczas chłody stają się dokuczliwe. 
Rzeka zamarza stopniowo i początkowo tylko w nocy. Potem jednak lód staje się coraz grubszy i bardziej wytrzymały, aż wreszcie nadaje się do wędrówki. 
I wreszcie trzeci, najbardziej wymierny rytm Chadaru, odmierzany krokami wędrujących. W zależności od warunków atmosferycznych, rzeka może być częściowo lub całkowicie zamarznięta. Gdy utworzy się pokrywa, a lód dodatkowo przysypie śnieg – przejście staje się wysoce komfortowe. Gdy jednak zamarznięty jest tylko wąski pas, przejście trzeba torować poboczem w asyście przewodników

Chadar można przetłumaczyć jako „lodowy koc okrywający zimą rzekę”. Rzekę, która zamarza na przełomie stycznia i lutego. Prowadząca wzdłuż głównej grani Himalajów droga z Kargilu do Padum jest wówczas nieprzejezdna, przełęcze zasypane są śniegiem, a wioski i klasztory odcięte od reszty świata. Aby więc nawiązać kontakt z cywilizacją, mieszkańcy rozciągającego się w głębi gór Zanskaru, mają tylko jedną możliwość – przeprawę po zamarzniętej rzece. Niegdyś ludzie wędrujący tędy zimą, głównie transportowali do Leh słynne zanskarskie masło. Współcześnie mają więcej spraw do załatwienia. Wysyłają dzieci do szkół, szukają pracy w stolicy Ladakhu, coraz częściej wyruszają również na indyjskie niziny, a nawet do Goa, upatrując tam szansy na lepszy zarobek. Chadar stał się ponadto celem podróżników. Podróżników, którzy chcą nie tylko doświadczyć zimowej przygody w Himalajach, ale przede wszystkim pragną znaleźć się w zupełnie innej czasoprzestrzeni.


Ponad wioskami wznoszą się harmonijnie wkomponowane w krajobraz klasztory. Rozciągają się z nich niezwykłe pejzaże. Pełna prostoty architektura z płaskimi dachami kontrastuje z mrocznymi wnętrzami. Oświetlone lampkami oliwnymi malowidła ścienne i wyłaniające się z ciemności posągi, to preludium do poznania świata buddyzmu lamajskiego. Gdy trafimy na odbywającej się poranne modlitwy, skorzystamy z przywileju uczestnictwa w pudźy. Zasiądziemy wtedy na dywaniku pod ścianą i poddamy się wibrującym dźwiękom mantr.

Nocując w lokalnym domu przyjrzymy się życiu serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. W twierdzeniu, że czas płynie tu wolniej nie ma nic banalnego. Zwłaszcza zimą, gdy nie trzeba uprawiać roli, wypasać owiec czy jaków. Nie ma prądu, telewizji, dostępu do Internetu. Zima w naturalny sposób spowalnia rytm życia, dając sposobność do wspólnej celebracji codzienności i skupienia się również na sprawach duchowych. Wreszcie bowiem jest czas na medytacje, niespieszne rozmowy, śmiech, tańce i muzykowanie, jest czas na snucie opowieści przy rozgrzewającej tybetańskiej herbacie. Takie właśnie chwile spędzimy z gospodarzami i ich rodzinami.

Wyjazd jest przygotowany przez Agencję Podróżniczą Terra Incognita oraz biuro Soul Travel.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1: Warszawa – Delhi
.
  Przelot z Warszawy do Delhi.
 • Dzień 2: Delhi – Leh
.
  Przelot z Delhi do Leh (3500 m n.p.m) – stolicy Ladakhu w dolinie Indusu. Podczas lotu, przy dobrej pogodzie, będzie można podziwiać ośnieżone szczyty i lodowce głównej grani Himalajów oraz pasma gór Zanskaru.Po przylocie zakwaterowanie i odpoczynek. Wypoczynek jest konieczny ze względu na aklimatyzację związaną z wysokością i niskimi temperaturami. Wieczorem wybierzemy się na przechadzkę po mieście, zajrzymy też na lokalny bazar, gdzie można kupić specjalność regionu: suszone na słońcu słodkie morele. Nocleg w rodzinnym hoteliku w Leh.
 • Dzień 3: Klasztor Spituk i pałac królewski w Stok
.
  Dzisiaj odwiedzimy Spituk Gompę, wznoszącą się nad Indusem. Ten XV-wieczny klasztor należący do szkoły Gelugpa, jest jednym z najważniejszych w regionie. Następnie zobaczymy pałac królewski w Stok, zaś popołudniu wejdziemy na wzgórze, gdzie stoi majestatyczna Shanti Stupa (Stupa Pokoju), ufundowana przez japońskich buddystów. Ze wzgórza rozciąga się panorama na Leh oraz górskie pasma.
  Nocleg w rodzinnym hoteliku w Leh.
 • Dzień 4: Chadar – trekking do Rampa Zangpo (przejazd około 2 godz., trekking 5 – 6 godz.)
  To początek naszej przygody z Chadarem. Rano przejazd wzdłuż doliny Indusu do punktu, gdzie spotykają się rzeki Indus z Zanskarem. Stamtąd ruszamy dalej w górę rzeki Zanskar, aż do leżącego za wioską Chiling Tilak Sumdo. W tym miejscu odbędziecie najpierw krótkie przeszkolenie dotyczące poruszania się po lodzie, a następnie rozpoczniemy Chadar – wędrówkę po zamarzniętej rzece. Naszym celem będzie przejście do pierwszego biwaku Rampa Zangpo. 
Nocleg w namiotach.
 • Dzień 5: Chadar – trekking do Yokmado (trekking 6 – 7 godz.)

  Po śniadaniu będziemy kontynuować wędrówkę skalistym wąwozem, którym płynie Zanskar, do biwaku Yokmado. W pobliżu Yokmado znajdują się jaskinie traktowane przez lokalnych mieszkańców, jako miejsca biwakowe podczas przepraw Chadarem. 
Nocleg w namiotach.
 • Dzień 6: Chadar – trekking do Nyerag Pulu (5 – 6 godz.)

  Idąc dalej wąwozem będziemy trawersować boczne potoki wpadające do Zanskaru. Miniemy obwieszony modlitewnymi flagami jałowiec – święte drzewo, a następnie dotrzemy do imponującego zamarzniętego wodospadu. Przechodząc pod wznoszącym się wysoko nad wąwozem drewnianym mostkiem, zatrzymamy się na biwak poniżej wsi Nyerag. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 7: Chadar – trekking do wsi Lingshed (trekking 5 – 6 godz.)
  Dzisiaj, po krótkiej wędrówce skręcimy w dolinę potoku Linghsed Tokpo, wpadającego do Zanskaru, i kanionem dojdziemy do rozległej wioski Lingshed. W tych malowniczych okolicznościach przyrody, gdzie ośnieżone wzgórza i skalne brązy kontrastują z błękitem nieba, spędzimy spokojny czas. Nocleg w autentycznym ladakhijskim domu da nam możliwość rozmowy i poznania zwyczajów mieszkańców regionu.
  Uwaga: w przypadku zagrożenia lawinowego dojście do Lingshed może być niebezpieczne. Wtedy zatrzymamy się w wiosce Nyerag.
 • Dzień 8: Wizyta w klasztorze w Lingshed i spacery po wiosce
  
Po dobrym śniadaniu i wypoczynku oddamy się spacerom po Lingshed. Odwiedzimy klasztor szkoły Gelugpa, który wznosi się w górnej części wioski, zaglądając też przy okazji go gompy żeńskiej. W obu tych miejscach spotkamy przyjacielskich mnichów i mniszki. W Lingshed życie toczy się w zgodzie z rytmem przyrody, co zobaczymy spacerując po wiosce. Zimą, porą wytchnienia i czasem wolnym od ciężkiej pracy, spotyka się w wioskach więcej ludzi niż latem. 
Nocleg w lokalnym domu.
 • Dzień 9: Chadar – trekking do Nyerag Pulu (trekking 6-7 godz.)

  Po śniadaniu opuścimy Lingshed i wrócimy na rzekę Zanskar. Mimo, że będziemy wracać tą samą drogą, przed naszymi oczami będą się rozgrywać zupełnie inne pejzażowe sceny. Panującą wokół ciszę rozpraszać mogą wspinające się po skałach koziorożce oraz nahury górskie, które często można zobaczyć w wąwozie. 
Nocleg w namiotach.
 • Dzień 10: Chadar – trekking do Tip Bavo (trekking 6 – 7 godz.)
  Kontynuujemy wędrówkę, a naszym dzisiejszym celem jest jaskinia Tip Bavo, w okolicach której będzie nasz przedostatni biwak. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 11: Chadar do Bakula Cave (6 – 7 godz.)
  Jedenasty dzień naszej podróży spędzimy na wędrówce do Bakula Cave – jaskini, w której medytował pierwszy Bakula Rinpoche – opat klasztoru Spituk. Po drodze odpoczynki i rozmowy, a na biwaku ciepła kolacja. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 12: Chadar i powrót do Leh (trekking około 2 godz.; przejazd około 2 godz.)

  Tego dnia czeka nas ostatni już do pokonania odcinek trasy. Wędrówka nie zajmie dużo czasu, a gdy dotrzemy do celu, samochód zabierze nas z powrotem do Leh. Po przyjedzie zakwaterowanie, relaks, kolacja w doborowym towarzystwie. 
Nocleg w rodzinnym hoteliki w Leh.
 • Dzień 13: Klasztor Thiksey i wzgórze Namgyal Tsemo w Leh
  Wcześnie rano przejazd na poranną pudźę do posadowionego na skalnym wzgórzu klasztoru Thiksey. Po modlitwach przespacerujemy się po kompleksie, gdzie zobaczymy m.in. misternie zdobioną świątynię z imponującym posągiem Buddy Przyszłości (Maitreya Temple). Z dachu gompy można podziwiać wspaniałe widoki na dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Po powrocie do Leh wejdziemy na wzgórze Namgyal Tsemo i pospacerujemy po starej części miasta. 
Nocleg w rodzinnym hoteliku w Leh.
 • Dzień 14: Leh – Delhi
  Najwyższe góry świata pożegnamy podczas porannego lotu do Delhi. Ośnieżone szczyty będą ustępować powoli łagodnym wzniesieniom, aż w końcu ujrzymy pejzaże nizinne. Po przylocie transfer do hotelu. Po gorącym prysznicu i sytym śniadaniu odwiedzimy sikhijską Gurudwarę Bangla Sahib. W bogato zdobionej złotem świątyni posłuchamy śpiewów modlitewnych, przyjrzymy się rytualnym kąpielom, zobaczymy langar – kuchnię, w której przygotowywane są posiłki dla odwiedzających sanktuarium. Następnie udamy się na przejażdżkę metrem do tętniącego życiem Old Delhi, by pospacerować po wąskich uliczkach i bazarach. 
Nocleg w hotelu.
 • Dzień 15: Delhi
, świątynia Swaminarayan Akshardam
  Ostatni dzień naszej wspólnej podróży spędzimy w Swaminarayan Akshardam. Ten monumentalny współczesny kompleks świątynny odzwierciedla przenikające się na przestrzeni tysiącleci wpływy różnych tradycji architektonicznych, m.in. z Radżstanu, Gudźaratu, Orisy, a także z kultury mogolskiej czy dźinijskiej. Po południu będzie też czas na zakupy, a wieczorem na pożegnalną kolację. 
Wykwaterowanie, wyjazd na lotnisko i przelot do Polski.
 • Dzień 16: Delhi – Warszawa
  Powrót do Polski.

W Ladakhu będziemy nocować w kameralnych przybytkach, należących do miejscowych gospodarzy. W Lehu czeka nas pobyt w rodzinnym hoteliku, a w Lingshed poznamy uroki życia w autentycznym lokalnym domu. Podczas trekkingu po zamarzniętej rzece noce spędzimy z kolei w namiotach. Takie biwaki w zimowych warunkach dodadzą smaku naszej wyprawie.
Ciepły puchowy śpiwór będzie potrzebny nie tylko w namiotach, ale również podczas noclegów w domach, ogrzewanych jedynie w niewielkim stopniu. Spartańskie warunki dotyczą również toalety. Mimo że w domach można liczyć na gorącą wodę w wiadrach, chusteczki nawilżające i inne „campingowe akcesoria” z pewnością się przydadzą.

Z doświadczenia wiemy, że przewodnicy i ich nastawienie są kluczem do stworzenia wspaniałej atmosfery podczas wyprawy, a w tym przypadku wręcz przeprawy. Dlatego w tę podróż zabiorą nas solidni oraz obeznani z właściwościami Himalajów przewodnicy. Z ramienia Soul Travel wyprawę poprowadzi Katarzyna Mazurkiewicz, niekwestionowana znawczyni Ladakhu oraz Zanskaru, autorytet w sprawach trekkingowych. Kobieta, dla której życie jest podróżą, a spotkania z ludźmi głębokim doświadczeniem. Od ponad 20 lat eksploruje Himalaje, poznając góry i ich mieszkańców na wszelkie sposoby. Naszym lokalnym towarzyszem będzie zaś rodowity mieszkaniec Zanskaru. Wiele razy przechodził już zimowy szlak Chadar, potrafi więc rozpoznać różne rodzaje pokryw lodowych. W dzień poprowadzi przez zamarzniętą rzekę sprawnie oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wieczorami przy czarce słonej herbaty sięgnie zaś do lokalnych legend, opowie o obyczajach, uchyli rąbka tajemnic pięknej zanskarskiej ziemi.

UWAGI

 • Organizator wyprawy: Soul Travel ul. Kazimierzowska 49/19, 02-572 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter poznawczy zgodny z filozofią biura Soul Travel
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-10 osób
 • Cena obejmuje: lot na trasie Delhi-Leh-Delhi, noclegi podczas trekkingu: 6 noclegów w namiotach 2-osobowych (dodatkowo: namiot kuchenny, namiot – toaleta), w Linshed 2 noclegi u zaprzyjaźnionej rodziny (agroturystyka), w Leh 4 noclegi w rodzinnym pensjonacie, w Delhi 2 noclegi w 4* hotelu w sercu miasta, prywatny transport autokarowy w dolinie Ladaku, w Delhi transport prywatnym autokarem oraz środkami komunikacji publicznej (metro, riksze), odżywczą lokalną kuchnię (trzy posiłki dziennie, w Delhi 2 posiłki dziennie), wejścia do klasztoru w Spituk i Thiksey, Lingshed, pałacu królewskiego w Stock, kompleksu Akshardam, opiekę doświadczonego lokalnego przewodnika w Ladaku, opiekę polskojęzycznej pilotki Soul Travel Katarzyny Mazurkiewicz, opiekę tragarzy, kucharzy oraz pomocników, wizę indyjska, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, ubezpieczenie KL – 50 000 EUR, NW – 16 000 PLN, BAGAŻ – 1600 PLN (dodatkowa zwyżka ubezpieczenia podczas trekkingu).
 • 5 % dochodów wspiera lokalne projekty
 • Cena nie obejmuje: biletu lotniczego (Polska-Delhi-Polska) – około 1800 złotych, napojów do posiłków,  na napiwki dla przewodnika oraz pomocników podczas trekkingu, kierowców, donacje dla klasztorów i lokalne działania należy przeznaczyć 370 USD.
 • Uwaga: Możliwość zmiany programu z przyczyn niezależnych od organizatorów. Zmiany mogą powstać ze względu na: niesprzyjające warunki pogodowe, działanie wyższych sił natury, anulację lotów czy choroby. Plan wyprawy może ulec zmianie w ostatniej chwili.

Komentowanie jest wyłączone