Indie – GÓRSKIE JEZIORA KASZMIRU


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - trekking, zwiedzanie. 15 dni. Cena: 4450 zł + 620 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GKR. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

Kaszmir – rozległą, pełną uroku dolinę w Himalajach nazywa się często Rajem na Ziemi. Piękne górskie krajobrazy, dogodny klimat, wspaniałe ogrody i jeziora z pływającymi hotelami przyciągają od dawna turystów z całego świata. Skaliste góry z zielonymi łąkami i licznymi jeziorami są również wymarzonym miejscem na himalajski trekking.

Szlakiem Wielkich Jezior w górach Kaszmiru

Nie bez powodu trasa zwana „Szlakiem Wielkich Jezior Kaszmirskich” (Kashmir Great Lakes Trek) cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów przybywających do Kaszmiru. Alpejskie krajobrazy: strzeliste szczyty odbijające się w błękitnych jeziorach, zielone łąki z pasącymi się stadami owiec i piękne lasy w niższych partiach gór to powód, dla którego Kaszmir często nazywany jest himalajską Szwajcarią. Podczas wędrówki napotkamy na śródgórskich łąkach obozowiska kaszmirskich pasterzy Gudżarów, którzy letnie miesiące spędzają wysoko w górach. Ukwiecone łaki nad jeziorami czy górskimi potokami, w których spotkać możemy pstrągi tęczowe, stanowią również doskonałe miejsca do niezapomnianych biwaków pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem.

Srinagar – himalajska Wenecja

Srinagar stolica Kaszmiru to pięknie położone w rozległej dolinie miasto. Duża jego część znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami, oraz kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu zieleni, a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka do XIV-wiecznego meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń, a od miejskiego zgiełku odpoczniemy pływając gondolą po labiryncie kanałów czy spacerując po pięknych ogrodach na brzegu jeziora.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Przylot do Delhi. Dalszy lot do Srinagaru. Nocleg w hoteliku w rejonie jeziora Dal.
 • Dzień 3 Zwiedzanie Srinagaru: wycieczka łodzią, ogrody mogolskie.
  Wycieczka łodzią (shikhara) po jeziorze, spacer po grobli przecinającej jezioro oraz wizyta w ogrodach mogolskich Nishat i Shalimar. Nocleg w Srinagarze.
 • Dzień 4 Przejazd do Naranagu i wycieczka w górę doliny rzeki Wangath  i początek trekkingu
  (trekking, ok. 3 godz.)

  Przejazd do malowniczej wsi Naranag  punktu startowego naszego trekkingu. Po południu przejdziemy się w górę doliny rzeki Wangath i zwiedzimy efektowne ruiny świątyni Sziwy z VIII w. Nocleg w namiotach (2500 m)
 • Dzień 5 Pierwszy etap trekkingu do łąki Trunkhol (trekking – ok. 5-6 godz.)
  Zaczynamy trekking Szlakiem Wielkich Jezior. Ścieżka prowadzi stromym zboczem przez las, niekiedy podczas podejścia prześwitują widoki na dolinę rzeki Wangath i otaczające ją góry. Żmudne podejście kończy się przy granicy lasu, skąd łagodnie wznoszącym się trawersem dochodzimy do łąki Trunkhol. Znajdują się tu letnie pasterskie osady Gudżarów a nad pastwiskami wznosi się strzelisty szczyt Harmukh  (5142 m). Biwak w namiotach (3400 m)
 • Dzień 6  Krótki etap do jeziora Nundkol, spacer wokół jeziora Gangabal (trekking – ok. 4-5 godz.)
  Wędrujemy przez trawiasty grzbiet w stronę jeziora Nundkol w pobliżu którego rozbijemy namioty.  Po południu spacery po okolicy, między innymi do małej skalnej świątynki nad brzegiem jeziora. W  przypadku dobrej pogody będziemy podziwiać północną ścianę góry Harmkukh, chętni mogą wybrać się na wycieczkę dookoła jeziora Gangabal. Oba jeziora są chętnie odwiedzane przez wędkarzy łowiących tu pstrągi. Biwak w namiotach (3600 m)
 • Dzień 7 Trekking do jezior Satsar (trekking – ok. 6 godz.)
  Z biwaku podchodzimy stromo w górę na pierwszą  z wysokich przełęczy (4100 m n.p.m.). Skalista ścieżka za przełęczą doprowadzi nas w okolice niewielkich jezior Satsar, tuż przed którymi zabiwakujemy na łące nad potokiem. Biwak w namiotach (3700 m)
 • Dzień 8 Trekking do jeziora Gadsar  (trekking – ok. 6 godz.)  
  Podchodzimy kamienistą chwilami błotnistą ścieżką w stronę jeziorek Satsar. Za ostatnim z nich napotkamy punkt kontrolny armii indyjskiej stacjonującej tu z powodu bliskości granicy z Pakistanem. Wędrując dalej przez usiane kwiatami łąki dotrzemy do głównej doliny. Nasza trasa prowadzi wysoko ponad rzeką, aby dojść do śnieżnego mostu. Przekraczamy rzekę po moście i rozbijamy namioty w pobliżu pasterskiej osady Gudżarów nad niewielkim potokiem. Biwak w namiotach (3650 m)  .
 • Dzień 9 Trekking przez przełęcz Gadsar do jeziora Vishansar  (trekking – ok. 6 godz.)
  Po przejściu potoku mijamy kolejny punkt kontrolny armii indyjskiej.  Podchodzimy łagodnie wznoszącym się trawersem  rozległą pełną kwiatów doliną w stronę przełęczy Gadsar (4200 m) – najwyższego punktu trekkingu.  Mijając jezioro Gadsar wchodzimy na przełęcz, skąd rozciąga się wspaniały widok na leżące nisko w dole po drugiej stronie przełęczy jeziora Kishansar i  Vishansar. Schodzimy do nich stromym zboczem i dalej łagodnie do biwaku nad potokiem pod moreną ograniczającą jezioro Vishansar.  Biwak w namiotach (3650 m).
 • Dzień 10 Trekking przez przełęcz Nichnai do łąki Shokdari (trekking – ok. 5-6 godz.)
  Długie podejście doliną z licznymi ukwieconymi łąkami na przełęcz Nichnai (4100 m) leżącą u podnóża strzelistych skalnych szczytów. Zejście z przełęczy aż do granicy lasu, skąd zaczniemy niedługie już podejście do łąki Shkodari. Z biwaku rozciągają się rozległe widoki na otoczoną wysokimi górami dolinę rzeki Sindh, gdzie leży Sonamarg – ostatni cel naszego trekkingu. Nocleg w namiocie (3300 m)
 • Dzień 11 Ostatni dzień trekkingu do Sonamargu i powrót do Srinagaru (trekking, ok. 2 godz.)
  Zejście przez las i leżące na stromym zboczu łąki do górskiego kurortu Sonamarg  (2300 m). Przejazd do Srinagaru. Nocleg w Srinagarze.
 • Dzień 12 Zwiedzanie Srinagaru: pływający targ i stare miasto.
  Przed świtem wypłyniemy na pływający targ warzywny. W ciągu dnia zwiedzimy meczety w starej części miasta i zakwaterujemy się na mieszkalnej łodzi (houseboat) aby doświadczyć kolonialnego luksusu.
 • Dzień 13 Przelot do Delhi. Po południu przelot do Delhi. Zakwaterowanie w hotelu w dzielnicy Paharganj na granicy starego i nowego Delhi, zakupy. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 14 Zwiedzanie i zakupy w Delhi. Krótki spacer po Old Delhi, wizyta w grobowcu Humajuna i gurdwarze Bangla Sahib – świątyni sikhijskiej. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 15 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

             UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują: *biletu lotniczego Warszawa – Delhi – Warszawa,: ok. 4000-5000 PLN, wyżywienia: ok 200 USD i wizy indyjskiej – od 25 do 80 USD ( w zależności od typu wizy/ilości dni, napiwków dla horsmenów – ok. 40 USD
  * Bilet lotniczy Warszawa – Delhi – Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za  pośrednictwem organizatora wyjazdu.
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.