Indie – HIMALAJE INDYJSKIE


Szczegóły wydarzenia

 • zwiedzanie, trekking. 16 dni. Cena: 10 800 zł + bilet lotniczy do Indii
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: IGH. Organizator wyprawy: Goforworld.com
 • Kategoria: ,

Czekają na nas dawne himalajskie królestwo Ladakh, Dolina Nubry u podnóża Karakorum i płaskowyż Changtang z wysokogórskim jeziorem Tso Moriri w indyjskiej części Himalajów. Podróżując wynajętymi samochodami będziemy oglądać pustynne krajobrazy północnej strony Himalajów, najciekawsze buddyjskie klasztory Ladakhu i Nubry, powędrujemy przez przełęcze i malownicze wąwozy, odwiedzimy tradycyjne wioski. Zatrzymamy się na krótko w Delhi starając się choć trochę poznać to niezwykłe miasto.

 

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU

 • Dzień 1 Wylot do Delhi. Przelot do Indii.
  Dzień 2 Przelot z Delhi do Leh i aklimatyzacja.
  Przelot nad indyjskimi Himalajami (przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje!) do Leh – stolicy Ladakhu. Ten dzień przeznaczymy na aklimatyzację: po przylocie odpoczniemy w hotelu, po południu powoli spacerując obejrzymy miasto i jego obrzeża. Zajrzymy na miejscowy bazar gdzie spróbujemy placków prosto z pieca i suszonych moreli będących lokalnym przysmakiem. Nocleg w Leh (guest house, 3500 m n.p.m.)
 • Dzień 3 Wizyta w klasztorze Spituk i pałacu królewskim w Stok, spacer do Shanti Stupy.
  Odwiedzimy najważniejszy klasztor szkoły Gelukpa w Ladakhu we wsi Spituk leżącej w pobliżu Indusu. Następnie udamy się do pałacu królewskiego w Stok, w którym mieszka od XIX. w. rodzina królewska. Obejrzymy tu kilka z 77 pałacowych komnat i kolekcję biżuterii oraz strojów królewskich. Przed zachodem słońca wejdziemy na wzgórze ze zbudowaną przez japońskich buddystów stupą aby podziwiać panoramę Leh i okolic. Dzisiaj kolację ugotujemy razem z naszymi gospodarzami, którzy nauczą nas jak przyrządzać tradycyjne tybetańskie pierożki momo. Nocleg w Leh (guest house, 3500 m n.p.m.)
 • Dzień 4 Zwiedzanie klasztorów doliny Indusu: Stakna, Tikse, Shey.
  Poranny wyjazd wzdłuż Indusu do klasztoru Stakna z XVI w. malowniczo wznoszącego się na wzgórzu tuż nad Indusem. Potem w kolejnym, leżącym na wzgórzu, klasztorze Tikse z XV w. zwiedzimy ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy Maytrei zajmującym aż dwie kondygnacje. Wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Dalszy przejazd do Shey, gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się w pobliżu klasztoru na przydrożnej skale. Nocleg w Leh (guest house, 3500 m n.p.m.)
 • Dzień 5 Wyjazd do Alchi, po drodze ruiny pałacu w Basgo i wspaniałe krajobrazy.
  Poranne wejście na wzgórze Namgyal Tsemo ponad pałacem królewskim w Leh, skąd roztacza się piękna panorama miasta. W drodze do Alchi zatrzymamy się w w pobliżu wsi Nimmu, gdzie łączą się rzeki Zanskar i Indus, następnie zwiedzimy pięknie położone ponad wioską ruiny pałacu królewskiego w Basgo (dawna siedziba dynastii władającej zachodnim Ladakhiem). W uroczej wiosce Alchi zwiedzimy najstarszy klasztor w Ladakhu. Słynie on ze wspaniałych fresków w stylu starokaszmirskim wykonanych farbami mineralnymi. Późnym popołudniem udamy się na spacer kamiennymi uliczkach rzadziej odwiedzanej części wioski. Nocleg w Alchi. (guest-house)
 • Dzień 6 Przejazd do Lamayuru, wędrówka przez Prinkti La do Wanli (trekking, 4 godz.).
  Po przybyciu do Lamayuru i zwiedzeniu jednego z najpiękniej usytuowanych klasztorów Ladakhu powędrujemy przez przełęcz Prikti La (3760 m.npm) początkiem karawanowego szlaku wiodącego do Zanskaru. Po zejściu z przełęczy ścieżką wiodącą wąwozem i dalej wzdłuż potoku Shilakong dotrzemy do wioski Wanla. W Wanli powyżej wioski wznosi się niewielki klasztor i ruiny zamku Dardów. Wracając samochodami na nocleg w Lamayuru zatrzymamy się przy formacjach przypominających księżycowy krajobraz. (hotel przy klasztorze, 3600 m n.p.m.)
 • Dzień 7 Wizyta w klasztorze Ridzong, trekking do wioski Yaghtang (ok. 3 godz.), przejazd do wsi Likir. 
  Odbijając z głównej drogi dotrzemy do medytacyjnego klasztoru Ridzong amfiteatralnie położonego na końcu doliny. Stąd powędrujemy do wioski Yanghtang i dalej samochodami przejedziemy do wsi Likir. Po południu odwiedzimy klasztor obok którego wznosi się potężny posąg Buddy Majtreji i przespacerujemy się po wiosce. Nocleg w lokalnym domu w Likir.
 • Dzień 8 Podróż przez przełęcz Khardung La do Nubry.
  Przejedziemy jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie przez przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.!!!) do rejonu Nubry. Dolina Nubry oddziela pasmo Ladakhu od pasma Karakorum i jest znana z pięknych krajobrazów, łagodnego klimatu i sadów morelowych. W pobliżu znajduje się lodowiec Siachen i granica indyjsko – pakistańska. Zatrzymamy się w wiosce Hunder leżącej w dolinie rzeki Shyok. Nocleg w Hunder.
 • Dzień 9 Klasztory Nubry: Diskit i Hunder, spacer po wydmach.
  Odwiedzimy pięknie położony na wzgórzu klasztor Diskit – największy i najstarszy klasztor w dolinie Nubry (XIV w., szkoła Gelukpa). Z wzgórza rozciąga się wspaniały widok na pustynne góry o ciekawej rzeźbie z leżącą u ich podnóża zieloną dolinę. Późnym popołudniem przespacerujemy się po miejscowej „Saharze”- wydmach piaskowych w okolicach Hunderu, gdzie można spotkać wielbłądy baktriany. Nocleg w Hunder
  Dzień 10 Zwiedzanie klasztoru Sumur i powrót do Leh.
 • Wizyta w klasztorze Sumur w dolinie Nubry i powrót do Leh. Ponowny przejazd przez przełęcz Khardung La, z której można podziwiać pasmo gór Zanskaru. Po powrocie do miasta czas na zakupy pamiątek. Nocleg w Leh (guest house, 3500 m n.p.m.)
 • Dzień 11 Wycieczka do klasztoru Hemis, spacer do Gotsang i przejazd w okolice wsi Rumtse.
  Poranna wycieczka do Hemis, należącego do szkoły Drukpa Kagyu największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie u podnóża efektownych skał. Powędrujemy stąd do małego klasztoru medytacyjnego przy grocie Gotsang (wycieczka ok. 2 godz.). Następnie pojedziemy na południe w stronę jeziora Tso Moriri. Nocleg w okolicach wsi Rumtse (guest house, 4050 m n.p.m.)
  Dzień 12 Podróż przez wysokie przełęcze nad jezioro Tso Moriri.
 • Długi przejazd z malowniczymi widokami na różnobarwne formacje skalne przez wysokie przełęcze Taglang La (5328 m n.p.m.) i Pologongka La (4972 m n.p.m.) nad wysokogórskie jezioro Tso Moriri. Po południu wędrówka wzdłuż zachodniego brzegu jeziora ścieżką wiodącą na południe w stronę Spiti. Mijając murki modlitewne i urokliwe zatoczki mając przed oczyma turkusowe jezioro i górujące nad nim ośnieżone szczyty będziemy mieli szansę na spotkanie nomadów Changpa zamieszkujących rejon Rupszu. Nocleg w wiosce Karzok (guest-house, , 4550 m n.p.m.)
 • Dzień 13 Poranny spacer nad jeziorem Tso Moriri i powrót wzdłuż Indusu do Leh.
  Po porannym spacerze nad jeziorem wyruszymy w drogę powrotną do Leh. Będziemy podróżować inną trasą podziwiając zjawiskowe krajobrazy. Zatrzymamy przy niewielkim jeziorze Kyagar Tso wypatrując kiangów – osłów tybetańskich i biegnącą wzdłuż Indusu trasą przez Mahe Bridge dotrzemy do głównej drogi wiodącej do Leh. Nocleg w Leh (guest house, 3500 m n.p.m.)
 • Dzień 14 Przelot nad Himalajami do Delhi. Świątynia sikhów, grobowiec Humajuna i sufickie mauzoleum Nizamuddin.
  Wracając samolotem z Leh do Delhi pożegnamy się z Himalajami. Po zakwaterowaniu w hotelu odwiedzimy świątynię sikhijską – Gurdwarę Bangla Sahib. Posłuchamy śpiewów modlitewnych w bogato zdobionej złotem świątyni, przyjrzymy się rytualnym kąpielom oraz zajrzymy do langaru – kuchni i stołówki gdzie przygotowuje się i wydaje posiłki odwiedzającym świątynię. Po południu zwiedzimy leżący w pobliżu rzeki Jamuny miasta grobowiec Humajuna – władcy z dynastii Wielkich Mogołów wybudowany XVI w. przez jego żonę. Grobowiec jest jedną z pierwszych budowli zbudowanych w stylu mogolskim łączącym wpływy sztuki perskiej i indyjskiej. Zajrzymy do muzułmańskiej dzielnicy w okolicach sufickiego grobowca Nizamuddin Dargah. Nocleg w Delhi (hotel).
 • Dzień 15 Spacer po starym Delhi, świątynia Akshardam, w nocy wylot do Polski.
  O poranku przespacerujemy się klimatycznymi wąskimi, bazarowymi uliczkami Starego Delhi. Odwiedzimy też imponującą świątynię hinduską Swaminarayan Akshardam. Ten potężny kompleks świątynny zbudowany z różowego piaskowca i białego marmuru nawiązuje do tradycji stylów architektonicznych z Radżastanu, Orisy, Gudżaratu architektury mogolskiej i dżinijskiej. Świątynia chwilami oszałamia przepychem a różne dodatkowe atrakcje nawiązujące do religii i historii Indii chwilami ocierają się o kicz. Po południu czas na zakupy. Wieczorem lub nocy wyjazd z hotelu na lotnisko.
 • Dzień 16 Powrót do Polski. Wylot z Delhi, powrót do Polski.

UWAGI

 • Organizator wyprawy: Goforworld
 • Wyprawa ma charakter poznawczo-trekkingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Cena obejmuje: zakwaterowanie, transport na miejscu (w tym loty wew. na trasie Delhi-Leh-Delhi), opiekę polskiego przewodnika,wstępy do zwiedzanych obiektów, lunch u Dolmy, nauka lepienia pierożków momo,wycieczka po Old Delhi, potrzebne pozwolenia, napiwki w hotelach, restauracjach i dla kierowców, ubezpieczenie
 • Cena nie obejmuje: biletów lotniczych do i z Indii – Goforworld służy pomocą przy ich zakupie,wyżywienia (około 250 – 300 USD), wizy – Goforworld służy pomocą przy wyrabianiu

 

Komentowanie jest wyłączone