Indie – KRAJ WIELU RELIGII


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie. 16 dni. Cena: wkrótce
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIN. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Pobyt w Indiach dostarcza mnóstwa rozmaitych wrażeń. Wspaniałe świątynie, pałace i forty przeplatają się z kolorowymi bazarami, scenkami ulicznymi, świętymi krowami i zaklinaczami wężów. W trakcie podróży od podnóża Himalajów do Oceanu Indyjskiego doświadczymy fascynującej różnorodności religii. Będziemy zwiedzać liczne świątynie i miejsca kultu, ale też będzie czas aby się przyjrzeć nastrojowym modlitwom, obrzędom i ceremoniom. Pełne duchowości miejsca kultu religijnego: Złota Świątynia w Amritsarze, Ganges – święta rzeka wyznawców hinduizmu, wzgórze Śatrundżaja z 900 dżinijskimi świątyniami oraz słynne zabytki: grobowiec Humajuna w Delhi, Tadż Mahal w Agrze, Wielka Stupa w Sańci uzupełnione egzotyką życia codziennego mieszkańców tworzą niezwykłą indyjską mozaikę.

Od Gangesu po Ocean Indyjski

Indie są olbrzymim i zróżnicowanym krajem rozciągniętym między Himalajami na północy a wyspą Cejlon na Oceanie Indyjskim. Trasa naszej podróży zahaczy o podnóża Himalajów  (Riszikesz). Wcześniej odwiedzimy leżące przy granicy z Pakistanem miasto Amritsar. Później skierujemy się na południe do ciekawego lecz rzadko odwiedzanego przez turystów stanu Gudżarat, by na koniec dotrzeć do Bombaju – położonej nad Morzem Arabskim olbrzymiej metropolii.

W tyglu kultur i religii

Świątynie, miejsca kultu, nastrojowe obrzędy i ceremonie to nieodłączny element naszej podróży po Indiach. Cywilizacja indyjska jest silnie związana z historią rozwoju wielkich religii: hinduizmu, buddyzmu i islamu. Występuje tam też wiele innych religii, z których sikhizm i dżinizm spotkamy na naszej trasie. Świątynie wyznawców hinduzimu – najliczniejszej grupy religijnej w Indiach, znajdziemy prawie w każdym zakątku Indii, bliżej przyjrzymy się tej religii w świętym mieście Haridwar i pobliskim Riszikeszu leżącymi nad Gangesem, który opuszcza w tym miejscu Himalaje. Niepowtarzalną atmosferę Złotej Świątyni (najważniejszego sanktuarium Sikhów) poznamy docierając do Amritsaru. Miejsce związane z buddyzmem na trasie naszej podróży to Sanći, gdzie był jeden z najstarszych ośrodków buddyzmu w Indiach. Z dżinizmem zetkniemy się w Gudżaracie odwiedzając niezwykłe wzgórze Śatrundżaja z niezliczonymi świątyniami koło Palitany. Islam, który dotarł do Indii w X w. a na dobre zagościł w czasach Wielkich Mogołów pozostawił po sobie wiele wspaniałych zabytków będących często połączeniem sztuki indyjskiej z wpływami perskimi. Będziemy je podziwiać w Delhi, Agrze (słynny Tadż Mahal) i w Gudżaracie.

Egzotyka na każdym kroku

Oprócz zwiedzania zabytków i podziwiania krajobrazów ważnym elementem podróży po Indiach jest obserwowanie życia codziennego, które często toczy się po prostu na ulicy. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką pamięta się długo. Bardzo kolorowe i zgiełkliwe ulice, oszałamiające reklamy kinowe, przeraźliwe klaksony samochodów, nawoływanie ulicznych sprzedawców, zapach kadzidełek zmieszany z zapachem przypraw i tłumy ludzi na ulicach miast przytłaczają ilością wrażeń. Odnajdziemy wyobrażane sobie wcześniej stereotypy – mężczyzn w turbanach, święte krowy na ulicach, żebrzące dzieci, zaklinaczy węży. Ale możemy zobaczyć także ulicznego fryzjera lub dentystę, riksze rowerowe, pasażerów jadących na dachu autobusu, i dużo, dużo więcej!

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii.Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Delhi: Qutab Minar i grobowiec Humajuna (2 x lista UNESCO)
  Przybycie do Delhi i pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Ciekawostką jest znajdująca się na dziedzińcu meczetu żelazna kolumna z V w., która nie ulega erozji. Potam udamy się do grobowca Humajuna – władcy z dynastii Wielkich Mogołów wybudowanego w XVI w. przez jego żonę. Grobowiec jest jedną z pierwszych budowli zbudowanych w stylu mogolskim łączącym wpływy sztuki perskiej i indyjskiej. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Przejazd do Amritsaru, zwiedzanie Złotej Świątyni.
   Przejazd rannym pociągiem do Amritsaru. Zwiedzanie Złotej Świątyni – najważniejszego sanktuarium sikhów. Wewnątrz białego marmurowego kompleksu świątynnego pośrodku zbiornika wodnego znajduje się złocona świątynia Harmandir, w której przechowywana jest święta księga sikhów. Zajrzymy również do świątynnej kuchni i stołówki, gdzie przygotowuje się i serwuje posiłki dla pielgrzymów. Nocleg w Amritsarze.
 • Dzień 4 Poranny przejazd do Hardiwaru i dalej do Riszikeszu: spacer nad Gangesem, aśramy, kąpiele pielgrzymów i wieczorna ceremonia arti pudża.
   Przejazd porannym pociągiem do Haridwaru i dalej do Riszikeszu – miasta aśramów nazywanego też światowym centrum jogi leżącego już u podnóża Himalajów Garhwalu. Riszikesz stał się sławny na zachodzie po pobycie Beatlesów, którzy przyjechali tu do aśramu Maharisziego Maheśa Jogiego. Po południu udamy się na spacer po nabrzeżu Gangesu i zwiedzimy kilka aśramów. O zachodzie słońca obejrzymy nastrojową hinduistyczną ceremonię arti pudża nad brzegiem rzeki. Nocleg w Riszikeszu.
 • Dzień 5 Haridwar – brama pielgrzymek do źródeł Gangesu, kąpiele pielgrzymów w Gangesie.
  W południe przejazd do Haridwaru – świętego miasta hinduistów skąd pielgrzymi tłumnie udają się do sanktuariów u źródeł Gangesu w Himalajach Garhwalu. Pielgrzymi odwiedzają liczne świątynie i ghaty – rytualne miejsca kąpielowe po obu stronach rzeki. Poza przechadzką po nabrzeżu zanurzymy się w labirynt bazarowych uliczek w starej części miasta. Wyjazd wieczornym pociągiem do Delhi. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 6 Agra: legendarny Tadż Mahal, Agra Fort, opuszczone miasto Fatehpur Sikri (3 x lista UNESCO).
  Wczesnym rankiem wyjazd pociągiem do Agry. Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków architektury mogolskiej w Agrze. Głównym punktem programu będzie legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO), najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany na rozkaz Szahdżahana po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do 7 cudów nowożytnego świata wznosi na platformie w pięknym ogrodzie nad rzeką Jamuną. Zwiedzimy Fatehpur Sikri (lista UNESCO) imponującą stolicę imperium mogolskiego zbudowaną przez cesarza Akbara, gdzie po kilkunastu latach zabrakło wody i miasto zostało opuszczone. Zachwycają wspaniałe pałace, imponujący meczet a przede wszystkim marmurowe mauzoleum świętego muzułmańskiego Salima Ćisti z misternie rzeźbionymi ażurowymi oknami. Zobaczymy też fort w Agrze (lista UNESCO), którego masywne czerwone mury kryją eleganckie marmurowe meczety, pawilony i pałace zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Nocleg w Agrze.
 • Dzień 7 Sanći – zwiedzanie wielkiej stupy i kompleksu zabytków buddyjskich (lista UNESCO).
  Przejazd pociągiem do niewielkiej urokliwej miejscowości Sanći, która do XII w. była najważniejszym ośrodkiem buddyzmu w Indiach. Na niewielkim wzgórzu znajduje się kompleks zabytków buddyjskich z II i I w p.n.e. Najsłynniejszym zabytkiem jest słynna Wielka Stupa otoczona kamiennym ogrodzeniem z czterema toranami – bramami ozdobionymi misternymi rzeźbami. Nocleg w Bhopalu.
 • Dzień 8 Wycieczka do stanowiska archeologicznego Bhimbetka z petroglifami i malowidłami naskalnymi (lista UNESCO).
   Przejazd z Sanći do Bhopalu i dalej do Bhimbetki, gdzie w skalnych grotach znajdują się petroglify i malowidła liczące kilka tysięcy lat. Przedstawiają sceny z życia mieszkających tu ludzi, tematyka wielu z nich jest związana z polowaniami, są również liczne rysunki zwierząt. Te prehistoryczne rysunki wykonane są farbami, które mimo upływu lat nie tracą kolorów. Powrót do Bhopalu i wyjazd nocnym pociągiem w stronę Gudżaratu.
 • Dzień 9 Wycieczka do Patanu – zwiedzanie wspaniałej studni schodkowej Rani-ki-Vav (lista UNESCO), przejazd do Świątyni Słońca w Modherze.
   Przejazd do Patanu, gdzie znajduje się najwspanialsza studnia schodkowa w Gudżaracie Rani-ki-Vav (Studnia Królowej). Kształtem przypomina odwróconą świątynię z siedmioma kondygnacjami, jej ściany pokrywają rzeźby o tematyce religijnej i świeckiej. Zwiedzanie Świątyni Słońca z XI w. w Modherze. Nocleg w Ahmedabadzie.
 • Dzień 10 Przejazd na plażę Gopnath nad Zatoką Kambajską, odpoczynek.
  Przyjazd do miejscowości Gopnath nad Zatoką Kambajską gdzie obok plaży znajduje się świątynia Gopnath Mahadev poświęcona Śiwie. Spacery, odpoczynek. Nocleg w Gopnath.
 • Dzień 11 Odpoczynek na plaży Gopnath, przejazd do Palitany.
  Spacery w Gopnath, po południu przejazd do miasteczka Palitana obok którego znajduje się wzgórze Śatrundźaja – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych wyznawców dżinizmu. Nocleg w Palitanie.
 • Dzień 12 Poranne wejście na wzgórze Śatrundżaja z 900 dżinijskimi świątyniami.
   Wyjście przed świtem na wzgórze Śatrundżaja, gdzie będziemy wędrować razem z pielgrzymami dżinijskimi. Na szczycie wzgórza znajduje się 900 świątyń tworzących świątynne miasto. Wiele z nich zostało ufundowanych przez bogatych kupców, niektóre są pięknie rzeźbione. Najpiękniej świątynie wyglądają o wschodzie słońca, ze szczytu wzgórza rozciągają się wspaniałe widoki. Po zejściu czeka nas przejazd do Vadodary. Nocleg w Vadodarze.
 • Dzień 13 Zwiedzanie zabytków muzułmańskiego miasta Ćampaner (lista UNESCO) i wycieczka na wzgórze Pawagad ze świątynią Kalimata. 
  Wycieczka do Pawadagu, gdzie wejdziemy na wzgórze z świątyniami (dżinijskimi i hinduską). Ze wzgórza dobrze widać zachowane zabytkowe budowle miasta Ćampaner, uchodzącego za jedyne zachowane w całości muzułmańskie miasto z czasów przedmogolskich (XV w.). W pobliżu niepozornej wioski znajdują się pałace, meczety, świątynie, grobowce częściowo otoczone imponującymi murami z potężnymi bramami. Wyjazd nocnym pociągiem do Mumbaju.
 • Dzień 14 Skalne groty na wyspie Elefanta na Morzu Arabskim, spacer po mieście.
  Wycieczka statkiem na wyspę Elefantę na Morzu Arabskim, gdzie zwiedzimy skalne groty z VIII – IX w. poświęcone bogowi Śiwie (lista UNESCO). Najsłynniejsza jest grota z rzeźbą przedstawiającą Śiwę o trzech twarzach ukazujących jego trzy aspekty: Władcy, Stwórcy i Niszczyciela. Spacer po słynnej nadmorskiej promenadzie Marina Drive. Nocleg w Mumbaju.
 • Dzień 15  Kolonialna architektura Mumbaju, mauzoleum Hdżi Alego, pralnia Mahalakszmi
  Wycieczka do pralni Mahalakszmi oraz do islamskiego mauzoleum Hadżi Alego. Spacer po mieście: obejrzymy słynną Bramę Indii w pobliżu hotelu Tadż Mahal oraz architekturę z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii w dzielnicy Colaba i okolicach placu Oval Maidan oraz przypominający pałac dworzec kolejowy Ćatrapati Sziwadźi (lista UNESCO). Zakupy na tradycyjnym bazarze Crawford Market, wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 16 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

            UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 9-13 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi,  ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok 200 USD, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów – ok 100 USD, wizy indyjskiej – ok. 250 zł oraz zwyczajowych napiwków ok. 10 USD
 • Wyjazd można połączyć z wyprawą do Indii  „Szlakiem skalnych świątyń” – wyprawa 29 dniowa: 26.01. -23.02. 2019, zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem Horyzonty.
 • Program wyprawy: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone