Indie – LADAKH – MAŁY TYBET


Szczegóły wydarzenia

 • zwiedzanie, trekking. 21 dni. Cena: 6380 zł + 740 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WLA. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

Ladakh, czyli „Kraina wysokich przełęczy” – to dawne buddyjskie królestwo leżące w zachodniej części Himalajów, w górnym biegu doliny Indusu. Do czasów aneksji Tybetu przez Chiny przechodziły tędy ważne szlaki handlowe w wielu kierunkach. Będziemy wędrować po górach, odwiedzimy gościnne wioski, zajrzymy do najciekawszych buddyjskich klasztorów, które dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku...

Buddyjskie klasztory doliny Indusu

Himalajskie królestwo Ladakh, krajobrazowo i kulturowo zbliżone do Tybetu, miało więcej szczęścia niż sam Tybet. W XIX wieku Ladakh znalazł się w obrębie Indii i nie został poddany rewolucji kulturalnej. Zachowały się tu w dobrym stanie buddyjskie klasztory z różnych okresów rozwoju buddyzmu i wielu tybetologów tu właśnie przyjeżdża, aby badać buddyzm lamajski. Podróżując wzdłuż zielonej wstęgi Indusu wijącej się wśród pustynnych gór zwiedzimy najciekawsze klasztory, odwiedzimy też wioski i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców Ladakhu.

Dolina Nubry – u podnóża Karakorum

Dolina Nubry leży za pasmem gór Ladakhu, na skraju Karakorum. Z Leh dociera się tam jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie, która przekracza przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.). W pustynnej zerodowanej dolinie spotkamy urocze, spokojne wioski gdzie czas płynie wolniej. W wioskowych sadach rosną podobno najsmaczniejsze morele w tej części Himalajów. Nad wioskami wznoszą się malowniczo usytuowane klasztory buddyjskie. W okolicach wioski Hunder odnajdziemy namiastkę prawdziwej pustyni, gdzie na piaskowych wydmach napotkać można dwugarbne wielbłądy.

Nomadzi nad błękitnymi jeziorami

Rejon Rupszu zamieszkują nomadzi Changpa, których głównym zajęciem jest hodowla jaków, kóz i owiec. Wędrują oni ze stadami zwierząt z pastwiska na pastwisko przewożąc swój dobytek na jucznych koniach lub jakach. Ich obozowiska z namiotami utkanymi z czarnej jaczej wełny, najbardziej malowniczo wyglądają w pobliżu słonych jezior Tso Kar i Tso Moriri leżących w otoczeniu ośnieżonych szczytów. Changpa są wyznawcami buddyzmu i głęboka wiara z pewnością pomaga im w ich trudnym życiu.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii Przelot z Warszawy do Delhi.
 • Dzień 2 Malownicze ruiny meczetu i minaret Qutab Minar (lista UNESCO), sihijska świątynia Bangla Sahib Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami, aklimatyzacja w Leh
  Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m.npm) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, niespiesznie spacerując zapoznamy się z topografią miasta. Nocleg w Leh.
 • Dzień 4  Zwiedzanie klasztoru Spituk i pałacu królewskiego w Stok, wycieczka do Shanti Stupy
  Odwiedzimy  pobliski klasztor Spituk należący do szkoły Gelukpa, z dachu którego rozciąga się wspaniały widok na dolinę Indusu. Przejedziemy do  pałacu królewskiego w Stok z ciekawym muzeum i przespacerujemy się do wielkiego posągu Buddy górującego na wioską.. Powrót po Leh, spacer po  mieście, wejście przed zachodem słońca na  górującą nad miastem japońską Stupę Shanti. Nocleg w Leh.
 • Dzień 5  Wycieczka do klasztorów Hemis,  Tikse, Shey
  Wycieczka do Hemis – należącego do szkoły Dukpa Kagyu największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie.  W kolejnym leżącym na wzgórzu klasztorze Tikse z XV w. zwiedzimy  ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje. Wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Przejazd do Shey, gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale, na skraju drogi. Nocleg w Leh.
 • Dzień 6 Klasztory Basgo i Lamayuru
  Przejazd do Lamayuru – jednego z najpiękniej położonych klasztorów w Ladakhu. Klasztor według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę. Po drodze postój widokowy w miejscu, gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzanie ruin Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. Zwiedzanie klasztoru w Lamayuru i spacer do pięknych formacji przypominających księżycowy krajobraz. Nocleg w Lamayuru (3500 m)
 • Dzień 7 Trekking do Wanli, przejazd do Alchi i zwiedzanie klasztoru
  Wędrówka karawanowym szlakiem prowadzącym z Lamayuru do Darchy w Lahaulu. Przejdziemy przez przełęcz Prinkti La (3760 m) – pierwszy etap tej pięknej trekkingowej trasy. Wzdłuż potoku Shillakong docieramy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Przejazd do wioski Alchi, gdzie znajduje się najstarszy klasztor w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. ozdobiona przez artystów z Kaszmiru należy do 108 klasztorów założonych przez „wielkiego tłumacza” Rinczen Zangpo. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi i stiukowe figury. Po zwiedzaniu klasztoru, spacer po urokliwej wiosce. Nocleg w Alchi (3200 m).
 • Dzień 8 Przejazd przez przełęcz Khardung La do Nubry 
  Przejazd jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.) do rejonu Nubry. Doliny rzek Shyok i Nubra oddziela pasmo gór Ladakhu od Karakorum, słynie z łagodnego klimatu i sadów morelowych. W pobliżu znajduje się lodowiec Siachen i granica indyjsko-pakistańska. Zatrzymamy się w dużej wiosce Diskit leżącej w dolinie rzeki Shyok. Nocleg w Diskit.
 • Dzień 9 Zwiedzanie klasztorów Diskit i Sumur
  Zwiedzanie pięknie położonego klasztoru Diskit – największego i najstarszego w rejonie Nubra (XIV w., szkoła Gelukpa) oraz klasztoru Sumur leżącego u zbiegu rzek Nubra i Shyok. Wyjście na zachód słońca na wzgórze z potężnym posągiem Buddy. Nocleg w Diskit.
 • Dzień 10 Wycieczka do wsi Turtuk, zwiedzanie klasztoru w Hunder, spacer po wydmach
  Przejazd do wsi Turtuk wzdłuż rzeki Shyok. Spacer po muzułmańskiej wiosce zamieszkałej przez lud Balti – ten sam, który mieszka w położonym za pakistańską granicą Baltistanie. Przespacerujemy się też po miejscowej „Saharze”, czyli wydmach piaskowych przed wioską Hunder, gdzie można spotkać wielbłądy baktriany. Nocleg w Diskit.
 • Dzień 11 Przejazd z doliny Nubry nad jezioro Pangong Tso
  Z doliny Nubry przejedziemy nad wysokogórskie słone jezioro Pangong Tso (4350 m), którego część znajduje się na terenie Indii a część na terenie chińskiego Tybetu. Jezioro stało się sławne wśród indyjskich turystów po sukcesie filmu „3 Idiots”, którego akcja finałowa rozgrywała się właśnie w tym miejscu. Przespacerujemy się wzdłuż jeziora podziwiając wspaniałe krajobrazy. Nocleg nad jeziorem Pangong Tso (guest-house lub namioty).
 • Dzień 12 Przejazd przez przełęcz Chang La do Chumatangu, po drodze zwiedzanie klasztoru Chemre
  Przejazd przez wysoką przełęcz Chang La (5360 m) do niewielkiej miejscowości Chumatang z gorącymi źródłami. Hemis Po drodze zwiedzanie położonego na wzgórzu klasztoru Chemre. Nocleg we wsi Chumatang (4050 m).
 • Dzień 13 Przejazd nad jezioro Tso Moriri i spacer wzdłuż jeziora
  Dalszy przejazd w górę doliny Indusu do Mahe Bridge, gdzie opuścimy główną drogę i skierujemy się w stronę wysokogórskiego jeziora Tso Moriri. Po drodze mamy szansę spotkać nomadów Changpa zamieszkujących rejon Rupszu hodujących jaki i kozy paszmina, z wełny których tka się słynne kaszmirskie szale. Popołudniu wędrówka szlakiem wzdłuż zachodniego brzegu jeziora wiodącym na południe w stronę Spiti. Będziemy mijać murki modlitewne mając przed oczyma turkusowe jezioro i górujące nad nim ośnieżone szczyty. Nocleg w Karzoku (guest house lub namiot) (4600 m).
 • Dzień 14 Przejazd malowniczą drogą znad Tso Moriri do Keylongu
  Spektakularna podróż malowniczą górską drogą prowadzącą przez wysokie przełęcze w stronę położonego po południowej stronie Himalajów miasteczka Manali. Przekraczając Lachulung La (5065 m n.p.m.) oraz Baralacha La (4980 m n.p.m.) dotrzemy do miejscowości Keylong, która jest stolicą Lahaulu. Nocleg w Keylongu (3100 m).
 • Dzień 15 Przejazd przez przełęcz Rothang do himalajskiego kurortu Manali
  Dalszy malowniczy przejazd górską drogą do Manali przez przełęcz Rothang (3978 m n.p.m), która oddziela Lahaul od doliny Kullu. Po drodze spektakularne widoki na różnorodne krajobrazy Himalajów: przez zielone łąki Lahulu ponad którymi znajdują się wysoko zawieszone doliny z których spływają lodowce aż do wspaniałych lasów po stronie doliny Kullu. Nocleg w Manali.
 • Dzień 16 Odpoczynek w Manali, zwiedzanie starego Manali.
  Odpoczynek w himalajskim kurorcie Manali. Zwiedzanie hinduistycznej świątyni Hadimba i starego Manali, gdzie zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych domów z pięknie rzeżbionymi drewnianymi balkonami oraz dachami krytymi łupkowymi gontami. Nocleg w Manali.
 • Dzień 17 Przejazd do Dharamsali 
  Przejazd do Dharamsali (Mc Leod Gandź), gdzie zamieszkał Dalajlama po ucieczce z Tybetu. Po drodze zajrzymy do kamiennej świątyni Sziwy w Bajinath z XIII w. oraz zobaczymy plantacje herbaty w dolinie Kangry. Nocleg w Dharamsali.
 • Dzień 18 Zwiedzanie Dharamsali, zakupy
  Spacer po miasteczku leżącym na wzgórzu u stóp himalajskiego pasma Dhauladhar. Dharamsala stała się ważnym ośrodkiem kultury tybetańskiej po aneksji Tybetu przez Chiny. Zwiedzanie Muzeum Tybetu i klasztoru buddyjskiego Tsu Lakhang oraz  czas na zakup pamiątek. Nocleg w Dharamsali.
 • Dzień 19 Przejazd do Amritsaru, zwiedzanie Złotej Świątyni, wyjazd nocnym pociągiem do Delhi
  Przejazd do Amritsaru. Zwiedzanie Złotej Świątyni – najważniejszego sanktuarium sikhów. Wewnątrz białego marmurowego kompleksu świątynnego pośrodku zbiornika wodnego znajduje się złocona świątynia Harmandir, w której przechowywana jest święta księga Sikhów. Zajrzymy również do świątynnej kuchni i stołówki, gdzie przygotowuje się i serwuje posiłki dla pielgrzymów. Wyjazd nocnym pociągiem do Delhi.
  Dzień 20 Spacer po bazarowych uliczkach starego Delhi, zakupy
  Wycieczka do starego Delhi. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem lub w nocy wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 21 Powrót do Polski Przelot z Delhi do Warszawy.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok 250 USD, wizy indyjskiej: od 25 do 80 USD (w zależności od typu wizy/ilości dni), napiwków dla kierowców: ok. 40 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.