Indie – LADAKH – MAŁY TYBET


Szczegóły wydarzenia

 • zwiedzanie, trekking. 21 dni. Cena: wkrótce
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WLA. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Kaliska 23/2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: , ,

Ladakh, czyli „Kraina wysokich przełęczy” – to dawne buddyjskie królestwo leżące w zachodniej części Himalajów, w górnym biegu doliny Indusu. Do czasów aneksji Tybetu przez Chiny przechodziły tędy ważne szlaki handlowe w wielu kierunkach. Niegdyś objuczone towarami karawany wędrowały między Kaszmirem a Ladakhiem aż 16 dni. Dziś droga trwa znacznie krócej, ale przekonamy się, jak bardzo jest piękna i ciekawa! Będziemy podróżować trasą Srinagar – Leh Highway wiodącą przez himalajskie doliny i przełęcze – podróż nią będzie wspaniałą przygodą obfitującą w emocje i piękne widoki. Będziemy wędrować po górach, odwiedzimy gościnne wioski w dolinie Indusu i dolinie Nubry, odwiedzimy zjawiskowe jezioro Tso Moriri, zajrzymy do najciekawszych buddyjskich klasztorów, które dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku…

Kaszmir – rajski zakątek Himalajów

Śrinagar – stolica Kaszmiru pięknie położona w olbrzymiej himalajskiej dolinie częściowo znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, gdzie sprzedaje się warzywa uprawiane w pływających ogrodach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami i kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu wokół zieleni a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka po zatłoczonym starym mieście do XIV w. meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń a od miejskiego zgiełku odpocząć możemy pływając shikharą po labiryncie kanałów czy też spacerując po pięknych ogrodach mogolskich na brzegu jeziora

Buddyjskie klasztory doliny Indusu

Himalajskie królestwo Ladakh, krajobrazowo i kulturowo zbliżone do Tybetu, miało więcej szczęścia niż sam Tybet. W XIX wieku Ladakh znalazł się w obrębie Indii i nie został poddany rewolucji kulturalnej. Zachowały się tu w dobrym stanie buddyjskie klasztory z różnych okresów rozwoju buddyzmu i wielu tybetologów tu właśnie przyjeżdża, aby badać buddyzm lamajski. Podróżując wzdłuż zielonej wstęgi Indusu wijącej się wśród pustynnych gór zwiedzimy najciekawsze klasztory, odwiedzimy też wioski i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców Ladakhu.

Dolina Nubry – u podnóża Karakorum

Dolina Nubry leży za pasmem gór Ladakhu, na skraju Karakorum. Z Leh dociera się tam jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie, która przekracza przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.). W pustynnej zerodowanej dolinie spotkamy urocze, spokojne wioski gdzie czas płynie wolniej. W wioskowych sadach rosną podobno najsmaczniejsze morele w tej części Himalajów. Nad wioskami wznoszą się malowniczo usytuowane klasztory buddyjskie. W okolicach wioski Hunder odnajdziemy namiastkę prawdziwej pustyni, gdzie na piaskowych wydmach napotkać można dwugarbne wielbłądy.

Nomadzi nad błękitnymi jeziorami

Rejon Rupszu zamieszkują nomadzi Changpa, których głównym zajęciem jest hodowla jaków, kóz i owiec. Wędrują oni ze stadami zwierząt z pastwiska na pastwisko przewożąc swój dobytek na jucznych koniach lub jakach. Ich obozowiska z namiotami utkanymi z czarnej jaczej wełny, najbardziej malowniczo wyglądają w pobliżu słonych jezior Tso Kar i Tso Moriri leżących w otoczeniu ośnieżonych szczytów. Changpa są wyznawcami buddyzmu i głęboka wiara z pewnością pomaga im w ich trudnym życiu.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Przylot do Delhi, przelot do Srinagaru
  Przylot do Delhi i dalszy lot do Srinagaru. Spacer po bulwarze nad jeziorem Dal, skąd rozciąga się widok na eleganckie domy łodzie typowe dla Srinagaru. Nocleg w Srinagarze w hoteliku nad jeziorem Dal.
 • Dzień 3 Srinagar – wycieczka łódką po jeziorze, ogrody mogolskie i spacer groblą
  Pływanie łódkami (shikhara) po jeziorze Dal i obserwowanie życia toczącego się na jeziorze (pływające ogrody, domy na wyspach, mieszkalne łodzie), zwiedzanie mogolskich ogrodów Chashma Shahi, Shalimar Bagh i Nishat Bagh oraz wędrówka groblą biegnącą w poprzek jeziora. Nocleg w Srinagarze w hoteliku nad jeziorem Dal.
 • Dzień 4 Srinagar – zwiedzanie starego miasta
  Poranne we wejście aklimatyzacyjne na wzgórze z gompą Namgyal Tsemo skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Wycieczka do Wycieczka łódkami (przed wschodem słońca) na pływający targ warzywny. Zwiedzanie starego miasta, gdzie zobaczymy stylowe drewniane domy oraz meczety: Shah Hamdan z XIV w. zdobiony techniką papier mache, Jama Masjed z licznymi drewnianymi kolumnami oraz Hazratbal, w którym znajduje się włos proroka Mahometa. Ładne widoki starego miasta można zobaczyć z mostów na rzece Jhelum. Nocleg w Srinagarze w hoteliku nad jeziorem Dal.
 • Dzień 5 Przejazd przez przełęcz Zoji La w głównej grani Himalajów.
  Przejazd w poprzek łańcucha wysokich Himalajów przez przełęcz Zoji La do szyickiego miasta Kargil. Opuścimy leżący po południowej stronie Himalajów Kaszmir z lasami, zielonymi łąkami oraz urodzajnymi polami, sadami i ogrodami oraz licznymi meczetami i wjedziemy w pustynny rejon północnej strony Himalajów. Nocleg w Kargilu
 • Dzień 6 Wycieczka do Urgyen Dzong, klasztor Shergol i przejazd do Lamayuru.
  Wczesny wyjazd do wioski Shergol z pięknym przyklejonym do skały klasztorem medytacyjnym, Półdniowa piesza wycieczka skalnym kanionem do Urgyang Dzong – ukrytych w górach grot medytacyjnych, gdzie medytował guru Padmasambhava. W drodze do Lamayuru obejrzymy stary naskalny relief (VIII w.) we wsi Mulbekh nad rzeką Wakha. Nocleg w Lamayuru. Trekking: ok. 5 godz.
 • Dzień 7 Zwiedzanie klasztoru w Lamayuru, trekking do Wanli.
  Zwiedzanie klasztoru Lamayuru – jednego z najpiękniej położonych klasztorów w Ladakhu. Klasztor według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę, główny budynek pochodzi z XVI w. Wędrówka karawanowym szlakiem z Lamayuru do Darchy przez przełęcz Prinkti La (3760 m n.p.m.) – przejdziemy pierwszy etap tej pięknej trekkingowej trasy. Wzdłuż potoku Shillakong docieramy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Nocleg w Lamayuru. Trekking: ok. 4 godzin
 • Dzień 8 Zwiedzanie wioski i klasztoru w Alchi
  Przejazd do pięknej wioski Alchi, gdzie znajduje się najstarszy klasztor w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi i stiukowe figury. Po zwiedzaniu klasztoru, spacer po wiosce. Nocleg w Alchi.
 • Dzień 9 Klasztory Basgo i Spituk, przejazd do Leh
  Przejazd do Leh po drodze zwiedzanie Basgo, dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem oraz klasztoru Spituk należącego do szkoły Gelukpa pochodzącego z XV w. Nocleg w Leh.
 • Dzień 10 Wycieczka do Shey i Thikse. Spacer po Leh, zakupy, spacer do Shanti stupy
  Zwiedzanie leżącego na wzgórzu klasztoru Tikse z XV w. z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje. Wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Przejazd do Shey, gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale, na skraju drogi. Po południu spacer na wzgórze z Shanti Stupą, skąd rozciąga się piękny widok. Nocleg w Leh.
 • Dzień 11 Przejazd przez przełęcz Khardung La do doliny Nubry  .
  Przejazd jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.!!!) do doliny Nubry. Dolina Nubry oddziela pasmo Ladakhu od pasma Karakorum, słynie z łagodnego klimatu i sadów morelowych. W pobliżu znajduje się lodowiec Siachen i granica indyjsko – pakistańska. Zatrzymamy się w wiosce leżącej w dolinie rzeki Shyok. Nocleg w Diskit.
 • Dzień 12. Klasztory w dolinie Nubry: Diskit i Hunder, spacer po wydmach.
  Zwiedzanie klasztorów: Diskit największego i najstarszego klasztoru w dolinie Nubry (XIV w., szkoła Gelukpa) oraz klasztoru Hunder. Przespacerujemy się po miejscowej „Saharze”, czyli wydmach piaskowych przed wioską Hunder, gdzie można spotkać wielbłądy baktriany. Nocleg w Diskit.
 • Dzień 13. Zwiedzanie klasztoru Sumur i powrót do Leh.
  Zwiedzanie klasztoru Sumur w dolinie Nubry i powrót do Leh. Ponowny przejazd przez przełęcz Khardung La, z której można podziwiać pasmo gór Zanskaru. Nocleg w Leh.
 • Dzień 14 Klasztor Hemis i gorące źródła w Chumathang.
  Długi przejazd doliną Indusu do Mahe Bridge, gdzie opuścimy główną drogę i skierujemy się na południe w stronę Przejazd do Chumathang, po drodze wycieczka do Hemis – należącego do szkoły Dukpa Kagyu największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie. Nocleg w Chumathang.
 • Dzień 15 Przejazd nad jezioro Tso Moriri, wizyta u nomadów i spacer wzdłuż jeziora.
  Długi przejazd doliną Indusu do Mahe Bridge, gdzie opuścimy główną drogę i skierujemy się w stronę wysokogórskiego jeziora Tso Moriri. Po południu wędrówka wzdłuż zachodniego brzegu jeziora ścieżką wiodącą na południe w stronę Spiti. Spotkamy nomadów Changpa zamieszkujących rejon Rupshu i będziemy mijać murki modlitewne i malownicze zatoki mając przed oczyma turkusowe jezioro i górujące nad nim ośnieżone szczyty. Nocleg w Karzoku (guest-house).
 • Dzień 16 Przejazd znad Tso Moriri do Keylongu.
  Spektakularna podróż malowniczą górską drogą prowadzącą przez wysokie przełęcze w stronę Manali. Przekraczając Lachulung La (5065 m n.p.m.) oraz Baralacha La (4980 m n.p.m.) dotrzemy do miasteczka Keylong, które jest stolicą Lahaulu. Nocleg w Keylongu.
 • Dzień 17 Przejazd przez przełęcz Rothang do himalajskiego kurortu Manali.
  Malowniczy przejazd górską drogą do Manali. Przejazd przez przełęcz Rothang (3978 m n.p.m) która oddziela Lahaul od doliny Kullu. Po drodze spektakularne widoki na różnorodne krajobrazy Himalajów: przez zielone łąki Lahulu ponad którymi znajdują się wysoko zawieszone doliny z których spływają lodowce aż do wspaniałych lasów po stronie doliny Kulu. Nocleg w Manali.
 • Dzień 18 Odpoczynek w Manali, zwiedzanie starego Manali.
  Odpoczynek w himalajskim kurorcie Manali. Zwiedzanie hinduistycznej świątyni Hadimba i starego Manali gdzie zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych domów z pięknie rzeżbionymi drewnianymi balkonami oraz dachami krytymi łupkowymi gontami. Nocleg w Manali.
 • Dzień 19 Zakupy w Manali, wyjazd nocnym autobusem do Delhi.
  Kurortowe spacery po Manali. Czas na zakupy i leniuchowanie. Późnym popołudniem wyjazd nocnym autobusem do Delhi.
 • Dzień 20 Spacer po bazarowych uliczkach starego Delhi, zakupy.
  Wycieczka do starego Delhi. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 21 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok 250 USD, wizy indyjskiej – 250 zł, 15 USD na napiwki dla kierowców jeepów.
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone