Indie – LADAKH – MAŁY TYBET


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie, trekking. 21 dni. Cena: 5980 zł + 680 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WLA. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Kaliska 23/2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: , ,

Ladakh, czyli „Kraina wysokich przełęczy” – to dawne buddyjskie królestwo leżące w zachodniej części Himalajów, w górnym biegu doliny Indusu. Do czasów aneksji Tybetu przez Chiny przechodziły tędy ważne szlaki handlowe w wielu kierunkach. Będziemy wędrować po górach, odwiedzimy gościnne wioski, zajrzymy do najciekawszych buddyjskich klasztorów, które dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu, i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku…

 

Buddyjskie klasztory doliny Indusu

Himalajskie królestwo Ladakh, krajobrazowo i kulturowo zbliżone do Tybetu, miało więcej szczęścia niż sam Tybet. W XIX wieku Ladakh znalazł się w obrębie Indii i nie został poddany rewolucji kulturalnej. Zachowały się tu w dobrym stanie buddyjskie klasztory z różnych okresów rozwoju buddyzmu i wielu tybetologów tu właśnie przyjeżdża, aby badać buddyzm lamajski. Podróżując wzdłuż zielonej wstęgi Indusu wijącej się wśród pustynnych gór zwiedzimy najciekawsze klasztory, odwiedzimy też wioski i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców Ladakhu.

Dolina Nubry – u podnóża Karakorum

Dolina Nubry leży za pasmem gór Ladakhu, na skraju Karakorum. Z Leh dociera się tam jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie, która przekracza przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.). W pustynnej zerodowanej dolinie spotkamy urocze, spokojne wioski gdzie czas płynie wolniej. W wioskowych sadach rosną podobno najsmaczniejsze morele w tej części Himalajów. Nad wioskami wznoszą się malowniczo usytuowane klasztory buddyjskie. W okolicach wioski Hunder odnajdziemy namiastkę prawdziwej pustyni, gdzie na piaskowych wydmach napotkać można dwugarbne wielbłądy.

Nomadzi nad błękitnymi jeziorami

Rejon Rupszu zamieszkują nomadzi Changpa, których głównym zajęciem jest hodowla jaków, kóz i owiec. Wędrują oni ze stadami zwierząt z pastwiska na pastwisko przewożąc swój dobytek na jucznych koniach lub jakach. Ich obozowiska z namiotami utkanymi z czarnej jaczej wełny, najbardziej malowniczo wyglądają w pobliżu słonych jezior Tso Kar i Tso Moriri leżących w otoczeniu ośnieżonych szczytów. Changpa są wyznawcami buddyzmu i głęboka wiara z pewnością pomaga im w ich trudnym życiu.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Malownicze ruiny meczetu i minaret Qutab Minar (lista UNESCO), sihijska świątynia Bangla Sahib
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami, aklimatyzacja w Leh
  Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m.npm) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, niespiesznie spacerując zapoznamy się z topografią miasta. Nocleg w Leh.
 • Dzień 4 Zwiedzanie klasztoru Spituk i wycieczki aklimatyzacyjne
  Poranne we wejście aklimatyzacyjne na wzgórze z gompą Namgyal Tsemo skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Wycieczka do  pobliskiego klasztoru Spituk należącego do szkoły Gelukpa, pochodzącego z XV w. Zwiedzanie świątyń, z dachu wspaniały widok na dolinę Indusu. Powrót po Leh, spacer po  mieście, wejście przed zachodem słońca na  górującą nad miastem japońską Stupę Shanti. Nocleg w Leh.
 • Dzień 5 Wycieczka do klasztorów Hemis, Tikse, Shey
  Wycieczka do Hemis – należącego do szkoły Dukpa Kagyu największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie.  W kolejnym leżącym na wzgórzu klasztoru Tikse z XV w. zwiedzimy  ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje. Wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Przejazd do Shey, gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale, na skraju drogi. Nocleg w Leh.
 • Dzień 6 Przejazd do Alchi, zwiedzanie klasztorów Basgo i Alchi (wspaniałe freski!), spacer po wiosce.
  Przejazd do Alchi  po drodze zwiedzanie Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem  oraz najstarszego klasztoru w Ladakhu w pięknej wiosce Alchi. Świątynia w   Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne  w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi i stiukowe figury. Po zwiedzaniu klasztoru, spacer po wiosce. Nocleg w Alchi.
 • Dzień 7 Przejazd do Lamayuru. krótki trekking przez przełęcz  Prinkti La do wioski Wanla.
  Przejazd do Lamayuru, jednego z  najpiękniej położonych klasztorów w Ladakhu w pobliżu którego znajdują się malownicze formacje erozyjne. Wędrówka   karawanowym szlakiem z Lamayuru do Darchy przez przełęcz Prinkti La (3760 m n.p.m.) – przejdziemy pierwszy etap tej pięknej trasy trekkingowej. Wzdłuż potoku Shilakong docieramy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Powrót samochodem do Lamayuru. Nocleg w Lamayuru. Trekking: ok. 4 godz.
 • Dzień 8 Krótki trekking do grot medytacyjnych Urgyen Dzong, widoki na klasztor medytacyjny Shergol, zwiedzanie reliefu skalnego w Mulbekh
  Zwiedzanie klasztoru Lamayuru założonego według legendy w XI w.  przez indyjskiego mistyka Naropę. Główny budynek pochodzi z XVI w. Przejazd do wioski Shergol z pięknym przyklejonym do skały klasztorem medytacyjnym, po drodze obejrzymy stary naskalny relief  (VIII w. ) we wsi Mulbekh nad rzeką Wakha. Półdniowa piesza wycieczka skalnym kanionem do Urgyen Dzong – ukrytych w górach grot medytacyjnych, gdzie medytował guru Padmasambhava. Nocleg w Mulbekhu.Trekking: ok. 4 godzin
 • Dzień 9 Przejazd do wiosek Dha-Hanu zamieszkałych przez Drokpów
  Przejazd do wiosek Dha-Hanu zamieszkałych przez Drokpów – ludnośc aryjską pochodzącą z rejonów północnego Pakistanu i Kaszmiru. Drokpowie mówią innym językiem, mają inne rysy twarzy i inne zwyczaje niż Ladakhijczycy. Nocleg w lokalnym domu.
 • Dzień 10 Powrót do Leh, po drodze wizyta w klasztorze medytacyjnym Ridzong i w żeńskim klasztorze Chomoling.
  W drodze powrotnej do Leh wizyta w klasztorze medytacyjnym Ridzong i w żeńskim klasztorze Chomoling. Czas na zakupy. Nocleg w Leh
 • Dzień 11 Przejazd przez przełęcz Khardung La do doliny Nubry.
  Przejazd jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie przełęcz Khardung la (5605 m.n.p.m !!!) do doliny Nubry. Dolina Nubry oddziela pasmo Ladakhu od pasma Karakorum, słynie z łagodnego klimatu i sadów morelowych. W pobliżu znajduje się lodowiec Siachen i granica indyjsko-pakistańska. Zatrzymamy się w wiosce leżącej w dolinie rzeki Shyok. Nocleg w Hunderze.
 • Dzień 12 Klasztory w dolinie Nubry: Diskit i Hunder, spacer po wydmach.
  Zwiedzanie klasztorów: Diskit największego i najstarszego klasztoru w dolinie Nubry (XIVw, szkoła Gelukpa) oraz klasztoru Hunder. Przespacerujemy się po miejscowej „Saharze”, czyli wydmach piaskowych przed wioską Hunder gdzie można spotkać wielbłądy baktriany. Nocleg w Hunderze.
 • Dzień 13. Zwiedzanie klasztoru Sumur i powrót do Leh.
  Zwiedzanie klasztoru Sumur w dolinie Nubry i powrót do Leh. Ponowny przejazd przez przełęcz Khardung La, z której można podziwiać pasmo gór Zanskaru. Nocleg w Leh.
 • Dzień 14 Malowniczy przejazd nad jezioro Tso Moriri.
  Długi przejazd doliną Indusu do Mahe Bridge, gdzie opuścimy główną drogę i skierujemy się na południe w stronę wysokogórskiego jeziora Tso Moriri. Po drodze miniemy małe jeziorko Kiagar i dotrzemy do wioski Karzok z niewielkim klasztorem buddyjskim. Nocleg w Karzoku (guest-house).
 • Dzień 15 Wycieczka do osady nomadów i wzdłuż jeziora Tso Moriri.
  Wędrówka wzdłuż zachodniego brzegu jeziora ścieżką wiodącą na południe w stronę Spiti. Mijamy murki modlitewne i malownicze zatoki mając przed oczyma turkusowe jezioro i górujące nad nim ośnieżone szczyty. Po południu wycieczka do doliny ponad wioską, gdzie na letnich pastwiskach Karzok Phu często można spotkać nomadów Changpa zamieszkujących rejon Rupshu. Nocleg w Karzoku (guest-house).
 • Dzień 16 Przejazd znad Tso Moriri do Keylongu.
  Spektakularna podróż malowniczą górską drogą prowadzącą przez wysokie przełęcze w stronę Manali. Przekraczając Lachulung La (5065 m n.p.m.) oraz Baralacha La (4980 m n.p.m.) dotrzemy do miasteczka Keylong, które jest stolicą Lahaulu. Nocleg w Keylongu.
 • Dzień 17 Przejazd przez przełęcz Rothang do himalajskiego kurortu Manali.
  Malowniczy przejazd górską drogą do Manali. Przejazd przez przełęcz Rothang (3978 m n.p.m) która oddziela Lahaul od doliny Kullu. Po drodze spektakularne widoki na różnorodne krajobrazy Himalajów: przez zielone łąki Lahulu ponad którymi znajdują się wysoko zawieszone doliny z których spływają lodowce aż do wspaniałych lasów po stronie doliny Kulu. Nocleg w Manali.
 • Dzień 18 Odpoczynek w Manali, zwiedzanie starego Manali.
  Odpoczynek w himalajskim kurorcie Manali. Zwiedzanie hinduistycznej świątyni Hadimba i starego Manali gdzie zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych domów z pięknie rzeżbionymi drewnianymi balkonami oraz dachami krytymi łupkowymi gontami. Nocleg w Manali.
 • Dzień 19 Zakupy w Manali, wyjazd nocnym autobusem do Delhi.
  Kurortowe spacery po Manali. Czas na zakupy i leniuchowanie. Późnym popołudniem wyjazd nocnym autobusem do Delhi.
 • Dzień 20  Spacer po bazarowych uliczkach starego Delhi, zakupy.
  Wycieczka do starego Delhi. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 21 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok 250 USD, wizy indyjskiej – 250 zł, 15 USD na napiwki dla kierowców jeepów.
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone