Indie – OD PUSTYNNEGO LADAKHU DO ZIELONEGO KASZMIRU


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie, trekking. 16 dni. Cena: 6150 zł + 540 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WLK. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Dawniej karawany objuczone towarami wędrowały z Kaszmiru do Ladakhu przez 16 dni. Świat się skurczył i dzisiaj tyle czasu będzie trwała cała nasza wyprawa. Do Ladakhu dostaniemy się samolotem a do Kaszmiru będziemy podróżować drogą Srinagar – Leh Highway wiodącą przez himalajskie doliny i przełęcze. Podróż tą trasą będzie wspaniałą przygodą obfitującą w piękne widoki i emocje. Po zwiedzeniu najciekawszych wiosek i klasztorów buddyjskich w dolinie Indusu przemierzymy drogę do Kaszmiru, aby z pustynnego tybetańskiego Ladakhu przenieść się w zupełnie odmienny przyrodniczo i kulturowo świat. Rozległą zieloną dolinę Kaszmiru zamieszkują muzułmanie, którzy wznieśli tu wiele meczetów. Srinagar stolica Kaszmiru słynie z pływającego miasta na jeziorze Dal, mogolskich ogrodów z XVII w. i drewnianej architektury starego miasta.

Ladakh – tybetański zakątek Indii

Ladakh to dawne buddyjskie królestwo leżącego w pn-zach części Indii, w górnej części doliny Indusu. W zasadzie jest częścią zachodniego Tybetu z pustynnym górskim krajobrazem i licznymi klasztorami buddyjskimi, które dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku. Podróżując wzdłuż Indusu zwiedzimy najciekawsze klasztory, często zawieszone wysoko na skałach, gdzie w z zewnątrz surowych budynkach ujrzymy kolorowe wnętrza świątyń, spotkamy tam mnichów buddyjskich (czasem podczas modlitw). Odwiedzimy też zielone oazy wiosek z białymi glinianymi domami o płaskich dachach i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki pustynnych gór o różnych odcieniach brązu, gdzieniegdzie ośnieżonych szczytów, serpentyn dróg pnących się przez górskie przełęcze, stromych urwisk nad rzekami i powiewających na wietrze flag modlitewnych.

Kaszmir – rajski zakątek Himalajów

Droga powrotna z Ladakhu przez Kaszmir ma tą niezaprzeczalną zaletę, że przy okazji odwiedzamy zupełnie odmienną krajobrazowo i kulturowo himalajską krainę. Stolica Kaszmiru pięknie położona w olbrzymiej himalajskiej dolinie częściowo znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, gdzie sprzedaje się warzywa uprawiane w pływających ogrodach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami i kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu wokół zieleni a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka po zatłoczonym starym mieście do XIV w. meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń a od miejskiego zgiełku odpocząć możemy pływając shikharą po labiryncie kanałów czy też spacerując po pięknych ogrodach mogolskich na brzegu jeziora.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Zwiedzanie ruin meczetu i minaretu Qutab Minar (lista UNESCO) oraz sikhijskiej świątyni Bangla Sahib.
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh.
  Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m.npm) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, spacerując powoli zapoznamy się z topografią miasta. Wejście przed zachodem słońca na wzgórze z japońską stupą Shanti. Nocleg w Leh.
 • Dzień 4 Zwiedzanie klasztorów Spituk i Phyang.
  Poranne wejście na wzgórze gompą Namgyal Tsemo nad starym pałacem królewskim. Wycieczka do pobliskiego klasztoru Spituk należącego do szkoły Gelukpa, pochodzącego z XV w. Zwiedzanie świątyń, z dachu wspaniały widok na dolinę Indusu. Wycieczka do XVI w. klasztoru Phyang należącego do szkoły Kagyupa. Nocleg w Leh.
 • Dzień 5 Wycieczka do klasztorów Hemis, Tikse i Shey.
  Zwiedzanie najważniejszych klasztorów górnego Ladakhu: Shey, Tikse i Hemis. Wycieczka do leżącego na wzgórzu klasztoru Tikse z XV w. oprócz ciekawych świątyń, potężnego posągu Buddy zajmującego aż dwie kondygnacje, warto wejść na dach skąd widać dolinę Indusu, pasmo gór Zanskaru i najbliższą okolicę. Przejazd do Shey gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale na skraju drogi. Wizyta w wiosce uchodźców tybetańskich. Nocleg w Leh.
 • Dzień 6 Przejazd do Alchi, zwiedzanie klasztorów Basgo i Alchi (wspaniałe freski!), spacer po wiosce.
  Wyruszymy na zwiedzanie dalszych klasztorów doliny Indusu. W drodze do Alchi zatrzymamy się w miejscu, gdzie rzeka Zanskar łączy się z Indusem i odwiedzimy Basgo – byłą stolicę dynastii władającej zachodnim Ladakhiem oraz klasztor Likir należący do szkoły Gelukpa. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi i stiukowe figury. Nocleg w Alchi.
 • Dzień 7 Przejazd do Lamayuru, zwiedzanie klasztoru, spacer po wiosce i okolicy.
  Zwiedzanie klasztoru w Alchi i przejazd do Lamayuru, jednego z najpiękniej położonych klasztorów w Ladakhu. Klasztor według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę, główny budynek pochodzi z XVI w. Spacer po wiosce leżącej u podnóża klasztoru i wycieczka przed zachodem słońca do malowniczych formacji erozyjnych (tzw. Moonland). Nocleg w Lamayuru.
 • Dzień 8 Malownicza krajobrazowo wycieczka samochodowa do wioski Photaksar.
  Przejazd w głąb gór Zanskaru do urokliwej wsi Photaksar. Będziemy podróżować drogą biegnącą wzdłuż jednego z ciekawszych szlaków trekkingowych w indyjskich Himalajach. Miniemy wioskę Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów, efektowny skalny kanion oraz wysoką przełęcz Sirsir La (4750 m n.p.m.), z której rozciąga się wspaniały widok. Nocleg w Lamayuru.
 • Dzień 9 Zwiedzanie wioski Kanji, reliefu skalnego w Mulbekh i klasztor medytacyjnego Shergol.
  Przejazd z Lamayuru do wioski Kanji. Zwiedzanie starego klasztoru i spacer po okolicy. Dalszy przejazd w stronę Kaszmiru. Po drodze zwiedzanie małego klasztoru Mulbekh u podnóża skały ze starym reliefem Buddy. Nocleg w namiotach we wsi Shergol.
 • Dzień 10 Krótki trekking do grot medytacyjnych Urgyen Dzong.
  Piesza wycieczka górskim kanionem do ukrytych w górach grot medytacyjnych Urgyen Dzong gdzie według legendy przebywał guru Padmasambhava i zwiedzanie zawieszonego na skale klasztoru Shergol. Dalszy przejazd do szyickiego miasta Kargil. Nocleg w Kargilu.
 • Dzień 11 Przejazd przez przełęcz Zoji La do Srinagaru, spacer nad jeziorem Dal.
  Przejazd w poprzek łańcucha wysokich Himalajów przez przełęcz Zoji La do Srinagaru – stolicy Kaszmiru. Leżący po południowej stronie Himalajów Kaszmir, przywita nas lasami, zielonymi łąkami oraz urodzajnymi polami, sadami i ogrodami oraz licznymi meczetami – dominuje tu islam. Spacer po bulwarze nad jeziorem Dal skąd rozciąga się widok na eleganckie domy-łodzie typowe dla Srinagaru. Nocleg w Srinagarze w hoteliku nad jeziorem Dal.
 • Dzień 12 Wycieczka łódkami po jeziorze Dal, ogrody mogolskie, spacery.
  Pływanie łódkami (shikhara) po jeziorze Dal i obserwowanie życia toczącego się na jeziorze (pływające ogrody, domy na wyspach, mieszkalne łodzie), zwiedzanie mogolskich ogrodów Chashma Shahi, Shalimar Bagh i Nishat Bagh, oraz wędrówka groblą biegnącą w poprzek jeziora. Nocleg w Srinagarze w hoteliku nad jeziorem Dal.
 • Dzień 13 Pływający targ warzywny, zwiedzanie starego miasta, nocleg na łodzi mieszkalnej.
  Wycieczka łódkami (przed wschodem słońca) na pływający targ warzywny. Zwiedzanie starego miasta gdzie zobaczymy stylowe drewniane domy oraz meczety: Shah Hamdan z XIV w. zdobiony techniką papier mache, Jama Masjed z licznymi drewnianymi kolumnami oraz Hazratbal, w którym znajduje się włos proroka Mahometa. Ładne widoki starego miasta można zobaczyć z mostów na rzece Jhelum. Nocleg w Srinagarze na mieszkalnej łodzi (house-boat).
 • Dzień 14 Przelot do Delhi, zakupy.
  Śniadanie w kolonialnym stylu na łodzi. Wyjazd na lotnisko i przelot do Delhi. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 15 Zwiedzanie Czerwonego Fortu, spacer bazarowymi uliczkami, zakupy.
  Zwiedzanie Czerwonego Fortu, przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 16 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

           UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Ilość uczestników 7 – 12 osób
 • Ceny obejmują transport: przeloty Warszawa-Delhi-Warszawa, Delhi-Leh i Srinagar-Delhi, transport lokalny, zakwaterowanie: w hotelach turystycznych, opiekę przewodnika-fotografa, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie: NW i KL, podatek VAT.
 • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok. 250 USD, oraz kosztów wizy indyjskiej – 280 zł
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone