Indie – PRZEZ MAŁY TYBET DO KASZMIRU


Szczegóły wydarzenia

  • Wyprawa - zwiedzanie, trekking. 16 dni. Cena: wkrótce
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: WLK. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Kategoria: ,

 

 

Dawniej karawany objuczone towarami wędrowały z Kaszmiru do Ladakhu przez 16 dni. Świat się skurczył i dzisiaj tyle czasu będzie trwała cała nasza wyprawa. Do Ladakhu dostaniemy się samolotem a do Kaszmiru będziemy podróżować drogą Srinagar – Leh Highway wiodącą przez himalajskie doliny i przełęcze. Podróż tą trasą będzie wspaniałą przygodą obfitującą w piękne widoki i emocje. Po zwiedzeniu najciekawszych wiosek i klasztorów buddyjskich w dolinie Indusu i dolinie Nubry przemierzymy drogę do Kaszmiru, aby z pustynnego tybetańskiego Ladakhu przenieść się w zupełnie odmienny przyrodniczo i kulturowo świat. Rozległą zieloną dolinę Kaszmiru zamieszkują muzułmanie, którzy wznieśli tu wiele meczetów. Srinagar stolica Kaszmiru słynie z pływającego miasta na jeziorze Dal, mogolskich ogrodów z XVII w. i drewnianej architektury starego miasta.

Ladakh – tybetański zakątek Indii

Ladakh to dawne buddyjskie królestwo leżącego w pn-zach części Indii, w górnej części doliny Indusu. W zasadzie jest częścią zachodniego Tybetu z pustynnym górskim krajobrazem i licznymi klasztorami buddyjskimi, które dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku. Podróżując wzdłuż Indusu zwiedzimy najciekawsze klasztory, często zawieszone wysoko na skałach, gdzie w z zewnątrz surowych budynkach ujrzymy kolorowe wnętrza świątyń, spotkamy tam mnichów buddyjskich (czasem podczas modlitw). Odwiedzimy też zielone oazy wiosek z białymi glinianymi domami o płaskich dachach i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki pustynnych gór o różnych odcieniach brązu, gdzieniegdzie ośnieżonych szczytów, serpentyn dróg pnących się przez górskie przełęcze, stromych urwisk nad rzekami i powiewających na wietrze flag modlitewnych.

Dolina Nubry – u podnóża Karakorum

Dolina Nubry leży za pasmem gór Ladakhu, na skraju Karakorum. Z Leh dociera się tam jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie, która przekracza przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.). W pustynnej zerodowanej dolinie spotkamy urocze spokojne wioski, gdzie czas płynie wolniej. W wioskowych sadach rosną podobno najsmaczniejsze morele w tej części Himalajów. Nad wioskami wznoszą się malowniczo usytuowane klasztory buddyjskie. W okolicach wioski Hunder odnajdziemy namiastkę prawdziwej pustyni, gdzie na piaskowych wydmach napotkać można dwugarbne wielbłądy.

Kaszmir – rajski zakątek Himalajów

Droga powrotna z Ladakhu przez Kaszmir ma tą niezaprzeczalną zaletę, że przy okazji odwiedzamy zupełnie odmienną krajobrazowo i kulturowo himalajską krainę. Stolica Kaszmiru pięknie położona w olbrzymiej himalajskiej dolinie częściowo znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, gdzie sprzedaje się warzywa uprawiane w pływających ogrodach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami i kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu wokół zieleni a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka po zatłoczonym starym mieście do XIV w. meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń a od miejskiego zgiełku odpocząć możemy pływając shikharą po labiryncie kanałów czy też spacerując po pięknych ogrodach mogolskich na brzegu jeziora.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

  • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
  • Dzień 2 Zwiedzanie ruin meczetu i minaretu Qutab Minar (lista UNESCO) oraz sikhijskiej świątyni Bangla Sahib.
    Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
  • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh.
    Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, spacerując powoli zapoznamy się z topografią miasta.  Nocleg w Leh.
  • Dzień 4 Wycieczka do klasztorów Hemis, Tikse i Shey.
    Zwiedzanie najważniejszych klasztorów górnego Ladakhu: Shey, Tikse i Hemis. Wycieczka do leżącego na wzgórzu klasztoru Tikse z XV w. oprócz ciekawych świątyń, potężnego posągu Buddy zajmującego aż dwie kondygnacje, warto wejść na dach skąd widać dolinę Indusu, pasmo gór Zanskaru i najbliższą okolicę. Przejazd do Shey gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale na skraju drogi. Wejście przed zachodem słońca na wzgórze z japońską stupą Shanti.  Nocleg w Leh.
  • Dzień 5 Przejazd przez przełęcz Khardung La do doliny Nubry, spacer po wydmach.
    Przejazd jedną z najwyżej poprowadzonych dróg jezdnych na świecie przełęcz Khardung La (5360 m n.p.m.!!!) do doliny Nubry. Dolina Nubry oddziela pasmo Ladakhu od pasma Karakorum, słynie z łagodnego klimatu i sadów morelowych. W pobliżu znajduje się lodowiec Siachen i granica indyjsko – pakistańska. Wycieczka do Hunder, zwiedzanie klasztoru i spacer po miejscowej „Saharze”, czyli wydmach piaskowych przed wioską Hunder, gdzie można spotkać wielbłądy baktriany. Zatrzymamy się w wiosce leżącej w dolinie rzeki Shyok. Nocleg w Diskit.
  • Dzień 6 Klasztory Diskit i Sumur, powrót do Leh.
    Poranne zwiedzanie klasztoru: Diskit największego i najstarszego klasztoru w dolinie Nubry (XIV w., szkoła Gelukpa) po śniadaniu wyjazd do klasztoru Sumur w dolinie Nubry i powrót do Leh. Ponowny przejazd przez przełęcz Khardung La, z której można podziwiać pasmo gór Zanskaru. Nocleg w Leh.
  • Dzień 7 Przejazd do Alchi, po drodze zwiedzanie pałacu i klasztoru w Basgo.
    Przejazd do Alchi po drodze zatrzymamy się w miejscu, gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzimy malownicze ruiny Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W pięknej wiosce Alchi zwiedzimy  jeden z najstarszych klasztorów.  Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi i stiukowe figury. Po południu spacer po wiosce. Nocleg w Alchi (3200 m).
  • Dzień 8 Przejazd do Lamayuru i trekking do Wanli  (trekking ok. 5 godz.)
    Przejazd do Lamayuru – najpiękniej położonego klasztoru Ladakhu zwiedzanie klasztoru, Odwiedzimy klasztor w Lamayuru – jeden z najpiękniej usytuowanych w Ladakhu, który według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę.  Powędrujemy karawanowym szlakiem przez przełęcz Prinkti La (3760 m) i dalej wzdłuż potoku Shillakong dotrzemy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Powrót jeepem do Lamayuru i spacer wśród ciekawych erozyjnych formacji przypominających księżycowy krajobraz  (hotel przy klasztorze, 3600 m).
  • Dzień 9 Przejazd do wsi Shergol, po drodze wieś Kanji i relief w Mulbekhu.
    Przejazd z Lamayuru do ukrytej z dala od głównej drogi wioski Kanji. Zwiedzanie starego klasztoru i spacer po okolicy. W drodze do wsi Shergol obejrzymy skalny relief z VII w. we wsi Mulbekh. Nocleg w Shergol.
  • Dzień 10 Trekking do grot medytacyjnych Urgyen Dzong, przejazd do doliny Suru.
    (trekking ok. 4-5 godz.)

    Piesza wycieczka górskim kanionem do ukrytych w górach grot medytacyjnych Urgyen Dzong gdzie według legendy przebywał guru Padmasambhava i zwiedzanie zawieszonego na skale klasztoru Shergol. Przejazd wioski Phurtikchay leżącej w malowniczej dolinie rzeki Suru. Nocleg w Phurtikchay.
  • Dzień 11 Wycieczka na przełęcz Parkachik La. (trekking – ok. 4 godz.)
    Poranny trekking na przełęcz Parkachik La (3990 m) skąd przy dobrej pogodzie rozciągają się widoki na siedmiotysięczniki Nun i Kun. Spacer po wsi Parkachik. Nocleg w Phurtikchay.
  • Dzień 12 Przejazd przez przełęcz Zoji La do Srinagaru, spacer nad jeziorem Dal.
    Przejazd w poprzek łańcucha wysokich Himalajów przez przełęcz Zoji La do Srinagaru – stolicy Kaszmiru. Leżący po południowej stronie Himalajów Kaszmir, przywita nas lasami, zielonymi łąkami oraz urodzajnymi polami, sadami i ogrodami oraz licznymi meczetami – dominuje tu islam. Spacer po bulwarze nad jeziorem Dal skąd rozciąga się widok na eleganckie domy-łodzie typowe dla Srinagaru.  Nocleg w Srinagarze.
  • Dzień 13 Kaszmir, zwiedzanie  starego miasta, wycieczka łodzią po jeziorze.
    Zwiedzanie starego miasta gdzie zobaczymy stylowe drewniane domy oraz meczety: Shah Hamdan z XIV w. zdobiony techniką papier mache, Jama Masjed z licznymi drewnianymi kolumnami oraz Hazratbal, w którym znajduje się włos proroka Mahometa. Ładne widoki starego miasta można zobaczyć z mostów na rzece Jhelum. Wycieczka gondolami po jeziorze Dal i obserwowanie życia toczącego się na jeziorze (pływające ogrody, domy na wyspach, mieszkalne łodzie).  Nocleg w Srinagarze.
  • Dzień 14 Pływający targ warzywny, zwiedzanie starego miasta, nocleg na mieszkalnej łodzi.
    Wycieczka łódkami (przed wschodem słońca) na pływający targ warzywny. Zwiedzanie mogolskich ogrodów Chashma Shahi, Shalimar Bagh i Nishat Bagh oraz wędrówka groblą biegnącą w poprzek jeziora.  Nocleg w Srinagarze na mieszkalnej łodzi (house-boat).
  • Dzień 15 Przelot do Delhi, zakupy.
    Leniwe śniadanie na łodzi. Wyjazd na lotnisko i przelot do Delhi. Zakupy, w nocy wylot do Polski.
  • Dzień 16 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

           UWAGI

  • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
  • Ilość uczestników 6 – 12 osób
  • Ceny obejmują transport: przeloty Warszawa-Delhi-Warszawa, Delhi-Leh i Srinagar-Delhi, transport lokalny, zakwaterowanie: w hotelach turystycznych, opiekę przewodnika-fotografa, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie: NW i KL, podatek VAT.
  • Ceny nie obejmują: *biletu lotniczego Warszawa – Delhi – Warszawa: bilet ok. 4000 – 5000 PLN,  wizy indyjskiej: od 25 do 80 USD (w zależności od typu wizy/ilości dni),  wyżywienia – ok 250 USD, zwyczajowych napiwków – 50 USD,
  • * Bilet lotniczy Warszawa – Delhi – Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za naszym organizatora wyjazdu.
    Uwaga: Realizacja programu w Kaszmirze uzależniona będzie od sytuacji politycznej na miejscu.Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.