Indie północne – BAŚNIOWA KRAINA MAHARADŻÓW


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie. 15 dni. Cena: 5200 zł + 260 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIR. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Za skalistymi wzgórzami Agarwali leży pustynna kraina najeżona potężnymi fortami i wspaniałymi pałacami maharadżów. Kolorowe miejskie bazary, efektowne rezydencje, należące od stuleci do tych samych rodów kupieckich i karawany wielbłądów ciągnące przez pustynię, przypominają o handlowej świetności tego rejonu. W pustynnych wioskach i klimatycznych miastach spotkamy kobiety w kolorowych strojach wyszywanych migocącymi lusterkami i mężczyzn w barwnych turbanach palących fajki wodne. Gdzieniegdzie po ulicach majestatycznie przechadzają się słonie i wielbłądy. Takie Indie, Indie jak z egzotycznej baśni można zobaczyć tylko w Radżastanie.

Legenda maharadżów

Niezwykły, pełen przepychu i barwnych historii świat lokalnych książąt – maharadżów – poznamy, zwiedzając imponujące forty wznoszące się ponad miastami i piękne pałace. W niektórych z nich wciąż mieszkają owiani legendą lokalni maharadżowie. Wchodząc do fortów miniemy kolejne bramy, fosy i mury obronne, aby odnaleźć w środku wspaniałe pałace z misternie wyrzeźbionymi w kamieniach fasadami, dziedzińce ocienione arkadami, wiodące do pałacowych komnat. Ich wnętrza wypełniają przedmioty świadczące o zamiłowaniu do sztuki i bogactwie maharadżów. Każdy z fortów to niemal odrębne miasto ze swoją własną historią, opowiadającą o bitwach, miłości, zdradach i bardzo wymagającym kodeksie honorowym Radżputów – walecznych mieszkańców Radżastanu.

Pustynia Thar i szlak opiumowy

Będziemy podróżować przez pustynię Thar, która jak na Indie przystało jest najgęściej zaludnioną pustynią świata. Zobaczymy piękne, pustynne krajobrazy, gliniane wioski, kobiety w barwnych strojach noszące na głowach dzbany z wodą z odległych studni, stada pasterzy z wielbłądami i kozami, skubiącymi skąpą roślinność. Odwiedzimy dwa położone w środku pustyni miasta: Dżajsalmer o nastroju niczym z „Baśni tysiąca i jednej nocy” oraz Dżodhpur ze wspaniałym fortem i fascynującymi klimatami starego miasta. Camel safari – wycieczka na wielbłądach pozwoli nam się poczuć jakbyśmy przenieśli się do dawnych czasów, kiedy to karawany wielbłądów wędrowały przez pustynię opiumowym szlakiem. Pamiątką z tego okresu są wspaniałe rezydencje kupieckie i świątynie dżinijskie, które będziemy oglądać na trasie naszej podróży.

Kolory Radżastanu

Radżastan jest niezwykle kolorowy i fotogeniczny. Kobiety w powiewnych strojach o jaskrawych barwach kontrastują z pustynnym pastelowym krajobrazem. Mieniące się ferią kolorów malownicze turbany mężczyzn podkreślają biel tradycyjnego stroju dhoti. Nawet miasta mają tu swoje kolory. Złocisty Dżajsalmer zbudowany z pustynnego piaskowca rozświetla się na pomarańczowo o zachodzie słonca. Dżodhpur jest błękitny tak jak domy braminów w starej dzielnicy miasta, których kolor przypomina kiedyś używaną farbkę do bielizny. W Dżajpurze większość budowli w starej części miasta jest pomalowana na ceglany kolor, który wczesnym rankiem i wieczorem nabiera różowego blasku. W miejscach, gdzie znajdują się zbiorniki wodne (np w Puszkarze) krajobraz dopełnia odbicie w tafli wody rzadko zniekształcone przez podmuchy wiatru.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Delhi.
 • Dzień 2 Grobowiec Humajuna (lista UNESCO) w Delhi.
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący w pobliżu rzeki Jamuny miasta grobowiec Humajuna – władcy z dynastii Wielkich Mogołów wybudowany XVI w. przez jego żonę. Grobowiec jest jedną z pierwszych budowli zbudowanych w stylu mogolskim łączącym wpływy sztuki perskiej i indyjskiej. Spacer po muzułmańskiej dzielnicy w okolicach grobowca sufickiego Nizamuddin Dargah. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Różowe miasto – Dżajpur, pałac maharadży, obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar (lista UNESCO), fort Amber.
  Poranny przejazd do Dżajpuru – „różowego miasta” nazywanego tak od barwy jaką przybierają o zachodzie słońca ceglaste budowle starego miasta. Powrót do Dżajpuru, zwiedzanie słynnego Pałacu Wiatrów z ażurową fasadą, obserwatorium Dżantar Mantar z gigantycznymi przyrządami do pomiarów astronomicznych oraz Pałacu Miejskiego. Wnętrza pałacowe, kolekcje sztuki, ubiorów i broni oraz portrety przedstawiające władców i ich rodziny pokazują bogactwo i przepych jakim otaczali się maharadżowie. Wycieczka do fortu Amber wznoszącego się na skalistym wzgórzu. Nocleg w Dżajpurze.
 • Dzień 4 Mandawa – nastrojowe rezydencje kupieckie w rejonie Shekhavati.
  Przejazd do Mandawy, klimatycznego miasteczka w rejonie Shekhavati, gdzie będziemy zwiedzać haveli – kolorowo malowane kupieckie domy z XIX. Nocleg w Mandawie.
 • Dzień 5 Kupieckie rezydencje w Fatehpur Shekawati, świątynia Karma Mata (świątynia szczurów) i spacer po Bikanerze.
  Dalsza podróż przez pustynię Thar do Bikaneru. Pod drodze wizyta w Fatehpur – kolejnym barwnym miasteczku regionu Shekhawati oraz w wiosce Deshnok, gdzie znajduje się świątynia Karma Mata zwana świątynią szczurów. Spacer po Bikanerze i wyjazd nocnym pociągiem do Dżajsalmeru.
 • Dzień 6 Złote miasto na pustyni – Dżajsamer, zwiedzanie rezydencji kupieckich.
  Przyjazd do Dżajsalmeru leżącego na dawnym opiumowym szlaku na pustyni Thar przypominającego miasto z baśni tysiąca i jednej nocy. Dżajsalmer jest też nazywany „złotym miastem” od koloru piaskowca wydobywanego na pustyni, z którego zbudowane całe miasto . Zwiedzanie starych kupieckich rezydencji misternie rzeźbionymi fasadami i balkonami zwanych haveli. Zobaczymy najciekawsze z nich: Nathmal-ki-Haveli, Patwon-ki-Haveli, Salim Singh-ki Haveli. Nocleg w Dżajsalmerze.
 • Dzień 7 Camel safari na pustyni Thar.
  Camel safari – wycieczka na wielbłądach na pustynię Thar. Po drodze zwiedzimy opuszczoną wioskę Khuldara i odwiedzimy tradycyjną wioskę na pustyni, spędzimy zachód słońca na pustynnych wydmach. Nocleg w Dżajsalmerze.
 • Dzień 8 Pałac maharadży, świątynie dżinijskie i fort w Dżajsalmerze.
  Spacer po murach obronnych fortu w Dżajsalmerze, zwiedzimy pałac Maharwala należący do maharadży oraz kompleks siedmiu wspaniale rzeźbionych świątyń dżinijskich (XII-XV w.). Przejazd do Dżodhpuru. Nocleg w Dżoddhpurze.
 • Dzień 9 Błękitne miasto – Dżodhpur, fort i pałac maharadży.
  Przybycie do Dżodhpuru zwanego „błękitnym miastem” od koloru domów na jaki kiedyś malowano domy braminów. Zwiedzanie wspaniałego fortu Meharangarh położonego na skalistym wzgórzu. Wchodząc do fortu podziwiamy trudny do sforsowania system obronnych murów i kolejnych bram oraz pełne przepychu pałace maharadży i jego rodziny z bogatymi kolekcjami strojów, broni i malowideł. Z Dżodhpuru pochodzą bryczesy wymyślone dla maharadży aby wygodniej było mu grać w ulubione przez niego polo. Spacer przez zaułki „błękitnego miasta” w dzielnicy Bramaputtri. Nocleg w Dżodhpurze.
 • Dzień 10 Świątynia dżinijska w Ranakpurze, spacer po romatycznym Udajpurze.
  Przejazd do Ranakpuru gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń dżinijskich( XV w.) w Indiach. Jej sklepienie podpierają 1444 misternie rzeźbione kolumny z marmuru. Nie ma wśród nich dwóch identycznych. Dalsza podróż przez wzgórza Arawali doprowadzi nas do Udajpuru nazywanego najbardziej romantycznym miastem Indii. Późnym popołudniem przespacerujemy się po pełnych wdzięku uliczkach i zajrzymy do hinduistycznej świątyni poświęconej Dżaganathowi jednemu z wcieleń boga Wisznu. Nocleg w Udajpurze.
 • Dzień 11 Pałac maharadży w Udajpurze, fort w Ćitorze.
  Leżący nad jeziorem Pićola otoczonym zielonymi wzgórzami Udajpur wielokrotnie służył jako plan filmowy, kręcono tu między innymi film „Ośmiornica”. Powędrujemy śladami agenta 007 do Pałacu Miejskiego największego kompleksu pałacowego w Radżastanie. Pałac jest bardzo bogato i różnorodnie zdobiony, labirynt przejść i dziedzińców miał utrudniać wrogom orientację w razie napadu. Z jego okien widać słynny pałac na jeziorze, w którym obecnie jest drogi hotel. Po południu przejazd do Ćitoru – dawnej stolicy radżastańskiego księstwa Mewar. Nocleg w Ćitorze.
 • Dzień 12 Fort, pałac maharadży, świątynie dżinijskie w Ćitorze, przejazd do Puszkaru.
  Poranne zwiedzanie wznoszącego się na płaskowyżu ponad miastem potężnego fortu. Droga do twierdzy prowadzi przez 6 kolejnych bram. Na terenie mającego 5 km długości i 1 km szerokości fortu znajdują się pałace maharadżów, świątynie dżinijskie i pięknie rzeźbione wieże: Widżaj Stambh – Wieża Zwycięstwa i Kirti Stambh – Wieża Sławy będące symbolem Ćitoru. Nocleg w Puszkarze.
 • Dzień 13 Poranek na wzgórzu z świątynią Sawitri, ceremonie nad świętym jeziorem w Puszkarze.
  Dla chętnych wejście o poranku na wzgórze ze świątynią Sawitri. Obserwacja porannych ceremonii nad jeziorem uważanym za święte dla wyznawców hinduizmu. Według legendy jezioro powstało tam gdzie bóg Brahma upuścił kwiat lotosu. Jezioro otoczone jest wieloma świątyniami a najważniejsza z nich należy do Brahmy. Jest to jedna z nielicznych świątyń poświęconych Brahmie w Indiach. Przejazd popołudniowym pociągiem z Adżmeru do Delhi. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 14  Meczet Piątkowy w Delhi i uliczki starego miasta. Zwiedzanie starego Delhi. Zobaczymy Meczet Piątkowy, na którego dziedzińcu może zmieścić się 20 tysięcy osób. Budowę obydwu zabytków zlecił Szahdżahan, reprezentują styl mogolski łączący cechy sztuki perskiej i indyjskiej. Przespacerujemy się też wąskimi tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 15 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

           UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8 -13 osób
 • Ceny obejmują przeloty,transport, noclegi, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują: kosztów wizy indyjskiej – ok. 80 USD, wyżywienia – ok. 250 USD,  wstępów do zwiedzanych obiektów – ok. 130 USD oraz zwyczajowych napiwków ok 10 USD
 • Wyjazd można połączyć z wyprawą do Indii „Indyjska mozaika”. Termin: 9.02-7.03. 2020 (27 dni). Cena: 6700 zł + 460 USD
 • Program wyprawy: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone