Indie północne – BAŚNIOWA KRAINA MAHARADŻÓW


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie. 16 dni. Cena: 6650 zł + 150 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIR. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Za skalistymi wzgórzami Agarwali leży pustynna kraina najeżona potężnymi fortami i wspaniałymi pałacami maharadżów. Kolorowe miejskie bazary, efektowne rezydencje, należące od stuleci do tych samych rodów kupieckich i karawany wielbłądów ciągnące przez pustynię, przypominają o handlowej świetności tego rejonu. W pustynnych wioskach i klimatycznych miastach spotkamy kobiety w kolorowych strojach wyszywanych migocącymi lusterkami i mężczyzn w barwnych turbanach palących fajki wodne. Gdzieniegdzie po ulicach majestatycznie przechadzają się słonie i wielbłądy. Takie Indie, Indie jak z egzotycznej baśni można zobaczyć tylko w Radżastanie.

Legenda maharadżów

Niezwykły, pełen przepychu i barwnych historii świat lokalnych książąt – maharadżów – poznamy, zwiedzając imponujące forty wznoszące się ponad miastami i piękne pałace. W niektórych z nich wciąż mieszkają owiani legendą lokalni maharadżowie. Wchodząc do fortów miniemy kolejne bramy, fosy i mury obronne, aby odnaleźć w środku wspaniałe pałace z misternie wyrzeźbionymi w kamieniach fasadami, dziedzińce ocienione arkadami, wiodące do pałacowych komnat. Ich wnętrza wypełniają przedmioty świadczące o zamiłowaniu do sztuki i bogactwie maharadżów. Każdy z fortów to niemal odrębne miasto ze swoją własną historią, opowiadającą o bitwach, miłości, zdradach i bardzo wymagającym kodeksie honorowym Radżputów – walecznych mieszkańców Radżastanu.

Pustynia Thar i szlak opiumowy

Będziemy podróżować przez pustynię Thar, która jak na Indie przystało jest najgęściej zaludnioną pustynią świata. Zobaczymy piękne, pustynne krajobrazy, gliniane wioski, kobiety w barwnych strojach noszące na głowach dzbany z wodą z odległych studni, stada pasterzy z wielbłądami i kozami, skubiącymi skąpą roślinność. Odwiedzimy dwa położone w środku pustyni miasta: Dżajsalmer o nastroju niczym z „Baśni tysiąca i jednej nocy” oraz Dżodhpur ze wspaniałym fortem i fascynującymi klimatami starego miasta. Camel safari – wycieczka na wielbłądach pozwoli nam się poczuć jakbyśmy przenieśli się do dawnych czasów, kiedy to karawany wielbłądów wędrowały przez pustynię opiumowym szlakiem. Pamiątką z tego okresu są wspaniałe rezydencje kupieckie i świątynie dżinijskie, które będziemy oglądać na trasie naszej podróży.

Kolory Radżastanu

Radżastan jest niezwykle kolorowy i fotogeniczny. Kobiety w powiewnych strojach o jaskrawych barwach kontrastują z pustynnym pastelowym krajobrazem. Mieniące się ferią kolorów malownicze turbany mężczyzn podkreślają biel tradycyjnego stroju dhoti. Nawet miasta mają tu swoje kolory. Złocisty Dżajsalmer zbudowany z pustynnego piaskowca rozświetla się na pomarańczowo o zachodzie słonca. Dżodhpur jest błękitny tak jak domy braminów w starej dzielnicy miasta, których kolor przypomina kiedyś używaną farbkę do bielizny. W Dżajpurze większość budowli w starej części miasta jest pomalowana na ceglany kolor, który wczesnym rankiem i wieczorem nabiera różowego blasku. W miejscach, gdzie znajdują się zbiorniki wodne (np w Puszkarze) krajobraz dopełnia odbicie w tafli wody rzadko zniekształcone przez podmuchy wiatru.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Delhi.
 • Dzień 2 Grobowiec Humajuna (lista UNESCO) w Delhi
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Mandawa – nastrojowe rezydencje kupieckie w rejonie Shekhavati.
  Przejazd do Mandawy, klimatycznego miasteczka w rejonie Shekhavati, gdzie będziemy zwiedzać haveli – kolorowo malowane kupieckie domy z XIX. Nocleg w Mandawie.
 • Dzień 4 Przejazd do Bikaneru, wizyta w świątyni Karma Mata (świątynia szczurów) i spacer po Bikanerze
  Dalsza podróż przez pustynię Thar do Bikaneru. Pod drodze wizyta w Fatehpur – kolejnym barwnym miasteczku regionu Shekhawati oraz w wiosce Desznok, gdzie znajduje się świątynia Karma Mata zwana świątynią szczurów. Spacer po Bikanerze. Nocleg w Bikanerze.
 • Dzień 5  Podróż do Dżajsalmeru, camel safari i nocleg na pustyni Thar.
  Przejazd do Dżajsalmeru  leżącego na dawnym opiumowym szlaku na pustyni Thar przypominającego miasto z baśni tysiąca i jednej nocy. Dla chętnych camel safari – wycieczka na wielbłądach na pustynię Thar, zachód słońca, kolacja i nocleg na pustyni.
 • Dzień 6 Złote miasto na pustyni – Dżajsamer, zwiedzanie rezydencji kupieckich.
  Zobaczymy najciekawsze haveli – stare kupieckie rezydencje z misternie rzeźbionymi fasadami i balkonami: Nathmal-ki-Haveli, Patwon-ki-Haveli, Salim Singh-ki Haveli. Odwiedzimy pałac Maharwala należący do maharadży oraz kompleks siedmiu wspaniale rzeźbionych świątyń dżinijskich (XII-XV w.) Nocleg w Dżajsalmerze.
 • Dzień 7 Błękitne miasto – Dżodhpur, fort i pałac maharadży.
  Przejazd do Dżodhpuru zwanego „błękitnym miastem” od koloru domów na jaki kiedyś malowano domy braminów. Zwiedzanie wspaniałego fortu Meharangarh położonego na skalistym wzgórzu. Wchodząc do fortu podziwiamy trudny do sforsowania system obronnych murów i kolejnych bram oraz pełne przepychu pałace maharadży i jego rodziny z bogatymi kolekcjami strojów, broni i malowideł. Z Dżodhpuru pochodzą bryczesy wymyślone dla maharadży aby wygodniej było mu grać w ulubione przez niego polo. Spacer przez zaułki „błękitnego miasta” w dzielnicy Bramaputtri. Nocleg w Dżodhpurze.
 • Dzień 8 Świątynia dżinijska w Ranakpurze, spacer po romatycznym Udajpurze.
  Przejazd do Ranakpuru gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń dżinijskich( XV w.) w Indiach. Jej sklepienie podpierają 1444 misternie rzeźbione kolumny z marmuru. Nie ma wśród nich dwóch identycznych. Dalsza podróż przez wzgórza Arawali doprowadzi nas do Udajpuru nazywanego najbardziej romantycznym miastem Indii. Późnym popołudniem przespacerujemy się po pełnych wdzięku uliczkach i zajrzymy do hinduistycznej świątyni poświęconej Dżaganathowi jednemu z wcieleń boga Wisznu. Nocleg w Udajpurze.
 • Dzień 9 Pałac maharadży w Udajpurze, fort w Ćitorze.
  Leżący nad jeziorem Pićola otoczonym zielonymi wzgórzami Udajpur wielokrotnie służył jako plan filmowy, kręcono tu między innymi film „Ośmiornica”. Powędrujemy śladami agenta 007 do Pałacu Miejskiego największego kompleksu pałacowego w Radżastanie. Pałac jest bardzo bogato i różnorodnie zdobiony, labirynt przejść i dziedzińców miał utrudniać wrogom orientację w razie napadu. Z jego okien widać słynny pałac na jeziorze, w którym obecnie jest drogi hotel. Po południu przejazd do Ćitoru – dawnej stolicy radżastańskiego księstwa Mewar. Nocleg w Ćitorze.
 • Dzień 10 Fort, pałac maharadży, świątynie dżinijskie w Ćitorze, przejazd do Puszkaru.
  Poranne zwiedzanie wznoszącego się na płaskowyżu ponad miastem potężnego fortu. Droga do twierdzy prowadzi przez 6 kolejnych bram. Na terenie mającego 5 km długości i 1 km szerokości fortu znajdują się pałace maharadżów, świątynie dżinijskie i pięknie rzeźbione wieże: Widżaj Stambh – Wieża Zwycięstwa i Kirti Stambh – Wieża Sławy będące symbolem Ćitoru. Nocleg w Puszkarze.
 • Dzień 11 Poranek na wzgórzu z świątynią Sawitri, ceremonie nad świętym jeziorem w Puszkarze.
  Dla chętnych wejście o poranku na wzgórze ze świątynią Sawitri. Obserwacja porannych ceremonii nad jeziorem uważanym za święte dla wyznawców hinduizmu. Według legendy jezioro powstało tam gdzie bóg Brahma upuścił kwiat lotosu. Jezioro otoczone jest wieloma świątyniami a najważniejsza z nich należy do Brahmy. Jest to jedna z nielicznych świątyń poświęconych Brahmie w Indiach. Nocleg w Puszkarze.
 • Dzień 12 Przejazd do Dżajpuru, fort Amber
  Poranny przejazd do Dżajpuru – „różowego miasta” nazywanego tak od barwy jaką przybierają o zachodzie słońca ceglaste budowle starego miasta. Wycieczka do fortu Amber wznoszącego się na skalistym wzgórzu. Spacer po Dżajpurze. Nocleg w Dżajpurze.
 • Dzień 13 Różowe miasto – Dżajpur, pałac maharadży, obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar (lista UNESCO).
  Poranny przejazd do Dżajpuru – „różowego miasta” nazywanego tak od barwy jaką przybierają o zachodzie słońca ceglaste budowle starego miasta. Powrót do Dżajpuru, zwiedzanie słynnego Pałacu Wiatrów z ażurową fasadą, obserwatorium Dżantar Mantar z gigantycznymi przyrządami do pomiarów astronomicznych oraz Pałacu Miejskiego. Wnętrza pałacowe, kolekcje sztuki, ubiorów i broni oraz portrety przedstawiające władców i ich rodziny pokazują bogactwo i przepych jakim otaczali się maharadżowie.  Nocleg w Dżajpurze.
 • Dzień 14  Przejazd do Agry, zwiedzanie Czerwonego Fortu (lista UNESCO).
  Przejazd do Agry gdzie zobaczymy Czerwony Fort (lista UNESCO), którego masywne, czerwone mury kryją eleganckie marmurowe pawilony, pałace i meczety zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Nocleg w Agrze.
 • Dzień 15 Legendarny Tadż Mahal i powrót do Delhi.
  W porannym świetle oglądniemy legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO), najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany na rozkaz Szahdżahana po śmierci jego ukochanej żony Mumta Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do 7 cudów nowożytnego świata wznosi się na platformie w pięknym ogrodzie nad rzeką Jamuną. Powrót do Delhi, czas na zakupy i wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 16 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

           UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty – ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Ilość uczestników 10 -12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi ze śniadaniami, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują: kosztów wizy indyjskiej – ok. 30 USD, wyżywienia – ok. 200 USD,  wstępów do zwiedzanych obiektów – ok. 130 USD oraz zwyczajowych napiwków ok 20 USD
 • Program wyprawy: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.