Indie północne – INDYJSKA MOZAIKA


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie, przyroda. 14 dni. Cena: wkrótce
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIM. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Pobyt w Indiach dostarcza mnóstwa rozmaitych wrażeń. Wspaniałe świątynie, pałace i forty przeplatają się z kolorowymi bazarami, scenkami ulicznymi, świętymi krowami i zaklinaczami węży. W trakcie podróży po północnych Indiach zobaczymy fascynującą różnorodność kultur i religii. Słynne zabytki (Tadż Mahal w Agrze, Kadżuraho, fort w Gwaliorze), pełne klimatu miejsca kultu religijnego nad Gangesem uzupełnione egzotyką życia codziennego mieszkańców tworzą niezwykłą indyjską mozaikę.

Ceremonie nad Gangesem

Cywilizacja indyjska jest silnie związana z historią rozwoju wielkich religii: hinduizmu, islamu i buddyzmu. Świątynie, miejsca kultu, nastrojowe obrzędy i ceremonie to nieodłączny element naszej podróży po Indiach. Najwięcej wyznawców liczy sobie w Indiach hinduizm, a jedne z najświętszych miejsc tej religii położone są nad Gangesem. Ganga, jak ją nazywają mieszkańcy Indii, jest dla hinduistów nie tylko rzeką nawadniającą pola, ale również boginią. Odwiedzimy Waranasi oglądając rytualne kąpiele i modlitwy pielgrzymów. Będziemy mogli przyjrzeć się płonącym stosom pogrzebowym, tuż obok ablucjom wiernych w świętej rzece, a jeszcze kawałek dalej pracy miejskich praczy. Takie przenikanie sacrum i profanum, choć niekiedy szokujące przybyszy z innych kręgów kulturowych, jest w Indiach powszechne.

Na ścieżkach Buddy

Na terenach Indii leżących na południe od granicy z Nepalem żył i nauczał historyczny Budda – książę Siddartha Gautama. Niewielkie Sarnath, gdzie Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie oraz Bodh Gaja, gdzie doznał oświecenia są  obecnie centrami pielgrzymkowymi buddystów z całego świata. Przybywają tu pielgrzymi, którzy swoją modlitwą i medytacją wpływają na niezwykłą atmosferę tych miejsc. Szczególnie nastrojowe są okolice świątyni Mahabodhi w Bodh Gaji zbudowanej w pobliżu drzewa, pod którym medytował Budda.  Niedaleko Bodh Gaji znajdują się spektakularne ruiny uniwersytetu Nalanda,- jednego najstarszych i największych na subkontynencie indyjskim.

Słynne zabytki i życie codzienne

Z hinduizmem związane są też świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego w Kadżuraho. Ozdobione pięknymi erotycznymi ornamentami przyciągają turystów z całego świata. Islamska architektura Wielkich Mogołów w Delhi, Orchhy, Agrze i Fatehpur Sikri, to wspaniałe przykłady połączenia sztuki indyjskiej z wpływami perskimi. Zobaczymy forty, pałace i meczety z białych marmurów i czerwonych piaskowców, a wśród nich wizytówkę Indii: grobowiec Tadż Mahal. W Gwaliorze oprócz wielkiego fortu obejrzymy wspaniałe dżinijskie rzeźby. Oprócz zwiedzania zabytków i podziwiania krajobrazów ważnym elementem podróży po Indiach jest obserwowanie życia codziennego, które często toczy się po prostu na ulicy. Bardzo kolorowe i zgiełkliwe ulice, oszałamiające reklamy kinowe, przeraźliwe klaksony samochodów, nawoływanie ulicznych sprzedawców, zapach kadzidełek zmieszany z zapachem przypraw i tłumy ludzi na ulicach miast przytłaczają ilością wrażeń. Odnajdziemy wyobrażane sobie wcześniej stereotypy – święte krowy na ulicach, żebrzące dzieci, czasem zaklinaczy węży. Ale możemy zobaczyć także ulicznego fryzjera lub dentystę, riksze rowerowe czy pasażerów jadących na dachu autobusu.

Park Narodowy Keoladeo

W Indiach, jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata, dzikiej przyrody, barwnie opisywanej przez Kiplinga dżungli z zamieszkującymi ją zwierzętami, zostało bardzo niewiele. Wielkie lasy już dawno zostały wycięte, a ich miejsce zajęły pola uprawne. Ocalałe fragmenty objęte są ochroną w postaci parków narodowych i rezerwatów przyrody. Wbrew pozorom nie tak łatwo spotkać kryjące się w gąszczu zwierzęta, ale już sam pobyt w parkach narodowych pozwala odetchnąć od zgiełku Indii. Odwiedzimy leżący w pobliżu Agry Park Narodowy Keoladeo (lista UNESCO). To dawny teren łowiecki maharadżów, który po utworzeniu zbiorników wodnych pośród pustynnego krajobrazu stał się oazą dla licznych migrujących ptaków – występują tam aż 364 gatunki. Możemy tam spotkać wielkie ilości ptaków wodnych, między innymi warzęch i kolorowych dławigadów indyjskich.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Delhi: malownicze ruiny meczetu i minaretu Qutab Minar (lista UNESCO), sikhijska świątynia Bangla Sahib.
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Ciekawostką jest znajdująca się na dziedzińcu meczetu żelazna kolumna z V w., która nie ulega erozji. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Wyjazd nocnym pociągiem w stronę Bodh Gaji.
 • Dzień 3 Bodh Gaja – buddyjskie centrum pielgrzymkowe, świątynia Mahabodhi (lista UNESCO)
  Przyjazd do Bodgayi będącej ważnym światowym centrum pielgrzymkowym wyznawców buddyzmu. Zwiedzanie kompleksu świątyni Mahabodhi (lista UNESCO) stojącej w pobliżu miejsca gdzie rosło drzewo, pod którym książę Siddharta Gautama doznał oświecenia i stał się Buddą. Nocleg w Bodh Gaji.
 • Dzień 4 Nalanda – najstarszy uniwersytet na subkontynencie indyjskim (lista UNESCO)
  Wycieczka do Nalandy, zwiedzanie malowniczych ruin buddyjskiego uniwersytetu (lista UNESCO) – najstarszego na subkontynencie indyjskim, w którym w czasach świetności kształciło się 10 tysięcy studentów.  Przejazd do Patny  gdzie obejrzymy wielki spichlerz Golghar i skąd przejedziemy pociągiem do Waranasi. Nocleg w Waranasi.
 • Dzień 5 Wędrówki po Waranasi: światynie, uliczki starego miasta, kąpiele pielgrzymów, ceremonia arti pudża.
  Wędrówki po Waranasi – jednym z najświętszych miejsc w Indiach o historii sięgającej 3 tys. lat. Tutaj przybywają pielgrzymi z całych Indii wierząc, że kąpiel w świętej rzece zmyje z nich grzechy tego i poprzednich wcieleń. Tu dzień i noc płoną stosy pogrzebowe bo wyznawcy hinduizmu wierzą, że pogrzeb w świętym mieście pozwoli zmarłym wyzwolić się z kręgu reinkarnacji. Spacer po nabrzeżu Gangesu oraz po tworzących labirynt uliczkach starego miasta, zwiedzanie świątyń (Kathwala Temple i Golden Temple). Wieczorem obserwacja bardzo uroczystej ceremonii arti pudża. Nocleg w Waranasi.
 • Dzień 6 Rejs łódką po Gangesie o wschodzie słonca, wycieczka do buddyjskiego Sarnath.
  Wschód słońca nad Gangesem – rejs łodzią wzdłuż nabrzeżnych ghatów, obserwacja pielgrzymów, rytualnych kąpieli, pogrzebów. Wycieczka do Sarnath – miejsca pierwszych nauk Buddy. Wycieczka do muzułmańskiej dzielnicy, zwiedzanie małych warsztatów tkackich. Wyjazd nocnym pociągiem do Satny.
 • Dzień 7 Misternie rzeźbione świątynie w Kadżuraho (lista UNESCO).
  Przejazd ze stacji Satny do Kadżuraho. Zwiedzanie hinduistycznych i dżinijskich świątyń (lista UNESCO) słynących ze swojego piękna i erotycznych ornamentów zbudowanych (IX-XIII w). za czasów dynastii Ćandelów. Świątynie są skupione w trzech grupach: zachodniej, wschodniej i południowe. Bogactwo i zmysłowe piękno rzeźb pokrywających niekiedy całe świątynie może przyprawić o zawrót głowy. Nocleg w Kadżuraho.
 • Dzień 8 Urokliwe miasteczko Orćha: świątynia Ćaturbudź, wieczorna ceremonia w świątyni Ram Radźy.
  Przejazd do urokliwego miasteczka Orćha które było niegdyś stolicą dynastii Bundela. Nad niewielkim miasteczkiem trochę ukrytym w bujnej zieleni, wyrastają wspaniałe pałace, świątynie i cenotafy. Spacer nad malowniczą skalistą rzeką Betwa, zwiedzanie potężnej świątyni Ćaturbudź wielkością porównywalnej z europejskimi katedrami. Wyjście na wieczorną pudżę do świątyni Ram Radźa . Nocleg w Orćhy.
 • Dzień 9 Pałace, świątynia Lakszmi, cenotafy władców i spacery nad rzeką w urokliwej Orćhy.
  Zwiedzanie pałaców: Radź Mahal, Rai Prawin Mahal, Siś Mahal i najbardziej imponującego Dżahangir Mahal wybudowanego jako pałac powitalny dla cesarza, który odwiedził Orćhę. Spacer do leżącej na wzgórzu świątyni Lakszmi Narajan z ciekawymi freskami przedstawiającymi sceny z życia Kryszny oraz wojskowe podboje dynastii Bundelów. Późnym popołudniem zwiedzanie czatriis (cenotafów) upamiętniających władców, widoki na rzekę o zachodzie słońca. Nocleg w Orćhy.
 • Dzień 10 Malowany Pałac i dżinijskie rzeźby w Gwaliorze.
  Przejazd do Gwalioru i zwiedzanie położonego na wzgórzu olbrzymiego fortu z pałacem Man Singh zwanym Malowanym Pałacem od ceramicznych zdobień fasady. Jeden z niższych poziomów pałacu służył jako więzienie podczas władania Wielkich Mogołów. Obejrzymy też dżinijskie rzeźby wykute w klifie u podnóża fortu. Po południu przejazd do Agry. Nocleg w Agrze.
 • Dzień 11 Legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO) i Czerwony Fort w Agrze (lista UNESCO).
  Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków architektury mogolskiej w Agrze. W porannym świetle oglądamy legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO), najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany rozkaz Szahdżahaba po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do 7 cudów nowożytnego świata wznosi na platformie w pięknym ogrodzie nad rzeką Jamuną. Zobaczymy też Czerwony Fort (lista UNESCO), którego masywne czerwone mury kryją eleganckie marmurowe meczety, pawilony i pałace zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Przejazd do Baratpuru. Nocleg w Baratpurze.
 • Dzień 12 Obserwacje ptaków w parku narodowym Keoladeo (lista UNESCO), opuszczone miasto Fatehpur Sikri (lista UNESCO).
  Poranne obserwacje ptaków w Parku Narodowym Keoladeo (lista UNESCO), tutejsze mokradła leżące w depresji były niegdyś terenem łowieckim maharadży Baratpuru. Dzisiaj można tu spotkać ponad 360 gatunków ptaków. Zimują tutaj tysiące ptaków wodnych z Afganistanu, Chin i Syberii. W drodze powrotnej do Delhi przez Agrę zwiedzimy Fatehpur Sikri (lista UNESCO). W tej imponującej stolicy imperium mogolskiego zbudowanej przez cesarza Akbara po kilkunastu latach zabrakło wody i miasto zostało opuszczone. Zachwycają wspaniałe pałace, imponujący meczet a przede wszystkim marmurowe mauzoleum świętego muzułmańskiego Salima Ćisti z misternie rzeźbionymi ażurowymi oknami. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 13 Meczet Piątkowy w Delhi, spacer wąskimi bazarowymi uliczkami, zakupy.
  Zwiedzanie starego Delhi. Zobaczymy Meczet Piątkowy, na którego dziedzińcu może zmieścić się 20 tysięcy osób. Budowę  zabytkU zlecił Szahdżahan, reprezentuje styl mogolski łączący cechy sztuki perskiej i indyjskiej. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 14 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

           UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8-13 osób
 • Ceny obejmują przeloty,transport, noclegi,  ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują: kosztów wizy indyjskiej – 250 zł, wyżywienia – ok. 250 USD, wstępów do zwiedzanych obiektów – ok. 100 USD, oraz zwyczajowych napiwków ok 10 USD
 • Wyjazd można połączyć z wyprawą do Indii „Baśniowa kraina maharadżów”   Termin: 10.02 -8.03.2019 (27 dni). Cena: 6700 zł + 400 USD
 • Program wyprawy: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone