Indie północne – INDYJSKA MOZAIKA


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie, przyroda. 14 dni. Cena: 5200 zł + 200 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIM. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Pobyt w Indiach dostarcza mnóstwa rozmaitych wrażeń. Wspaniałe świątynie, pałace i forty przeplatają się z kolorowymi bazarami, scenkami ulicznymi, świętymi krowami i zaklinaczami węży. W trakcie podróży po północnych Indiach zobaczymy fascynującą różnorodność kultur i religii. Słynne zabytki (Tadż Mahal w Agrze, Kadżuraho, fort w Gwaliorze), pełne klimatu miejsca kultu religijnego nad Gangesem uzupełnione egzotyką życia codziennego mieszkańców tworzą niezwykłą indyjską mozaikę.

Ceremonie nad Gangesem

Cywilizacja indyjska jest silnie związana z historią rozwoju wielkich religii: hinduizmu, islamu i buddyzmu. Świątynie, miejsca kultu, nastrojowe obrzędy i ceremonie to nieodłączny element naszej podróży po Indiach. Najwięcej wyznawców liczy sobie w Indiach hinduizm, a jedne z najświętszych miejsc tej religii położone są nad Gangesem. Ganga, jak ją nazywają mieszkańcy Indii, jest dla hinduistów nie tylko rzeką nawadniającą pola, ale również boginią. Odwiedzimy Waranasi oglądając rytualne kąpiele i modlitwy pielgrzymów. Będziemy mogli przyjrzeć się płonącym stosom pogrzebowym, tuż obok ablucjom wiernych w świętej rzece, a jeszcze kawałek dalej pracy miejskich praczy. Takie przenikanie sacrum i profanum, choć niekiedy szokujące przybyszy z innych kręgów kulturowych, jest w Indiach powszechne.

Na ścieżkach Buddy

Na terenach Indii leżących na południe od granicy z Nepalem żył i nauczał historyczny Budda – książę Siddartha Gautama. Niewielkie Sarnath, gdzie Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie oraz Bodh Gaja, gdzie doznał oświecenia są  obecnie centrami pielgrzymkowymi buddystów z całego świata. Przybywają tu pielgrzymi, którzy swoją modlitwą i medytacją wpływają na niezwykłą atmosferę tych miejsc. Szczególnie nastrojowe są okolice świątyni Mahabodhi w Bodh Gaji zbudowanej w pobliżu drzewa, pod którym medytował Budda.  Niedaleko Bodh Gaji znajdują się spektakularne ruiny uniwersytetu Nalanda,- jednego najstarszych i największych na subkontynencie indyjskim.

Słynne zabytki i życie codzienne

Z hinduizmem związane są też świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego w Kadżuraho. Ozdobione pięknymi erotycznymi ornamentami przyciągają turystów z całego świata. Islamska architektura Wielkich Mogołów w Delhi, Orchhy, Agrze i Fatehpur Sikri, to wspaniałe przykłady połączenia sztuki indyjskiej z wpływami perskimi. Zobaczymy forty, pałace i meczety z białych marmurów i czerwonych piaskowców, a wśród nich wizytówkę Indii: grobowiec Tadż Mahal. W Gwaliorze oprócz wielkiego fortu obejrzymy wspaniałe dżinijskie rzeźby. Oprócz zwiedzania zabytków i podziwiania krajobrazów ważnym elementem podróży po Indiach jest obserwowanie życia codziennego, które często toczy się po prostu na ulicy. Bardzo kolorowe i zgiełkliwe ulice, oszałamiające reklamy kinowe, przeraźliwe klaksony samochodów, nawoływanie ulicznych sprzedawców, zapach kadzidełek zmieszany z zapachem przypraw i tłumy ludzi na ulicach miast przytłaczają ilością wrażeń. Odnajdziemy wyobrażane sobie wcześniej stereotypy – święte krowy na ulicach, żebrzące dzieci, czasem zaklinaczy węży. Ale możemy zobaczyć także ulicznego fryzjera lub dentystę, riksze rowerowe czy pasażerów jadących na dachu autobusu.

Park Narodowy Keoladeo

W Indiach, jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata, dzikiej przyrody, barwnie opisywanej przez Kiplinga dżungli z zamieszkującymi ją zwierzętami, zostało bardzo niewiele. Wielkie lasy już dawno zostały wycięte, a ich miejsce zajęły pola uprawne. Ocalałe fragmenty objęte są ochroną w postaci parków narodowych i rezerwatów przyrody. Wbrew pozorom nie tak łatwo spotkać kryjące się w gąszczu zwierzęta, ale już sam pobyt w parkach narodowych pozwala odetchnąć od zgiełku Indii. Odwiedzimy leżący w pobliżu Agry Park Narodowy Keoladeo (lista UNESCO). To dawny teren łowiecki maharadżów, który po utworzeniu zbiorników wodnych pośród pustynnego krajobrazu stał się oazą dla licznych migrujących ptaków – występują tam aż 364 gatunki. Możemy tam spotkać wielkie ilości ptaków wodnych, między innymi warzęch i kolorowych dławigadów indyjskich.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Delhi: malownicze ruiny meczetu i minaretu Qutab Minar (lista UNESCO).
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Ciekawostką jest znajdująca się na dziedzińcu meczetu żelazna kolumna z V w., która nie ulega erozji. Wyjazd nocnym pociągiem w stronę Bodh Gaji.
 • Dzień 3 Bodh Gaja – buddyjskie centrum pielgrzymkowe, świątynia Mahabodhi (lista UNESCO)
  Przyjazd do Bodgayi będącej ważnym światowym centrum pielgrzymkowym wyznawców buddyzmu. Zwiedzanie kompleksu świątyni Mahabodhi (lista UNESCO) stojącej w pobliżu miejsca gdzie rosło drzewo, pod którym książę Siddharta Gautama doznał oświecenia i stał się Buddą. Nocleg w Bodh Gaji.
 • Dzień 4 Nalanda – najstarszy uniwersytet na subkontynencie indyjskim (lista UNESCO)
  Wycieczka do Nalandy, zwiedzanie malowniczych ruin buddyjskiego uniwersytetu (lista UNESCO) – najstarszego na subkontynencie indyjskim, w którym w czasach świetności kształciło się 10 tysięcy studentów.  Przejazd do Patny skąd przejedziemy pociągiem do Waranasi. Nocleg w Waranasi.
 • Dzień 5 Wędrówki po Waranasi: światynie, uliczki starego miasta, kąpiele pielgrzymów, ceremonia arti pudża.
  Wędrówki po Waranasi – jednym z najświętszych miejsc w Indiach o historii sięgającej 3 tys. lat. Tutaj przybywają pielgrzymi z całych Indii wierząc, że kąpiel w świętej rzece zmyje z nich grzechy tego i poprzednich wcieleń. Tu dzień i noc płoną stosy pogrzebowe bo wyznawcy hinduizmu wierzą, że pogrzeb w świętym mieście pozwoli zmarłym wyzwolić się z kręgu reinkarnacji. Spacer po nabrzeżu Gangesu oraz po tworzących labirynt uliczkach starego miasta, zwiedzanie świątyń (Kathwala Temple i Golden Temple). Wieczorem obserwacja bardzo uroczystej ceremonii arti pudża. Nocleg w Waranasi.
 • Dzień 6 Rejs łódką po Gangesie o wschodzie słonca, wycieczka do buddyjskiego Sarnath.
  Wschód słońca nad Gangesem – rejs łodzią wzdłuż nabrzeżnych ghatów, obserwacja pielgrzymów, rytualnych kąpieli, pogrzebów. Wycieczka do Sarnath – miejsca pierwszych nauk Buddy. Wycieczka do muzułmańskiej dzielnicy, zwiedzanie małych warsztatów tkackich. Wyjazd nocnym pociągiem do Satny.
 • Dzień 7 Misternie rzeźbione świątynie w Kadżuraho (lista UNESCO).
  Przejazd ze stacji Satny do Kadżuraho. Zwiedzanie hinduistycznych i dżinijskich świątyń (lista UNESCO) słynących ze swojego piękna i erotycznych ornamentów zbudowanych (IX-XIII w). za czasów dynastii Ćandelów. Świątynie są skupione w trzech grupach: zachodniej, wschodniej i południowe. Bogactwo i zmysłowe piękno rzeźb pokrywających niekiedy całe świątynie może przyprawić o zawrót głowy. Nocleg w Kadżuraho.
 • Dzień 8 Urokliwe miasteczko Orćha: świątynia Ćaturbudź, wieczorna ceremonia w świątyni Ram Radźy.
  Przejazd do urokliwego miasteczka Orćha które było niegdyś stolicą dynastii Bundela. Nad niewielkim miasteczkiem trochę ukrytym w bujnej zieleni, wyrastają wspaniałe pałace, świątynie i cenotafy. Spacer nad malowniczą skalistą rzeką Betwa, zwiedzanie potężnej świątyni Ćaturbudź wielkością porównywalnej z europejskimi katedrami. Wyjście na wieczorną pudżę do świątyni Ram Radźa . Nocleg w Orćhy.
 • Dzień 9 Pałace, świątynia Lakszmi, cenotafy władców i spacery nad rzeką w urokliwej Orćhy.
  Zwiedzanie pałaców: Radź Mahal, Rai Prawin Mahal, Siś Mahal i najbardziej imponującego Dżahangir Mahal wybudowanego jako pałac powitalny dla cesarza, który odwiedził Orćhę. Spacer do leżącej na wzgórzu świątyni Lakszmi Narajan z ciekawymi freskami przedstawiającymi sceny z życia Kryszny oraz wojskowe podboje dynastii Bundelów. Późnym popołudniem zwiedzanie czatriis (cenotafów) upamiętniających władców, widoki na rzekę o zachodzie słońca. Nocleg w Orćhy.
 • Dzień 10 Malowany Pałac i dżinijskie rzeźby w Gwaliorze.
  Przejazd do Gwalioru i zwiedzanie położonego na wzgórzu olbrzymiego fortu z pałacem Man Singh zwanym Malowanym Pałacem od ceramicznych zdobień fasady. Jeden z niższych poziomów pałacu służył jako więzienie podczas władania Wielkich Mogołów. Obejrzymy też dżinijskie rzeźby wykute w klifie u podnóża fortu. Po południu przejazd do Agry. Nocleg w Agrze.
 • Dzień 11 Legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO) i Czerwony Fort w Agrze (lista UNESCO).
  Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków architektury mogolskiej w Agrze. W porannym świetle oglądamy legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO), najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany rozkaz Szahdżahaba po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do 7 cudów nowożytnego świata wznosi na platformie w pięknym ogrodzie nad rzeką Jamuną. Zobaczymy też Czerwony Fort (lista UNESCO), którego masywne czerwone mury kryją eleganckie marmurowe meczety, pawilony i pałace zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Przejazd do Baratpuru. Nocleg w Baratpurze.
 • Dzień 12 Obserwacje ptaków w parku narodowym Keoladeo (lista UNESCO), opuszczone miasto Fatehpur Sikri (lista UNESCO).
  Poranne obserwacje ptaków w Parku Narodowym Keoladeo (lista UNESCO), tutejsze mokradła leżące w depresji były niegdyś terenem łowieckim maharadży Baratpuru. Dzisiaj można tu spotkać ponad 360 gatunków ptaków. Zimują tutaj tysiące ptaków wodnych z Afganistanu, Chin i Syberii. W drodze powrotnej do Delhi przez Agrę zwiedzimy Fatehpur Sikri (lista UNESCO). W tej imponującej stolicy imperium mogolskiego zbudowanej przez cesarza Akbara po kilkunastu latach zabrakło wody i miasto zostało opuszczone. Zachwycają wspaniałe pałace, imponujący meczet a przede wszystkim marmurowe mauzoleum świętego muzułmańskiego Salima Ćisti z misternie rzeźbionymi ażurowymi oknami. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 13 Sikhijska świątynia Bangla Sahib, meczet Piątkowy w Delhi, spacer wąskimi bazarowymi uliczkami, zakupy.
  Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Zwiedzanie starego Delhi. Zobaczymy Meczet Piątkowy, na którego dziedzińcu może zmieścić się 20 tysięcy osób. Budowę  zabytku zlecił Szahdżahan, reprezentuje styl mogolski łączący cechy sztuki perskiej i indyjskiej. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 14 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

           UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8-13 osób
 • Ceny obejmują przeloty,transport, noclegi,  ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują: kosztów wizy indyjskiej – ok. 80 USD, wyżywienia – ok. 250 USD, wstępów do zwiedzanych obiektów – ok. 100 USD, oraz zwyczajowych napiwków ok 10 USD
 • Wyjazd można połączyć z wyprawą do Indii: „Baśniowa kraina maharadżów” Termin: 9.02.-8.03. 2020 (29 dni). Cena: 7990 zł + 500 USD
 • Program wyprawy: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone