Indie północne – MOZAIKA KULTUR I NIEZWYKŁA PRZYRODA


Szczegóły wydarzenia

  • zwiedzanie, przyroda. 17 dni. Cena: 2700 USD + bilety lotnicze
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: WIT. Organizator wyprawy: Poza Trasą Adventure, tel. +48 22 350 73 46, e-mail: kontakt@pozatrasa.pl
  • Kategoria: ,

Naszą podróż po północnych Indiach rozpoczniemy i skończymy w Delhi – obecnej i historycznej stolicy kraju. Tutaj i w pobliskiej Agrze zwiedzimy między innymi zabytki związane z muzułmańską dynastię Wielkich Mogołów. Z Delhi udamy się do Pendżabu, gdzie zobaczymy najważniejsze sanktuarium Sikhów – Złotą Świątynię w Amritsarze a na pobliskiej granicy z Pakistanem pośmiejemy się podczas teatralnej ceremonii zamknięcia granicy. Kolejnym celem będą leżące nad Gangesem miasta Riszikesz i Haridwar, które przyciągają rzesze pielgrzymów, gdzie będziemy obserwować ceremonie religijne. Aby odetchnąć od zgiełku miast udamy się do najstarszego indyjskiego parku narodowego Corbetta słynącego z występujących tu tygrysów.

Kolejną szansą na spotkanie tygrysa będzie safari w parku narodowym Ranthambore, który odwiedzimy podczas podróży po Radżastanie w drugiej części naszej wyprawy. W Radżastanie zwiedzimy też pełne przepychu pałace maharadży w Dżajpurze, klimatyczne miasteczko Puszkar usytuowane nad świętym jeziorem a także kolejny park narodowy Keoladeo, gdzie dla odmiany będziemy wypatrywać nie tygrysa a licznie tu przebywające ptaki. Na deser zachowamy ikoniczny Tadż Mahal w Agrze zaliczany do 7 cudów nowożytnego świata.

Pilotem wyjazdu Indie – mozaika kultur i przyrody będzie Katarzyna Mazurkiewicz, przewodniczka wypraw trekkingowych i poznawczych do Indii, po których podróżuje od ponad 30 lat. Kasia pomoże Wam zrozumieć wielokulturowość ale i życie codzienne tego niezwykłego kraju. Będziecie też wspólnie szukać tygrysów w parkach narodowych.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1  Wylot z Polski do Delhi

Dzień 2 Zwiedzanie Delhi (Qutab Minar, India Gate, stare Delhi).
Zwiedzanie kompleksu Qutab Minar z XII w. powstałego po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad efektownymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduskich wznosi się Qutab Minar – najwyższy minaret w Indiach. Odwiedzimy też Rajpath – reprezentacyjną zieloną aleję na której osi znajdują się Pałac Prezydencki i Brama Indii w dzielnicy zbudowanej przez Brytyjczyków. Późnym popołudniem wybierzemy się do starej części miasta aby przespacerować się tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Nocleg w Delhi.

Dzień 3 Przejazd do Amritsaru, zwiedzanie Złotej Świątyni.
Przejazd pociągiem do Amritsaru w Pendżabie. Po południu odwiedzimy Złotą Świątynię – najważniejsze sanktuarium sikhów. Zajrzymy do złoconej świątyni Harmandir gdzie przechowywana jest Święta Księga Sikhów – Guru Granth Sahib, będziemy obserwować modlitewne ceremonie i odwiedzimy też langar – świątynną kuchnię i stołówkę dla pielgrzymów. Nocleg w Amritsarze.

Dzień 4  Zwiedzanie Muzeum Podziału i ceremonia zamknięcia granicy.
Po porannej wizycie w Złotej Świątyni wybierzemy się do muzeum dokumentującego bezprecedensowy podział Indii na Indie i Pakistan w 1947 r podczas którego miejsce zamieszkania zmieniło 20 milionów osób. Po południu wycieczkowym autobusem pojedziemy do Wagah – jedynego przejścia granicznego między Indiami a Pakistanem aby obejrzeć spektakularną ceremonię zamknięcie granicy. Nocleg w Amritsarze.

Dzień 5  Przejazd do Riszikeszu i obserwacja obrzędów nad Gangesem.
Poranny przejazd  pociągiem do Haridwaru nad Gangesem i dalej do Riszikeszu leżącego u podnóża Himalajów Garhwalu nazywanego światowym centrum jogi. Spacer nad Gangesem i obserwacja wieczornej ceremonii arti pudża. Nocleg w Riszikeszu.

Dzień 6  Spacery nad Gangesem i ceremonie w Haridwarze.
Spacer po Riszikeszu i zwiedzanie aśramów – miejsc pielgrzymkowych, po południu wycieczka do Haridwaru gdzie wędrując bazarowymi uliczkami starego miasta dotrzemy nad nabrzeże Gangesu. Będziemy tam obserwować pielgrzymów oraz wieczorną ceremonię arti pudża. Nocleg w Riszikeszu.

Dzień 7  Obserwacje zwierząt w parku narodowym Corbetta.
Przejazd samochodem w stronę Parku Narodowego Corbetta – najstarszego parku narodowego w Indiach. Park słynie z tego, że można spotkać tu tygrysa bengalskiego, występują tu również m.in. słonie indyjskie, lamparty, niedźwiedzie himalajskie, kilka gatunków jeleni, gawiale – krokodyle o wąskim pysku, szakale złociste, hieny pręgowane, makaki królewskie, langury oraz  586 gatunków ptaków. Po południu wyruszymy na safari do parku w poszukiwaniu tygrysa. Nocleg w Ramnagarze lub okolicy.

Dzień 8  Poranne safari w parku narodowym Corbetta i przejazd do Delhi.
Po porannym safari w Parku Narodowym Corbetta przejedziemy samochodem do miejscowości Haldwani skąd pociągiem udamy się do Delhi. Nocleg w Delhi.

Dzień 9 Grobowiec Humajuna i świątynia Swaminarayan Akshardam.
Po śniadaniu zwiedzimy leżący w pobliżu rzeki Jamuny miasta grobowiec Humajuna – władcy z dynastii Wielkich Mogołów wybudowany XVI w. przez jego żonę. Grobowiec jest jedną z pierwszych budowli zbudowanych w stylu mogolskim łączącym wpływy sztuki perskiej i indyjskiej. Zajrzymy do muzułmańskiej dzielnicy w okolicach sufickiego grobowca Nizamuddin Dargah.  Po południu odwiedzimy imponującą świątynię hinduską Swaminarayan Akshardam. Ten potężny kompleks świątynny zbudowany z różowego piaskowca i białego  marmuru chwilami oszałamia przepychem a różne dodatkowe atrakcje nawiązujące do religii i historii Indii niekiedy ocierają się o kicz. Nocleg w Delhi.

Dzień 10 Spacer wokół świętego jeziora w Puszkarze.
Przejazd pociągiem do Adżmeru i dalej do Puszkaru położonego nad świętym dla wyznawców hinduizmu jeziorem otoczonym świątyniami. Legenda mówi, że jezioro powstało w miejscu gdzie bóg Brahma upuścił kwiat lotosu. Po południu spacer wokół jeziora i wjazd kolejką lub wejście na zachód słońca na wzgórze z świątynią Sawitri. Nocleg w Puszkarze.

Dzień 11 Poranne ceremonie w Puszkarze, zachód słońca w Dżajpurze.
Obserwacja porannych ceremonii nad jeziorem hinduizmu i wizyta w jednej z nielicznych świątyń poświęconych hinduskiemu bogowi Brahmie w Indiach. Po południu przejazd  Adżmeru i dalej pociągiem do Dżajpuru nazywanego „różowym miastem” od barwy jaką przybierają o zachodzie słońca ceglaste budowle starego miasta. Przed zachodem słońca wycieczka do leżącego na wzgórzu fortu Nahargarh zwanego Tygrysim Fortem skąd rozciąga się szeroki widok na miasto. Nocleg w Dżajpurze.

Dzień 12  Zwiedzanie Dżajpuru i przejazd do parku narodowego Ranthambore.
Zwiedzanie Dżajpuru zaczniemy od podziwiania ażurowej fasady Pałacu Wiatrów będącego wizytówką miasta. W należącym do maharadży Pałacu Miejskim będziemy podziwiać bogactwo i przepych jakim otaczali się władcy: wnętrza, kolekcje sztuki, ubiorów, broni oraz portrety. Następnie obejrzymy  obserwatorium Dżantar Mantar z gigantycznymi przyrządami do pomiarów astronomicznych. Po południu przejazd pociągiem w stronę Parku Narodowego Ranthambore słynącego z działań mających na celu odnowienie populacji tygrysa bengalskiego. Nocleg w okolicy parku.

Dzień 13 Obserwacje zwierząt w parku narodowych Ranthambore.
Wyruszymy na poranne i przedwieczorne safari w Parku Ranthambore w  poszukiwaniu tygrysa bengalskiego. Tereny dzisiejszego parku były kiedyś terenami łowieckimi dla maharadży Dżajpuru i są bardzo malownicze krajobrazowo, znajdują się tu nawet ruiny fortu z X w.  Oprócz  tygrysów bengalskich  występują tu również m.in. lamparty, niedźwiedzie wargacze, kilka gatunków jeleni, szakale złociste, hieny pręgowane, makaki królewskie, langury oraz  272 gatunki ptaków. Nocleg w okolicy parku.

Dzień 14  Studnia schodkowa w Abhaneri i obserwacje ptaków narodowych w parku narodowym Keoladeo.
Przejazd pociągiem do Bharatpuru. Wycieczka do Chand Baori ciekawej studni schodkowej z XI w. w wiosce Abhaneri. Po południu obserwacje ptaków w Parku Narodowym Keoladeo (lista UNESCO), tutejsze mokradła leżące w depresji były niegdyś terenem łowieckim maharadży Baratpuru. Dzisiaj można tu spotkać ponad 360 gatunków ptaków. Zimują tutaj tysiące ptaków wodnych z Afganistanu, Chin i Syberii. Nocleg w Bharatpurze.

Dzień 15 Zwiedzanie Fatehpur Sikri i Czerwonego Fortu w Agrze.
Przejazd samochodem do Agry, po drodze zwiedzanie Fatehpur Sikri. W tej imponującej stolicy imperium mogolskiego zbudowanej przez cesarza Akbara po kilkunastu latach zabrakło wody i miasto zostało opuszczone. Pozostały tu wspaniałe pałace, meczet a przede wszystkim marmurowe mauzoleum świętego muzułmańskiego Salima Ćisti z misternie rzeźbionymi ażurowymi oknami. W Agrze zwiedzimy imponujący Czerwony Fort (lista UNESCO), którego masywne czerwone mury kryją eleganckie marmurowe meczety, pawilony i pałace zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Nocleg w Agrze.

Dzień 16 Poranna wizyta w Tadż Mahalu i powrót do Delhi.
Wybierzemy się na spotkanie z legendarnym Tadż Mahalem o wschodzie słońca (lista UNESCO). Ten najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowano na rozkaz Szahdżahana po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do 7 cudów nowożytnego świata wznosi się na platformie pośrodku ogrodu nad rzeką Jamuną. Powrót do Delhi i czas na zakupy. Nocleg w Delhi.

Dzień 17 Powrót do Polski.

UWAGI

  • Organizator wyprawy: Poza Trasą Adventure
  • Ilość uczestników 4-8 osób
  • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych, napiwki, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
  • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok 250 USD, wizy indyjskiej: od 25 do 80 USD (w zależności od typu wizy/ilości dni), oraz  testów wjazdowych COVID-19 (jeżeli będą wymagane)
  • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.