Indie południowe – SZLAKIEM SKALNYCH ŚWIĄTYŃ


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie. 15 dni. Cena: 5900 zł + 250 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIB. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Piękne krajobrazy stanów Maharasztra, Karnataka i Goa kryją w sobie niezwykle perły architektury włączone na listę zabytków UNESCO. Będzie ich aż 7 na trasie tej wyprawy. Zobaczymy m. in. zanurzone w bujnej zieleni i ukryte w skalnych grotach świątynie w Adżancie i Ellorze, opuszczone kamienne miasto Hampi świątynie w Pattadakal i Badami, tętniący życiem i pełen kontrastów Bombaj i na koniec portugalskie klimaty i wspaniałe plaże Goa.

Mumbaj(Bombaj) – brama Indii

Tętniące życiem największe miasto Indii, wielokulturowy tygiel i zarazem wielki port nad Morzem Arabskim rozwijało się nieustannie od czasów Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Dziś jest szóstą co do ilości mieszkańców metropolią na świecie. Są w niej nowoczesne wielkomiejskie centra jak i dzielnice biedy, nadmorska promenada, zielone parki a na obrzeżach slumsy, gdzie trwa walka o przetrwanie. Miasto pełne kontrastów. Odnajdziemy tu liczne zabytki architektury z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii np. słynny hotel Tadż czy główny dworzec kolejowy. Wizytówką Bombaju jest Brama Indii ? olbrzymi łuk widoczny z morza wybudowany dla uczczenia wizyty króla Jerzego V. No i oczywiście Bombaj to stolica indyjskiej kinematografii ? Bollywood. Pobliska wyspa Elefanta jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta, skalne groty poświęcone bogowi Sziwie są zabytkiem na liście UNESCO.

Adżanta i Ellora – świątynie ukryte w skalnych grotach

Ukryte w grotach wykutych w skalnym klifie nad rzeką Waghora buddyjskie świątynie w Adżancie powstały między II w p.n.e. i VII w n.e. Słyną z pięknych rzeźb i misternych unikalnych fresków przedstawiających nie tylko sceny z życia Buddy i mitologii buddyjskiej ale również sceny o tematyce świeckiej. Podobno kiedyś oświetlano je systemem luster z wypolerowanej blachy. Należące do najsłynniejszych i najcenniejszych zabytków Indii, odkryte w XIX wieku przez angielskich myśliwych, znajdują się na liście zabytków UNESCO. Na tej samej liście znajduje się kolejny wspaniały zabytek w stanie Maharasztra – kompleks świątyń wykutych w bazaltowym zboczu w pobliskiej wiosce Ellora (Iv-X w n.e). Trzydzieści cztery skalne świątynie i klasztory są poświęcone trzem wielkim religiom: hinduizmowi, buddyzmowi i dżinizmowi. Najwspanialsza z nich to poświęcona bogowi Śiwie okazała monolityczna świątynia Kajlasanta.

Hampi i Badami – byłe stolice hinduistycznych królestw

Opuszczone kamienne miasto Hampi to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na południu Indii (zabytek UNESCO). Tutaj w XIV wieku powstało miasto Vidżayanagar, które w ciągu wieków wyrosło na jedno z największych hinduskich królestw Indii. Zostało zniszczone przez kilkumiesięczne najazdy i grabieże muzułmańskich wojsk. Ruiny miasta z pozostałościami pałaców i licznych świątyń zajmują obszar ponad 20 km ?. Rozrzucone są w malowniczej okolicy nad rzeką Tungabhadra, naturalnie wkomponowane w skały do dzisiaj budzą zachwyt licznie przybywających tu turystów. Nieco mniej znane a równie warte zobaczenia jest Badami pięknie położonego miasta nad jeziorem u stóp klifów z czerwonego piaskowca, które było stolicą dynastii Ćaluków w VII-VIII w. Słynie z wykutych w skałach i wolno stojących świątyń. W okolicy warto też zwiedzić kompleksy świątyń w Pattadakal słynących z połączenia form architektonicznych, z południa Indii – drawidyjskich i z północy Indii – aryjskich, (zabytek UNESCO) oraz świątyń hinduistycznych w miasteczku Aihole.

Goa – portugalskie zabytki i słynne plaże

Goa – dawna portugalska kolonia zajmuje jeden z najładniejszych skrawków zachodniego wybrzeża Indii. Znajdziemy tu kilometry piaszczystych plaż otoczonych kokosowymi zagajnikami w większości gwarne, pełne hoteli, hotelików i knajp. Po Portugalczykach zostało całkiem sporo zabytków m.in. barokowe kościoły w stylu kolonialnym w Panadżi i Old Goa (zabytek UNESCO) czy stare dzielnice tych miast, gdzie poczuć się możemy trochę jak na południu Europy. Plaża w Palolem jest jedną z najładniejszych w Goa. Jeszcze nie tak dawno temu spokojna z racji swojego oddalenia, dziś dzieli popularność z pozostałymi. To idealne miejsce dla lubiących lenistwo i imprezy. Gorące słońce, ciepłe morze, dużo knajp z dobrym jedzeniem i muzyką, zimne piwo – można to miejsce polubić…

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Mumbaju (Bombaju).
 • Dzień 2 Skalne groty na wyspie Elefanta na Morzu Arabskim, spacer po Mumbaju.
  Przylot do Mumbaju. Wczesnym rankiem przelot do Mumbaju. Wycieczka statkiem na wyspę Elefantę na Morzu Arabskim, gdzie zwiedzimy skalne groty z VIII – IX w. poświęcone bogowi Śiwie (lista UNESCO). Najsłynniejsza jest grota z rzeźbą przedstawiającą Śiwę o trzech twarzach ukazujących jego trzy aspekty: Władcy, Stwórcy i Niszczyciela. Spacer po słynnej nadmorskiej promenadzie Marina Drive. Nocleg w Mumbaju.
 • Dzień 3 Kolonialna architektura Mumbaju, mauzoleum Hadżi Alego, pralnia Mahalakszmi.
  Zwiedzanie miasta: oglądanie słynnej Bramy Indii w pobliżu Tadż Mahal oraz architektury z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii w dzielnicy Colaba i okolicach placu Oval Maidan.Następnie udamy się do islamskiego mauzoleum Hadżi Alego oraz do pralni Mahalakszmi. Wyjeżdżając nocnym pociągiem do Dżalgaonu obejrzymy przypominający pałac dworzec kolejowy Ćatrapati Sziwadźi (lista UNESCO).
 • Dzień 4 Skalne groty ze słynnymi freskami i rzeźbami w Adżancie (lista UNESCO).
  Wycieczka do Adżanty i zwiedzanie 30 buddyjskich skalnych grot z II w. p.n.e. – VI w n.e. zdobionych freskami i rzeźbami (lista UNESCO). Groty wykute w skalnym klifie w kształcie podkowy nad rzeką Waghora odkryli w XIX w. angielscy myśliwi. Unikalne freski przedstawiają nie tylko sceny z życia Buddy i mitologii buddyjskiej ale również sceny o tematyce świeckiej pokazujące życie starożytnych Indii. Malowidła wykonane farbami mineralnymi zachowały się w zaskakująco dobrym stanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich wiek i panujący tam klimat. Przejazd do Aurangabadu. Nocleg w Aurangabadzie.
 • Dzień 5 Monolityczna świątynia Kajlaś i skalne świątynie w Elurze (lista UNESCO), fort w Daulatabadzie i mauzoleum Bibi-ka-Makbara w Aurangabadzie.
  Wycieczka do Elury gdzie w mającym długość dwóch kilometrów skalnym zboczu Ćamardi wykuto ponad trzydzieści świątyń z VI – X w. poświęconym trzem wielkim religiom: hinduizmowi, buddyzmowi i dżinizmowi (lista UNESCO. Najwspanialszą z nich jest monolityczna świątynia Kajlaś (Kailasantha) poświęcona Śiwie, która została misternie wyrzeźbiona w potężnej skale. Symbolizuje święta górę Kajlaś w Tybecie, która jest uważana za siedzibę boga Śiwy. Potężna i świątynia o wysokości 30 metrów wypełniona rzeźbami i płaskorzeźbami z mitologii hinduskiej powstawała przez ponad 100 lat. Przejazd do do fortu w Daulatabadzie wybudowanego na stożkowej wulkanicznej skale. Twierdza miała bardzo przemyślny system fortyfikacji, m.in. wykuty w skale tunel będący jedyną drogą na górę. Z wzgórza rozciąga się panoramiczny widok, uwagę przykuwa smukła sylwetka wieży zwycięstwa Ćand Minar. Odwiedziny grobu cesarza Aurangzeba w pobliskim Khuldabadzie i zwiedzanie mauzoleum Bibi-ka-Makbara wybudowanego dla żony cesarza Aurangzeba nazywanego małym Tadż Mahalem. Nocleg w Aurangabadzie.
 • Dzień 6 Przejazd do Bidżapuru – dawnej stolicy sułtanatu dynastii Adil Szachów, zwiedzanie grobowca Ibrahim Rauza.
  Długi przejazd ze stanu Maharasztra do Bidżapuru w stanie Karnataka. Bidżapur był stolicą dynastii Adil Szachów, znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Po południu zwiedzimy elegancki, regularny grobowiec Ibrahim Rauza nazywany Tadż Mahalem Dekanu. Nocleg w Bidżapurze.
 • Dzień 7 Zwiedzanie mauzoleum Gol Gumbaz w Bidżapurze, zwiedzanie skalnych świątyń Chalukjów w Badami.
  O wschodzie zwiedzanie Gol Gumbaz – mauzoleum sułtana Muhammeda Adil Szacha w Bidżapurze słynącego z potężnej kopuły oraz doskonałej akustyki. Przejazd do Badami i zwiedzanie miasta położonego nad jeziorem Agastja pomiędzy dwoma wzgórzami z czerwonego piaskowca. Badami było VI-VIII w. stolicą dynastii Ćalukjów. Na obu wzgórzach znajdują się stare twierdze. Zwiedzimy cztery świątynie z VI w. z ciekawymi rzeźbami wycięte są w formie jaskiń w piaskowcu południowego wzgórza oraz najciekawsze świątynie (Malegitti Śiwalaji) na północnym wzgórzu. Nocleg w Badami.
 • Dzień 8  Zdobione rzeźbami świątynie w Pattadakal (lista UNESCO) i świątynie w Ajhol.
  Przejazd do niewielkich wiosek Pattadakal i Ajhol gdzie znajdują się świątynie hinduistyczne z VII – VIII w . słynące z połączenia form architektonicznych z południa Indii – drawidyjskich i z północy Indii – aryjskich (lista UNESCO). Zwiedzimy najważniejsze świątynie: najsłynniejszą Wirupaksza z wspaniałą wieżą i rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramajany, Mallikardźuna i Papanatha w Pattadakal oraz wykutą w skale Rawanapadigudi z pięknymi rzeźbami, Meguti i Durga w Ajhol. Dalszy przejazd i nocleg w Hampi.
 • Dzień 9 Malownicze ruiny królestwa Widźajanagar w Hampi (lista UNESCO), wycieczka ma punkt widokowy (zachód słońca).
  Hampi należy do grona najbardziej urokliwych miejsc w południowych Indiach (lista UNESCO). Tutaj w XIV wieku powstało miasto Widźajanagar, które w ciągu wieków wyrosło na jedno z największych hinduskich królestw Indii. Ruiny miasta rozrzucone w malowniczej okolicy, które zajmują obszar 26 km 2, zostały zniszczone przez kilkumiesięczne grabieże muzułmańskich wojsk. Zwiedzimy zabudowania królewskie: salę audiencyjną, pałac Lotus, łazienki królowej, stajni dla słoni, oraz zgrabną światynię Hazara Rama z rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramajany i świątynię Withala z kamiennym rydwanem Garudy. Nocleg w Hampi.
 • Dzień 10 Poranna wycieczka na wzgórze Matanga, zwiedzanie ruin królestwa Widźajanagar w Hampi (lista UNESCO).
  Ciąg dalszy zwiedzania zabytków Hampi położonych nad rzeką Tungabadhra wśród skał o ceglastej barwie: poranna wycieczka na wzgórze Matanga na wschód słońca, w drodze powrotnej zajrzymy do świątyni Aćjutaraja, zwiedzanie górującej nad okolicą świątyni Wirupaksza, wycieczka do położonej na wzgórzu świątyni Hanumana. Wyjazd nocnym autobusem w stronę Goa.
 • Dzień 11 Odpoczynek na plaży Palolem na Goa, kuchnia goańska.
  Odpoczynek na plaży Palolem – jednej z najładniejszych na Goa. Smakowanie kuchni goańskiej będącej połączenie kuchni portugalskiej z wpływami indyjskimi, zakupy pamiątek ; w sezonie ściągają tu kupcy z całych Indii. Nocleg w Palolem.
 • Dzień 12 Portugalskie zabytki w Pandźmi, zespół kościołów i klasztorów w Old Goa (lista UNESCO), plaża Palolem.
  Zwiedzanie portugalskich zabytków w kolonialnym stylu w stolicy Goa Pandźim oraz zespołu kościołów i klasztorów (lista UNESCO) w Old Goa. Dawna stolica Indii Portugalskich była porównywana za czasów swej świetności z Lizboną i z Watykanem. Liczne białe kościoły wyłaniające się z bujnej zieleni dają wyobrażenie jak duże było niegdyś znaczenie Goa. Zwiedzimy m.in.: kościół św. Franciszka z Asyżu, bazylikę Bom Jesus z grobem św. Franciszka Ksawerego, katedrę Se będącą największym kościołem w Azji, kościół św. Kajetana nawiązujący do bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nocleg w Palolem.
 • Dzień 13 Plaża Palolem, kuchnia goańska.
  Odpoczynek na plaży Palolem – jednej z najładniejszych na Goa. Nocleg w Palolem.
 • Dzień 14 Przelot do Mumbaju, wylot do Polski.
  Przelot do Mumbaju, spacer po mieście. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 15 Powrót do Polski.Przylot do Polski.

 

            UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8-13 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi,opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują: kosztów wizy indyjskiej – 250 zł, wyżywienia – ok 200 USD, wstępów do zwiedzanych obiektów – ok. 60 USD oraz zwyczajowych napiwków – ok. 10 USD
 • Wyjazd można połączyć z wyprawą do Indii: „Tam gdzie pieprz rośnie”  Termin: 26.01.-23.02. 2018 (29 dni). Cena: 7990 zł + 500 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone