Indie południowe – TAM GDZIE PIEPRZ ROŚNIE


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa, zwiedzanie. 16 dni. Cena: 5990 zł + 250 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WIP. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Kaliska 23/2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Indie południowe to niezwykła mieszanka kultur, krajobrazów, kolorów i zapachów. Imponujące kamienne świątynie pokryte misternymi rzeźbieniami, wspaniałe pałace władców i opuszczone stolice dawnych księstw znajdziemy niemal na każdym kroku. Urzekają miasta portowe i rybackie wioski, zabytki starych indyjskich dynastii, ceremonie religijne w świątyniach i życie codzienne, architektura i przyroda. Po trudach intensywnego zwiedzania można odpocząć na plaży w Varkali oraz na słynnych backwaters – rozlewiskach, po których podróżuje się łodziami.

Świątynie i pałace

Świątynie hinduistyczne na południu Indii mogą przyprawić o zawrót głowy nawet wytrawnych koneserów sztuki. Monumentalny relief skalny „Zejście Gangesu na Ziemię” ze starannie wyrzeźbionymi sylwetkami zwierząt w Mahabalipuram stanowi jednak tylko preludium przed oglądaniem kolejnych zabytków. Świątynie skalne z pięknymi kolumnadami zwane mandapa, świątynie w kształcie gigantycznych wozów (ratha), świątynne wieże wejściowe (gopury) i niesamowita, chwilami wręcz przytłaczająca ilość misternych rzeźb, którymi są pokryte budowle robią ogromne wrażenie. Ich wnętrza wypełnia zapach kadzideł i barwne girlandy kwiatów przyniesione przez pielgrzymów, a rano i wieczorem odbywają się nastrojowe modlitwy. Zwiedzając pałace dawnych władców w Kochi i Majsurze będziemy mogli sobie wyobrazić przepych, w jakim żyli władcy indyjskich królestw.

Plażowanie pod palmą

Plaże nad Morzem Arabskim to doskonałe miejsce na przerwę w podróży. Jedna z najładniejszych plaż to keralska Varkala z wstęgą złocistego piasku i klifowym brzegiem. W okolicy znajdują się ośrodki ajurwedyjskie dla tych, którzy dbają o zdrowie i urodę. Obserwując na plaży rybaków wracających z połowu przypomnimy sobie o kolacji: pyszne świeże ryby i owoce morza wspaniale dopełnią smaki południowoindyjskiej kuchni.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Ćennaj (Madrasu)
 • Dzień 2 Zwiedzanie skalnych świątyń i reliefu skalnego „Narodziny Gangesu” w Mamallapuram, plaża.
  Przylot do Ćennaj (Madrasu)i dalszy przejazd do Mamallapuram (Mahabalipuram ) słynącego z rzeźbionych w kamieniu świątyń z VII – VIII w. z czasów dynastii Pallawów gdy było ważnym portem. (lista UNESCO). Zwiedzanie Świątyni Nadbrzeżnej i pięciu monolitycznych świątyń Pandawów wykutych świątyń z jednego bloku skalnego oraz słynnej płaskorzeźby przedstawiającej narodziny Gangesu. Spacer wśród licznych świątyń i jaskiń, wejście na świątynię Starej Latarni skąd rozciąga się widok na liczne zabytki. Zajrzymy też do jednego z licznych zakładów kamieniarskich z których słynie Mamallapuram. Wieczorem spacer po plaży. Nocleg w Mamallapuram.
 • Dzień 3 Świątynia Bryhadiśwara w Tandźawurze (lista UNESCO).
  Przejazd do Tandźawuru i zwiedzanie świątyni Bryhadiśwara z XI w. (lista UNESCO) uważanej za jedną z najwspanialszych budowli z czasów Ćolów. Nocleg w Tandźawurze.
 • Dzień 4 Zwiedzanie świątyń Śri Rangam i Rock Fort w Trichy, wieczorne ceremonie w świątyni Śri Minakszi w Maduraj.
  Przejazd do Maduraj – miasta założonego prawie 2500 lat temu, stolicy królów z dynastii Pandawan. Po drodze dłuższy postój w Trichy i zwiedzanie świątyń Rock Fort górującej skalnym wzgórzu nad miastem oraz Śri Rangam poświęconej bogowi Wisznu uważanej za największy kompleks świątynny na świecie (zajmuje obszar ponad 60 ha). Nocleg w Maduraj.
 • Dzień 5 Zwiedzanie świątyni Śri Minakszi w Madurai i przejazd do Kanyakumari – południowego krańca Indii.
  Zwiedzanie świątyni Śri Minakszi w Madurai, która jest miejscem kultu bogini Parvati i boga Sziwy oraz przykładem architektury drawidyjskiej z niezliczoną ilością posągów na wieżach świątynnych – gopurach. Przejazd do Kanyakumari najdalej na południe położonego punktu Indii, gdzie spotykają się Zatoka Bengalska, Ocean Indyjski i morze Arabskie i dokąd przybywają pielgrzymi oddać cześć bogini Devi Bhagavathi. Nocleg w Kanyakumari.
 • Dzień 6 Modlitwy i kąpiele pielgrzymów o wschodzie słońca, popołudnie na plaży w Warkali, keralska kuchnia.
 • Wczesna pobudka na wschód słońca, obserwacje modlitw i kąpieli pielgrzymów na skalistym nabrzeżu przylądka Komoryn. Opuszczamy stan Tamil Nadu i jedziemy na jedną z najpiękniejszych plaż Kerali w miejscowości Warkala leżącej na krawędzi kilkunastometrowego klifu. Nocleg w Warkali.
 • Dzień 7 Odpoczynek na plaży w Warkali, spacer do rybackich wiosek, degustacje ryb i owoców morza.
  Odpoczynek na plaży po tygodniu intensywnego zwiedzania. Dla chętnych spacer do wiosek rybackich oraz wizyta w świątyni Dżanardana Swami. Nocleg w Warkali.
 • Dzień 8 Wycieczka łodzią po słynnych rozlewiskach Kerali – labirynt kanałów i wysp pośród zielonych palm.
  Przejazd do Alappuzhy leżącej wśród słynnych rozlewisk Kerali i nazywanej Wenecją Południa. Wycieczka turystyczną łodzią po labiryncie kanałów i wysp zanurzonych w tropikalnej zieleni. Pośród palm kokosowych widać wioski, kościoły, meczety i pola ryżowe. Po drodze spotkamy houseboaty – tradycyjne keralskie łodzie mieszkalne często pełniące obecnie rolę pływających hoteli. Nocleg w Alappuzhy.
 • Dzień 9 Plantacje herbaty na zboczach Ghatów Zachodnich w Munnar.
  Przejazd do położonego wysoko na wzgórzach Ghatów Zachodnich miasteczka Munnar. Spacer wśród położonych wokół plantacji herbaty. Nocleg w Munnarze.
 • Dzień 10 Koczin – wielokulturowe miasto portowe, tradycyjne chińskie sieci, spektakl teatru Kathakali.
  Przejazd autobusem do Koczin (Cochin) wielokulturowego miasta portowego leżącego na wyspach, które było celem kupców z Zachodu przybywających tu po cenne indyjskie przyprawy. W architekturze Koczin mieszają się wpływy portugalskie, holenderskie, żydowskie i brytyjskie. Przy nabrzeżu można jeszcze zobaczyć tradycyjne chińskie sieci. Zwiedzimy bazylikę Santa Cruz i urokliwe uliczki Fort Koczin, wieczorem obejrzymy pokaz tańca – teatru Kathakali. Nocleg w Koczin.
 • Dzień 11 Pałac maharadży Matanćeri, dzielnica żydowska, spacer po mieście.
  Zwiedzanie zbudowanego przez Portugalczyków dla maharadży pałacu Mattanćeri oraz dzielnicy żydowskiej z synagogą Paradesi (XVI w.). W pałacu znajdują się wspaniałe freski z keralskiej szkoły malarstwa przedstawiające sceny z Ramajany i Mahabharaty. Wyjazd nocnym pociągiem do Bangalore.
 • Dzień 12 Wycieczka na wzgórze z kamiennym posągiem Gomateshvary w dżinijskim miasteczku Śravanbelagola.
  Przyjazd do Bangalore i dalsza podróż do Śravanabelagola – niewielkiego dżinijskiego miasteczka pielgrzymkowego z olbrzymim kamiennym posągiem Gomateshvary wznoszącym się na skalnym wzgórzu. Nocleg w Śravanabelagola.
 • Dzień 13 Świątynie dynastii Hojsalów z Belurze i Halebidzie słynące z misternych rzeźb.
  W drodze do Majsuru zwiedzanie kamiennych świątyń z XII w. z czasów dynastii Hojsalów w Belurze i Halebidzie konkurujących artyzmem misternych rzeźb ze świątyniami w Kadżuraho i Konarak w pn. Indiach. Nocleg w Majsurze.
 • Dzień 14 Baśniowy pałac maharadży w Majsurze, spacer po tradycyjnym bazarze Dewaradża Market.
  Zwiedzanie baśniowego pałacu maharadżów Ambra Vilas zbudowanego w 1912 r. dla dynastii Wodejarów po pożarze starego drewnianego pałacu. Nowy pałac w indosaraceńskim stylu powstawał przez 15 lat, zachwyca i przytłacza przepychem i bogactwem dodającym splendoru maharadży. Są tu m.in. kolumny z odlewanego żelaza wyprodukowane w Glasgow, tron ze złota, srebrne drzwi, belgijskie witraże, malowidła. Po południu spacer po starym bazarze Dewaradża Market pełnym kolorowych straganów z owocami, warzywami, kwiatami. Przejazd nocnym pociągiem co Ćennaj (Madrasu).
 • Dzień 15 Spacer po Madrasie lub zwiedzanie okolic Majsuru.
  Spacer po Madrasie lub zwiedzanie okolic Majsuru (w zależności od połączenia lotniczego: wylot z Madrasu lub z Bangalore). Wieczorem wyjazd na lotnisko.
 • Dzień 16 Powrót do Polski. Przelot z Ćennaj (Madrasu) lub Bangalore do Warszawy.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8-13 osób
 • Cena obejmuje przeloty, transport, noclegi, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Cena nie obejmuje: kosztów wizy indyjskiej – ok. 80 USD, wyżywienia – ok 250 USD, wstępów do zwiedzanych obiektów – ok. 30 USD, oraz zwyczajowych napiwków ok. 10 USD
 • Wyjazd można połączyć z wyprawą do Indii: „Szlakiem skalnych świątyń” Termin: 26.01.-23.02. 2018 (29 dni). Cena: 7990 zł + 500 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone