Indie – KOLOROWE ŚWIĘTO HOLI


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - fotowyprawa, instruktor fotografii: Marcin Dobas. 9 dni. Cena: 4400 zł + 550 USD (bez biletu lotniczego)
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: FIH. Organizator wyprawy: Wyprawy Foto, ul. Rolnicza 242 D, 05-092 Łomianki
 • Kategoria: ,

Powiedzieć o Indiach, że są kopalnią tematów fotograficznych to stanowczo za mało. To niezmierzony ocean ciekawych motywów: krajobrazy, przyroda, architektura, sceny z życia codziennego oraz ceremonie, obrzędy, rytuały, swoją kulminację mają podczas licznych festiwali.

Kolorowe święto Holi

Święto Holi jest jednym z najbardziej kolorowych i radosnych indyjskich festiwali. Symbolizuje nadejście wiosny i zwycięstwo dobra nad złem co symbolizują wielkie ogniska przypominające uratowanie przed ogniem dobrego Prahalada i spalenie jego złej siostry Holiki.

Kulminacyjnym momentem mającym przynieść szczęście zdrowie i powodzenie jest masowe polewanie się farbami – trochę przypominające nasz śmigus dyngus tylko w takiej bardzo kolorowej wersji. Oprócz farb płynnych stosuje się też farby w proszku. Radosna zabawa niekiedy wprawia uczestników w euforię ocierającą się o szaleństwo. Zwyczaj ten przypomina radę jaką matka Kriszny dała swojemu boskiemu synowi gdy smucił się, że ma ciemniejszą skórę od swojej ukochanej. Matka poradziła mu aby pokolorował twarz dziewczyny na kolor, który mu się najbardziej podoba. Najbardziej polecanym miejscem na fotografowanie Holi są okolice Mathury i Vrindavanu  – miejsca narodzin Kriszny gdzie odbywają się liczne ceremonie związane z tym świętem. To właśnie w tej okolicy skoncentrujemy swoją działalność fotograficzną. Ale nie tylko…

Agra, Mathura, Delhi – miasta nad Jamuną

Tadż Mahal najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany w Agrze na rozkaz Szahdżahana na cześć jego ukochanej żony Mumtaz Mahal zachwyca swoim pięknem, symetrią i historią. Agra słynie również z majestatycznego Czerwonego Fortu, którego masywne mury wznoszące się nad rzeką Jamuną kryją w sobie eleganckie pałace, pawilony i ogrody.
Jamuna jest świętą rzeką dla wyznawców hinduizmu dlatego nad jej brzegami oprócz codziennego życia można obserwować również religijne ceremonie.
Nad Jamuną leży również Delhi stolica Indii, która jest bramą do podróży po Indiach północnych, oprócz meczetów i świątyń hinduskich znajdują się tam gurdwary – nastrojowe świątynie Sikhów. Fascynujące jest obserwowanie indyjskiej ulicy: tłocznego transportu, ulicznego handlu, symbolicznych świętych krów. Warto zajrzeć również do Nowego Delhi zbudowanego przez Anglików aby mieć wszechstronny obraz tego miasta.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Delhi.
Spotkanie na lotnisku z Marcinem Dobasem – fotografem National Geographic Polska, który podczas wyjazdu będzie  pełnił rolę eksperta fotografii i jednego z opiekunów grupy. Wspólny przelot z Warszawy do Delhi. Na lotnisku spotkamy się z Katarzyną Mazurkiewicz z agencji Terra Incognita, która będzie przewodnikiem i drugim opiekunem grupy.
Dzień 2 Świątynia Sikhów, targ warzywny.
Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Wizyta w gurdwarze Bangla Sahib – największej świątyni Sikhów w Delhi. Odwiedzimy świątynię, obejdziemy sarovar – święty basen oraz zajrzymy do langaru – niezwykłej kuchni gdzie wolontariusze przygotowują posiłki dla wiernych. W ramach aklimatyzacji przed świętem Holi późnym popołudniem odbędziemy fotograficzny spacer na targ warzywny. Kolacja w lokalnej restauracji na dachu skąd można będzie fotografować wieczorną tętniącą życiem ulicę.
Dzień 3 Przejazd do Agry. Perła Indii Tadż Mahal.
Wczesnym rankiem wyjazd pociągiem do Agry. Zakwaterujemy się  w hotelu, z którego dachu po raz pierwszy zobaczymy legendarny Taj Mahal. Po śniadaniu wybierzemy się do pralni znajdującej się nad rzeką Jamuną i udamy się do Czerwonego Fortu, za którego masywnymi murami są ukryte finezyjne marmurowe  pałace i pawilony. Odwiedzimy też warsztaty gdzie wykonywane są pamiątki z marmuru inkrustowane kamieniami półszlachetnymi w stylu „pietra durra”. Po południu wybierzemy się ponownie nad Jamunę by z jej brzegu sfotografować  Tadż Mahal w promieniach zachodzącego słońca.
Dzień 4 Poranny Tadż Mahal, przejazd do Vrindavanu, ceremonie nad brzegiem Jamuny.
Wczesnym rankiem wybierzemy się do Taj Mahalu aby móc go sfotografować w porannym oświetleniu. Zachwycająca swoją symetrią budowla z białego marmuru wznosząca się na platformie w ogrodzie nad rzeką Jamuną została niedawno zaliczona do 7 cudów nowożytnego świata. Cały kompleks to przykład architektury mogolskiej która łączy styl indyjski z wpływami perskimi. Następnie przejedziemy do Vrindavanu miasta związanego z hinduskim bogiem Kryszną. Po zakwaterowaniu w hotelu, który będzie naszą bazą wypadową przez kolejne 3 dni  udamy się na brzeg Jamuny aby obejrzeć wieczorną ceremonię arti pudża nad Jamuną. Odbędziemy też krótki rejs łodzią po rzece.
Dzień 5  Holi: Banke Bihari, Holika Dahan.
Choć główne obchody święta Holi będą dopiero jutro już dzisiaj będziemy mieli prawdziwy przedsmak tego co nas czeka. Rano wyruszymy do świątyni Banke Bihari, gdzie  kapłan posypuje i polewa farbami tłum śpiewający religijne pieśni – bhajany. Będzie tłoczno, kolorowo i fotogenicznie. Już tego dnia na zacznie się prawdziwe szaleństwo – zarówno w świątyniach jak i na ulicach ludzie ochoczą posypują się i oblewają nawzajem kolorowymi farbami. Uczestnicząc w tych wydarzeniach zapewne i my nie unikniemy kolorowych proszków. Wieczorem będziemy obserwować ceremonię Holika Dahan podczas której pali się wielkie ogniska symbolizujące zwycięstwo dobra nad złem czyli uratowanie przed ogniem dobrego Prahalada i spalenie jego złej siostry Holiki. Przed snem z grubsza zmyjemy z siebie farby, którymi zostaniemy posypani/oblani w ciągu dnia. Podczas tej i kolejnych dwóch nocy kolorowe sny będziemy mieć zagwarantowane.

Dzień 6 Holi w Vrindavanie
Dzisiaj główny dzień obchodów święta Holi. Tego dnia ulice zamieniają się w prawdziwe pole „bitwy na kolory”. Wszyscy od rana polewają się oraz posypują farbami. Sami też będziemy polewani i posypywani – nie będziemy mieli na to zbyt wielkiego wpływu. Z zabezpieczonymi aparatami, wmieszani w tłum będziemy mogli z bliska dokumentować te wydarzenia.  Nim wrócimy do hotelu zmyć z siebie farby pamiętajmy aby zrobić sobie nawzajem sesje portretowe. Po południu będzie już nieco spokojniej będzie więc czas na wspólne lub indywidualne poszukiwanie kadrów nad rzeką Jamuną. Ale jeszcze tego dnia nie będzie warto zbyt dokładnie zmywać z siebie farb.
Dzień 7 Holi: Huranga w Dauhi Temple w Baldeo.
Rano udamy się do oddalonego o 30 km od Mathury miasteczka Baldeo gdzie w świątyi Dauji odbywa się rytuał zwany Huranga, który jest swoistą grą między kobietami a mężczyznami. Mężczyźni polewają kobiety szafranowymi farbami a kobiety zrywają z mężczyzn koszule. Będzie kolorowo, tłumnie, wesoło i tanecznie. Po południu wrócimy do Vrindavanu i tego dnia można już się  dokładniej szorować – choć resztki farb pewnie przywieziemy do Polski.
Wieczorem prezentacja i wspólne omówienie wybranego zdjęcia z Holi.
Dzień 8. Przejazd do Delhi.
Wczesnym rankiem  wrócimy do Delhi gdzie udamy się do starej części miasta aby fotografować fascynujące bazarowe uliczki. Będzie też czas aby zrobić zakupy: aromatycznych przypraw, indyjskiej herbaty oraz różnorodnych pamiątek. Nasz bardzo intensywny czas w Indiach dobiegnie końca. Być może niektórzy będę odczuwać ulgę połączoną z przeświadczeniem, że nigdy więcej tu nie wrócą. Ale my wiemy, że Indie są jak nieuleczalna choroba: czasem cierpisz bo bywa tutaj niełatwo i zbyt intensywnie ale zatęsknisz za nimi i wrócisz do tego niezwykłego kraju. Różnorodność krajobrazów, bogactwo kulturowe i obfitość motywów fotograficznych w pełni rekompensują trudy podróżowania po Indiach. Kolejne święta,  rytuały, klimatyczne miejsca, wspaniałe zabytki architektury i egzotyka dnia codziennego czekają…
Dzień 9. Powrót do Polski.
Przylot do Polski. Zakończenie imprezy.

Co ciekawego będzie można zobaczyć i sfotografować?

 Głównym celem wyjazdu jest fotografowanie święta Holi zwanego też Festiwalem Kolorów. Wybraliśmy najciekawsze wydarzenia podczas kulminacji święta w Vrindavanie, Mathurze i Baldeo.  Aby się trochę oswoić z Indiami jeszcze przed szalonym Holi – odwiedzimy świątynię Sikhów w Delhi i targ warzywny oraz pojedziemy do Agry gdzie oprócz słynnego Tadż Mahalu i Czerwonego Fortu będziemy fotografować życie codzienne:  pralnię nad brzegiem rzeki i warsztaty rzemieślników. Po kolorowych intensywnych trzech dniach podczas Holi wrócimy do Delhi gdzie odwiedzimy bazarowe uliczki starego miasta.

Co ciekawego można fotografować?:

 • intensywny festiwal kolorów Holi i związane z nim obrzędy (główny cel fotowyprawy)
 • świątynię Sikhów w Delhi
 • uliczki bazarowe i targ warzywny w starym Delhi
 • Tadż Mahal – najsłynniejszy grobowiec Indii (lista UNESCO)
 • Czerwony Fort w Agrze (lista UNESCO)
 • pralnię nad rzeką Jamuną w Agrze
 • ceremonie modlitewne nad brzegiem rzeki Jamuny w Mathurze
 • warsztaty rzemieślnicze pamiątek z marmuru w Agrze
 • fascynujące życie codzienne indyjskiej ulicy (Delhi, Agra, Mathura)

Rożnica między fotowyprawą a zwykłym wyjazdem turystycznym?

 Program wyjazdu odbiega od typowych ofert biur podróży. Ułożony został i zaplanowany pod kątem fotografów. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na tym, że program nie jest przeładowany. Nie koncentrujemy się na zaliczaniu jak największej liczby atrakcji. Dajemy sobie czas na to by poczuć atmosferę miejsca w którym jesteśmy, czas na zdjęcia. Uwzględniamy światło, porę dnia i to by w danym miejscu być przy możliwie najlepszych warunkach oświetleniowych, tak aby oprócz niezapomnianych wspomnień przywieźć z wyjazdu również wyjątkowe ujęcia. Wyjazd skierowany jest do fotografów jednak nie ma znaczenia jakie jest Twoje doświadczenie z fotografią. Czy dopiero zaczynasz przygodę czy może jesteś zawodowcem. Wszystkie osoby są mile widziane. Jedynym warunkiem jest to, by uczestnik czerpał przyjemność z fotografowania i dobrze bawił się robiąc zdjęcia.

Małe grupy, doświadczony instruktor fotografii

 • Mała grupa to komfort pracy, większa mobilność, więcej czasu jaki instruktor może poświęcić każdemu z uczestników. Tylko przy małej grupie można mówić o prawdziwym wyjeździe fotograficznym. W naszym odczuciu nie da się fotografować grupą trzydziestu osób gdy wszyscy wchodzą sobie w kadr. Na naszych wyjazdach preferujemy niewielkie kilku maksymalnie kilkunastoosobowe grupy.
 • Ekspertem fotografii na wyjeździe będzie Marcin Dobas fotograf National Geographic Polska.
 • Przewodnikiem na wyjeździe będzie Katarzyna Mazurkiewicz

Jeszcze więcej atrakcji

 • autorskie warsztaty Marcina Dobasa z zakresu fotografii dające uczestnikom możliwość pogłębienia wiedzy,
 • mini wykłady o Indiach prowadzone przez Katarzynę Mazurkiewicz

Uwagi  praktyczne

 • Podczas święta Holi ludzie oblewają się i posypują nawzajem kolorowymi farbami i raczej nie można tego uniknąć jeżeli się jest na indyjskich ulicach – ubrania raczej będą się nadawać do wyrzucenia a i domycie się może potrwać kilka dni.
 • Należy starać się ochronić aparat oklejając go taśmami oraz używając osłony przeciwdeszczowej, nie należy w trakcie obchodów Holi zmieniać obiektywów, warto założyć filtr UV chroniący obiektyw, zmiana karty lub baterii też może być chwilami wyzwaniem, należy zabrać sporo sprzętu do czyszczenia aparatu należy liczyć się z tym, że w niektórych miejscach momentami będzie tłumnie i ciasno.

Uwagi:

 • Organizator wyprawy: Wyprawy Foto, ul. Rolnicza 242 D, 05-092 Łomianki,
 • e-mail: kontakt@wyprawyfoto.com.pl
 • Wyprawa ma charakter fotograficzny
 • Ilość uczestników 7-11 osób
 • Cena objemuje transport na miejscu, noclegi, bilety wstępu, ubezpieczenie kosztów leczenia, opiekę instruktora fotografii, opiekę polskiego przewodnika
 • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego do Indii: ok. 2500-2700 zł, kosztów wizy indyjskiej ok. 80 USD, wyżywienia – ok 150 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

 

Komentowanie jest wyłączone.