Indie – TRYPTYK HIMALAJSKI: LADAKH, ZANSKAR, KASZMIR


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie, trekking,. 22 dni. Cena: 6900 zł + 780 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WLZK. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Podczas jednej wyprawy odwiedzimy trzy dawne himalajskie królestwa: buddyjskie Ladakh i Zanskar leżące po północnej pustynnej stronie Himalajów i muzułmański Kaszmir, który znajduje się już po południowej, zielonej stronie najwyższych gór świata. Zobaczymy nastrojowe klasztory, ciekawe meczety, piękne wioski oraz zjawiskowe krajobrazy podczas malowniczych przejazdów górskimi drogami i pieszych wędrówek.

Ladakh – Mały Tybet

Ladakh w zasadzie jest częścią zachodniego Tybetu z pustynnym, górskim krajobrazem i licznymi klasztorami buddyjskimi, które jednak nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal, jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku. Podróżując wzdłuż Indusu zwiedzimy najciekawsze klasztory, często zawieszone na skałach. Spotkamy mnichów buddyjskich, odwiedzimy zielone oazy wiosek z białymi glinianymi domami i przyjrzymy się życiu serdecznych mieszkańców tej górskiej krainy. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki pustynnych gór o różnych odcieniach brązu, ośnieżonych szczytów, stromych urwisk nad rzekami i powiewających na wietrze flag modlitewnych.

Zanskar – królestwo w głębi Himalajów

Byłe buddyjskie królestwo Zanskar leżące w dolinie rzeki o tej samej nazwie, u podnóża głównego pasma indyjskich Himalajów, jest bardziej odcięte od świata niż Ladakh. Dzięki temu tybetańska kultura i tutejsze tradycje nie zmieniły się od wieków. Wioski znajdują się na wysokości 4000 m n.p.m. i powyżej – życie w nich jest naprawdę trudne. Do Zanskaru dociera niewielu turystów, dzięki czemu wioski i klasztory buddyjskie są bardziej autentyczne, niż w łatwiej dostępnych rejonach. Klasztory Karsza i Phugtal sprawiają wrażenie jakby wisiały na stromych, skalistych zboczach.

Kaszmir – rajski zakątek Himalajów

Śrinagar – stolica Kaszmiru pięknie położona w olbrzymiej himalajskiej dolinie częściowo znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, gdzie sprzedaje się warzywa uprawiane w pływających ogrodach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami i kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu wokół zieleni a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka po zatłoczonym starym mieście do XIV w. meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń a od miejskiego zgiełku odpocząć możemy pływając shikharą po labiryncie kanałów czy też spacerując po pięknych ogrodach mogolskich na brzegu jeziora.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2. Malownicze ruiny meczetu i minaret Qutab Minar (lista UNESCO), sikhijska świątynia Bangla Sahib.
  Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh.
  Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh stolicy Ladakhu. Aklimatyzacja, odpoczynek, spacer po mieście. Nocleg w Leh (3500 m)
 • Dzień 4 Zwiedzanie klasztoru Spituk, wycieczka na wzgórze nad Leh.
  Wycieczka do pobliskiego klasztoru Spituk należącego do szkoły Gelukpa, pochodzącego z XV w. Zwiedzanie świątyń, z dachu wspaniały widok na dolinę Indusu. Powrót po Leh, spacer po mieście, po południu wejście aklimatyzacyjne na górkę z Shanti Stupą skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Nocleg w Leh (3500 m)
 • Dzień 5 Wycieczka do klasztorów: Hemis, Tikse, Shey.
  Wycieczka do Hemis – należącego do szkoły Dukpa Kagyu największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie. W kolejnym leżącym na wzgórzu klasztoru Tikse z XV w. zwiedzimy ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje. Wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Przejazd do Shey gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Obejrzymy też cenne płaskorzeźby z XI w. znajdujące się klasztoru pobliżu na skale na skraju drogi. Nocleg w Leh.
 • Dzień 6 Przejazd do Alchi, po drodze zwiedzanie pałacu i klasztoru w Basgo.
  Poranne wejście na wzgórze z gompą Namgyal Tsemo. Przejazd do Alchi, po drodze fotostop w miejscu gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzanie ruin Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W pięknej wiosce Alchi zwiedzanie najstarszego klasztoru w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi oraz stiukowe figury.  Po południu spacer po wiosce. Nocleg w Alchi (3200 m)
 • Dzień 7 Przejazd do Lamayuru i trekking do Wanli (trekking – ok. 4 godz.)
  Przejazd do Lamayuru – najpiękniej położonego klasztoru Ladakhu zwiedzanie klasztoru i wędrówka karawanowym szlakiem do wioski Wanla przez przełęcz Prinkti La. (3760 m) Wzdłuż potoku Shillakong dotrzemy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Powrót jeepem do Lamayuru na nocleg (hotel przy klasztorze, 3600 m)
 • Dzień 8 Przejazd w stronę Zanskaru do doliny Suru.
  Przejazd do wioski Purtikchay leżącej w malowniczej dolinie rzeki Suru. Po drodze obejrzymy skalny relief z VII w. w Mulbekh. Nocleg w Purtikchay (guest-house, 3200 m)
 • Dzień 9 Trekking na przełęcz Parkachik La i przejazd do Rangdum (trekking – ok. 3-4 godz.)
  Poranny trekking na przełęcz Parkachik La (3990 m) skąd przy dobrej pogodzie rozciągają się widoki na siedmiotysięczniki Nun i Kun. Przejazd drogą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w pobliżu klasztoru Rangdum. (4000 m)
 • Dzień 10 Przejazd do Padum z widokami na ośnieżone szczyty oraz lodowce.
  Dalszy przejazd u podnóża głównej grani Himalajów po drodze widoki z przełęczy Pensi La (4400 m) oraz na lodowiec Darang Durung. Nocleg w Padum (hotel, 3600 m).
 • Dzień 11 Wycieczka samochodowa do klasztorów Sani i Karsza.
  Wycieczka do Sani – najstarszego klasztoru w Zanskarze i Karszy – największego klasztoru. Nocleg w Padum
  (hotel, 3600 m).
 • Dzień 12 Przejazd do wioski Cha i krótki trekking  do Phugtalu – najpiękniejszego klasztoru w Zanskarze (trekking – ok. 2-3 godz.)
  Wczesnym rankiem przejazd jeepem do Cha wzdłuż doliny Lungnak i dalej wędrówka wzdłuż rzeki Tsarap do Phuktalu (3900 m) – najpiękniejszego klasztoru Zanskaru wznoszącego się 200 m ponad dnem doliny. Zwiedzanie klasztoru i spacery. Nocleg w skromnym hoteliku w Phugtalu. (4000 m)
 • Dzień 13 Wędrówka do wsi Marling (trekking – ok. 4 godz.)
  Kolejny etap trekkingu wzdłuż doliny rzeki Tsarap do wioski Marling. Po drodze wspaniałe widoki na dolinę rzeki Tsarap. Nocleg w lokalnym domu, lepienie pierożków momo, testowanie zanskarskiej kuchni. (4000 m)
 • Dzień 14 Wycieczka do wiosek Testa i Kuru i Purni  (trekking – ok. 5 godz.)
  Wędrujemy doliną rzeki Kargyak do wiosek Testa i Kuru ścieżką biegnącą przez łąki obchodzącą liczne czorteny i murki modlitewne. Z Kuru zawracamy w stronę Padum zatrzymując się na nocleg w niewielkiej wiosce Purni. Nocleg w lokalnym hoteliku w Purni (3900 m)
 • Dzień 15 Przejazd do Padum po drodze zwiedzanie klasztoru Bardan.
  Przejazd do Padum wzdłuż doliny rzeki Lungnak, po drodze zwiedzanie klasztoru Bardan leżącego na skale wznoszącej się nad rzeką. Nocleg w Padum (hotel 3600 m).
 • Dzień 16 Przejazd do Kargilu drogą u podnoża głównej grani Himalajów.
  Długi przejazd do Kargilu drogą biegnącą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w Kargilu (hotel, 2700 m)
 • Dzień 17 Przejazd do Kaszmiru przez przełęcz Zoji La.
  Przejazd w poprzek łańcucha wysokich Himalajów przez przełęcz Zoji La do Srinagaru – stolicy Kaszmiru. Leżący po południowej stronie Himalajów Kaszmir, przywita nas lasami, zielonymi łąkami oraz urodzajnymi polami, sadami i ogrodami oraz licznymi meczetami – dominuje tu islam. Wycieczka łódkami (shikhara) po jeziorze Dal i obserwowanie życia toczącego się na jeziorze (pływające ogrody, domy na wyspach, mieszkalne łodzie), Nocleg w Srinagarze (guest-house).
 • Dzień 18 Kaszmir, wycieczki łodzią po jeziorze, zwiedzanie starego miasta.
  Zwiedzanie starego miasta gdzie zobaczymy stylowe drewniane domy oraz meczety: Shah Hamdan z XIV w. zdobiony techniką papier mache, Jama Masjed z licznymi drewnianymi kolumnami oraz Hazratbal, w którym znajduje się włos proroka Mahometa. Ładne widoki starego miasta można zobaczyć z mostów na rzece Dżelum.
 • Dzień 19 Kaszmir, zwiedzanie ogrodów mogolskich i spacer groblą.
  Zwiedzanie mogolskich ogrodów Chashma Shahi, Shalimar Bagh i Nishat Bagh oraz wędrówka groblą biegnącą w poprzek jeziora. Czas na zakupy. Nocleg w Srinagarze (guest-house).
 • Dzień 20 Kaszmir, poranna wycieczka na targ warzywny na wodzie i odpoczynek na mieszkalnej łodzi.
  Wycieczka łódkami (przed wschodem słońca) na pływający targ warzywny. Przeprowadzka na house-boat i odpoczynek. Nocleg w Srinagarze (house-boat – mieszkalna łódź).
 • Dzień 21 Pożegnanie z Kaszmirem i przelot do Delhi.
  Śniadanie na mieszkalnej łodzi. Wyjazd na lotnisko i przelot do Delhi, zakupy. . Wieczorem/w nocy wyjazd na lotnisko
 • Dzień 22 Powrót do Polski

 

  UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują wyżywienia: ok 250 USD wizy indyjskiej: od 25 do 80 USD (w zależności od typu wizy/ilości dni oraz napiwków dla obsługi trekkingu: 40 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.