Iran – BŁĘKIT PERSKIEJ MOZAIKI


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - zwiedzanie. 16 dni. Cena: 7190 zł + 300 EUR
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WPR-1. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Iran to jedno z najstarszych państw świata. Do największego rozkwitu cywilizacji doszło tutaj za panowania dynastii Achemenidów. Z tego okresu pozostały ruiny dawnej stolicy – Persepolis. Czasy świetności starożytnej Persji zakończyły podboje Aleksandra Wielkiego. W burzliwych dziejach państwa pojawiła się nowa, ciekawa religia – zoroastryzm, a po najeździe arabskim na dobre zagościł islam. Nasza wyprawa będzie prowadziła przez najciekawsze miejsca, w których poczujemy powiew minionych czasów, a wrażenia skonfrontujemy z obrazem współczesnego państwa.

Teheran – stolica u podnóża gór Elburs

Będzie to pierwsze zetknięcie z historią i kulturą Orientu. Olbrzymia metropolia szokuje wielkomiejskim zgiełkiem, zdumiewa nowoczesnością, a jednocześnie zaskakuje islamskim konserwatyzmem. Pobyt w Teheranie, choć męczący, zaspokoi ciekawość jak wygląda stolica współczesnego Iranu.

Najpiękniejsze miasta Iranu

Na szlaku naszej wyprawy odwiedzimy różnorodne i przepełnione orientalnym klimatem miasta: Shiraz – miasto poetów i wspaniałych perskich ogrodów; Isfahan – perłę perskiej architektury z czasów świetności szachów (pałace, meczety i nastrojowe mosty); Yazd – pustynne miasto zbudowane z glinianych cegieł, kolebkę zoroastryzmu, gdzie zobaczymy słynne Wieże Milczenia; Kerman z pięknymi mozaikami meczetów i łaźni, które odnajdziemy w zaułkach rozległego bazaru, równie ciekawego jak odwiedzane w poprzednich miastach.

Na karawanowym szlaku przez pustynię Dasht-e Lut

Skrajem pustyni Dasht-e Lut wiodła jedna z odnóg Jedwabnego Szlaku, którą kupcy podążali w stronę Zatoki Perskiej. Dzięki temu rozkwitły miasta Yazd i Kerman oraz powstały liczne przydrożne karawanseraje, w których zatrzymywali się ówcześni podróżnicy. Położenie miast w jednym z najgorętszych miejsc na świecie wpłynęło na rozwój niezwyklej glinianej architektury z ciekawymi udogodnieniami jak pełniące funkcje klimatyzacji wieże wiatrowe, podziemne wodociągi i lodówki. Często zabudowania miały charakter obronny, powstawały liczne forty i cytadele, przypominające piękne piaskowcowe formacje, które podziwiać będziemy na pustyni Lut.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Wylot z Polski do Teheranu. Wylot z Warszawy. Podróż do Teheranu.
 • Dzień 2 Przylot do Teheranu i zwiedzanie Teheranu.
  Przylot do stolicy Iranu. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Muzeum Narodowego, będące wprowadzeniem do bogatej historii Persji oraz Muzeum Klejnotów, gdzie zobaczyć można m.in. słynny Pawi Tron, a także wspaniałe diamenty. Po południu wybierzemy się do północnej części miasta Tajrish gdzie przespacerujemy się po bazarze i odwiedzimy szyickie mauzoleum Emamzadeh Saleh. Nocleg w Teheranie.
 • Dzień 3 Zwiedzanie pałacu Golestan, spacer po bazarze, zwiedzanie wieży Azadi.
 • Zwiedzimy pałac Golestan, zajrzymy na bazar oraz obejrzymy wieżę Azadi upamiętniającą 2500 lat państwa perskiego. Wieczorem wyjazd pociągiem na południe Iranu do miasta Kerman.
 • Dzień 4 Przyjazd do Kermanu i zwiedzanie miasta.
  Poranny przyjazd do Kermanu. Zwiedzanie jednego z najwspanialszych bazarów w Iranie, gdzie zobaczymy m.in. hamam – zabytkową łaźnię miejską i meczet Jameh (Piątkowy). Nocleg w Kermanie.
 • Dzień 5 Wycieczka na obrzeża pustyni Dasht-e Lut.
  Na początku zwiedzimy Arg-e Rayen – wielką cytadelę będącą namiastką zniszczonej przez trzęsienie ziemi twierdzy Bam. Wstąpimy do mauzoleum wielkiego derwisza i mistyka Shaha Nematollaha Vali w Mahanie. Po południu pojedziemy w rejon Kuluts, aby zobaczyć niezwykły pustynny krajobraz z piaskowymi zamkami. Powrót na nocleg do Kermanu lub Mahanu.
 • Dzień 6 Przejazd do Jazdu, zwiedzanie karawanseraju i zoroastryjskich Wież Milczenia.
  Przejazd do Jazdu – jednego z najbardziej klimatycznych miast w Iranie. Po drodze wstąpimy do 400-letniego karawanserayu Zein-o-din. Wjeżdżając do Jazdu zwiedzimy zoroastryjskie Wieże Milczenia – dawne miejsce pochówku zmarłych. Nocleg w Jazd.
 • Dzień 7 Zwiedzanie starego miasta w Jazd.
  Zwiedzanie starego miasta, jednego z najstarszych na świecie. Będziemy tam błądzić po wąskich, krętych, zadaszonych uliczkach wśród starych kamienic z wypalonych na słońcu cegieł. Odwiedzimy zoroastryjską świątynię ognia, Baq-e Doulat Abad – pałac Karima Khana z najwyższą wieżą wiatrową w Iranie, Muzeum Wody, meczet Masjid-e Jame. Wieczorny spacer w okolicach kompleksu Amir Chak Mak. Nocleg w Jazd.
 • Dzień 8 Wycieczka w okolicach Jazd: Kharanaq – gliniana wioska, Chak Chak, fort Narin w Meybod.
  Wycieczka w okolice Jazd do Kharanaq – urokliwej glinianej wioski leżącej na pustyni Dasht-e Lut. Pojedziemy dalej do Ateshkadeh w Chak Chak – najważniejszego zoroastryjskiego miejsca pielgrzymkowego w Iranie. Stamtąd skierujemy się do bardzo starego miasteczka Meybod z ciekawym fortem Narin, zabytkową chłodnię yakh dan oraz wieżą gołębią. Wieczorem obejrzymy pokaz Zoorkhaneh, tradycyjnej irańskiej gimnastyki. Nocleg w Jazd.
 • Dzień 9 Przejazd przez góry Zagros do Szirazu, po drodze zwiedzanie Abarkuh i Pasargarde.
  Przejazd przez góry Zagros do Szirazu. Po drodze zajrzymy do miasta Abarkuh gdzie znajduje się najstarszy cyprys (Sar-e Abarkuh)w Iranie i zwiedzimy ruiny Pasargadae z grobowcem Cyrusa Wielkiego. Nocleg w Szirazie.
 • Dzień 10 Zwiedzanie Szirazu – dawnej stolicy Persji.
  Zwiedzanie Szirazu – stolicy Persji w epoce rządu dynastii Zand, miasta poetów Hafeza i Sa’diego, ze wspaniałymi ogrodami i meczetami. O poranku udamy się do meczetu Nasir-al-Molk zaliczanego do najpiękniejszych w południowym Iranie, odwiedzimy ogród Naranjestan, wstąpimy na zabytkowy bazar Vakil, zwiedzimy meczet Vakil, przejdziemy do mauzoleum Shah-e Cheragh, a także zwiedzimy grobowce Hafeza i Sadiego. Nocleg w Szirazie.
 • Dzień 11 Wycieczka do Persepolis i spacer w ogrodzie Eram.
  Wycieczka do ruin Persepolis – stolicy Imperium Achemenidów, najsłynniejszego zabytku starożytnej Persji oraz wykutych w skale grobowców królewskich i słynnych reliefów skalnych w Naqsh-e Rostam. Po południu odwiedzimy ogród Bag-e Eram, będzie też czas na zakupy na bazarze Vakil. Nocleg w Szirazie.
 • Dzień 12 Przejazd do Isfahanu,wieczorny spacer po mieście.
  Długi przejazd do Isfahanu- miasta będącego największą atrakcją turystyczną Iranu. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Isfahanie.
 • Dzień 13 Zwiedzanie zabytków wokół niezwykłego placu Naqshe- Jahan oraz Meczetu Piątkowego w Isfahanie.
  Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od wielkiego prostokątnego placu Naqsh-e Jahan otoczonego przez perły architektury z czasów imperium Safawidów: pałac Ali Qapu, meczet Szacha (Masjed-e Imam) oraz meczet Loftollacha. W pobliżu placu zajrzymy do kolejnego wspaniałego pałacu Chehel Sotun. Po południu przejdziemy przez Wielki Bazar do Meczetu Piątkowego zawierającego różne style architektury islamskiej. Nocleg w Isfahanie.
 • Dzień 14 Zwiedzanie ormiańskiej dzielnicy Dżulfa, wizyta na polskim cmentarzu, spacer po mostach na rzece Zayandeh.
  Wizyta na cmentarzu ormiańskim, gdzie znajdują się polskie groby, zwiedzanie katedry Vank w ormiańskiej dzielnicy Dżulfa. Po południu przejdziemy się po urokliwych mostach na często wyschniętej rzece Zayandeh.
  Na koniec dnia czas na zakupy. Nocleg w Isfahanie.
 • Dzień 15 Przejazd na lotnisko w Teheranie, po drodze zwwedzanie  miasta Kaszan.
  Wyjazd z Isfahanu na lotnisko w Teheranie. Po drodze odwiedzimy  miasto Kaszan z pięknymi rezydencjami kupieckimi z czasów Kadżarów oraz ogrodem Bagh-e Fin będącym symbolem raju. Wylot z Iranu do Polski.
 • Dzień 16 Powrót do Polski. Powrót do Polski.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Ilość uczestników 8 -14 osób
 • Ceny obejmują przeloty: W-wa-Teheran-W-wa, transport wynajętym busem na trasie Kerman-Teheran, sypialnym pociągiem na trasie Teheran-Kerman, podczas zwiedzania miast transport busem i taksowkami w Teheranie metrem, zakwaterowanie: w hotelach turystycznych ze śniadaniami, koszt uzyskania kodu autoryzacyjnego niezbędnego do otrzymania wizy, opiekę polskiego przewodnika,,ubezpieczenie: KL, NW, BP, podatek VAT
 • Ceny nie obejmują kosztów wizy irańskiej (50 EUR), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok 150 EUR) wyżywienia (ok 250 EUR)
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.