Kirgistan – KRAINA GÓR, JEZIOR I NOMADÓW


Szczegóły wydarzenia

  • zwiedzanie, przyroda, trekking. 16 dni. Cena: 2850 zł + 990 EUR
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: WKG . Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Kategoria: ,

Położony w górach Tien Szan i na skraju Pamiru Kirgistan w odróżnieniu od sąsiednich państw Azji Centralnej pełnych zabytków i zgiełku bazarów przyciąga spokojem i pięknem otaczającej przyrody. „Niebiańskie Góry” Tien Szan pokrywają większość kraju a śródgórskie kotliny wypełnione są jeziorami, wśród których króluje Issyk Kul – „morze Kirgistanu”.
Zachodnia część Kirgistanu i leżący na południu na granicy z Tadżykistanem potężny Pamir są rzadziej odwiedzanymi rejonami tego kraju niż położone w sercu Tien Szanu okolice wielkich jezior Issyk Kul i Song Kul. Wyjątek stanowi baza pod Pikiem Lenina przyciągająca rzesze turystów, a przede wszystkim alpinistów z całego świata marzących o zdobyciu pierwszego, niezbyt trudnego siedmiotysięcznika. Kirgizi to naród pasterski, do dzisiaj w krajobrazie kraju spotkamy licznych nomadów, ich jurty i stada koni.

Z Biszkeku nad jezioro Issyk Kul

Stolica Kirgistanu położona u stóp pasma Gór Kirgiskich będzie punktem startowym naszej wyprawy. Opuściwszy to milionowe miasto zajrzymy do jednego z nielicznych kirgiskich zabytków – wieży Burana i pojedziemy dalej nad jezioro Issyk Kul. To olbrzymie jezioro otoczone górami jest prawdziwą dumą Kirgizów. Nazwa Issyk Kul oznacza „Ciepłe Jezioro” gdyż nawet zimą woda w nim nie zamarza. Liczne plaże stanowią wielką atrakcję również dla innych mieszkańców Azji Środkowej. W pobliskich górach znaleźć można malownicze zakątki: wodospady i fantazyjne formacje skalne takie jak kanion Skazka czy czerwone skały Dżety Oguz. Na północnym brzegu jeziora atrakcję turystyczną stanowią stare petroglify.

Podróż na zachód w stronę Pamiru

Po objechaniu wokół kirgiskiego morza skierujemy się w stronę leżącego wysoko w śródgórskiej kotlinie jeziora Song Kul, gdzie latem napotkamy dziesiątki jurt oraz stada pasących się tu koni i owiec. Pobyt w jurcie pozwoli nam poznać codzienne życie koczowników. Stąd dalej przez Kazarman i przejeżdżając wysokie pasmo górskie dotrzemy do Kotliny Fergańskiej. Następnie znacznie lepszą drogą pojedziemy do Doliny Ałajskiej, za którą wyrastają lodowe szczyty Pamiru. Zanocujemy nad jeziorem Tulpar położonym u ich podnóża i stąd powędrujemy w wysokogórskiej pamirskiej scenerii w stronę bazy pod Pikiem Lenina.

Między Oszem a Biszkekiem

Osz to drugie pod względem wielkości miasto Kirgistanu. Upalne lato w nisko położonej kotlinie sprzyja uprawie arbuzów i melonów, które można zakupić na barwnym i egzotycznym bazarze w Oszu. Z Oszu do Biszkeku pojedziemy szosą przecinającą góry zachodniego Tien Szanu. Podróż ta, choć długa i męcząca, obfituje w piękne widoki. Po drodze warto zjechać trochę z tej trasy, aby zajrzeć do zamieszkałego przez Uzbeków górskiego kurortu Arslanbob otoczonego największymi na świecie lasami orzechowymi i powędrować wśród malowniczych gór i jezior rezerwatu przyrody Sary Czelek.

 

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

  • Dzień 1 Podróż do Kirgistanu. Wylot z Warszawy do Biszkeku
  • Dzień 2 Wycieczka w góry w pobliżu Biszkeku.
    Przylot do Biszkeku. Przejazd za miasto do parku narodowego Ala Arcza w górującym nad Biszkekiem pasmie Tienszanu. Wycieczka do wodospadu Ak Sai (2700 m n.p.m.) po drodze miniemy skałę zwaną „Złamanym SErcem” i niewielki płaskowyż. Powrót do Biszkeku na nocleg w hostelu. Trekking: ok. 4-5 godzin
  • Dzień 3 Przejazd do Karakolu, wieża Burana i petroglify koło Czołpon Ata.
    Poranny wyjazd z Biszkeku do miejscowości Tokmok, w okolicy której zwiedzimy Wieżę Burana – IX-wieczny minaret, jeden z nielicznych zachowanych zabytków Kirgistanu. Następnie pojedziemy do miasta Karakol wzdłuż północnego brzegu jeziora Issyk Kul po drodze zwiedzając prehistoryczne petroglify w pobliżu uzdrowiska Czołpon-Ata. Nocleg w pensjonacie w Karakolu (1760 m npm).
  • Dzień 4 Wycieczka do Dżety Oguz i Doliny Kwiatów.
    Przejazd do sanatorium we wsi Dżety Oguz, w okolicach którego obejrzymy malownicze czerwone skały, w tym słynne „7 byków”. Dalej dotrzemy do łąk Kok Dżaik (2650 m npm) czyli do popularnej wśród kirgiskich turystów Doliny Kwiatów. Po powrocie do Karakolu zwiedzanie miasta: meczetu Dungan, cerkwi Świętej Trójcy, starych drewnianych domów. Nocleg w Karakolu (B) Trekking: ok. 3 godziny
  • Dzień 5 Podróż nad jezioro Issyk Kul, wizyta w kanionie Skazka.
    Przejazd do wioski Tosor położonej nad jeziorem Issyk Kul. Kąpiel w jeziorze. Popołudniu pojedziemy kawałek dalej drogą wiodącą wzdłuż południowego brzegu jeziora, aby zobaczyć bajecznie kolorowy kanion Skazka (ros. Bajka). Nocleg w agroturystyce w Tosorze (1600 m n.pm).  (B,L,D)
  • Dzień 6 Długi przejazd nad jezioro Song Kul.  
    Przez Bokonbajewo jedziemy dalej do końca południowego brzegu Issyk Kul i dalej przez miasteczko Koczkor docieramy do pasma górskiego, które musimy przejechać, by zjechać do położonej na wysokości 3000 m npm śródgórskiej kotliny, pośrodku której leży drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu – Song Kul. Nocleg w jurtach nad jeziorem (B,D)
    Dzień 7 Malowniczy widokowo przejazd z Song Kul do Kazarmanu.
    Poranny spacer nad jeziorem. Wyjazd malowniczą górską drogą na przełęcz Moldo Aszuu skąd rozciągają się widoki na serpentyny drogi prowadzącej do doliny Naryn. My zaś przejedziemy szutrową drogą przez odkrywkową kopalnię węgla kamiennego Kara-Kecze, skąd dotrzemy do nowej drogi prowadzacej doliną Dżungał i dalej doliną Naryn do Kazarmanu. Architektura Kazarmanu (1310 m npm) leżącego w pobliżu kopalni złota Makmal przypomina stare sowieckie czasy górniczego miasteczka. Nocleg – lokalny guest-house.  (B,D)
    Dzień 8 Podróż do Osz, po drodze zwiedzanie meczetu w mieście Uzgen.
    Górską drogą przez przełęcz Kaldama przejedziemy do nisko położonej Kotliny Fergańskiej, gdzie odwiedzimy najpierw miasto Uzgen z zabytkami islamskimi z czasów Karachanidów: minaretu i mauzoleum. Dalej główną drogą prowadzącą z Biszkeku dojedziemy do Osz. Nocleg w hostelu w Osz (963 m npm) (B,D)
    Dzień 9  Zwiedzanie Osz i przejazd w stronę Pamiru.
    Poranne wejście pielgrzymkowym szlakiem na święte wzgórze Sulaiman Too (lista UNESCO) i wizyta na wielkim bazarze, jednym z najbardziej barwnych w Azji Centralnej. Po południu przejazd drogą w stronę Tadżykistanu do Doliny Ałajskiej, którą ograniczają  od południa wysokie szczyty Pamiru. Zatrzymamy się nad leżącym u ich stóp jeziorkiem Tulpar Kol (3500 m npm). Nocleg w jurcie. (B,D)
    Dzień 10 Wycieczka w stronę bazy pod Pikiem Lenina.
    Cały dzień poświęcimy  na wędrówki pośród okolicznych jeziorek pięknie położonych w otaczającej wysokogórskiej scenerii. Powędrujemy też w kierunku Aczik Tasz – miejsca gdzie w sezonie działa base camp dla wspinaczy udających się na siedmiotysięczny Pik Lenina. Jeśli starczy aklimatyzacji, powędrujemy na Przełęcz Podróżników (4100 m npm), jeśli nie, to na punkt widokowy (3800 m npm) na Pik Lenina w pobliżu Tulpar Kol. Nocleg w jurcie nad Tulpar Kol (3500 m npm). (B,D) Trekking: ok. 6-8 godzin
    Dzień 11 Powrót do Osz i dalszy przejazd do Arslanbob.
    Znaną nam już drogą, najpierw szutrową do wsi Sary-Mogol, dalej asfaltową wiodącą przez przełęcz Tadyk wracamy do  Osz, skąd dalej drogą w stronę Biszkeku. Opuścimy ją w Bazarkorgon, skąd wjedziemy do położonej w górach (ok. 1600 m npm) uzbeckiej wsi Arslanbob. Nocleg – lokalny guest house. (B,D)
    Dzień 12 Arslanbob – wędrówki po wiosce i okolicy.
    Rejon  Arslanbob jest znany z największych na świecie lasów orzechów włoskich, w oddali wznosi się czterotysięczne pasmo Babash-Ata w zachodnim Tienszanie.  Wieś zamieszkuje konserwatywna społeczność Uzbeków. Dzień spędzimy na spacerach po wiosce, powędrujemy do okolicznych wodospadów i lasów orzechowych. Nocleg w Arslanbob. (B,D) .  Trekking: ok. 5 godzin
    Dzień 13 Przejazd w rejon jeziora Sary-Czelek.
    Po zjechaniu w dół do Kotliny Fergańskiej kontynuujemy podróż szosą wiodącą w stronę Biszkeku, lecz niebawem znów z niej zjedziemy, by odwiedzić położony na uboczu w Górach Czatkalskich rezerwat biosfery Sary Czelek (1780 m npm). Zatrzymamy się we wsi Arkit będącej siedzibą rezerwatu. Nocleg w miejscowej agroturystyce. (B,D)
    Dzień 14 Wędrówka nad jeziorem Sary-Czelek.
    Rezerwat Sary-Czelek, choć wpisany na listę UNESCO, wciąż jeszcze pozostaje mało znaną atrakcją turystyczną Kirgistanu. Podjedziemy na południowy brzeg jeziora, skąd powędrujemy do wyżej położonych jeziorek (ok. 2000 m npm) w poszukiwaniu wspaniałych widoków z góry na otoczone stromymi zboczami jezioro. Powrót do Arkitu i dalsza podróż w stronę Biszkeku do miasteczka Toktogul (988 m npm)położonego nad  wielkim zalewem na rzece Naryn. Nocleg w hostelu. (B,D)  Trekking: ok. 4-5 godzin
    Dzień 15 Powrót do Biszkeku, spacer po mieście.
    Dalszy przejazd, pokonując górską drogą 3-tysięczne przełęcze, do Biszkeku. Krótki spacer po centrum kirgiskiej stolicy. Zajdziemy m.in. do Parku Dębowego, na plac Ala Too, pod parlament oraz pod Pomnik Zwycięstwa w kształcie jurty. Czas na zakup pamiątek. Nocleg w hostelu w Biszkeku. (B)
    Dzień 16 Powrót do Polski. Przelot do Polski

UWAGI

  • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
  • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
  • Ilość uczestników 8-12 osób
  • Cena obejmuje:  transport wynajętym busem, noclegi w hotelach turystycznych, hostelach (pokoje 2-4 os. niekiedy ze wspólną łazienką) lub jurtach, wyżywienie zgodnie z programem (B = śniadanie, L – obiad, D – obiadokolacja), bilety wstępów i inne wymagane opłaty, opiekę polskiego przewodnika, ubezpieczenie: KL, NW, BP, podatek VAT,
  • Cena nie obejmuje: przelotu Warszawa – Biszkek – Warszawa (ok. 4000 zł), wyżywienia nie zaznaczonego w programie – ok. 170 EUR , napiwków – ok. 30 EUR,
  • Autor programu: Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.