Kirgistan – KRAINA GÓR, JEZIOR I NOMADÓW


Szczegóły wydarzenia

 • zwiedzanie, przyroda. 16 dni. Cena: 6200 PLN + 700 EUR
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WKG. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Położony w górach Tien Szan i na skraju Pamiru Kirgistan w odróżnieniu od sąsiednich państw Azji Centralnej pełnych zabytków i zgiełku bazarów przyciąga spokojem i pięknem otaczającej przyrody. „Niebiańskie Góry” Tien Szan pokrywają większość kraju a śródgórskie kotliny wypełnione są jeziorami, wśród których króluje Issyk Kul – „morze Kirgistanu”.
Zachodnia część Kirgistanu i leżący na południu na granicy z Tadżykistanem potężny Pamir są rzadziej odwiedzanymi rejonami tego kraju niż położone w sercu Tien Szanu okolice wielkich jezior Issyk Kul i Song Kul. Wyjątek stanowi baza pod Pikiem Lenina przyciągająca rzesze turystów, a przede wszystkim alpinistów z całego świata marzących o zdobyciu pierwszego, niezbyt trudnego siedmiotysięcznika. Kirgizi to naród pasterski, do dzisiaj w krajobrazie kraju spotkamy licznych nomadów, ich jurty i stada koni.

Z Biszkeku nad jezioro Issyk Kul

Stolica Kirgistanu położona u stóp pasma Gór Kirgiskich będzie punktem startowym naszej wyprawy. Opuściwszy to milionowe miasto zajrzymy do jednego z nielicznych kirgiskich zabytków – wieży Burana i pojedziemy dalej nad jezioro Issyk Kul. To olbrzymie jezioro otoczone górami jest prawdziwą dumą Kirgizów. Nazwa Issyk Kul oznacza „Ciepłe Jezioro” gdyż nawet zimą woda w nim nie zamarza. Liczne plaże stanowią wielką atrakcję również dla innych mieszkańców Azji Środkowej. W pobliskich górach znaleźć można malownicze zakątki: wodospady i fantazyjne formacje skalne takie jak kanion Skazka czy czerwone skały Dżety Oguz. Na północnym brzegu jeziora atrakcję turystyczną stanowią stare petroglify.

Podróż na zachód w stronę Pamiru

Po objechaniu wokół kirgiskiego morza skierujemy się w stronę leżącego wysoko w śródgórskiej kotlinie jeziora Song Kul, gdzie latem napotkamy dziesiątki jurt oraz stada pasących się tu koni i owiec. Pobyt w jurcie pozwoli nam poznać codzienne życie koczowników. Stąd dalej przez Kazarman i przejeżdżając wysokie pasmo górskie dotrzemy do Kotliny Fergańskiej. Następnie znacznie lepszą drogą pojedziemy do Doliny Ałajskiej, za którą wyrastają lodowe szczyty Pamiru. Zanocujemy nad jeziorem Tulpar położonym u ich podnóża i stąd powędrujemy w wysokogórskiej pamirskiej scenerii w stronę bazy pod Pikiem Lenina.

Między Oszem a Biszkekiem

Osz to drugie pod względem wielkości miasto Kirgistanu. Upalne lato w nisko położonej kotlinie sprzyja uprawie arbuzów i melonów, które można zakupić na barwnym i egzotycznym bazarze w Oszu.  Z Oszu do Biszkeku pojedziemy szosą  przecinającą góry zachodniego Tien Szanu. Podróż ta, choć długa i męcząca, obfituje w piękne widoki. Po drodze warto zjechać trochę z tej trasy, aby zajrzeć do zamieszkałego przez Uzbeków górskiego kurortu Arslanbob otoczonego największymi na świecie lasami orzechowymi i powędrować wśród malowniczych gór i jezior rezerwatu przyrody Sary Czelek.

 

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Kirgistanu. Wylot z Warszawy do Biszkeku
 • Dzień 2 Wycieczka w góry w pobliżu Biszkeku.
  Przylot do Biszkeku. Przejazd za miasto do parku narodowego Ala Arcza w górującym nad Biszkekiem pasmie Tienszanu. Wycieczka do wodospadu Ak Sai (2700 m n.p.m.) po drodze miniemy skałę zwaną „Złamanym SErcem” i niewielki płaskowyż. Powrót do Biszkeku na nocleg w hostelu. Trekking: ok. 4 godzin
 • Dzień 3 Przejazd do Karakolu, wieża Burana i petroglify koło Czołpon Ata.
  Poranny wyjazd z Biszkeku do miejscowości Tokmok, w okolicy której zwiedzimy Wieżę Burana – IX-wieczny minaret, jeden z nielicznych zachowanych zabytków Kirgistanu. Następnie pojedziemy do miasta Karakol wzdłuż północnego brzegu jeziora Issyk Kul po drodze zwiedzając prehistoryczne petroglify w pobliżu uzdrowiska Czołpon-Ata. Nocleg w pensjonacie w Karakolu (1760 m npm).
 • Dzień 4 Wycieczka do Dżety Oguz i Doliny Kwiatów.
  Przejazd do sanatorium we wsi Dżety Oguz, w okolicach którego obejrzymy malownicze czerwone skały, w tym słynne „7 byków”. Dalej dotrzemy do łąk Kok Dżaik (2650 m npm) czyli do popularnej wśród kirgiskich turystów Doliny Kwiatów. Po powrocie do Karakolu zwiedzanie miasta: meczetu Dungan, cerkwi Świętej Trójcy, starych drewnianych domów. Nocleg w Karakolu (B) Trekking: ok. 2 godziny
 • Dzień 5 Podróż nad jezioro Issyk Kul, wizyta w kanionie Skazka.
  Przejazd do wioski Tosor położonej nad jeziorem Issyk Kul. Kąpiel w jeziorze. Popołudniu pojedziemy kawałek dalej drogą wiodącą wzdłuż południowego brzegu jeziora, aby zobaczyć bajecznie kolorowy kanion Skazka (ros. Bajka). Nocleg w agroturystyce w Tosorze (1600 m n.pm).  (B,L,D)
 • Dzień 6 Długi przejazd nad jezioro Song Kul.  
  Przez Bokonbajewo jedziemy dalej do końca południowego brzegu Issyk Kul i dalej przez miasteczko Koczkor docieramy do pasma górskiego, które musimy przejechać, by zjechać do położonej na wysokości 3000 m npm śródgórskiej kotliny, pośrodku której leży drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu – Song Kul. Nocleg w jurtach nad jeziorem (B,D)
  Dzień 7 Malowniczy widokowo przejazd z Song Kul do Kazarmanu.
  Poranny spacer nad jeziorem. Przejazd malowniczą górską drogą przez przełęcz Moldo Aszuu do doliny rzeki Naryn lub w przypadku złej pogody okrężną trasą do tego miejsca przez miasto Naryn. Dalej szutrową drogą do miejscowości Kazarman (1310 m npm) położonej w pobliżu kopalni złota Makmal. Architektura Kazarmanu przypomina stare sowieckie czasy górniczego miasteczka. Nocleg – lokalny guest-house.  (B,D)
  Dzień 8 Podróż do Osz, po drodze zwiedzanie meczetu w mieście Uzgen.
  Górską drogą przez przełęcz Kaldama przejedziemy do nisko położonej Kotliny Fergańskiej, gdzie odwiedzimy najpierw miasto Uzgen z zabytkami islamskimi z czasów Karachanidów: minaretu i mauzoleum. Dalej główną drogą prowadzącą z Biszkeku dojedziemy do Osz. Nocleg w hostelu w Osz (963 m npm) (B,D)
  Dzień 9  Zwiedzanie Osz i przejazd w stronę Pamiru.
  Poranne wejście pielgrzymkowym szlakiem na święte wzgórze Sulaiman Too (lista UNESCO) i wizyta na wielkim bazarze, jednym z najbardziej barwnych w Azji Centralnej. Po południu przejazd drogą w stronę Tadżykistanu do Doliny Ałajskiej, którą ograniczają  od południa wysokie szczyty Pamiru. Zatrzymamy się nad leżącym u ich stóp jeziorkiem Tulpar Kol (3500 m npm). Nocleg w jurcie. (B,D)
  Dzień 10 Wycieczka w stronę bazy pod Pikiem Lenina.
  Cały dzień poświęcimy  na wędrówki pośród okolicznych jeziorek pięknie położonych w otaczającej wysokogórskiej scenerii. Powędrujemy też w kierunku Aczik Tasz – miejsca gdzie w sezonie działa base camp dla wspinaczy udających się na siedmiotysięczny Pik Lenina. Jeśli starczy aklimatyzacji, powędrujemy na Przełęcz Podróżników (4100 m npm), jeśli nie, to na punkt widokowy (3800 m npm) na Pik Lenina w pobliżu Tulpar Kol. Nocleg w jurcie nad Tulpar Kol (3500 m npm). (B,D) Trekking: ok. 6-7 godzin
  Dzień 11 Powrót do Osz i dalszy przejazd do Arslanbob.
  Znaną nam już drogą, najpierw szutrową do wsi Sary-Mogul, dalej asfaltową wiodącą przez przełęcz Tadyk wracamy do  Osz, skąd dalej drogą w stronę Biszkeku. Opuścimy ją w Bazarkorgon, skąd wjedziemy do położonej w górach (ok. 1600 m npm) uzbeckiej wsi Arslanbob. Nocleg – lokalny guest house. (B,D)
  Dzień 12 Arslanbob – wędrówki po wiosce i okolicy.
  Rejon  Arslanbob jest znany z największych na świecie lasów orzechów włoskich, w oddali wznosi się czterotysięczne pasmo Babash-Ata w zachodnim Tienszanie.  Wieś zamieszkuje konserwatywna społeczność Uzbeków. Dzień spędzimy na spacerach po wiosce, powędrujemy do okolicznych wodospadów i lasów orzechowych. Nocleg w Arslanbob. (B,D) .  Trekking: ok. 6 godzin
  Dzień 13 Przejazd w rejon jeziora Sary-Czelek.
  Po zjechaniu w dół do Kotliny Fergańskiej kontynuujemy podróż szosą wiodącą w stronę Biszkeku, lecz niebawem znów z niej zjedziemy, by odwiedzić położony na uboczu w Górach Czatkalskich rezerwat biosfery Sary Czelek (1780 m npm). Zatrzymamy się we wsi Arkit będącej siedzibą rezerwatu. Nocleg w miejscowej agroturystyce. (B,D)
  Dzień 14 Wędrówka nad jeziorem Sary-Czelek.
  Rezerwat Sary-Czelek, choć wpisany na listę UNESCO, wciąż jeszcze pozostaje mało znaną atrakcją turystyczną Kirgistanu. Podjedziemy na południowy brzeg jeziora, skąd powędrujemy do wyżej położonych jeziorek (ok. 2000 m npm) w poszukiwaniu wspaniałych widoków z góry na otoczone stromymi zboczami jezioro. Powrót do Arkitu i dalsza podróż w stronę Biszkeku do miasteczka Toktogul (988 m npm)położonego nad  wielkim zalewem na rzece Naryn. Nocleg w hostelu. (B,D)  Trekking: ok. 5-6 godzin
  Dzień 15 Powrót do Biszkeku, spacer po mieście.
  Dalszy przejazd, pokonując górską drogą 3-tysięczne przełęcze, do Biszkeku. Krótki spacer po centrum kirgiskiej stolicy. Zajdziemy m.in. do Parku Dębowego, na plac Ala Too, pod parlament oraz pod Pomnik Zwycięstwa w kształcie jurty. Czas na zakup pamiątek. Nocleg w hostelu w Biszkeku. (B)
  Dzień 16 Powrót do Polski. Przelot do Polski

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 8-12 osób
 • Cena obejmuje: przeloty Warszawa – Biszkek – Warszawa; transport lokalny, noclegi w hotelach turystycznych, hostelach (pokoje 2-4 os. niekiedy ze wspólną łazienką) lub jurtach, wyżywienie zgodnie z programem (B = śniadanie, L – obiad, D – obiadokolacja),  bilety wstępów i inne wymagane opłaty, opiekę polskiego przewodnika, ubezpieczenie: KL, NW, BP, podatek VAT,
 • Cena nie obejmuje  wyżywienia nie zaznaczonego w programie – ok. 150 EUR , napiwków – ok. 20 EUR, testów wjazdowych na covid-19 (jeżeli będą wymagane)
 • Autor programu:  Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.