Kirgistan – TIEN SZAN – NIEBIAŃSKIE GÓRY


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, przyroda. 16 dni. Cena: 4800 zł + 750 EUR
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GKT-2. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2 B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Położony w górach Tien Szan i na skraju Pamiru Kirgistan w odróżnieniu od sąsiednich państw Azji Centralnej pełnych zabytków i zgiełku bazarów przyciąga spokojem i pięknem otaczającej przyrody. „Niebiańskie Góry” Tien Szan pokrywają większość kraju a śródgórskie kotliny wypełnione są jeziorami, wśród których króluje Issyk Kul – „morze Kirgistanu”. Kirgizi to naród pasterski, do dzisiaj w krajobrazie kraju spotkamy licznych nomadów, ich jurty i stada koni.

Z Biszkeku w stronę Chin

Stolica Kirgistanu położona u stóp pasma Gór Kirgiskich będzie punktem startowym naszej wyprawy. Opuściwszy to milionowe miasto zajrzymy do jednego z nielicznych kirgiskich zabytków – wieży Burana. Dalej skierujemy się w stronę leżącego wysoko w obszernej kotlinie jeziora Song Kul, gdzie latem napotkamy dziesiątki jurt oraz stada pasących się tu koni i owiec. Pobyt w jurcie pozwoli nam poznać codzienne życie koczowników. Dalej przez miasto Naryn podążymy odnogą Jedwabnego Szlaku. Zwiedzimy stary karawanseraj Tasz Rabat i powędrujemy na przełęcz, z której roztacza się widok na położone przy chińskiej granicy jezioro Czatyr Kul.

Issyk Kul – „morze Kirgistanu”

To olbrzymie jezioro otoczone górami jest prawdziwą dumą Kirgizów. Nazwa Issyk Kul oznacza „Ciepłe Jezioro” gdyż nawet zimą woda w nim nie zamarza. Liczne plaże stanowią wielką atrakcję również dla innych mieszkańców Azji Środkowej. W pobliskich górach znaleźć można malownicze zakątki: wodospady i fantazyjne formacje skalne takie jak kanion Skazka czy czerwone skały Dżety Oguz. Na północnym brzegu jeziora atrakcję turystyczną stanowią stare petroglify.

Trekking do górskiego jeziora Ala Kul

Miasteczko Karakol na wschodnim krańcu jeziora Issyk Kul stanowi nie tylko punkt startowy wypraw w najwyższą część Tien Szanu ze szczytem Pobieda i Chan Tengri, ale również pięknego trekkingu w pobliskim paśmie Terskey Alatoo. Krajobrazowo te góry przypominają Alpy z bujnymi lasami, górskimi lasami i skalno-lodowymi wierzchołkami. Powędrujemy w stronę najwyższych szczytów tego pasma i do turkusowego jeziora Ala Kul będącego prawdziwą perełką Tien Szanu. Po trudach wędrówki zrelaksujemy się w gorących źródłach Altyn Araszan.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Kirgistanu. Wylot z Warszawy do Biszkeku
 • Dzień 2 Wycieczka w góry w pobliżu Biszkeku.
  Przylot do Biszkeku. Przejazd za miasto do parku narodowego Ala Arcza w górującym nad Biszkekiem pasmie Tienszanu. Wycieczka do wodospadu Ak Sai (2700 m n.p.m.) po drodze miniemy skałę zwaną „Złamanym SErcem” i niewielki płaskowyż. Powrót do Biszkeku na nocleg w hostelu. Trekking ok. 4 godzin
 • Dzień 3 Przejazd nad jezioro Song Kul, po drodze zwiedzanie wieży Burana.
  Długi przejazd z Biszkeku nad jezioro Song Kul (3000 m n.p.m.). Po drodze podjedziemy do wieży Burana – jednego z nielicznych zabytków Kirgistanu. Zanocujemy w tradycyjnej kirgiskiej jurcie w pobliżu jeziora. (D)
 • Dzień 4 Pobyt nad Song Kul, przejazd do Narynu.
  Pół dnia wypoczynku nad jeziorem, czas by poobserwować życie mieszkających tu nomadów. Po obiedzie przejazd do miasta Naryn (2020 m npm) położonego u podnóża wyrzeźbionych przez erozję gór nad rzeką o tej samej nazwie. Nocleg w hotelu. (B, L, D)
 • Dzień 5 Przejazd do Tasz Rabat, trekking w stronę jeziora Czatyr Kul . (trekking, ok. 2-3 godz. marszu)
  Drogą prowadzącą na południe w stronę chińskiej granicy pojedziemy do usytuowanego w urokliwej dolinie karawanseraju Tasz Rabat pamiętającego czasy Jedwabnego Szlaku. Stąd (3200 m n.p.m.) ruszymy na trekking pod przełęcz Tasz Rabat leżącą na trasie do jeziora Czatyr Kul. Nocleg w namiotach na wysokości około 3500 m n.p.m. (B,L))
 • Dzień 6 Wspinaczka na przełęcz Tasz Rabat, zejście do karawanseraju i powrót do Narynu (trekking, ok. 5-6 godz. marszu)
  Mozolne podejście na wysoką przełęcz Tasz Rabat (3950 m n.p.m.), skąd przy dobrej pogodzie rozciąga się wspaniały widok w dół na wielkie jezioro Czatyr Kul i za nim na pasmo górskie na granicy z Chinami.  Powrót do do Tasz Rabat i przejazd do Narynu (2020 m npm). Nocleg w hotelu.(L, D)
  Dzień 7 Przejazd nad jezioro Issyk Kul, wizyta w kanionie Skazka.
  Przejazd do wioski Tosor (1600 m npm) położonej nad jeziorem Issyk Kul. Tuż przed Tosorem zjedziemy z drogi wiodącej wzdłuż południowego brzegu jeziora, aby zobaczyć bajecznie kolorowy kanion Skazka. Nocleg nad jeziorem Issyk Kul. (B, D)
  Dzień 8 Odpoczynek nad jeziorem Issyk Kul. Przejazd do Karakolu.
  Przedpołudnie spędzimy na pobliskiej plaży, możliwość kąpieli w „kirgiskim morzu” z widokiem na otaczające je góry Tienszan. Po obiedzie przejazd do miasta Karakol (1760 m npm), spacer i zwiedzanie drewnianej prawosławnej cerkwi i meczetu Dungan zbudowanego w chińskim stylu. Nocleg w Karakolu w hostelu (B,L,D)
  Dzień 9 Skały Dżety Oguz. Trekking w stronę przełęczy Telety. (trekking, ok. 5 godz.)
  Po śniadaniu przejazd do sanatorium Dżety Oguz, przy którym obejrzymy malownicze czerwone skały „7 byków”. Dalej podjedziemy jeszcze kilka kilometrów do zielonych pastwisk z licznymi jurtami, skąd rozpoczniemy najdłuższy, najtrudniejszy ale też najciekawszy trekking na tym wyjeździe. Doliną Telety podejdziemy w górne jej partie u stóp przełęczy Telety  (2800 m npm), gdzie rozbijemy nasze namioty. (B)
  Dzień 10 Przejście przez przełęcz Telety. (trekking, ok. 8-9 godz.)
  Żmudne i miejscami strome podejście  na przełęcz Telety (3800 m n.p.m), które wynagrodzą nam piękne widoki na wysokie szczyty pasma Terskey Alatoo w Tien Szanie. Dalej czeka nas bardzo długie zejście na dno doliny Karakol (ok. 2500 m n.p.m.), gdzie zatrzymamy się na kolejny nocleg.
  Dzień 11 Podejście do jeziora Ala Kul. (trekking, ok. 6-7 godz.)
  Po przekroczeniu potoku Karakol po drewnianym mostku czeka nas strome podejście przez las, potem łąki i głazowiska do miejsca zwanego Sirota Camp, gdzie odpoczniemy robiąc przerwę na obiad. Kolejna część podejścia jeszcze bardziej stroma prowadzi pod wodospady i dalej na próg bocznej doliny, w której położone jest przepiękne górskie jezioro Ala Kul. Namioty rozbijemy na skałach progu doliny (3600 m n.p.m. z widokiem na jezioro.
  Dzień 12 Przejście przez przełęcz Ala-kul i zejście do Altyn Araszan. (trekking, ok. 7-8 godz.)
  Wędrówka ścieżką wzdłuż brzegu jeziora pnącą się na przełęcz Ala-kul (3860 m n.p.m.). wspaniałe widoki z trasy podejścia i oczywiście z samej przełęczy na turkusowe jezioro i ośnieżone szczyty Tienszanu. Bardzo strome (!) zejście z przełęczy po piarżystym zboczu i dalej długa wędrówka w dół doliny Kel Dike najpierw łagodnie przez zielone hale potem stromo w dół przez las do doliny Araszan. Dalej doliną dotrzemy do wioski Altyn Araszan (2450 m n.p.m.), gdzie możemy zrelaksować się po długim dniu marszu w miejscowych gorących źródłach. Nocleg w namiotach na terenie bazy turystycznej.
  Dzień 13 Zejście doliną Araszan do Ak Suu. (trekking, ok. 4 godz. marszu)
  Pożegnawszy widok szczytu Pałatka widocznego w głębi doliny i termalne źródła w Altyn Araszan powędrujemy leśną drogą w dół doliny do początku drogi jezdnej koło wsi Ak Suu. Powrót do Karakolu (1760 m npm). Nocleg w Karakolu. (D)
  Dzień 14  Przejazd do Biszkeku, petroglify w Czolpon Ata.
  Przejazd na północny brzeg jeziora Issyk Kul do miasteczka Czolpon Ata, na którego obrzeżach obejrzymy stare petroglify, dalsza podróż do Biszkeku. Nocleg w hostelu w Biszkeku. (B)
  Dzień 15 Spacer po Biszkeku. Czas wolny na zakupy.
  Spacer po centrum miasta. Zajdziemy m.in. do Parku Dębowego, na plac Ala Too, pod parlament oraz pod Pomnik Zwycięstwa w kształcie jurty. Czas na zakup pamiątek. Nocleg w hostelu w Biszkeku.
  Dzień 16 Powrót do Polski. Przelot do Polski

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Cena obejmuje: przeloty Warszawa – Biszkek – Warszawa; transport lokalny, noclegi (poza trekkingiem) w hotelach turystycznych, hostelach (pokoje 2-4 os. niekiedy ze wspólną łazienką) lub jurtach, noclegi podczas trekkingu w namiotach, wyżywienie zgodnie z programem (B = śniadanie, L – obiad, D – obiadokolacja), gaz do gotowania podczas trekkingu, usługi porterów oraz zwierząt jucznych podczas trekkingu, lokalnego przewodnika podczas trekkingu do jeziora Ala Kul, bilety wstępów i inne wymagane opłaty, opiekę polskiego przewodnika, ubezpieczenie: KL, NW, BP, podatek VAT,
 • Cena nie obejmuje wyżywienia  podczas trekkingu (zabieramy jedzenie instant z Polski, ew. coś można dokupić na miejscu), wyżywienia poza trekkingiem nie zaznaczonego w programie – ok. 100 EUR , napiwków – ok. 50 EUR
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.