Nepal – DOOKOŁA ANNAPURNY


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, zwiedzanie. 21 dni. Cena: 4400 zł + 650 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GDA. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

Jeden z najpiękniejszych himalajskich trekkingów, podczas którego, obchodząc masyw Annapurny, na własne oczy przekonamy się o bogactwie tamtejszych krajobrazów. Subtropikalna dolina rzeki Marsyangdi, pola ryżowe, lasy bambusowe, karawany mułów, pasterze ze stadami owiec i jaków, malownicze pustynne krajobrazy północnej strony Himalajów, sanktuarium Muktinath, wioska Kagbeni – wrota do tajemniczego królestwa Mustang – są dopełnieniem widoków na ośnieżone szczyty. Trasa prowadzi starymi szlakami karawanowymi, a punktem kluczowym jest przejście przełęczy Thorung La (5416 m), który łączy dolinę Marsyangdi z doliną Kali Gandaki.

 

Panoramy himalajskich szczytów

Podczas wędrówki dookoła masywu Annapurny zobaczymy ośmiotysięczniki: Annapurnę, Dhaulagiri i Manaslu oraz wiele innych pięknych szczytów: Gangapurnę, Annapurnę II, IV, Annapurnę Południową, Chulu, Pisang, Tukuche, Nilgiri, wyrastających z bujnej roślinności południowych zboczy i z ponad pustynnych pejzaży północnej strony Himalajów. Najwspanialsze są widoki z położonych wysoko ponad dnem doliny punktów widokowych: przełęczy Thorung La, szczytu Poon Hill, czy tak zwanej górnej trasy wiodącej z Pisangu
do Bragi w dolinie Marsyangdi.

Sanktuarium Muktinath – spotkanie czterech żywiołów

Po wejściu na najwyższy punkt naszej trasy przełęczy Thorung La (5416 m) czeka nas żmudne zejście do Muktinath (3800 m), świętego miejsca dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu. Przybywają tu pielgrzymi, nie tylko z Nepalu, ale również z Indii, aby odprawić rytualne modlitwy w miejscu, gdzie spotykają się cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze, oraz ogień – pochodzący z zapalonego gazu ziemnego. Niezwykłą atmosferę tego miejsca tworzą modlący się pielgrzymi, dymy i zapach kadzideł, rozbrzmiewające modlitwy, 108 źródeł, w których dokonuje się ablucji, i powiewające flagi modlitewne. Muktinath jest symbolem charakterystycznego dla Nepalu synkretyzmu dwóch religii: hinduizmu i buddyzmu.

Dolina Kathmandu – wśród tysięcy pagód

W tej niezwykłej dolinie usianej świątyniami zwiedzimy królewskie miasta: Kathmandu i Bhaktapur. Nastrojowe uliczki, podwórka, pałace królewskie, świątynie w kształcie pagody, misterne drewniane rzeźby tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Z trzech tysięcy świątyń wybierzemy te najważniejsze i najciekawsze, wśród nich kompleks świątyń sziwaickich Pashupatinath (święte miejsce hinduistów nepalskich) oraz górujące nad doliną ogromne białe stupy Bodhnath i Swayambunath, z których na cztery strony świata spoglądają oczy Buddy. Kiedy znuży nas zwiedzanie świątyń, zejdziemy z utartych turystycznych szlaków aby popatrzeć na klimaty dnia codziennego.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 

 • Dzień 1-2  Podróż do Nepalu i spacer po Kathmandu.
  Przelot z Warszawy do Kathmandu. Wczesnym wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 3  Zwiedzanie najciekawszych zabytków Kathmandu.
  Zwiedzanie zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, rezydencja żywej bogini Kumari oraz położonych na obrzeżach miasta: największej w Nepalu stupy Bodhnath (uchodźcy tybetańscy) oraz Pashupatinath – najważniejszego sanktuarium sziwaickiego, miejsca tradycyjnych pogrzebów nad rzeką Bagmati. Nocleg w hotelu w Kathmandu.
 • Dzień 4  Przejazd do Dharapani w dolinie Marsyangdi.
  Całodzienny przejazd do miasteczka Besisahar w dolinie Marsyangdi (820 m n.p.m.) i dalej wśród subtropikalnej roślinności i ryżowych mijając wioski Gurungów dojeżdżamy do wioski Dharapani (1889 m n.p.m.). Po drodze w wiosce Bahudanda odsłaniaja się pierwsze widoki na szczyty Manaslu i Himalchuli. Nocleg w lodży.
 • Dzień 5  Pierwszy etap trekkingu z widokami na Manaslu do wioski Chame (trekking, ok 6-7 godz).
  Mijając niewielkie wioski i osady podziwiamy widoki na ośmotysięcznik Manalu. Wędrujemy lewą stroną doliny Marsyangdi i i wśród coraz rzadszego już iglastego lasu i stromych pól prosa docieramy do stolicy dystryktu Manang – miasteczka Chame (2713 m n.p.m.). Nocleg w lodży.
 • Dzień 6  Wędrówka do wioski Pisang (trekking, ok. 4 godz.)
  Etap do wsi Pisang (3185 m n.p.m.), któremu towarzyszą widoki na imponującą sylwetkę  Annapurny II i Pisag Peak (6091 m). Po drodze mijamy ogromną wklęsłą płytę skalną, która opada ze szczytu Oble Dom (4665 m) uważanego za święte miejsce przez buddystów. Nocleg w lodży.
 • Dzień 7  Trekking górną trasą do wioski Ngawal, widoki na Annapurnę II i IV (trekking, ok. 5-6 godz. )
  Mijając wioskę Upper Pisang zaczynamy żmudne podejście do wioski Gyaru ((3750 m) i dalej wędrujemy tak zwanym „górnym szlakie” wnoszącym się wysoko ponad doliną Maryangdi dzięki czemu rozpościerają się przed nami wspaniałe widoki na Annapurnę II i IV (przy dobrej pogodzie!). Następnie ścieżką trawersującą zbocze docieramy do wioski Ngawal (3657 m) z ciekawym klasztorem. Nocleg w lodży.
 • Dzień  8 Krótki etap przez wioskę Braga do Manangu (trekking, ok. 4 godz.)
  Schodzimy na dno doliny Marsyangdi podziwiając malownicze formacje erozyjne i docieramy do wsi Braga (3450 m n.p.m.) z ciekawym klasztorem buddyjskim. Zwiedzimy go jeżeli uda nam się zdobyć klucz 🙂 Dalej wędrujemy do Manangu, ostatniej dużej miejscowości w dolinie Marsyangdi.  Nocleg w lodży.
 • Dzień  9 Wycieczka aklimatyzacyjna do lodowca Gangapurna (trekking, ok. 5 godz.)
  Wycieczka aklimatyzacyjna do lodowca Gangapurna. Nocleg w lodży w Manangu.
 • Dzień  10 Krótki etap do osady pasterskiej Yak Kharka (trekking, ok. 4 godz.)
  Wędrujemy wzdłuż doliny rzeki Kone w stronę przełęczy Thorung La. Podziwiając widoki na masyw Annapurny oraz  leżący w dole Manang, mijamy pastwiska z krzewami jałowców i docieramy do osady pasterskiej Yak Kharka (4100 m n.p.m.). Dzisiejszy etap jest bardzo krótki ze względu na zdobywaną wysokość, po południu wybierzemy się na spacer aklimatyzacyjny. Nocleg w lodży.
 • Dzień  11 Podejście do Thorung Phedi – bazy przed przełęczą (trekking, ok. 4 godz.)
  Kolejny krótki etap do Thorung Phedi (4500 m n.p.m.), sporego schroniska będącego bazą wypadową do wejścia na przełęcz Thorung La. Odpoczynek i zbieranie sił przed długą wędrówką, która czeka nas następnego dnia. Nocleg w lodży.
 • Dzień  12 Przejście Thorung La i najcięższy dzień trekkingu (trekking, ok. 9-10 godz.)
  Najcięższy dzień trekkingu. Wyjście jeszcze przed świtem z czołówkami w kierunku leżącej niemal kilometr wyżej przełęczy Thorung (5416 m n.p.m.). Żmudne podejście przy dobrej pogodzie wynagrodzą nam wspaniałe widoki na szczyty Annapurny i Dhaulagiri Himal. Długie zejście do Muktinath (3800 m n.p.m.).
 • Dzień 13  Sanktuarium Muktinath i przejście do wioski Kagbeni (trekking, ok. 5 godz.)
  Zwiedzanie Muktinath, bardzo ważnego sanktuarium dla buddystów i hinduistów, miejsca, gdzie spotykają się cztery żywioły. Malowniczą doliną z ciekawymi erozyjnymi formami docieramy do tybetańskiej wioski Kagbeni z tradycyjną achitekturą (2810 m n.p.m.), bramy do królestwa Mustang. Widoki na masyw Nilgiri. Nocleg w lodży.
 • Dzień 14 Wędrówka w dół doliny Kali Gandaki do wsi Marpha (trekking, ok. 4-5 godz.)
  Wędrówka w dół doliny Kali Gandaki przez Jomosom do zamieszkałej przez Thakali dużej wsi Marpha (2632 m n.p.m.). Marpha jest  wioską z tradycyjną architekturą, słynie z sadów jabłkowych oraz cydru jabłkowego. Nocleg w lodży.
 • Dzień 15 Przejazd do Tatopani – gorące źródła
  Przejazd jeepem szeroką, kamienistą doliną głęboko wciętą między masywami Annapurny i Dhaulagiri do Kalopani (2847 m n.p.m.). Dalszy przejazd do zamieszkałej przez Magarów wioski Tatopani (1200 m n.p.m.). Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg w lodży.
 • Dzień 16 Przejazd do Beni i dalej do Pokhary
  Długi przejazd początkowo górską drogą przez Beni do Pokhary. Nocleg w hotelu.
 • Dzień 17 Odpoczynek po trekkingu w Pokharze: wycieczka na wzgórze Ananda, przejażdżki łódką po jeziorze, zakupy.
  Odpoczynek po trekkingu. Poranne podejście do Shanti Stupy na wzgórzu Ananda, skąd przy dobrej pogodzie podziwiać można wspaniałą panoramę Himalajów rejonu Annapurny. Przejażdżka łódką po jeziorze Phewa. Czas na zakupy. Nocleg w Pokharze.
 • Dzień 18 Powrót do Kathmandu, wycieczka do wznoszącej się ponad miastem stupy Swayambunath.
  Przejazd autobusem do Kathmandu. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu – Swayambunath leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy, rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 19 Zwiedzanie królewskiego miasta – Bhaktapuru.
  Wycieczka do najpiękniejszego z królewskich miast doliny Kathmandu – Bhaktapuru, w którym zachowała się struktura starego średniowiecznego miasta. Oś wędrówki wyznaczają trzy place: Durbar Sqaure z pałacem królewskim, do którego prowadzi słynna Złota Brama, plac Taumadi, gdzie znajduje się najwyższa świątynia w dolinie Kathmandu – Nyatapola oraz plac Dattatraya przy którym można podziwiać misternie rzeźbione okna. Spacerując klimatycznymi uliczkami zajrzymy też na plac garncarzy. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 20 – 21 Powrót do Polski
  Przelot z Kathmandu do Warszawy.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 7-13 osób
 • Ceny obejmują: transport, noclegi, opłaty trekkingowe, pilotaż, ubezpieczenie KL, NW, składkę TFG, podatek VAT
  Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Kathmandu – Warszawa ok. 5000 PLN, wyżywienia – ok 400 USD, wizy nepalskiej – 50 USD, biletów wstępu – ok. 50 USD, usług tragarza (można wynająć 1 tragarza na 2 osoby; koszt na 1 osobę: ok. 165 USD)
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.