Nepal – GOKYO – MAGIA EVERESTU


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - trekking, zwiedzanie. 20 dni. Cena: 5150 zł +600 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GME. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

Trekking wiodący do podnóża Mount Everestu – najwyższej góry Ziemi przez Park Narodowy Sagarmatha oferuje wspaniałe widoki na ośnieżone szczyty i potężne lodowce. Będzie to również okazja do przypomnienia historii himalaizmu: światowego i polskiego. Wędrując starym, działającym do dziś szlakiem karawanowym będziemy mogli przyjrzeć się życiu Szerpów – mieszkańców regionu Solo Khumbu.

Solo Khumbu – kraina Szerpów

Nasza wędrówka będzie przebiegać przez region Solo Khumbu zamieszkały przez Szerpów przybyłych tu niegdyś z Tybetu. Dziś wielu z nich zajmuje się turystyką prowadząc hoteliki i knajpki oraz biorąc udział w ekspedycjach himalajskich jako przewodnicy i tragarze wysokogórscy. Trasa trekkingowa biegnie starym szlakiem karawanowym łączącym Solo Khumbu z Tybetem na północy i z Doliną Kathmandu na południu. Oprócz turystów wędrują tędy tragarze i karawany jaków z gigantycznymi ładunkami zmierzający na sobotni targ do Namche Bazar – szerpańskiego miasteczka.

Spotkanie z ośmiotysięcznikami

Po wejściu na punkty widokowe Gokyo Ri oraz z okolicy wioski Pangboche, a także z wielu fragmentów szlaku przed naszymi oczyma rozciągną się imponujące himalajskie panoramy. Ośmiotysięczniki Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu, sześciotysięczniki Kangtega i Tamserku, piękna sylwetka Ama Dablam, lodowiec Ngozumpa i jeziorka lodowcowe Gokyo zapadną nam głęboko w pamięć. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli spotkać typowe dla tego rejonu zwierzęta (langura, tara himalajskiego czy bażanta himalajskiego), a przy dużym szczęściu i odrobinie wyobraźni spotkamy się z Yetim, legendarnym człowiekiem śniegu. Oglądając góry z bezpiecznej, trekkingowej perspektywy będziemy podziwiać osiągnięcia himalaistów zdobywających ich wierzchołki.

Dolina Kathmandu – wśród tysięcy pagód

W tej niezwykłej dolinie usianej świątyniami zwiedzimy królewskie miasta: Kathmandu i Bhaktapur. Nastrojowe uliczki, podwórka, pałace królewskie, świątynie w kształcie pagody, misterne drewniane rzeźby tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Z trzech tysięcy świątyń wybierzemy te najważniejsze i najciekawsze, wśród nich kompleks świątyń sziwaickich Pashupatinath (święte miejsce hinduistów nepalskich) oraz górujące nad doliną ogromne białe stupy Bodhnath i Swayambunath, z których na cztery strony świata spoglądają oczy Buddy. Kiedy znuży nas zwiedzanie świątyń zejdziemy z utartych turystycznych szlaków aby popatrzeć na klimaty dnia codziennego.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1-2 Podróż do Nepalu i spacer po Kathmandu. Przelot z Warszawy do Kathmandu. Wczesnym wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 3 Zwiedzanie najciekawszych zabytków Kathmandu. Zwiedzanie zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, stary pałac królewski, rezydencja żywej bogini – Kumari. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu Swayambunath leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy,rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 4 Przelot wzdłuż Himalajów do Lukli, pierwszy etap trekkingu do wsi Phakding (trekking, ok. 3 godz.) Przelot wzdłuż Himalajów z Kathmandu do Lukli (2887 m n.p.m.) trwa około godziny. Rozpoczynamy trekking schodząc do rzeki Kusum skąd dalej wzdłuż rzeki Dudh Koshi podchodzimy do wioski Phakding (2650 m). Nocleg w lodży.
 • Dzień 5 Podejście wzdłuż rzeki Dudh Kosi (wiszące mosty!) do Namche Bazar
  (trekking, ok. 5-6 godz.)
  Mijając efektowne wodospady i przekraczając Dudh Koshi po wiszącym moście dochodzimy do wioski Monjo (2830 m), w której znajduje się brama Parku Narodowego Sagarmatha (po szerpańsku Mt. Everest). Schodzimy do Dudh Kosi, przekraczamy duży dopływ Bhote Kosi następnie przechodzimy po wiszącym moście nad rzeką Dudh Kosi i rozpoczynamy strome podejście do Namche Bazar leżącego pół kilometra powyżej rzeki. Wędrując przez las dochodzimy do miejsca skąd po raz pierwszy możemy zobaczyć Mount Everest. Namche Bazar (3440 m) to duża szerpańska miejscowość położona amfiteatralnie na zboczu góry, stolica dystryktu Solo Khumbu. Nocleg w lodży.
 • Dzień 6 Wycieczka aklimatyzacyjna do wioski Thame z ciekawym klasztorem
  (trekking, ok. 7 godz.) 
  Wycieczka aklimatyzacyjna ścieżką biegnącą dość łagodnie w górę rzeki Bhote Kosi do wioski Thame (3800 m). Z Thame prowadził szlak handlowy przez przełęcz Nangpa La do Tybetu. Stąd pochodzi słynny nepalski himalaista Apa Sherpa, który 21 razy zdobył wierzchołek Mount Everestu. Zwiedzamy XVI w. klasztor szkoły Nyingmapa i wracamy do Namche Bazar. Nocleg w lodży.
 • Dzień 7 Etap do Deboche, po drodze klasztor Tengboche i wspaniałe widoki na Taboche, Ama Dablam, Thamserku, Kangtegę i grupę Everestu (trekking, ok. 6 godz.)
  Wędrujemy długim trawersem biegnącym ponad rzeką Dudh Kosi (widoki na Taboche, Ama Dablam, Thamserku, Kangtegę i grupę Everestu) docierając do rozstaju szlaków. Lewy biegnie do Khumjung, środkowy do Gokyo a my wybieramy prawy schodząc w dół lesistym zboczem do wsi Phunki . Stąd rozpoczynamy mozolne podejście przez las do Tengboche (3870 m) najważniejszego klasztoru w rejonie Khumbu. Zwiedzamy klasztor i schodzimy łagodnie do wioski Deboche (3770 m). Nocleg w lodży.
 • Dzień 8 Wycieczka aklimatyzacyjno-widokowa do Ama Dablam Base Camp i dalej do Pangboche (trekking, ok. 6-7 godz.) Przez rododendronowy las łagodnie schodzimy do potoku Imja Khola, po przekroczeniu którego pniemy się do wioski Pangboche skąd udamy się na wycieczkę do bazy (4750 m  pod pięknym szczytem Ama Dablam. Po powrocie do Pangboche podejdziem do górnej części wsi (3890 m) w pobliżu najstarszego klasztoru w rejonie Khumbu. Nocleg w lodży.
 • Dzień 9 Wycieczka aklimatyzacyjna w stronę szczytu Taboche
  (trekking, ok. 7-9 godz.) 
  Powędrujemy wolno wyosko ponad wioskę w kierunku szczytu Taboche. Po osiągnieciu wysokogórskiego pastwiska ujrzymy wspaniałą panoramę Ama Dablam a dalej ośmiotysięczniki Makalu, Lhotse i Everest. Postaramy się przekroczyć wysokość 5000 m  a gdy wystarczy sił i warunki pozwolą zdobędziemy szczyt Sano Taboche (5300 m) Nocleg w lodży.
 • Dzień 10 Wędrówka do wsi Dole (widoki!) (trekking, ok. 6 godz.)
  Rano przejście trasą z pięknymi widokami do wsi Phortse z malowniczymi tarasami pól uprawnych (ok. 3800 m). Przechodzimy po moście na drugi brzeg Dudh Kosi, skąd czeka nas jeszcze długie podejście do Dole (4100 m). Nocleg w lodży. i szczytów wokół lodowca Khumbu. Zejście do Lobuche. Nocleg w lodży.
 • Dzień 11 Trekking do osady Gokyo nad jeziorem Dudh Pokhari (trekking, ok. 7 godz.)
  Idziemy dalej w kierunku lodowca Ngozumpa, następnie wzdłuż jego bocznej moreny dochodzimy do malowniczych jeziorek. Przy największym z nich o nazwie Dudh Pokhari, leży letnia osada pasterska Gokyo (4750 m). Nocleg w lodży.
 • Dzień 12 Wschód słońca na szczycie Gokyo Ri (widoki na Everest, Cho Oyu, Lhotse, Makalu) wycieczka w górę lodowca Ngozumpa (trekking, ok. 4 godz. + 4 godz.)
  Wczesnym rankiem wejście na Gokyo Ri (ok. 5400 m)  – jeden z najwspanialszych punktów widokowych w Himalajach (Cho Oyu, Everest, Lhotse, Makalu, Kangtega, Thamserku i inne). Wycieczka w górę lodowca Ngozumpa w stronę Cho Oyu Base Camp do następnego jeziorka. Nocleg w lodży.
 • Dzień 13 Zejście do wsi Dole  (trekking ok. 6 godz.) Etap zejściowy doliną rzeki Dudh Kosi przez wioski Machermo i Lhafarma do wsi Dole (4100 m) Nocleg w lodży.
 • Dzień 14 Powrót przez szerpańską wioskę Khumjung do Namche Bazar
  (trekking ok. 6 godz.) 
  Zejście przez lasy jodłowe i rododendronowe do leżącej blisko mostu na rzece Dudh Koshi osady Phortse Tenga. Dalej wchodzimy zakosami na przełęcz Mong gdzie znajduje się czorten, od którego schodzimy do największej szerpańskiej wioski Khumjung (3790 m) i dalej do Namche Bazar. Nocleg w lodży.
 • Dzień 15 Ostatni etap trekkingu z Namche Bazar do Lukli (trekking ok. 7 godz.)
  Ostatni etap naszego trekkingu – długie zejście i na koniec podejście do Lukli. Nocleg w lodży.
 • Dzień 16 Przelot nad Himalajami z Lukli do Kathmandu, zakupy.
  Przelot (jeśli będzie możliwy) wzdłuż Himalajów do Kathmandu. Odpoczynek i „odkarmienie się” po trekkingu.UWAGA! Czasem, np. z powodu złej pogody loty są odwoływane i może się zdarzyć, że grupie lub jej części nie uda się polecieć. Kolejne dni są rezerwą i w przypadku problemów będzie mniej czasu na zwiedzanie doliny Kathmandu. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 17 Odpoczynek po trekkingu, zwiedzanie okolic Kathmandu. Odpoczynek po trekkingu i wycieczka do Bodhnath – największej stupy w Nepalu i religijnego centrum uchodźców tybetańskich oraz do kompleksu sziwaickich świątyń Pashupatinath nad rzeką Bagmati – najświętszego miejsca dla wyznawców hinduizmu w Nepalu. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 18 Wycieczka do najpiękniejszego z królewskich miast doliny Kathmandu – Bhaktapuru. Wycieczka do najpiękniejszego z królewskich miast doliny Kathmandu – Bhaktapuru, w którym zachowała się struktura starego średniowiecznego miasta. Oś wędrówki wyznaczają trzy place: Durbar Sqaure z pałacem królewskim, do którego prowadzi słynna Złota Brama, plac Taumadi gdzie znajduje się najwyższa świątynia w dolinie Kathmandu – Nyatapola oraz plac Dattatraya przy którym można podziwiać misternie rzeźbione okna. Spacerując klimatycznymi uliczkami zajrzymy też na plac garncarzy. Po południu czas na zakupy. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 19-20 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

 

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 7-13 osób
 • Ceny obejmują przeloty, wizy, transport, noclegi, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują:
 • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Kathmandu – Warszawa ok 3500-4000 PLN, wyżywienia – ok 450 USD, wizy nepalskiej – 50 USD, biletów wstępu – ok. 50 USD, usługi tragarza (można podzielić koszt na 2 uczestników; 1 tragarz na 2 osoby: ok. 150 USD), napiwków dla lokalnego przewodnika i tragarza: ok 50 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

 

Komentowanie jest wyłączone.