Nepal – W STRONĘ BAZY POD EVERESTEM


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, zwiedzanie. 20 dni. Cena: 5150 zł + 500 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GNE. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty, ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: , ,

Trekking wiodący do podnóża Mount Everestu – najwyższej góry Ziemi przez Park Narodowy Sagarmatha  oferuje wspaniałe widoki na ośnieżone szczyty i potężne lodowce. Będzie to również okazja do przypomnienia historii himalaizmu: światowego i polskiego. Wędrując starym, działającym do dziś szlakiem karawanowym będziemy mogli przyjrzeć się życiu Szerpów – mieszkańców Solo Khumbu.

Solo Khumbu – kraina Szerpów

Nasza wędrówka będzie przebiegać przez region Solo Khumbu zamieszkały przez Szerpów przybyłych tu niegdyś z Tybetu. Dziś wielu z nich zajmuje się turystyką prowadząc hoteliki i knajpki oraz biorąc udział w ekspedycjach himalajskich jako przewodnicy i tragarze wysokogórscy. Trasa trekkingowa biegnie starym szlakiem karawanowym łączącym Solo Khumbu z Tybetem na północy i z Doliną Kathmandu na południu. Oprócz turystów wędrują tędy tragarze i karawany jaków z gigantycznymi ładunkami zmierzający na sobotni targ do Namche Bazar – szerpańskiego miasteczka.

Spotkanie z ośmiotysięcznikami

Po wejściu na punkty widokowe Nangkartshang, Kala Pattar oraz z okolicy wioski Pangboche, a także z wielu fragmentów szlaku przed naszymi oczyma rozciągną się imponujące himalajskie panoramy. Ośmiotysięczniki Mount Everest, Lhotse, Makalu, sześciotysięczniki Kangtega i Tamserku, piękne sylwetki Ama Dablam i Pumori, strzelisty siedmiotysięcznik Nuptse zapadną nam głęboko w pamięć. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli spotkać typowe dla tego rejonu zwierzęta (langura, tara himalajskiego czy bażanta himalajskiego), a przy dużym szczęściu i odrobinie wyobraźni spotkamy się z Yetim, legendarnym człowiekiem śniegu. Oglądając góry z bezpiecznej, trekkingowej perspektywy będziemy podziwiać osiągnięcia himalaistów zdobywających ich wierzchołki.

Dolina Kathmandu – wśród tysięcy pagód

W tej niezwykłej dolinie usianej świątyniami zwiedzimy trzy królewskie miasta: Kathmandu, Patan i Bhaktapur. Nastrojowe uliczki, podwórka, pałace królewskie, świątynie w kształcie pagody, misterne drewniane rzeźby tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Z trzech tysięcy świątyń wybierzemy te najważniejsze i najciekawsze, wśród nich kompleks świątyń sziwaickich Pashupatinath (święte miejsce hinduistów nepalskich) oraz górujące nad doliną ogromne białe stupy Bodhnath i Swayambunath, z których na cztery strony świata spoglądają oczy Buddy. Kiedy znuży nas zwiedzanie świątyń zejdziemy z utartych turystycznych szlaków aby popatrzeć na klimaty dnia codziennego.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1-2 Podróż do Nepalu. Przelot z Warszawy do Kathmandu.  Wczesnym wieczorem  spacer po mieście. Nocleg w  Kathmandu.
 • Dzień 3 Zwiedzanie najciekawszych zabytków Kathmandu.
  Zwiedzanie zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, stary pałac królewski, rezydencja żywej bogini – Kumari. Wycieczka do Bodhnath – największej stupy w Nepalu i religijnego centrum uchodźców tybetańskich  oraz do kompleksu sziwaickich świątyń Pashupatinath nad rzeką Bagmati – najświętszego miejsca dla wyznawców hinduizmu w Nepalu . Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 4 Przelot wzdłuż Himalajów do Lukli, pierwszy etap trekkingu do wsi Phakding (trekking, ok. 3-4 godz.) Przelot wzdłuż Himalajów z Kathmandu do Lukli (2887 m n.p.m.) trwa około godziny. Rozpoczynamy trekking schodząc do rzeki Kusum skąd podchodzimy  do wioski  Phakding (2650 m n.p.m.). Nocleg w lodży.
 • Dzień 5 Podejście wzdłuż rzeki Dudh Kosi (wiszące mosty) do Namche Bazar (trekking, ok. 5-6 godz.) Mijając efektowne wodospady  i przekraczając Dudh Koshi po wiszącym moście dochodzimy do wioski Monjo (2830 m n.p.m), w której znajduje się brama Parku Narodowego Sagarmatha (po szerpańsku ; Mt. Everest). Schodzimy do Dudh Kosi,  przekraczamy duży dopływ   Bhote Kosi, następnie przechodzimy po wiszącym moście nad rzeką  Dudh Kosi i rozpoczynamy strome  podejście do Namche Bazar leżącego pół kilometra powyżej rzeki. Wędrując przez las dochodzimy do miejsca skąd po raz pierwszy możemy zobaczyć Mount Everest.  Namche Bazar (3440 m.n.p.m.) to duża szerpańska miejscowość położona  amfiteatralnie na zboczu  góry, stolica dystryktu  Solo Khumbu. Nocleg w lodży.
 • Dzień 6  Wycieczka aklimatyzacyjna do szerpańskiej wsi  Kumjung (trekking, ok. 4-5 godz.)
  Mijając lotnisko w Syangboche podchodzimy do największej szerpańskiej wioski Khumjung  (3790 m n.p.m.) leżącej u podnóża uważanej przez Szerpów za świętą  góry Khumbila.  Znajdują się tutaj  szkoła i szpital ufundowane przez fundację Edmunda Hillarego , który wspólnie z Szerpą  Tenzingiem Norgayem jako pierwszy zdobył szczyt Mount Everestu. W drodze powrotnej zajrzymy do luksusowego hotelu Everest View a potem pospacerujemy po Namche. Nocleg w lodży w  Namche Bazar.
 • Dzień 7  Wędrówka do Phortse Tenga (trekking, ok. 5-6 godz.)
  Podchodzimy w stronę wsi Khumjung i mijając ją wchodzimy na niewielką przełęcz Mong gdzie znajduje się czorten. Z przełęczy schodzimy zakosami przez lasy jodłowe i rododendronowe do leżącej blisko mostu na rzece Dudh Koshi osady Phortse Tenga (3650 m n.p.m.). Nocleg w lodży w Phortse Tenga.
 • Dzień 8   Przejście do Lower Pangboche. (trekking, ok. 4-5 godz.) 
  Przechodzimy po moście na drugi brzeg Dudh Kosi i podchodzimy do wsi Phortse z malowniczymi tarasami pól uprawnych (ok. 3800 m n.p.m.). Dalsza trasa z pięknymi widokami na Ama Dablam, Kangtegę, Thamserku, Lhotse, Nuptse i Mt Everest trawersuje w stronę wioski Upper Pangboche (4000 m n.p.m.) gdzie znajduje się najstarszy klasztor w rejonie Khumbu. Schodzimy do  Lower Pangboche (3840 m n.p.m.).  Nocleg w lodży z Pangboche.
 • Dzień 9 Wycieczka do Ama Dablam Base Camp i etap do Dingboche  (trekking, ok. 6-7 godz.)
  Wycieczka widokowa do Ama Dablam Base Camp (4500 m n.p.m.) leżącego po przeciwnej stronie rzeki Imja Khola . Dalej przez wysokogórskie hale docieramy do Dingboche (4350 m.npm). Widok na południową ścianę Lhotse o zach słońca. Nocleg w lodży w Dingboche.
 • Dzień 10  Wycieczka aklimatyzacyjna na pięciotysięcznik i do czortenu Kukuczki w dolinie Chukhung (trekking, ok. 6-7 godz.). Rankiem wyruszymy na wycieczkę aklimatyzacyjną na szczyt Nangkartshang (ok. 5000 m npm) oraz pod południową ścianę Lhotse w dolinie  Chukhung. Zatrzymamy się przy czortenie poświęconym pamięci polskich himalaistów, którzy zginęli na Lhotse zwanym czortenem Kukuczki. Przy dobrej pogodzie będziemy podziwiać widoki na Makalu i Ama Dablam. Nocleg w lodży w Dingboche.
 • Dzień 11 Etap do osady pasterskiej Lobuche (trekking, ok. 5-6 godz.)  Po krótkim podejściu na morenę, mijamy czorten i trawersem biegnącym ponad doliną Pheriche wędrujemy w stronę lodowca Khumbu. Po przejściu potoku wypływającego z lodowca docieramy do niewielkiej wioski Tukla. Dalej mijamy kamienie z tabliczkami upamiętniającymi Szerpów i himalaistów, którzy zginęli w górach. Boczną moreną lodowca Khumbu docieramy do pasterskiej osady Lobuche (4930 m). Nocleg w lodży w Lobuche.
 • Dzień 12  Poranne wejście na szczyt widokowy Kala Pattar  i zejście do Lobuche.
  (trekking 6-7 godz.) 
  Bardzo wczesnym rankiem wyruszymy moreną lodowca Khumbu aby dotrzeć do leżącego na dnie wyschniętego jeziora Gorak Shep (5280 m.npm) i dalej na szczyt widokowy Kala Pattar (5550 m.npm) skąd rozciąga się panorama Everestu i Nuptse oraz innych szczytów wokół lodowca Khumbu. Zejście do Lobuche. Nocleg w lodży w Lobuche.
 • Dzień 13 Zejście do Deboche. (trekking 7-8 godz.) Znaną już trasą schodzimy do Tukli i dalej doliną do wioski Pheriche, gdzie znajduje się najwyżej położony szpital w rejonie Solo Khumbu. Po przejściu niewielkiej przełęczy wędrujemy do Lower Pangboche i po przejściu mostu na Imja Khola dalej do Deboche, gdzie zanocujemy w lodży.
 • Dzień 14 Dalsze zejście do Namche Bazar (trekking 4-5 godz.)
  Kolejnego dnia podchodzimy do Tengboche (3870 m.n.p.m.) najważniejszego klasztoru w rejonie Khumbu. Zwiedzamy klasztor i rozpoczynamy strome zejście ścieżką biegnącą przez las do osady Punki Tenga (3250 m n.p.m.), która leży nad rzeką Dudh Koshi. Podchodzimy w górę lesistym zboczem do osady Sanasa gdzie nasz szlak łączy się ze szlakiem biegnącym z Gokyo i długim trawersem docieramy do do Namche Bazar (3430 m n.p.m). Nocleg w Namche Bazar.
 • Dzień 15  Ostatni etap trekkingu z Namche Bazar do Lukli (trekking ok. 7 godz.).
  Ostatni etap naszego trekkingu – długie zejście i na koniec podejście do Lukli. Nocleg w  lodży w Lukli.
 • Dzień 16  Lot z Lukli do Kathmandu. Przelot (jeśli będzie możliwy) wzdłuż Himalajów do Kathmandu. Odpoczynek i „odkarmienie się” po trekkingu.  UWAGA! Czasem, np. z powodu złej pogody loty są odwoływane i może się zdarzyć, że grupie lub jej części nie uda się  polecieć. Kolejne dni są rezerwą i w przypadku problemów czasu na zwiedzanie doliny Kathmandu będzie mniej. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 17  Zwiedzanie okolic Kathmandu. Wycieczka do  Patanu – królewskiego miasta  będącego centrum sztuki newarskiej słynącego ze wspaniałych drewnianych rzeźb. Oprócz licznych świątyń na placu królewskim zwiedzimy słynną Złotą Świątynię oraz pięciopiętrową świątynię Kumbeśwar.  Wycieczka do Bodhnath – największej stupy w Nepalu i religijnego centrum uchodźców tybetańskich  oraz do kompleksu sziwaickich świątyń Pashupatinath nad rzeką Bagmati – najświętszego miejsca dla wyznawców hinduizmu w Nepalu. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 18  Zwiedzanie Bhaktapuru, ostatnie zakupy. Wycieczka do najpiękniejszego z królewskich miast doliny Kathmandu – Bhaktapuru, w którym zachowała się struktura starego średniowiecznego miasta. Oś wędrówki wyznaczają trzy place: Durbar Sqaure z pałacem królewskim, do którego prowadzi słynna Złota Brama, plac Taumadi gdzie znajduje się najwyższa świątynia w dolinie Kathmandu – Nyatapola oraz plac Dattatraya przy którym można podziwiać misternie rzeźbione okna. Spacerując klimatycznymi uliczkami zajrzymy też na plac garncarzy.  Po południu czas na zakupy. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 19-20 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 7-15 osób
 • Ceny obejmują przeloty, wizy, transport, noclegi, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują:
 • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Kathmandu – Warszawa ok 3300-4000 PLN, wyżywienia – ok 500 USD, wizy nepalskiej – 40 USD, biletów wstępu – ok. 50 USD, usługi tragarza (można podzielić koszt na 2 uczestników; 1 tragarz na 2 osoby), napiwków dla lokalnego przewodnika i tragarza
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

 

Komentowanie jest wyłączone