Nepal – WOKÓŁ MANASLU


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, zwiedzanie. 19 dni. Cena: 4690 zł + 500 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GMN. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

Trekking wokół  Manaslu mimo, że z roku na rok staje się coraz bardziej znany, nadal pozostaje jeszcze dziki i nieskomercjalizowany w porównaniu z popularnymi trekkingami w Nepalu. Startuje w rzadko odwiedzanym przez turystów dystrykcie Gorkha, wiedzie przez coraz mniej zaludnione obszary tybetańskiego pogranicza, przekracza wysokogórską przełęcz Larkya La i na koniec łączy się w dolinie Marsyangdi z popularną trasę dookoła Annapurny
Widoki na ośmiotysięczniki Manaslu i Annapurna, wysokie siedmiotysięczniki oraz kontakt z z tybetańską kulturą w odwiedzanych przez nas wioskach wynagrodzą trudy i brak wygód na trasie.

Karawanowym szlakiem wokół „Góry Ducha”

Najwyższy szczyt Gorkha Himal i ósmy najwyższy na Ziemi – Manaslu od dawna budził respekt wśród himalaistów a przez Nepalczyków nazywany był Górą Ducha. Trasa wzdłuż rzeki Buri Gandaki u stóp Manaslu wiodła niegdyś do Tybetu, później używana była przez miejscowe karawany przekraczające przełęcz Larkya La. Turystom udostępniono ją dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Nie ma tu rozbudowanej infrastruktury jak pod Annapurną i Everestem i jest też sporo mniej innych trekkerów na szlaku. Przejście przez przełęcz Larkya La wiedzie wzdłuż lodowców i ma prawdziwie wysokogórski charakter.

Wioski tybetańskiego pogranicza

Choć jeszcze nisko w dole, gdzie zaczniemy trekking będzie dominować hinduizm wyznawany przez grupy etniczne Magaraów i Gurungów, to szybko na trasie pojawią się czorteny, murki modlitewne świadczące o buddyzmie, który przybył w te rejony z Tybetu i zdecydowanie dominuje na trasie wokół  Manaslu. W mijanych wioskach a także poza nimi spotkamy klasztory buddyjskie a wejść do wiosek strzegą bramy w kształcie czortenów. Na klasztorach, domach i przełęczach powiewają flagi modlitewne i można się tu poczuć jak w górach Tybetu.

Dolina Kathmandu – wśród tysięcy pagód

W tej niezwykłej dolinie usianej świątyniami zwiedzimy dwa królewskie miasta: Kathmandu i Patan.  Nastrojowe uliczki, podwórka, pałace królewskie, świątynie w kształcie pagody, misterne drewniane rzeźby tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Z trzech tysięcy świątyń wybierzemy te najważniejsze i najciekawsze, wśród nich kompleks świątyń sziwaickich Pashupatinath (święte miejsce hinduistów nepalskich) oraz górujące nad doliną ogromne białe stupy Bodnath i Swayambunath, z których na cztery strony świata spoglądają oczy Buddy. Kiedy znuży nas zwiedzanie świątyń zejdziemy z utartych turystycznych szlaków, aby popatrzeć na klimaty dnia codziennego.

 • Dzień 1-2  Podróż z Polski do Nepalu, spacer po Kathmandu.
  Przelot z Warszawy do Katmandu. Odpoczynek po podróży i spacer po Thamelu – turystycznej dzielnicy miasta.  Nocleg w hotelu w Katmandu.
 • Dzień 3   Zwiedzanie najciekawszych zabytków Kathmandu.
  Zwiedzanie zabytków Kathmandu: liczne pagody i stary pałac królewski na Durbar Square, rezydencja żywej bogini Kumari. Wycieczka do Bodnath – największej stupy w Nepalu i religijnego centrum uchodźców tybetańskich. Potem zajrzymy do położonej nad rzeką Bagmati sziwaickiej świątyni Pashupatinath – najświętszego miejsca dla wyznawców hinduizmu w Nepalu.  Nocleg w hotelu w Kathmandu.
 • Dzień 4  Przejazd wzdłuż Himalajów do doliny rzeki Buri Gandaki.
  Poranny wyjazd z Kathmandu drogą wiodącą wzdłuż Himalajów na zachód w stronę Pokhary. Skręcimy z niej do Arughat Bazar i dalej doliną Buri Gandaki mijając wioski Arkhet i Baseri i doliną Buri Gandaki wsród pól uprawnych dotrzemy do wioski Machha Khola. Odpoczynek po długim przejeździe lub spacer po wiosce. Nocleg w lodży
 • Dzień 5  Pierwszy dzień trekkingu z Machha Khola do Jagat (trekking ok. 7 godz.)
  Przekraczamy most na Machha Khola i wędrujemy zachodnim brzegiem Buri Gandaki. Dotrzemy do gorących źródeł Tatopani. Za wioską przekraczamy po linowym moście rzekę płynącą w imponującym skalnym kanionie i ścieżką wiodącą wzdłuż wschodniego brzegu rzeki idziemy do wioski Dobhan (1000m.npm), skąd w górę z widokiem na liczne progi, które ma tu rzece i dalej przez rozszerzającą się dolinę do kolejnego mostu na Buri Gandaki. Pokonujemy kolejne strome podejście  i już łatwiej wzdłuż pól docieramy do malowniczo położonej wioski Jagat (1360m.npm).  Nocleg w lodży.
 • Dzień 6  Wędrówka z Jagat do Deng (trekking 7-8 godz.)
  Ruszamy dalej wzdłuż rzeki Buri Gandaki  i docieramy do sporej wioski Seti Bash. Tu zaczyna się kultura tybetańska na szlaku wokół Manaslu: zobaczymy tu pierwsze murki modlitewne mani  i kani – buddyjskie bramy wejściowe do wiosek. Dalej przez wioskę Philim i przez kanion rzeki Buri Gandaki dochodzimy do leżącej w rozszerzeniu doliny wioski Deng (1800m.npm). Nocleg w lodży.
 • Dzień 7  Przejście z Deng do Namrung trekking 7-8 godz.
  Łagodnie schodzimy nad rzekę, by po przejściu wiszącego mostu wspiąć się do wiosek Rana i  Unbare z kamiennym kani i murkami mani. Dalej wędrujemy do zamieszkałej przez Bhotiyów tybetańskiej wioski Ghap (2100m.npm). We wiosce przechodzimy na drugą stronę Buri Gandaki i po dojściu do głębokiego kanionu pniemy się wysoko przez bambusowy i rododendronowy las do wioski Namrung (2600m.npm). Nocleg w lodży.
 • Dzień 8  Krótki etap z Namrung do Lho (trekking ok. 4 godz.)
  Ze względu na aklimatyzację (przekroczymy wysokość 3000m.npm) i aby trochę odpocząć po trudach wędrówki w poprzednich dniach ten etap i następny będą krótkie.  Po minięciu wiosek Lihi i Sho po raz pierwszy pojawi nam się widok na główny szczyt Manaslu (8156m). Wreszcie dotrzemy do dużej zamieszkałej przez Bhotiyów wsi Lho (3100m.npm) Jest tu duża gompa – klasztor buddyjski a z wioski będziemy też widzieć sąsiednią z Gorkha Himal grupę Ganesh Himal z najwyższym szczytem Ganesh (7406m). Nocleg w lodży.
 • Dzień 9 Wędrówka z  Lho do Samagaon (trekking 3-4 godz.)
  Kolejny krótki etap trekkingu prowadzi dalej w górę doliny Buri Gandaki początkowo przez las potem, gdy wejdziemy na płaskowyż, wędrować będziemy wśród wysokogórskich pastwisk. Po ok. 2 godzinach dotrzemy do osady Shyala. Podziwiać z niej możemy wspaniałe górskie widoki. Po kolejnej godzinie marszu z widokiem na Peak 29 dotrzemy do większej wioski Samagaon (3500m.npm). Popołudniu wizyta w miejscowej gompie. Nocleg w lodży.
 • Dzień 10  Aklimatyzacja w okolicach Samagaon (trekking 5-7 godz.)
  Aklimatyzujemy się przed przejściem najwyższych etapów trekkingu a w okolicy Samagaon są możliwości zrobienia atrakcyjnych wycieczek. Powędrujemy w ramach aklimatyzacji do Pungen Gompy, skąd roztacza się piękny widok na Manaslu. Dodatkową opcją może być spacer do turkusowego jeziorka Birendra Tal. Nocleg w lodży w Samagaon.
 • Dzień 11  Etap do Samdo (trekking 3-4 godz.)
  Kontynuujemy marsz wzdłuż Buri Gandaki, która staje się coraz bardziej niepozorna. Wędrujemy łąkami, lasy zastąpiły kępy krzaków, długo towarzyszą nam wspaniałe widoki na Manaslu. celem tego krótkiego etapu jest ostatnia wioska przed przełęczą – Samdo (3850m.npm). Wioska ta jest zamieszkała przez uciekinierów z Tybetu, którzy osiedlili się tu po chińskiej inwazji w 1950 r. Nocleg w lodży.
 • Dzień 12  Podejście do Dharamsali (trekking 3-4 godz.)
  Podejście do ostatniej bazy noclegowej przed przełęczą zajmie mniej niż pół dnia, ale odczujemy wysokość, która mimo że ścieżka nie jest stroma, spowalnia tempo marszu. Pod koniec etapu pokaże się Manaslu od północnej strony. Dharamsala (4500m.npm) to kamienne schrony i namioty, gdzie zatrzymują się na noc wszyscy turyści przechodzący przełęcz Larkya. Zimny i krótki nocleg w schronisku lub  namiocie.
 • Dzień 13  Przejście przez przełęcz Larkya La (trekking 10-12 godz.)
  Najdłuższy i najbardziej męczący dzień trekkingu. Wyjdziemy po ciemku, grubo przed wschodem słońca i niestromo, ale mozolnie będziemy się pieli w stronę wysokiej przełęczy Larkya La. Miniemy męczące moreny lodowcowe, początkowo łagodnie po lodowcu mijając zamarznięte jeziorka lodowcowe a przed przełęczą stromo wejdziemy na Larkya La (5100m.npm). Z przełęczy super widoki na trasę podejścia i otaczające góry a na drugą stronę nowe widoki – na masyw Annapurny. Dalej czeka nas jeszcze bardzo długie, początkowo stromo, potem już łagodniej dolinkami morenowymi wzdłuż lodowca Salpudanda, zejście do letniej osady pasterskiej Bhimtang (3700m.npm). Nocleg w lodży.
 • Dzień 14  Zejście z Bhimtang do Tilije (trekking ok. 7 godz.)
  Poprzez sosnowo-rododendronowe lasy a później wśród pól schodzimy do wioski Karche w dolinie Dudh Khola i dalej przez wioskę Goa do dużej, zamieszkałej przez Gurungów wsi Tilije (2300m.npm). Nocleg w lodży. 
 • Dzień 15  Ostatni etap trekkingu do wioski Tal (trekking ok. 4 godz.)
  Dalej wzdłuż brzegu Dudh Khola schodzimy do widocznej już blisko w dole doliny rzeki Marsyangdi. Przed wsią Thonje przechodzimy most na Dudh Khola i lewym orograficznie brzegiem Marsyangdi wędrujemy szlakiem dookoła Annapurny do wsi Tal (1700m.npm). Ostatnia pożegnalna kolacja na trekkingu. Nocleg w lodży.
 • Dzień 16  Powrót do Katmandu.
  Długi przejazd przez Besisahar i Dumre do Kathmandu (ok. 9 godz.). Nocleg w hotelu w Kathmandu
 • Dzień 17  Odpoczynek, po południu zwiedzanie królewskiego miasta Patan.
  Odpoczynek po trekkingu i podróży, po południu wycieczka do Patanu – królewskiego miasta będącego centrum sztuki newarskiej, słynącego z wspaniałych drewnianych rzeźb. Oprócz licznych świątyń na placu królewskim zwiedzimy słynną Złotą Świątynię oraz pięciopiętrową świątynię Kumbeśwar. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 18-19 Powrót do Polski.
  Przelot z Kathmandu do Warszawy.
  W zależności od rozkładu lotów, przylot do Warszawy może nastąpić dnia kolejnego (20 dzień wyprawy).

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują: transport, noclegi w hotelach turystycznych a w czasie trekkingu w nepalskich schroniskach (tzw. lodżach), opłaty trekkingowe, pilotaż, ubezpieczenie KL, NW, składkę TFG, podatek VAT
 • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Kathmandu – Warszawa ok. 3300 – 4000  PLN, wyżywienia – ok 400 USD, wizy nepalskiej – 50 USD, biletów wstępu – ok. 40 USD, usługi tragarza (koszt można podzielić na 2 uczestników; 1 tragarz na 2 osoby, ok. 150 USD), napiwków dla lokalnego przewodnika i tragarza, Opłaty za test RT-PCR (covid)
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.