Pakistan – DOLINA HUNZY I FESTIWAL KALASZY W HINDUKUSZU


Szczegóły wydarzenia

  • zwiedzanie. 15 dni. Cena: 3000 zł + 1650 USD
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: WPK. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Kategoria: , ,

Góry Pakistanu fascynują swoją różnorodnością zarówno krajobrazów jak kultur zamieszkujących je grup etnicznych. Zapraszamy na wyprawę po najciekawszych zakątkach Karakorum i Hindukuszu z przygodowym przejazdem jeepami przez rzadko odwiedzane okolice przełęczy Shandur oraz wizytą w wioskach Kalaszy podczas kolorowego święta wiosny.

Hunza, Czitral i Swat – turystyczne atrakcje północnego Pakistanu

Naszą podróż w góry północnego Pakistanu rozpocznie przejazd słynną szosą Karakorum Highway najpierw wzdłuż Indusu w cieniu himalajskiego ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Dalej Karakorum Highway wiedzie dalej na północ doliną rzeki Hunza. Dolina się zwęża, jest tu wiele wiosek tworzących zielone oazy w pustynnych górach. Co jakiś czas otwierają się kolejne widoki na wznoszące się wysoko w górze szczyty Karakorum. Największą oazę w Hunzie stanowi miasteczko Karimabad i pobliskie wioski. Karimabad byl stolicą rządzonego przez mira księstwa Hunza, które obejmowało znaczną część Doliny Hunzy. Pozostały z tamtych czasów obronne forty. Podróżując dalej na północ napotkamy turkusowe jezioro Attabad. Dalej jest coraz piękniej, nad wioską Passu zachwycają skalne iglice, na rzece Hunza zobaczymy słynne wiszące mosty.
Kolejnym etapem podróży będzie trudny, ale obfitujący w piękne widoki, przejazd w stronę Afganistanu do położonego w Hindukuszu u stóp Tiricz Mir dystryktu Czitral. Rejon ten słynie z trzech dolin (Rumbur, Bumboret i Birir)  zamieszkałych przez niezwykle ciekawy, różniący się zupełnie od innych mieszkańców naród Kalaszy. Objazd północnych zakątków Pakistanu zakończymy wizytą w porośniętej lasami dolinie Swat, gdzie zachowały się ślady po panującym tu przed wiekami buddyzmie.

Festiwal Chilam Joshi – radosne święto ludu Kalaszy w Hindukuszu

Kalasze są ostatnimi potomkami mieszkańców starożytnego Kafiristanu, których ziemie znajdowały się na pograniczu dzisiejszego Pakistanu i Afganistanu. Do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie około 3 tysięcy Kalaszy, którzy kultywują swoją religię i obyczaje – są oni jedynym niemuzułmańskim plemieniem w Pakistanie. Kultura Kalaszy jest wyjątkowa i znacząco odróżnia ich od mieszkających wokół innych grup etnicznych. Mało zbadana mitologia i folklor Kalaszy są historycznie związane ze starożytną tradycją indo-irańską. Kalasze są politeistami, a natura ogrywa znaczącą rolę w ich życiu codziennym. Kobiety chodzą na co dzień ubrane w tradycyjne stroje: długie czarne suknie bogato zdobione kolorowymi haftami i przepasane kolorową, ręcznie plecioną szarfą. Na głowach noszą nakrycia przypominające wianki ozdobione muszlami i paciorkami, na szyi zaś noszą mnóstwo korali. Mężczyźni zaadoptowali na własne potrzeby tradycyjny pakistański szalwar kamiz i nakrycie głowy pakol, do którego czasem fantazyjnie przypinają kolorowe piórko. Kalasze pielęgnują tradycje barwnych festiwali, z których chyba najbardziej znany jest Chilam Joshi, który odbywa się co roku w maju. Czterodniowe święto świętuje początek żniw po długiej zimie, a miejscowi ofiarują modlitwy i mleko przed świętowaniem. Dni spędzane są na tańcach w rytm muzyki wybijanej na bębnach i piciu domowego wina z morwy. Festiwal to także okazja dla młodych ludzi do spotkania potencjalnego małżonka.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŹY

Dzień 1     Wylot z Polski
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Podróż lotnicza do Pakistanu
Dzień 2     Przejazd do Besham
Przylot rano do Islamabadu. Prosto z lotniska wyjazd do Besham. Będziemy jechać początkowym  odcinkiem słynnej Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus. Nocleg w Besham
Dzień 3     Przejazd do Gilgitu
Wyjazd w długą podróż dalej Karakorum Highway do Gilgitu . Po drodze obejrzymy petroglify w wiosce Shatial, zatrzymamy się w punkcie widokowym na Nanga Parbat oraz w miejscu styku Himalajów, Karakorum i Hindukuszu. Nocleg w Gilgicie (1500 m n.pm)
Dzień 4    Podróż do Karimabadu w Dolinie Hunzy
Przejazd doliną rzeki Hunza do Karimabadu. Po drodze przy dobrej pogodzie widoki na Rakaposhi. Zwiedzanie ciekawych fortów Baltit w Karimabadzie i Altit w pobliskiej wsi należących do władców (zwanych mirami) dawnego księstwa Hunzy.  Przed zachodem słońca wjedziemy do położonego na wzgórzu hotelu Eagle Nest, przy którym jest  świetny punkt widokowy na dolinę Hunzy i wznoszące się nad nią lodowe szczyty. Nocleg w Karimabadzie (2500 m n.pm).
Dzień 5  Dalszy przejazd Karakorum Highway do Passu i powrót do Karimabadu
Przejazd nad jezioro Attabad, przy jeziorze tunelem i przejażdżka łodzią po jeziorze. Dalej pojedziemy do wiosek Hussaini i Passu, gdzie zejdziemy do słynnych wiszących mostów. Przy dobrej pogodzie zobaczymy strzeliste szczyty Passu Cones. Nocleg w Karimabadzie. (2500 m n.pm)
Dzień 6   Wizyta w księstwie Naggar, przejazd do wsi Minapin u stóp Rakaposhi
Wyruszymy na poranny spacer wzdłuż kanału nawadniającego przepływającego przez Karimabad a następnie udamy się  do historycznej wioski Ganesh gdzie zachowała się tradycyjna zabudowa. Kolejnym celem będzie boczna dolina odchodząca od Hunzy, gdzie niegdyś było księstwo Naggar. Pojedziemy do wioski Hoper skąd przespacerujemy się do punktu widokowego na lodowiec o tej samej nazwie. Z Hoperu udamy się w stronę Gilgitu, zatrzymując się na noc w wiosce Minapin (2070 m npm) usytuowanej u podnóża siedmiotysięcznika Rakaposhi.
Dzień 7   Przejazd w stronę Hindukuszu do miejscowości Gupis.
Poranny widok z Minapin na Rakaposhi oraz z punktu widokowego przy drodze do Gilgitu. Minąwszy miasto będziemy dalej kierować się na zachód doliną rzeki Gilgit w stronę położonego pod wysokim siedmiotysięcznikiem Tiricz Mir dystryktu Czitral. Droga do Czitralu – stolicy tej prowincji, w przeciwieństwie do Karakorum Highway, dostępna jest tylko dla samochodów terenowych.  Miniemy miasto Gakuch będące stolicą rejonu Ghizer. Nocleg w Gupis (2170 m npm) leżącym u wylotu dolin Yasin lub okolicy.
Dzień 8  Przejazd przez Shandur Pass
Miniemy malowniczą  dolinę Phander i rozpoczniemy podjazd na Shandur Pass (3740 m npm)- rozległą płaską przełęcz z malowniczym jeziorem słynącą z odbywających się tu corocznie turniejów polo. Zjedziemy z niej do zielonej oazy miejscowości Mastuj. Zanocujemy w Mastuj lub w Buni.
Dzień 9   Dalsza podróż do miasta Czitral 
Jadąc dalej drogą wzdłuż rzek Mastuj i Kunar dotrzemy do miejscowości Czitral gdzie zwiedzimy zabytkowy fort i meczet. Nocleg w Czitralu (1500 m npm)
Dzień 10    Zwiedzanie miasta i wyjazd do doliny Kalaszy na festiwal Chilam Joshi
Rano, jeśli dopisze pogoda, będziemy podziwiać ośnieżony Tiricz Mir – najwyższy szczyt Hindukuszu.  Następnie udamy się do oddalonej o 2 godziny jazdy wioski Rumbur. Tam trafimy na pierwszy dzień festiwalu zamieszkujących tą dolinę Kalaszy. Nocleg w sąsiedniej dolinie Bumburet (1620 m npm)
Dzień 11    Drugi dzień festiwalu Chilam Joshi
Ten dzień spędzimy w największej z dolin zamieszkałych przez Kalaszy – dolinie Bumburet. Kalasze to niezwykle ciekawa mniejszość etniczna zamieszkująca trzy doliny w Hindukuszu. Duża część tej społeczności jest wyznawcami religii politeistycznej, mają własny język, mitologię, rytuały i obrzędy. Spędzimy tu cały dzień obserwując święto, kolorowo ubranych Kalaszów, radosne tańce na powitanie wiosny. Nocleg w Bumburet.
Dzień 12  Przejazd do Swatu, zwiedzanie buddyjskich zabytków
Bardzo wczesny wyjazd w stronę dystryktu Swat. Ta piękna dolina nazywana „pakistańską Szwajcarią” jeszcze nie tak dawno była siedzibą talibów, gdzie królował terror, zwalczano edukację, kobiety nie miały żadnych praw. Obecnie wrócił tu pokój i turystyka się odradza. Możemy podziwiać bujną przyrodę, zwiedzimy też zachowane archeologiczne zabytki z epoki Gandhary. Nocleg w dolinie Swat (980 m npm).
Dzień 13  Przejazd do Islamabadu, zwiedzanie buddyjskiego klasztoru Takht-i-Bahi i ruin starożytnej Taxili
Przejazd do Islamabadu, po drodze odwiedzimy buddyjski klasztor Takht-i-bahi (zabytek UNESCO) w pobliżu miasta Mardan. W pobliżu Islamabadu zajedziemy do Taxili (zabytek UNESCO). W starożytności był tu ważny ośrodek kultury i nauki buddyjskiej, obecnie jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji. Zobaczymy pozostałości świątyń, klasztorów i stup, odwiedzimy muzeum z bogatą kolekcją. Nocleg w Islamabadzie
Dzień 14  Zwiedzanie Islamabadu i Rawalpindi,  czas na zakupy
Zwiedzanie nowoczesnego Islamabadu, Meczetu Króla Fajsala. Po południu czas na zakupy a pod wieczór wjazd na wzgórze Margala, skąd rozpościera się szeroki widok na miasto. Nocleg w Islamabadzie lub Rawalpindi.
Dzień 15  Powrót do Polski
Poranny (lub w nocy) przejazd na lotnisko. Lot powrotny do kraju

UWAGI

  • Organizator wyprawy Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty – ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
  • Ilość uczestników 8-12 osób
  • Autor programu: Andrzej Mazurkiewicz
  • Ceny obejmują: wynajęty transport, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zaproszenie konieczne do uzyskania wizy, opieka polskiego oraz lokalnego przewodnika, ubezpieczenie KL, NW, składkę TFG, podatek VAT
  • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Islamabad – Warszawa ok 5000 PLN, wizy pakistańskiej: 35 USD,  napiwków: ok. 110 USD

 

Komentowanie jest wyłączone.