Pakistan – POŁUDNIE I PÓŁNOC


Szczegóły wydarzenia

 • zwiedzanie. 20 dni. Cena: 3150 USD + bilet lotniczy
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WPK. Organizator wyprawy: Poza Trasą Adventure, tel. +48 22 350 73 46, e-mail: kontakt@pozatrasa.pl
 • Kategoria: , ,

Pakistan Wyjazd Szlakiem Z Południa Na Północ to fascynująca podróż do kraju wciąż tajemniczego i mało znanego. Pakistan zachwyca, inspiruje i często wprost zaskakuje przyjezdnych pięknem swojej przyrody i unikalnych zabytków. Zachwycają tu zwłaszcza górskie krajobrazy najwyższych gór świata i przepiękne, otwarte przestrzenie. To kraj z wielomilionowymi miastami i maleńkimi wioskami, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom podróży oraz poznawania innych kultur i tradycji. W czasie podróży po Pakistanie towarzyszyć będą nam zarówno oszałamiające górskie panoramy, pustynne krajobrazy a także widoki pakistańskiego wybrzeża Morza Arabskiego.
Autorem programu jest Łukasz Odzimek z biura Poza Trasą Adventure, wyprawę będzie pilotować Katarzyna Mazurkiewicz.

Wyprawę rozpoczniemy od nadmorskiego Karaczi na południu Pakistanu skąd będziemy podążać na północ. Odwiedzimy nie tylko Karaczi, Lahore i Islamabad czyli jedne z najważniejszych i największych miast kraju, ale podejrzymy też życie pakistańskiej prowincji i dotrzemy do miejsc zupełnie #pozatrasą. Zobaczymy też najważniejsze zabytki Pakistanu, z bliska przyjrzymy się kulturze, zwyczajom i tradycjom. Odkryjemy tajemnice starożytnych cywilizacji od Karaczi poprzez stanowisko archeologiczne Mohenjo-Daro i Multan aż do Lahore i Islamabadu.
Północną, górską część wyprawy rozpczniemy od podróży szosą Karakorum Highway na północ kraju. Dotrzemy między innymi do miast Skardu i Gilgit, Doliny Hunza i miasta Karimabad, wioski Passu oraz Przełęczy Khunjarab, która jest najwyższym punktem szosy Karakorum Highway

W czasie wyprawy Pakistan Wyjazd Szlakiem z Południa na Północ niejednokrotnie doświadczymy też gościnności i serdeczności ze strony mieszkańców. Poznamy lokalną kuchnię i tradycje kulinarne. Zapoznamy się też z tradycyjną sztuką a na lokalnych targach kupić będziemy mogli artystyczne wyroby rzemieślnicze oraz słynną biżuterię z Multan. Zatrzymamy się w miejscach bardziej i mniej znanych, wszędzie delektować będziemy się otaczającymi nas przepięknymi krajobrazami, a tych w Pakistanie nie brakuje.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1. Wylot z Polski
Spotkanie na lotnisku Okęcie z pilotem Poza Trasą. Wylot do Karachi w Pakistanie. Rozpoczynamy naszą podróż Pakistan Wyjazd Szlakiem z Południa na Północ (wersja kwiecień 2021)

Dzień 2. Przylot do Karaczi – zwiedzanie miasta
Przylot do Karaczi o godzinie 07.10. Transfer do hotelu. Odpoczynek po podróży, po czym rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Spacer po miejskim bazarze i centrum miasta. Karachi to największe, ponad 11 milionowe miasto w Pakistanie. W latach 1947-1966 było ono stolicą Pakistanu. Zwiedzimy tu między innymi Mauzoleum Quaid-i-Azama. Jest to mauzoleum
założyciela Pakistanu – Muhammada Ali Jinnaha nazywanego Wielkim Przywódcą, Ojcem Narodu i uważanego za bohatera narodowego. Po trudach podróży odpoczniemy na plaży nad brzegiem Morza Arabskiego. Nocleg w Karaczi.

Dzień 3. Karachi / Hajdarabad (Hyderabad) / Mohendżo Daro
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Hajdarabad (Hyderabad), miasta leżącego w południowym Pakistanie w prowincji Sindh, nad dolnym odcinkiem Indusu. Po drodze zatrzymamy się kilkukrotnie na zdjęcia w najpiękniejszych miejscach podróży. Do pokonania mamy około 200 km, podróż trwać będzie około 4 godzin. Po dotarciu na miejsce spacer po mieście i chwila odpoczynku. Następnie kontynuacja podróży do Mohendżo Daro. Do pokonania trasa około 300 km. Podróż wraz z krótkimi postojami trwać będzie około 5 godzin. Nocleg w Mohendżo Daro.

Dzień 4. Zwiedzanie Mohendżo Daro
Dziś zwiedzać będziemy Mohendżo Daro. Mohendżo Daro położone jest w dolinie rzeki Indus w środkowym Pakistanie. To najważniejsze stanowisko archeologiczne w kraju. Zobaczyć tu można budynki mieszkalne, spichlerze i wodociągi świadczące o istniejącej tu około 2500 r. p.n.e. wysoko rozwiniętej cywilizacji. Mohendżo Daro było wielkim ośrodkiem rzemieślniczym, handlowym i kulturalnym, utrzymującym rozległe kontakty, m.in. z Mezopotamią. Obiekty znajdujące się na tym terenie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po zwiedzaniu czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Mohendżo Daro.

Dzień 5. Mohendżo Daro / Bawalpur
Po śniadaniu wyjazd do Bawalpur, miasta leżącego w Pendżabie. Trasa do pokonania – około 500 km. Podróż trwać będzie około 7 godzin. Bawalpur jest swoistą enklawą, w której żyje grupa etniczna Saraików. Wizyta w Uch Sharif, gdzie zobaczymy między innymi Mauzoleum Bibi Juwandi oraz Shah Surkh Bukhari. Odwiedzimy także bazar słynący z lokalnego rękodzieła artystycznego. Nocleg w Bawalpur.

Dzień 6. Bawalpur / Multan
Śniadanie i wyjazd do Multan. Trasa około 120 km. Podróż wraz z krótkimi postojami trwać będzie około 3 godziny. Multan to pełne uroku miasto leżące w prowincji Pendżab. Znane jest ono ze względu na swoją bogatą wielowiekową historię, tradycje i kulturę związane z wyznawanym tu sufizmem. To jedno z najstarszych miast tej części świata. Miasto słynie ze wspaniałej architektury i przepięknej sztuki oraz wielowiekowej tradycji wytwarzania tu słynnej biżuterii multańskiej. W Multan odwiedzimy Groby Bahaudin Zakria i Shah Rukn Alam z XIII i XIV wieku. Wieczorem zwiedzanie kolorowego bazaru ceramiki Multan. Nocleg w Multan.

Dzień 7. Multan / Wagah / Lahore
Wcześnie rano wyjazd do Lahore. Trasa około 350 km, podróż trwać będzie około 5 – 6 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy stanowisku archeologicznym i muzeum Harrappa, gdzie zwiedzimy ruiny starożytnego, ufortyfikowanego miasta (2600 p.n.e. – 1900 p.n.e.). Kolejnym przystankiem przed dotarciem do Lahore, będzie Wagah – jedyne przejście graniczne między Indiami a Pakistanem. Obejrzymy tu spektakularną ceremonię zamknięcia granicy. Kontynuacja podróży do Lahore. Po dotarciu na miejsce, zakwaterowanie w hotelu, krótki odpoczynek i wieczorny spacer po Lahore.

Dzień 8. Lahore
Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Lahore. Lahore to przepiękne i wyjątkowe miasto. Przez Pakistańczyków zwane jest ono „Sercem Pakistanu”. Zwiedzimy tu średniowieczne Stare Miasto, Lahore Fort – Shahi Qila, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, meczety Wazir Khan oraz Badshahi, który jest jednym z największych meczetów w Azji. Wybudowany został on w 1673 roku przez ostatniego z Wielkich Mogołów – Aurangzeba. Inspiracją dla budowniczych meczetu były prawdopodobnie powstałe wcześniej Tadż Mahal i Wielki Meczet w Delhi. W Lahore odwiedzimy też lokalny bazar i odpoczniemy w jednym z wielu licznych tu parków. Nocleg w Lahore.

Dzień 9. Lahore / Islamabad
Wczesne śniadanie a następnie wyjazd do Islamabadu. Trasa około 380 km. Podróż trwać będzie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce rozpoczynamy zwiedzanie Islamabadu – stolicy Pakistanu. Odwiedzimy narodowy meczet Pakistanu – Faisal. Shah Faisal Masjid to największy meczet nie tylko w Pakistanie, ale w całej w Azji Południowo-Wschodniej oraz jeden z największych na całym świecie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1976 roku a ukończono w 1986 roku. Meczet ma kształt przypominający pustynny namiot Beduinów, otoczony czterema 88 metrowymi minaretami. Wizyta na barwnym, lokalnym targu, gdzie najlepiej poznać można życie miasta i jego mieszkańców. Wieczorem odpoczniemy na wzgórzach Margala, skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na okolice. Nocleg w Islamabadzie.

Dzień 10.  Islamabad / Skardu
Rano wyruszamy w podróż na północ Pakistanu. Transfer na lotnisko i wylot do Skardu. Podczas przelotu przepiękne widoki na Himalaje z prawej strony i Karakorum z lewej strony. Podróż samolotem potrwa około godziny. (Uwaga – Lot Islamabad – Skardu uzależniony jest od warunków atmosferycznych. W przypadku odwołania lotu z powodu złych warunków pogodowych, może nastąpić korekta w programie, tzn. część trasy pokonamy samochodem). Po dotarciu na miejsce wyjazd na bazar w starym Skardu. Zwiedzanie Fortu Kharpucho z malowniczym widokiem na rzekę Indus oraz lokalnego muzeum, a na koniec dnia spacer w okolicach Jeziora Sadpara. Nocleg w Skardu.
Miasto Skardu leży kompletnie poza trasą, znacznie bliżej jest stąd do indyjskiego miasta Kargil, niż dokądkolwiek w Pakistanie. Tutaj kończy się Pakistan i zaczynają królować Himalaje. Skardu to stolica rejonu Baltistan, zwanego także „małym Tybetem”. Baltistan to administracyjnie region północnego Kaszmiru (w Pakistanie), położony na skrzyżowaniu Karakorum i Himalajów. Jest to sucha, pustynna kraina położona na wysokości ponad 2000 m n.p.m. To tutaj znajduje się druga, najwyższa góra na świecie K-2, płaskowyż Deosai oraz lodowiec Baltoro. Baltistan graniczy z chińską prowincją Xining oraz indyjskim Kaszmirem i Ladakh. Baltistan ze względu na swoją izolację – położenie na dużej wysokości, długie zimy oraz fakt, że jest terenem spornym jest nadal słabo rozwinięty gospodarczo. Odwiedza go też niewielu turystów. Baltistan to zachodni kraniec Himalajów, znacznie różniący się od tego, co można zobaczyć w centralnym Karakorum czy w Hindukuszu. W 1947 roku, po wycofaniu się Brytyjczyków z Półwyspy Indyjskiego, Indie Brytyjskie podzielono na dwa kraje: Indie i Pakistan, a podział przebiegał właśnie przez Baltistan. Wiele ziem granicznych do dziś stanowi terytoria sporne między oboma krajami. Wśród nich znajdują się kontrolowane przez Pakistan dystrykty Skardu i Ganche czyli Baltistan.

Dzień 11. Skardu / Khaplu
Po wczesnym śniadaniu wyjazd do wioski Khaplu. Podróż trwać będzie około 4-5 godzin. Trasa podróży biegnie wzdłuż rzeki Indus i Shigar z niezwykle spektakularnymi widokami na Dolinę Shigar. Rejon Khaplu to teren bardzo zróżnicowany etnicznie. Religijnie to tereny islamu pod różnymi postaciami – przeważa szyicka odmiana Isna Ashriya, Ismailizm, Ashle Sunnat Wal Jamat a także mieszanka sunnizmu i szyityzmu Nurbushi. Khaplu jest ostatnim miasteczkiem w Pakistanie, dalej jest już strefa zamknięta i granica z Indiami. Dolina Shigar ciągnie się na długości około 200 kilometrów i jest zachodnią bramą w wyższe partie Himalajów a także początkiem pasma Karakorum. Dolina słynie z licznie występujących tu cennych akwamarynów, ale przede wszystkim z piękna tutejszej przyrody. W Khaplu odwiedzimy interesujący fort wykonany z drewna. Nocleg w Khaplu.

Dzień 12. Khaplu / wioska Machulo / Skardu
Rano wycieczka do wioski Machulo. W okolicy znajduje się stary zabytkowy meczet. Niestety, tylko sporadycznie wydawane są zgody na wejście do jego wnętrza, ale być może uda nam się ją otrzymać. W Machulo rozpościerają się niezwykłe widoki na Himalaje i szczyt Mashabrum. Popołudniu powrót do Skardu, po czym wybierzemy się na wyjątkowo malowniczy zachód słońca, na jednej z najzimniejszych pustyń świata – Katpana. Nocleg w Skardu.

Dzień 13.  Skardu / Gilgit / wioska Minapin / Karimabad – Hunza
Wczesnym rankiem wyjazd do miasta Gilgit. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Indus, wąską drogą Skardu – Gilgit. To tylko 150 km, ale podróż trwać może nawet około 8 godzin. Jest to niezwykle spektakularny odcinek drogi – księżycowe widoki, na znacznym odcinku totalne pustkowie, wręcz skalna anekumena. Na końcu trasy dotrzemy do królowej szos świata – Karakorum Highway. Tutejsze doliny są wyjątkowe piękne. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym Rakaposhi na herbatę. Dalsza podróż do wioski Minapin, gdzie zjemy lunch i chwilę odpoczniemy. Następnie dalsza podróż do miasta Karimabad w Hunza. Po dotarciu na miejsce zwiedzimy Muzeum Fortu Baltit i Fortu Altit. Na malowniczy zachód słońca udamy się widowiskową, krętą drogą do „Gniazda Orła”, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolicę Hunza. Przy sprzyjającej pogodzie zobaczymy także dominujące nad górską panoramą szczyty – Ultar, Hunza Dome, Bublimating, Spantik i Diran oraz Rakaposhi (7788 m n.p.m.). Nocleg w Hunza.
Karakorum Highway to jedna z najwyżej położonych tras na świecie o utwardzonej nawierzchni. Przecina ona pasmo Karakorum na granicy pakistańsko-chińskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny na Przełęczy Khunjerab. Granica znajduje się na wysokości 4 693 m n.p.m. To jedna z najciekawszych tras świata, a obok sąsiedniego Pamir Highway jest podróżniczym „MUST SEE” – miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Dzień 14. Dolina Hunza
Dziś kontynuować będziemy wizytę w Dolinie Hunza. Tereny Doliny Hunza zamieszkuje ludność o jasnej pigmentacji i europejskich rysach twarzy. Jeszcze kilka temu zakładano, że mieszkańcy Hunza to potomkowie Macedończyków, którzy przybyli tu z Aleksandrem Wielkim. Badania genetyczne wykluczyły jednak tę hipotezę. Stolicą Hunza jest miasto Karimabad, niegdyś był on stolicą potężnego Królestwa Hunza. Nocleg w Hunza.

Dzień 15. Hunza / wioska Passu / granica CHIN-PAK (Khunjarab Top 4700 m n.p.m.)
Podróż na północ do najwyższego punktu Karakorum Highway – KKH przez Dolinę Gojal. Po drodze zatrzymamy się przy wyjątkowo turkusowym jeziorze Ata Abad. Jednak największą atrakcją dzisiejszego dnia będą widoki podczas spaceru pod lodowiec Passu i dla odważnych – przejście mostem wiszącym Passu. Dzisiejszy odcinek trasy Karakorum Highway – KKH należy do wyjątkowo pięknych. Na przemian będą nam towarzyszyć widoki szarych skał, lodowców, białych szczytów, rzek, lasów i zieleni. Ostatnim miastem w Pakistanie przed granicą z Chinami jest Sost. Od Sost do granicy w Khunjerab Pass są już tylko dwie godziny drogą ostro pod górę, kanionem rzeki Khunjerab. Granica chińsko-pakistańska to brama dzieląca dwie wielkie cywilizacje – muzułmańską i chińską. W podróży mijać będziemy stada ogromnych jaków. Cała trasa zajmie nam około 8 godzin. Nocleg w Passu.

Dzień 16. Passu / Gilgit
Z Passu wyjazd do Gilgit trasą Karakorum Highway – KKH. Podróż trwać będzie około 4 godzin. Po drodze zatrzymamy się przy moście wiszącym Hussaini. Do Gilgit dotrzemy popołudniu. Spacer i zwiedzanie miasta. Gilgit to stolica północnej prowincji, położonej na szlaku Karakoram Highway KKH. Miasto położone jest w malowniczej dolinie. Od wieków stanowiło ono ważny punkt na trasie Jedwabnego Szlaku. Przez te tereny przeszło wiele fal najeźdźców, a w okolicy wciąż zobaczyć można pozostałości wyznawanego tu wieki temu – buddyzmu. Nocleg w Gilgit.

Dzień 17. Gilgit / wioska Tarishing
Po śniadaniu wycieczka do wioski Tarishing – rejonu leżącego z dala od szosy Karakorum Highway – KKH. To rejon południowej ściany Nanga Parbat. W czasie podróży widowiskowe widoki na Nanga Parbat i Dolinę Rupal. Podróż około 6 godzin jazdy samochodem. Nocleg w okolicy.

Dzień 18. Tarishing / Besham
To będzie długi dzień spędzony podczas podróży trasą Karakorum Highway – KKH. Wyjazd po wczesnym śniadaniu.
W pierwszej fazie dotrzemy do szosy Karakorum Highway KKH, ta część podróży zajmie nam około 4 godziny. Następnie podróż KKH do miasta Besham, wzdłuż rzeki Indus przez Chilas i słynną Dolinę Kohistan. Dystrykt Kohistan – znajduje się w prowincji Chajber Pasztunchwa. Opuścimy już prowincję Gilgit-Baltistan, gdzie znajduje się większość trasy Karakorum Highway – KKH. Dziś w sumie aż 12 godzin jazdy samochodem – odcinek około 370 km. Odpoczynek po trudach podróży i nocleg w Besham.

Dzień 19. Besham / Rawalpindi / Islamabad
Wyjazd do Islamabad trasą przez Abbotabad. Trasa dnia to około 320 km, a podróż trwać będzie około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce, jeszcze przed zameldowaniem się w hotelu zwiedzimy Rawalpindi. Obejrzymy najważniejsze zabytki tego starego, zabytkowego miasta zwanego również Pindi. Złożymy również wizytę w warsztacie, gdzie produkowane są słynne pakistańskie ciężarówki, będące fenomenem na skalę światową. Niezwykle kolorowe, pełne ozdób, lampeczek, świecidełek, obrazków imamów i wersetów z Koranu. Przejazd do hotelu i odpoczynek przed nocnym wylotem do Warszawy.

Dzień 20 Powrót do Polski.
Transfer na lotnisko. Podróż do Warszawy. Zakończenie podróży Pakistan Wyjazd Szlakiem z Południa na Północ
(wersja kwiecień 2021)

Autorem programu jest Łukasz Odzimek. Copyright © Poza Trasą Adventure.

UWAGI

 • Organizator wyprawy: Poza Trasą Adventure
 • Ilość uczestników 6-8 osób
 • Cena obejmuje przeloty Warszawa-Karaczi-Islamabad-Warszawa * (bilet ok. 3600-4000 zł), przelot: Islamabad -Skardu, nocleg w hotelach klasy 3*, śniadania w w obiektach w których nocujemy, opiekę polskiego pilota, opłatę wizową, zaproszenie do wizy oraz wszelkie formalności administracyjne, bilety wstępu do miejsc wymienionych w programie w tym do fortów, muzeów, opłata za wjazd do Parku Khunjerab, wszelkie opłaty lokalne wymagane na trasie, ubezpieczenie: KL 200.000 EUR, NNW: 50.000 zł, OC
  60.000 EUR, opłata na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
 • Cena nie obejmuje: wyżywienia poza śniadaniami (max. 12 USD na dobę), zwyczajowych napiwków (ok. 70 USD), wydatków osobistych, testów wjazdowych COVID-19
 • * bilet lotniczy do rozliczenia
 • Autor programu: Łukasz Odzimek Copyright © Poza Trasą Adventure.

 

 

Komentowanie jest wyłączone.