Tanzania – NA DACHU AFRYKI – KILIMANDŻARO I MOUNT MERU


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - trekking, przyroda, zwiedzanie [odpoczynek]. 16 [21] dni. Cena: GKI-1 2600 zł + 2850 USD [GKI-2 4350 zł + 3250 USD]
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GKI-1, [GKI-2]. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

 

Najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Doskonałym przygotowaniem aklimatyzacyjnym przed wejściem na tą górę jest mniej popularny, ale bardzo piękny trekking na Mt Meru. Na porośniętych bujną roślinnością zboczach Kilimandżaro i Mt Meru można niekiedy stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami.

Kilimandżaro i Mt Meru – Afryka o wschodzie słońca

Wchodząc na szczyt Mt Meru (4566 m npm) aklimatyzujemy się i nabieramy kondycji przed zdobywaniem najwyższego szczytu Afryki. Położony jest on w Parku Narodowym Arusza więc poza wrażeniami związanymi ze zdobywaniem szczytu (wspaniały widok na Kilimandżaro o wschodzie słońca) będą nam towarzyszyć emocje związane z obserwacją dzikich zwierząt . Jest to jedyny park narodowy w Tanzanii, gdzie można poruszać się na piechotę, co dodaje szczególnej magii spotkaniom ze zwierzętami (turystom towarzyszy uzbrojony ranger). Wejście na Kilimandżaro mniej popularną drogą Machame jest wymagające, ale też piękne krajobrazowo. Podczas wędrówki ścieżką wijącą się wśród egzotycznej roślinności ( las deszczowy, paprocie drzewiaste a wyżej drzewiaste lobelie i starce) otwierają się widoki na południową ścianę masywu Kilimandżaro. A kiedy po żmudnej nocnej wędrówce, docieramy o wschodzie słońca na szczyt, niemal cała Afryka leży u naszych stóp…

Safari – afrykańska przygoda

Zielone wzgórza północnej Tanzanii zamieszkują liczne dzikie zwierzęta. Safari – obserwacja dzikich zwierząt w którymś z licznych tu parków narodowych – to obowiązkowy punkt programu podróży w ten rejon. Safari rozpoczniemy już w trakcie wejścia na wulkan Meru, który znajduje się na terenie Parku Narodowego Arusza, gdzie można spotkać wiele gatunków zwierząt. Już po trekkingu udamy się do Parku Narodowego Tarangire słynącego z baobabów i dużych stad słoni. Kolejny dzień safari to niezwykły krater Ngorongoro. Jego dno porośnięte bujnymi trawami jest idealnym pastwiskiem dla tysięcy zwierząt i tworzy naturalne zoo ogrodzone 600-metrowymi ścianami krateru. Tutaj będziemy mieć szansę na to, by w ciągu jednego dnia zobaczyć „Wielką Piątkę”, którą tworzą: słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Z samochodu z odkrytym dachem będziemy podziwiać wielkie stada gazeli oraz antylop gnu, z którymi chętnie przebywają zebry. Będziemy też obserwować mnóstwo gatunków ptaków m.in. flamingi, żurawie królewskie, strusi

Zanzibar – magiczna wyspa

Zanzibar, leżący pod równikiem u wschodnich wybrzeży Afryki, oprócz przepięknych plaż ma również bogatą historię. Od stuleci przyciągał kupców handlujących przyprawami oraz niewolnikami (to mroczna karta historii wyspy), aby w XIX wieku stać się jednym z ważniejszych centrów handlowych w regionie Oceanu Indyjskiego. Mieszankę wpływów arabskich, afrykańskich i indyjskich zobaczymy wędrując wąskimi, nastrojowymi uliczkami Stone Town – historycznej dzielnicy miasta Zanzibar. Znajdziemy tu również śliczne plaże z białym piaskiem, palmami kokosowymi oraz ocean z ciepłą turkusową wodą i rafami koralowymi. To doskonałe miejsce, żeby zakosztować przeróżnych owoców morza, zobaczyć jak rosną aromatyczne przyprawy i popijać pyszne owocowe soki.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Tanzanii Wylot do Polski.
 • Dzień 2 Przylot do Aruszy.
  Przylot do miasta Arusza na północy Tanzanii, które będzie naszym punktem wypadowym na wycieczki górskie i safari. Nocleg w Aruszy.
 • Dzień 3 Przejazd do PN Arusza i obserwacje zwierząt, pierwszy etap trekkingu do Miriakamba Hut (trekking, 4-5 godz.)
  Wczesnym rankiem jedziemy do bramy Parku Narodowego Arusza (1500 m n.p.m.) skąd po załatwieniu formalności rozpoczynamy trekking na Mt Meru. Wchodzimy północnym szlakiem od bramy Parku (Momela Gate) przekraczając rzekę Ngare Nanyuki. Następnie szlak prowadzi przez rozległą równinę, na której można spotkać: zebry, żyrafy, bawoły, guźce, antylopy, pawiany. Potem stromym podejściem dochodzimy do lasu, który doprowadza nas do Miriakamba Hut, skąd o zachodzie słońca widać oświetlony szczyt Mt. Meru. Nocleg w schronisku Miriakamba Hut. (2500 m n.p.m.).
 • Dzień 4 Wędrówka z Miriakamba Hut do Saddle Hut, wycieczka aklimatyzacyjna na szczyt Little Meru (trekking, 6-7 godz.)
  Wschód słońca z widokiem na Kilimandżaro a po śniadaniu etap przez las do położonego już wysoko (3570 m n.p.m.) schroniska Saddle Hut. Po południu aklimatyzacyjne wejście na szczyt Little Meru (3820 m n.p.m.) Nocleg w schronisku w Saddle Hut.
 • Dzień 5 Wejście na szczyt Meru i powrót do Miriakamba Hut – widoki na Kilimandżaro (trekking, 10-12 godz.)
  Wstajemy w środku nocy i wędrując z czołówkami ścieżką wśród krzewów docieramy na Rhino Point. Stąd ścieżka prowadzi skalistym grzbietem na wierzchołek Meru (4566 m n.p.m.). Będzie to obok dnia wspinaczki na Kilimandżaro jeden z najcięższych dni obu trekkingów. Długie zejście ze szczytu, z krótkim odpoczynkiem w Saddle Hut, do Miriakamba Hut (2500 m n.p.m.). Nocleg w schronisku w Miriakamba Hut.
 • Dzień 6 Koniec pierwszego trekkingu: krótki etap Miriakamba Hut do Momela Gate i powrót do Aruszy (trekking, 2-3 godz.)
  Schodzimy południowym szlakiem przez las. Po drodze spotykamy rozmaite zwierzęta i oglądamy wodospad oraz potężne tworzące bramę drzewo figowe. Dochodzimy do bramy Parku (Momela Gate) (2500 m). Powrót do Aruszy, odpoczynek po trekkingu. Nocleg w Aruszy.
 • Dzień 7 Początek trekkingu na Kilimandżaro, etap przez las deszczowy do Machame Hut (trekking, ok. 5-6 godz.)
  Po dojechaniu do bramy Machame i załatwieniu formalności rozpoczynamy trekking na Kilimandżaro. Etap z Machame Gate (1870 m n.p.m.) wiedzie szeroką, chwilami błotnistą ścieżką biegnącą przez bujny las deszczowy do Machame Hut (3050 m n.p.m.). Nocleg w namiotach.
 • Dzień 8 Wędrówka do Shira Camp rozległego plateu z pięknymi widokami (trekking, ok 6-7 godz.)
  O poranku rozciągają się przed nami piękne widoki na masyw Kibo z lodowcami oraz wulkan Mt. Meru. Wędrujemy ścieżką pośród wrzosowisk wznoszącą się początkowo stromo a później łagodnie do rozległego plateau, na którym znajduje się Shira Camp położony na najbardziej na zachód wysuniętym i najniższym wierzchołku Kilimandżaro (3840 m n.p.m.). Po południu wycieczka aklimatyzacyjna, przy dobrej pogodzie piękne widoki na masyw Kibo. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 9 Wejście na przełęcz Lava Tower i zejście wśród ciekawej roślinności do obozu Barranco Hut (trekking, ok. 6-7 godz.)
  Ładny widokowo początkowo trochę monotonny etap trawersujący od strony południowo-zachodniej masyw Kilimandżaro. Od wejścia aklimatyzacyjnego na przełęcz pod Lava Tower (4600 m n.p.m.) do zejścia do Barranco Hut (3950 m n.p.m.) trasa staje się ciekawsza a do tego wiedzie wśród lobelii i starców afrykańskich Nocleg w namiotach.
 • Dzień 10 Podejście skalną ścieżką z Baranco Hut do Barafu Hut (trekking, ok. 7-8 godz.)
  Dalej trawersujemy zbocza Kilimandżaro, początkowo skalną ścieżką w górę aby potem zejść do doliny Kaanga gdzie przekraczamy potok. Podchodzimy na grzbiet Karanga, którym wędrujemy w górę do położonego na skalistym grzbiecie miejsca biwakowego Barafu Hut (4600 m n.p.m.). Z tego grzbietu schodzi nasz szlak zejściowy Mweka Route. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 11 Nocne wyjście na szczyt Kilimandżaro i długie zejście do Mweka Hut (trekking, 12-14 godz.)
  Bardzo długi i ciężki ze względu na dużą wysokość dzień zdobywania wierzchołka Kilimandżaro. Etap ten rozpoczynamy w środku nocy, aby po ok. 5 godzinach stromego podejścia serpentynami dotrzeć do Stella Point (5750 m n.p.m.) i po kolejnej godzinie stanąć na najwyższym punkcie Afryki – Uhuru Peak (5896 m n.p.m.). Czeka nas potem jeszcze długie zejście 3000 metrów w dół do Mweka Hut (2835 m n.p.m.). Nocleg w namiotach.
 • Dzień 12 Ostatni krótki etap trekkingu do bramy parku, powrót do Aruszy. (trekking, 3 godz.)
  Krótki etap przez las deszczowy do bramy parku (1630 m n.p.m.). Przejazd do Aruszy, zakupy pamiątek na targu, odpoczynek po trekkingu. Nocleg w Aruszy.
 • Dzień 13 Przejazd do Parku Narodowego Lake Manyara na obserwacje zwierząt (safari)
  Rano startujemy na safari – na początek jedziemy do  Parku Narodowego Tarangire słynącego z baobabów i dużych stad słoni.  Nocleg w namiotach.
 • Dzień 14 Obserwacje zwierząt w kraterze Ngorongoro (safari).
  Kontynuujemy safari w słynnym rezerwacie Ngorongoro, znajdującym się na dnie olbrzymiego krateru, którego sześćsetmetrowe zbocza tworzą naturalny ogród zoologiczny. Można tu spotkać m.in. stada antylop, bawołów, zebry, guźce, słonie, lwy a nawet nosorożce. . Po południu powrót do Aruszy. Nocleg w Aruszy.
  Zakończenie I etapu: osoby jadące na 16-dniowy wyjazd (GKI-1) wylatują do Polski następnego dnia.
 • Dzień 15 Przelot na Zanzibar – wieczorny spacer po Stone Town.
  Przelot na Zanzibar i wieczorny spacer po Stone Town. Nocleg w Stone Town
 • Dzień 16 Zanzibar – zwiedzanie wielokulturowej dzielnicy Stone Town.
 • Wycieczka po mieście Zanzibar, gdzie przespacerujemy się po wpisanej na listę UNESCO, starej dzielnicy miasta Stone Town z wąskimi uliczkami w arabskim stylu, z pięknie rzeźbionymi drewnianymi drzwiami. Zwiedzimy pałac sułtana Omanu, fort, dawny targ niewolników. Na kolację wybierzemy się nad morze do ogrodów Forodhani gdzie będzie można zjeść pyszne owoce morza. Nocleg w Stone Town.
 • Dzień 17  Przejazd na północy kraniec wyspy (Nungwi lub okolice), wycieczka na plantację przypraw.
  Wycieczka na plantacje przypraw gdzie wędrując z lokalnym przewodnikiem zobaczymy jak rosną i przekonamy się jak  pachną rozmaite przyprawy m.in. goździki, wanilia, pieprz, kardamon oraz rośliny lecznicze. Przejazd na północną część wyspy. Odpoczynek w cieniu palm na plaży z białym piaskiem. Nocleg w Nungwi lub okolicy
 • Dzień 18-19 Odpoczynek w Nungwi lub okolicy: plaża, pływanie, rowery, spacery.
  Plażowanie, kąpiele, spacery, delektowanie się pysznymi sokami owocowymi oraz owocami morza. Dla chętnych wycieczki fakultatywne: rejs łodzią w pobliże rafy koralowej + snorkeling i/lub wycieczka do Parku Narodowego Jozani gdzie występuje endemiczny gatunek małp – gerezy trójbarwne. Nocleg w Nungwi lub okolicy.kąpiele, wycieczka łodzią na rafę koralową, spacer po wiosce, dla chętnych możliwość wynajęcia rowerów, delektowanie się owocami morza. Nocleg w Nungwi.
 • Dzień 20-21 Powrót do Stone Town  i przelot do Polski.
  Powrót do miasta Zanzibar, wyjazd na lotnisko, powrót do Polski.
 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty – ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trekkingowy
 • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 7-12 osób

CENA OBEJMUJE:

 • Transport: wynajęte busy. Dla opcji GKI-2 przelot z Aruszy na Zanzibar
 • Zakwaterowanie: w hotelu turystycznym (pokoje 2-3 os z łazienką), podczas trekkingu podczas safari w namiotach i schroniskach
  –  GKI-1:  4 noce w hotelu, 3 noce w schroniskach, 6 nocy w namiotach
  –  GKI-2:  9 noce w hotelu, 3 noce w schroniskach, 6 nocy w namiotach
 • Wyżywienie: w hotelach śniadania, pełne wyżywienie podczas trekkingów i podczas safari
  – GKI-1: 12 śniadań, 12 lunch-boxów, 9 obiadokolacji
  – GKI-2: 17 śniadań, 12 lunch-boxów, 9 obiadokolacji
 • Bilety wstępu do Parków Narodowych
 • Organizację trekkingów na Mt Meru i Kilimandżaro (transport, lokalny przewodnik, tragarze)
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG: 13 PLN, TFP: 13 PLN
 • Podatek VATCENA NIE OBEJMUJE:
 • GKI-1:
  • Przelotu do i z Tanzanii: od 4000 PLN
  • Wyżywienia (poza wymienionym obok): ok. 100 USD
  • Zwyczajowych napiwków: ok. 320 USD
  • Wizy tanzańskiej:  50 USD
  • Testów wjazdowych (covid-19)

  GKI-2:

  • Przelotu do i z Tanzanii: od 4000 PLN
  • Wyżywienia (poza wymienionym obok): ok. 250 USD
  • Zwyczajowych napiwków: ok. 340 USD
  • Atrakcji fakultatywnych*
  • Wizy tanzańskiej: 50 USD
  • Testów wjazdowych (covid-19)

  *Atrakcje fakultatywne:
  – rejs łodzią + snorkeling ok. 50 USD
  – wycieczka do Parku Narodowego Jozani ok. 30 USD

 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.