Turcja – BŁĘKITNA LICJA I BAŚNIOWA KAPADOCJA


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa, zwiedzanie, trekking. 16 dni. Cena: 4100 zł + 490 EUR
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WTR. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: ,

Śnieżnobiałe tarasy Pamukkale zachwycają swoim pięknem, nad nimi wznoszą się antycznego uzdrowiska Hierapolis a pobliskie ruiny miasta Afrodyzja położone wśród zielonych wzgórz są uważane za jedne najciekawszych w Turcji. Skaliste wybrzeże błękitnego Morza Śródziemnego oprócz pięknych nadmorskich krajobrazów obfituje w ogromną ilością helleńskich i rzymskich zabytków. Uroków Kapadocji nie trzeba reklamować, niemal każdy zetknął się ze zdjęciami niesamowitych form skalnych stworzonych przez tysiąclecia w tufach Wyżyny Anatolijskiej przez wiatr i wodę, do których dołączył potem człowiek wykuwając w nich wspaniałe kościoły i podziemne miasta. Poza zwiedzaniem najważniejszych atrakcji zwykle obleganych przez tłumy turystów, znajdziemy czas na piesze wędrówki po baśniowych dolinkach z dala od zgiełku autokarowych wycieczek.

Zjawiskowe tarasy Pamukkale

Wyjeżdżając z miasta Denizli już daleka widać śnieżnobiały uskok w niewybitnym wzgórzu. Pamukkale po turecku oznacza Bawełniany Zamek i pochodzi ze skojarzenia z twierdzą na zboczu porośniętą kwitnącą bawełną, której wiele upraw znajduje się w okolicy. Białe wapienne tarasy powstały poprzez nawarstwienie się osadu z wód termalnych wybijających na wzgórzu, które mają lecznicze właściwości. Ten fascynujący cud natury już w czasach antycznych przyciągał licznych kuracjuszy do powstałego tu uzdrowiska. Dziś nadal możemy podziwiać piękno wapiennych tarasów wypełnionych lazurową wodą – choć tylko z wyznaczonego szlaku, aby uchronić to wyjątkowe miejsce przed zniszczeniem przez masową turystykę. Uzdrowisko na wzgórzu to starożytne miasto Hierapolis, gdzie zachowało się wiele pozostałości z dawnych czasów, w tym ruiny teatru i olbrzymie nekropolis. Jeszcze ciekawszym pod względem archeologicznym miejscem jest leżąca w pobliżu Afrodyzja. Dociera tu już znacznie mniej turystów a ruiny tego miasta są nie mniej ciekawe od słynnego Efezu zawsze oblężonego przez tłumy zwiedzających.

Na licyjskim szlaku – śródziemnomorskie klimaty i antyczne ruiny

Zachodnia część wybrzeża Morza Śródziemnego to tereny historycznej Licji. Z morza wyrastają wysokie łańcuchy górskie (Bey Daglari i Taurus) oddzielając ją od reszty kraju i sprawiając, że dominują tu strome klify i wrzynające się w morze przylądki, skaliste wysepki i niegościnne kamieniste plaże (wyjątkiem są piaszczyste plaże w Oludeniz i Patarze). Niegdyś tę krainę tę zamieszkiwali spokrewnieni z Hetytami Licyjczycy a historia Licji sięga czasów antycznych. Po długiej okupacji perskiej (z tego okresu pozostały m.in. słynne groby wykute w skałach) Licję podbił Aleksander Wielki i rozpoczęła się era hellenistyczna. Z tego okresu pozostały liczne greckie sarkofagi, wtedy też postała Federacja Licyjska – unia miast, pierwsza demokratyczna organizacja w dziejach świata. Wiele zabytków powstało w czasach rzymskich, potem w bizantyjskich. Poza zwiedzaniem mnóstwa historycznych ruin, podróż po Licji to piękne nadmorskie krajobrazy, śródziemnomorskie klimaty odwiedzanych miejscowości, rejs statkiem po morzu, tajemnice ognie Chimery…

Kapadocja – cuda natury, skalne kościoły i podziemne miasta

Wybuchy wulkanów Erciyes i Hasan pokryły rozległe obszary centralnej Anatolii popiołem i lawą. Przez tysiące lat erozja wyrzeźbiła bajkowy krajobraz, który dzisiaj oglądamy w Kapadocji. Powstały niesamowite formy w kształcie grzybów, kominów, stożków, bram, zakapturzonych mnichów, zwierząt i wszystkiego co tylko podsunie nam wyobraźnia. Można wędrować dolinkami jak w labiryncie skały o różnorodnych kolorach. Ludzie, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny wykorzystali miękkie skały i wykuli w nich swoje domostwa. W IV w., gdy do Kapadocji przybyli chrześcijanie, poza jaskiniami mieszkalnymi wykuwali też kościoły. Powstało ich około tysiąca. Niektóre skromne ale wiele z nich zostało ozdobionych wielobarwnymi freskami. W okresach zawieruch wojennych wykuto w tufach całe wielopoziomowe podziemne miasta z doskonale opracowanym systemem wentylacji. Po zgromadzeniu zapasów jedzenia i wody ludzi mogli żyć tam całymi miesiącami ukryci przed najeźdźcą.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1  Przelot do Turcji. Przelot z Warszawy do Stambułu.
 • Dzień 2  Zwiedzanie Stambułu: Hipodrom, Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana, Yeni Meczet, Bazar Egipski, rejs po Bosforze. Zwiedzanie Stambułu: Hipodrom, Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana, Yeni Meczet, Bazar Egipski, resj po Bosforze. Wyjazd nocnym autobusem do Denizli.
 • Dzień 3  Spacer i kąpiele wśród wapiennych tarasów Pamukkale, zwiedzanie ruin antycznego uzdrowiska Hierapolis.
  Wędrówki wśród olśniewających bielą wapiennych tarasów Pamukkale oraz zwiedzanie ruin Hierapolis – miasta, które było uzdrowiskiem w czasach antycznych. wycieczka do starożytnego miasta Afrodyzja pięknie położonego wśród zieleni.
 • Dzień 4  Wycieczka do starożytnego miasta Afrodyzja. Spacer i kąpiele wśród wapiennych tarasów Pamukkale, zwiedzanie ruin antycznego uzdrowiska Hierapolis.
  Wycieczka do starożytnego miasta Afrodyzja pięknie położonego wśród zieleni
 • Dzień 5  Śródziemnomorskie miasteczko Fethiye, zwiedzanie grobów licyjskich.
  Przejazd do Fethiye – miasta o śródziemnomorskiej atmosferze, zwiedzanie skalnych grobów licyjskich, spacer nadmorską promenadą.
 • Dzień 6  Wycieczka szlakiem licyjskim z ruin greckiej osady Kayakoy do malowniczej laguny Oludeniz.
  Wycieczka do Kayakoy – opuszczonej greckiej osady i wędrówka do Oludeniz słynnej plaży z malowniczą laguną. Kąpiel w morzu i powrót do Fethiye.
 • Dzień 7  Licyjskie miasta: Pinara, Ksantos, Patara.
  Przejazd do Kasz, po drodze zwiedzanie licyjskich miast: Pinary (wykute w skale grobowce), Ksantos (stolica Licji) wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Patary (ruiny starożytnego miasta portowego) z piękną plażą.
 • Dzień 8  Wycieczka łodzią na wyspę Kekova, ruiny podwodnego miasta, twierdza w Simenie, kąpiele w morzu.
  Wycieczka łodzią w okolicach wyspy Kekova, oglądanie ruin podwodnego miasta, grobów licyjskich, twierdzy w Simenie, kąpiele w morzu. Nocleg w Kasz.
 • Dzień 9 Plaża w Çirali, wieczorna wycieczka do „wiecznych ogni” w Chimerze.
  Przejazd do Çirali, spacer po kamienistej plaży i wieczorna wycieczka do Chimery obserwacja naturalnych płonących wypływów gazu -tzw. „wiecznych ogni”.
 • Dzień 10 Zwiedzanie klasztoru Wirujących Derwiszy w Konyi.
  Przejazd do miasta Konya, zwiedzanie Mauzoleum Mevlany – założyciela zakonu Wirujących Derwiszy.
 • Dzień 11 Przejazd do Kapadocji i wycieczka na zachód słońca w Dolinie Gołębiej.
  Przejazd do Göreme, wycieczka Doliną Gołębią na zachód słońca do górującej na skale twierdzy Uçhisar z górującą na skale twierdzą, skąd rozciąga się szeroki widok na okolice.
 • Dzień 12 Dolina Ihlary, podziemne miasto Derinkuyu.
  Wycieczka do doliny Ihlary, wędrówka dnem zielonej doliny i zwiedzanie klasztorów w ścianach wąwozu, po drodze zwiedzanie podziemnego miasto Derinkuyu, powrót do Göreme.
 • Dzień 13  Skansen Göreme ze skalnymi kościołam (lista UNESCO), wycieczka przez dolinki Czerwoną i Różaną, taniec wirujących derwiszów.
  Zwiedzanie skansenu z kościołami wykutymi w wulkanicznych tufach (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), przejście na punkt widokowy skąd powędrujemy zboczami wzgórza Bozdag trawersując dolinki Czerwoną i Różaną do wioski Çavusin. Powrót do Göreme. Wieczorem dla chętnych wycieczka fakultatywna na taniec wirujących derwiszów.
 • Dzień 14 Lot balonem nad księżycową Kapadocją, Avanos – miasto garncarzy, spacer po dolinkach.
  Dla chętnych fakultatywnie poranny lot balonem na księżycowymi formacjami Kapadocji. Wycieczka do miasteczka garncarzy Avanos. Spacer po malowniczych dolinkach. Wyjazd nocnym autobusem do Stambułu.
 • Dzień 15 Zwiedzanie Stambułu: Haghia Sophia, Kryty Bazar, spacer w okolicy wieży Galata. Zwiedzanie Stambułu: Haghia Sophia, Kryty Bazar, spacer w okolicy wieży Galata.
 • Dzień 16  Powrót do Polski.

            UWAGI

 • Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Ilość uczestników 7-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty: W-wa-Stambuł-W-wa, transport lokalny, Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych, opiekę przewodnika, ubezpieczenie: NW i KL, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podatek VAT,
 • Ceny nie obejmują kosztów wizy tureckiej (20 USD), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok 100 EUR) wyżywienia (ok 250EUR), atrakcji fakultatywnych (lotu balonem w Kapadocji ok. 200-250 EUR, pokazu tańca derwiszy ok 35 EUR)
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

 

Komentowanie jest wyłączone.