Turcja – BŁĘKITNA LICJA I BAŚNIOWA KAPADOCJA


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa, zwiedzanie, trekking. 16 dni. Cena: wkrótce
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: WTR. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: ,

Śnieżnobiałe tarasy Pamukkale zachwycają swoim pięknem, nad nimi wznoszą się antycznego uzdrowiska Hierapolis a pobliskie ruiny miasta Afrodyzja położone wśród zielonych wzgórz są uważane za jedne najciekawszych w Turcji. Skaliste wybrzeże błękitnego Morza Śródziemnego oprócz pięknych nadmorskich krajobrazów obfituje w ogromną ilością helleńskich i rzymskich zabytków. Uroków Kapadocji nie trzeba reklamować, niemal każdy zetknął się ze zdjęciami niesamowitych form skalnych stworzonych przez tysiąclecia w tufach Wyżyny Anatolijskiej przez wiatr i wodę, do których dołączył potem człowiek wykuwając w nich wspaniałe kościoły i podziemne miasta. Poza zwiedzaniem najważniejszych atrakcji zwykle obleganych przez tłumy turystów, znajdziemy czas na piesze wędrówki po baśniowych dolinkach z dala od zgiełku autokarowych wycieczek.

Zjawiskowe tarasy Pamukkale

Wyjeżdżając z miasta Denizli już daleka widać śnieżnobiały uskok w niewybitnym wzgórzu. Pamukkale po turecku oznacza Bawełniany Zamek i pochodzi ze skojarzenia z twierdzą na zboczu porośniętą kwitnącą bawełną, której wiele upraw znajduje się w okolicy. Białe wapienne tarasy powstały poprzez nawarstwienie się osadu z wód termalnych wybijających na wzgórzu, które mają lecznicze właściwości. Ten fascynujący cud natury już w czasach antycznych przyciągał licznych kuracjuszy do powstałego tu uzdrowiska. Dziś nadal możemy podziwiać piękno wapiennych tarasów wypełnionych lazurową wodą – choć tylko z wyznaczonego szlaku, aby uchronić to wyjątkowe miejsce przed zniszczeniem przez masową turystykę. Uzdrowisko na wzgórzu to starożytne miasto Hierapolis, gdzie zachowało się wiele pozostałości z dawnych czasów, w tym ruiny teatru i olbrzymie nekropolis. Jeszcze ciekawszym pod względem archeologicznym miejscem jest leżąca w pobliżu Afrodyzja. Dociera tu już znacznie mniej turystów a ruiny tego miasta są nie mniej ciekawe od słynnego Efezu zawsze oblężonego przez tłumy zwiedzających.

Na licyjskim szlaku – śródziemnomorskie klimaty i antyczne ruiny

Zachodnia część wybrzeża Morza Śródziemnego to tereny historycznej Licji. Z morza wyrastają wysokie łańcuchy górskie (Bey Daglari i Taurus) oddzielając ją od reszty kraju i sprawiając, że dominują tu strome klify i wrzynające się w morze przylądki, skaliste wysepki i niegościnne kamieniste plaże (wyjątkiem są piaszczyste plaże w Oludeniz i Patarze). Niegdyś tę krainę tę zamieszkiwali spokrewnieni z Hetytami Licyjczycy a historia Licji sięga czasów antycznych. Po długiej okupacji perskiej (z tego okresu pozostały m.in. słynne groby wykute w skałach) Licję podbił Aleksander Wielki i rozpoczęła się era hellenistyczna. Z tego okresu pozostały liczne greckie sarkofagi, wtedy też postała Federacja Licyjska – unia miast, pierwsza demokratyczna organizacja w dziejach świata. Wiele zabytków powstało w czasach rzymskich, potem w bizantyjskich. Poza zwiedzaniem mnóstwa historycznych ruin, podróż po Licji to piękne nadmorskie krajobrazy, śródziemnomorskie klimaty odwiedzanych miejscowości, rejs statkiem po morzu, tajemnice ognie Chimery…

Kapadocja – cuda natury, skalne kościoły i podziemne miasta

Wybuchy wulkanów Erciyes i Hasan pokryły rozległe obszary centralnej Anatolii popiołem i lawą. Przez tysiące lat erozja wyrzeźbiła bajkowy krajobraz, który dzisiaj oglądamy w Kapadocji. Powstały niesamowite formy w kształcie grzybów, kominów, stożków, bram, zakapturzonych mnichów, zwierząt i wszystkiego co tylko podsunie nam wyobraźnia. Można wędrować dolinkami jak w labiryncie skały o różnorodnych kolorach. Ludzie, którzy przed wiekami zamieszkiwali te tereny wykorzystali miękkie skały i wykuli w nich swoje domostwa. W IV w., gdy do Kapadocji przybyli chrześcijanie, poza jaskiniami mieszkalnymi wykuwali też kościoły. Powstało ich około tysiąca. Niektóre skromne ale wiele z nich zostało ozdobionych wielobarwnymi freskami. W okresach zawieruch wojennych wykuto w tufach całe wielopoziomowe podziemne miasta z doskonale opracowanym systemem wentylacji. Po zgromadzeniu zapasów jedzenia i wody ludzi mogli żyć tam całymi miesiącami ukryci przed najeźdźcą.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1  Przelot do Turcji. Przelot z Warszawy do Stambułu.
 • Dzień 2  Zwiedzanie Stambułu. Zwiedzanie Stambułu. Wyjazd nocnym autobusem do Denizli.
 • Dzień 3  Wycieczka do starożytnego miasta Afrodyzja.
  Przejazd do Pamukkale, krótki odpoczynek i wycieczka do starożytnego miasta Afrodyzja pięknie położonego wśród zieleni.
 • Dzień 4  Spacer i kąpiele wśród wapiennych tarasów Pamukkale, zwiedzanie ruin antycznego uzdrowiska Hierapolis.
  Wędrówki wśród olśniewających bielą wapiennych tarasów Pamukkale oraz zwiedzanie ruin Hierapolis – miasta, które było uzdrowiskiem w czasach antycznych.
 • Dzień 5  Śródziemnomorskie miasteczko Fethiye, zwiedzanie grobów licyjskich.
  Przejazd do Fethiye – miasta o śródziemnomorskiej atmosferze, zwiedzanie skalnych grobów licyjskich, spacer nadmorską promenadą.
 • Dzień 6  Wycieczka szlakiem licyjskim z ruin greckiej osady Kayakoy do malowniczej laguny Oludeniz.
  Wycieczka do Kayakoy – opuszczonej greckiej osady i wędrówka do Oludeniz słynnej plaży z malowniczą laguną. Kąpiel w morzu i powrót do Fethiye.
 • Dzień 7  Licyjskie miasta: Pinara, Ksantos, Patara.
  Przejazd do Kasz, po drodze zwiedzanie licyjskich miast: Pinary (wykute w skale grobowce), Ksantos (stolica Licji) wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Patary (ruiny starożytnego miasta portowego) z piękną plażą.
 • Dzień 8  Wycieczka łodzią na wyspę Kekova, ruiny podwodnego miasta, twierdza w Simenie, kąpiele w morzu.
  Wycieczka łodzią w okolicach wyspy Kekova, oglądanie ruin podwodnego miasta, grobów licyjskich, twierdzy w Simenie, kąpiele w morzu. Nocleg w Kasz.
 • Dzień 9 Plaża w Çirali, wieczorna wycieczka do „wiecznych ogni” w Chimerze.
  Przejazd do Çirali, spacer po kamienistej plaży i wieczorna wycieczka do Chimery obserwacja naturalnych płonących wypływów gazu -tzw. „wiecznych ogni”.
 • Dzień 10 Zwiedzanie klasztoru Wirujących Derwiszy w Konyi.
  Przejazd do miasta Konya, zwiedzanie Mauzoleum Mevlany – założyciela zakonu Wirujących Derwiszy.
 • Dzień 11 Przejazd do Kapadocji i wycieczka na zachód słońca w Dolinie Gołębiej.
  Przejazd do Göreme, wycieczka Doliną Gołębią na zachód słońca do górującej na skale twierdzy Uçhisar z górującą na skale twierdzą, skąd rozciąga się szeroki widok na okolice.
 • Dzień 12 Dolina Ihlary, podziemne miasto Derinkuyu.
  Wycieczka do doliny Ihlary, wędrówka dnem zielonej doliny i zwiedzanie klasztorów w ścianach wąwozu, po drodze zwiedzanie podziemnego miasto Derinkuyu, powrót do Göreme.
 • Dzień 13  Skansen Göreme ze skalnymi kościołam (lista UNESCO), wycieczka przez dolinki Czerwoną i Różaną, taniec wirujących derwiszów.
  Zwiedzanie skansenu z kościołami wykutymi w wulkanicznych tufach (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), przejście na punkt widokowy skąd powędrujemy zboczami wzgórza Bozdag trawersując dolinki Czerwoną i Różaną do wioski Çavusin. Powrót do Göreme. Wieczorem dla chętnych wycieczka fakultatywna na taniec wirujących derwiszów.
 • Dzień 14 Lot balonem nad księżycową Kapadocją, Avanos – miasto garncarzy, spacer doliną Mnichów.
  Dla chętnych fakultatywnie poranny lot balonem na księżycowymi formacjami Kapadocji. Wycieczka do miasteczka garncarzy Avanos. Spacer do doliny Pasabagi zwanej Doliną Mnichów. Wyjazd nocnym autobusem do Stambułu.
 • Dzień 15 Zwiedzanie Stambułu i rejs po Bosforze. Stambuł – ciąg dalszy zwiedzania, rejs po Bosforze.
 • Dzień 16  Powrót do Polski.

            UWAGI

 • Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Ilość uczestników 7-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty: W-wa-Stambuł-W-wa, transport lokalny, Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych, opiekę przewodnika, ubezpieczenie: NW i KL, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podatek VAT,
 • Ceny nie obejmują kosztów wizy tureckiej (20 USD), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok 100 EUR) wyżywienia (ok 250EUR), atrakcji fakultatywnych (lotu balonem w Kapadocji ok. 150 EUR, pokazu tańca derwiszy ok 35 EUR)
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

 

Komentowanie jest wyłączone