Wyprawa do źródeł Gangesu

Podróż do źródeł Gangesu to wspaniałe połączenie przejazdów i wędrówek wśród krajobrazów himalajskich i poznawania religii hinduistycznej. Wędrując starymi szlakami pielgrzymkowymi będziemy oglądać ceremonie odprawiane nad świętą rzeką wyznawców hinduizmu. Widoki ośnieżonych szczytów Himalajów, piękne lasy, tarasy pól uprawnych, górskie wioski i malownicze przejazdy górskimi drogami dostarczą nam wielu wrażeń.

Ganges – święta rzeka

Ganges albo Ganga uważana jest przez wyznawców hinduizmu za rzekę-boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do świętych miejsc położonych nad brzegami Gangesu aby wykąpać się w jego wodach. Wierzą, że taka kąpiel oczyści ich z grzechów. O wschodzie słońca i tuż przed zachodem wierni modlą się do rzeki medytując, śpiewając mantry, puszczając na jej wody ofiary w postaci łódeczek z liści czy dokonując rytualnych ablucji. Arti Pudża – nastrojowa wieczorna modlitwa przed zachodem słońca odbywa się w różnych miejscowościach nad Gangesem, my zobaczymy ją w odwiedzanym po drodze: Riszikeszu.

Himalaje Garhwalu – kraina, gór, bogów i ludzi

Położony na południowych zboczach Himalajów region to porośnięte gęstą dżunglą góry, znad których wyrastają białe piramidy lodowych sześciotysięcznych szczytów. Wierzchołkowe partie zalesionych Himalajów zajmują bugyale – górskie hale gdzie często spotkać możemy pasterzy ze stadami owiec i kóz. Z ośnieżonych gór biorą początek rzeki Bhagirati, Alaknanda i Mandakini, które po połączeniu tworzą rzekę Ganges. Ich źródła to sanktuaria stanowiące cel licznych podróży religijnych. Dotrzemy do nich wędrując szlakami pielgrzymów.

Komentowanie jest wyłączone