Tanzania – NA DACHU AFRYKI – KILIMANDŻARO I MOUNT MERU


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, przyroda. 16 dni. Cena: GKI (treking + safari) 3200 zł + 3000 USD + bilet lotniczy
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GKI. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

 

Najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Doskonałym przygotowaniem aklimatyzacyjnym przed wejściem na tą górę jest mniej popularny, ale bardzo piękny trekking na Mt Meru. Na porośniętych bujną roślinnością zboczach Kilimandżaro i Mt Meru można niekiedy stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami.

Kilimandżaro i Mt Meru – Afryka o wschodzie słońca

Wchodząc na szczyt Mt Meru (4566 m npm) aklimatyzujemy się i nabieramy kondycji przed zdobywaniem najwyższego szczytu Afryki. Położony jest on w Parku Narodowym Arusha więc poza wrażeniami związanymi ze zdobywaniem szczytu (wspaniały widok na Kilimandżaro o wschodzie słońca) będą nam towarzyszyć emocje związane z obserwacją dzikich zwierząt . Jest to jedyny park narodowy w Tanzanii, gdzie można poruszać się na piechotę, co dodaje szczególnej magii spotkaniom ze zwierzętami (turystom towarzyszy uzbrojony ranger). Wejście na Kilimandżaro mniej popularną drogą Machame jest wymagające, ale też piękne krajobrazowo. Podczas wędrówki ścieżką wijącą się wśród egzotycznej roślinności ( las deszczowy, paprocie drzewiaste a wyżej drzewiaste lobelie i starce) otwierają się widoki na południową ścianę masywu Kilimandżaro. A kiedy po żmudnej nocnej wędrówce, docieramy o wschodzie słońca na szczyt, niemal cała Afryka leży u naszych stóp…

Safari – afrykańska przygoda

Zielone wzgórza północnej Tanzanii zamieszkują liczne dzikie zwierzęta. Safari – obserwacja dzikich zwierząt w którymś z licznych tu parków narodowych – to obowiązkowy punkt programu podróży w ten rejon. Park Narodowy Lake Manyara leży pomiędzy zachodnim brzegiem jeziora Manyara a zboczami Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Wśród malowniczej roślinności można tu spotkać m.in: słonie, żyrafy, hipopotamy, guźce, antylopy impala, bawoły, zebry, pawiany, i sporo interesujących gatunków ptaków. Kolejny dzień safari to niezwykły krater Ngorongoro. Jego dno porośnięte bujnymi trawami jest idealnym pastwiskiem dla tysięcy zwierząt i tworzy naturalne zoo ogrodzone 600-metrowymi ścianami krateru. Tutaj będziemy mieć szansę na to, by w ciągu jednego dnia zobaczyć „Wielką Piątkę”, którą tworzą: słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Z samochodu z odkrytym dachem będziemy podziwiać wielkie stada gazeli oraz antylop gnu, z którymi chętnie przebywają zebry. Będziemy też obserwować mnóstwo gatunków ptaków m.in. flamingi, żurawie królewskie, strusie. Naszą przygodę z safari zakończymy wizytą w Parku Narodowym Tarangire słynącym z baobabów i dużych stad słoni.

 

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1 Podróż do Tanzanii Wylot z Polski do Tanzanii.
 • Dzień 2 Przylot do Arushy.
  Przylot do miasta Arusha na północy Tanzanii, które będzie naszym punktem wypadowym na wycieczki górskie i safari. Nocleg w Arushy.
 • Dzień 3 Przejazd do PN Arusha i obserwacje zwierząt, pierwszy etap trekkingu do Miriakamba Hut (trekking, 4-5 godz.)
  Wczesnym rankiem jedziemy do bramy Parku Narodowego Arusha (1500 m n.p.m.) skąd po załatwieniu formalności rozpoczynamy trekking na Mt Meru. Wchodzimy północnym szlakiem od bramy Parku (Momela Gate) przekraczając rzekę Ngare Nanyuki. Następnie szlak prowadzi przez rozległą równinę, na której można spotkać: zebry, żyrafy, bawoły, guźce, antylopy, pawiany. Potem stromym podejściem dochodzimy do lasu, który doprowadza nas do Miriakamba Hut, skąd o zachodzie słońca widać oświetlony szczyt Mt. Meru. Nocleg w schronisku Miriakamba Hut. (2500 m n.p.m.).
 • Dzień 4 Wędrówka z Miriakamba Hut do Saddle Hut, wycieczka aklimatyzacyjna na szczyt Little Meru (trekking, 6-7 godz.)
  Wschód słońca z widokiem na Kilimandżaro a po śniadaniu etap przez las do położonego już wysoko (3570 m n.p.m.) schroniska Saddle Hut. Po południu aklimatyzacyjne wejście na szczyt Little Meru (3820 m n.p.m.) Nocleg w schronisku w Saddle Hut.
 • Dzień 5 Wejście na szczyt Meru i powrót do Miriakamba Hut – widoki na Kilimandżaro (trekking, 10-12 godz.)
  Wstajemy w środku nocy i wędrując z czołówkami ścieżką wśród krzewów docieramy na Rhino Point. Stąd ścieżka prowadzi skalistym grzbietem na wierzchołek Meru (4566 m n.p.m.). Będzie to obok dnia wspinaczki na Kilimandżaro jeden z najcięższych dni obu trekkingów. Długie zejście ze szczytu, z krótkim odpoczynkiem w Saddle Hut, do Miriakamba Hut (2500 m n.p.m.). Nocleg w schronisku w Miriakamba Hut.
 • Dzień 6 Koniec pierwszego trekkingu: krótki etap Miriakamba Hut do Momela Gate i powrót do Arushy (trekking, 2-3 godz.)
  Schodzimy południowym szlakiem przez las. Po drodze spotykamy rozmaite zwierzęta i oglądamy wodospad oraz potężne tworzące bramę drzewo figowe. Dochodzimy do bramy Parku (Momela Gate) (2500 m). Powrót do Arushy, odpoczynek po trekkingu. Nocleg w Arushy.
 • Dzień 7 Początek trekkingu na Kilimandżaro, etap przez las deszczowy do Machame Hut (trekking, ok. 5-6 godz.)
  Po dojechaniu do bramy Machame i załatwieniu formalności rozpoczynamy trekking na Kilimandżaro. Etap z Machame Gate (1870 m n.p.m.) wiedzie szeroką, chwilami błotnistą ścieżką biegnącą przez bujny las deszczowy do Machame Hut (3050 m n.p.m.). Nocleg w namiotach.
 • Dzień 8 Wędrówka do Shira Camp rozległego plateau z pięknymi widokami (trekking, ok 6-7 godz.)
  O poranku rozciągają się przed nami piękne widoki na masyw Kibo z lodowcami oraz wulkan Mt. Meru. Wędrujemy ścieżką pośród wrzosowisk wznoszącą się początkowo stromo a później łagodnie do rozległego plateau, na którym znajduje się Shira Camp położony na najbardziej na zachód wysuniętym i najniższym wierzchołku Kilimandżaro (3840 m n.p.m.). Po południu wycieczka aklimatyzacyjna, przy dobrej pogodzie piękne widoki na masyw Kibo. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 9 Wejście na przełęcz Lava Tower i zejście wśród ciekawej roślinności do obozu Barranco Hut (trekking, ok. 6-7 godz.)
  Ładny widokowo początkowo trochę monotonny etap trawersujący od strony południowo-zachodniej masyw Kilimandżaro. Od wejścia aklimatyzacyjnego na przełęcz pod Lava Tower (4600 m n.p.m.) do zejścia do Barranco Hut (3950 m n.p.m.) trasa staje się ciekawsza a do tego wiedzie wśród lobelii i starców afrykańskich Nocleg w namiotach.
 • Dzień 10 Podejście skalną ścieżką z Baranco Hut do Barafu Hut (trekking, ok. 7-8 godz.)
  Dalej trawersujemy zbocza Kilimandżaro, początkowo skalną ścieżką w górę aby potem zejść do doliny Karanga gdzie przekraczamy potok. Podchodzimy na grzbiet Karanga, którym wędrujemy w górę do położonego na skalistym grzbiecie miejsca biwakowego Barafu Hut (4600 m n.p.m.). Z tego grzbietu schodzi nasz szlak zejściowy Mweka Route. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 11 Nocne wyjście na szczyt Kilimandżaro i długie zejście do Millenium Camp (trekking, 12-14 godz.)
  Bardzo długi i ciężki ze względu na dużą wysokość dzień zdobywania wierzchołka Kilimandżaro. Etap ten rozpoczynamy w środku nocy, aby po ok. 6 godzinach stromego podejścia serpentynami dotrzeć do Stella Point (5750 m n.p.m.) i po kolejnej godzinie stanąć na najwyższym punkcie Afryki – Uhuru Peak (5896 m n.p.m.). Czeka nas potem jeszcze długie zejście ponad 2000 metrów w dół do Millenium Camp  (3820 m n.p.m.). Nocleg w namiotach.
 • Dzień 12 Ostatni  etap trekkingu do bramy parku, powrót do Arushy. (trekking, 6-7 godz.)
  Ostatni etap przez las deszczowy do bramy parku (1630 m n.p.m.). Przejazd do Arushy, zakupy pamiątek na targu, odpoczynek po trekkingu. Nocleg w Arushy.
 • Dzień 13 Przejazd do Parku Narodowego Tarangire na obserwacje zwierząt (safari)
  Przejazd do Parku Narodowego Tarangire słynącego z baobabów i dużych stad słoni. Nocleg w namiotach.
 • Dzień 14 Obserwacje zwierząt w kraterze Ngorongoro (safari).
  Kontynuujemy safari w słynnym rezerwacie Ngorongoro, znajdującym się na dnie olbrzymiego krateru, którego sześćsetmetrowe zbocza tworzą naturalny ogród zoologiczny. Można tu spotkać m.in. stada antylop, bawołów, zebry, guźce, słonie, lwy a nawet nosorożce.  Po południu powrót do Arushy. Nocleg w Arushy.
 • Dzień 15-16 Powrót do Polski. Wylot do Polski.

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty – ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trekkingowy
 • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 7-12 osób
 • Ceny obejmują wynajęte busy, taxi, transport, noclegi, wyżywienie: w hotelach śniadania, pełne wyżywienie podczas trekkingu i safari, bilety wstępu, opłaty trekkingowe i wstępy do parków narodowych, tanazńskiego przewodnika i tragarzy podczas trekkingu,  ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują przelotu od 4500 zł, wyżywienia – GKI (poza wymienionym) 100 USD, zwyczajowych napiwków ok. 320 USD.  wizy – 50 USD, testów Covid (jeśli będą wymagane)
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.