Indie – PRZEZ GÓRY I RZEKI ZANSKARU


Szczegóły wydarzenia

  • Wyprawa, trekking, zwiedzanie [na zamówienie]. 23 dni. Cena: wkrótce
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: GLZ. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Kategoria: , ,

Przelot nad Himalajami z Delhi do leżącego w dolinie Indusu Ladakhu przeniesie nas w świat krajobrazów i kultury tybetańskiej. Piękny i niełatwy trekking przez dawne himalajskie królestwo Zanskar dostarczy nam wielu wrażeń i emocji. Wspaniałe widoki z licznych przełęczy na pastelowe, pustynne góry, białe zabudowania wiosek rozrzucone wśród zielonych pól jęczmienia, i wznoszące się ponad nimi buddyjskie klasztory dodadzą naszej wędrówce szczególnego smaku. W mijanych klasztorach będziemy nie raz uczestniczyć w modlitwach mnichów, a obozując przy wioskach i pasterskich obozowiskach będziemy mogli podpatrywać życie codzienne mieszkających w nich ludzi. Będziemy wędrować mało uczęszczanymi ścieżkami wiodącymi przez wysokie przełęcze, przekraczając wartkie górskie potoki w głębokich kanionach. Jednym słowem – wielka i pasjonująca przygoda!

Ladakh – kraina wielu przełęczy

'La' to przełęcz, 'dakh' – wiele. Nazwa tego dawnego himalajskiego królestwa oddaje charakter krajobrazu: morze pustynnych gór, w które wdarła się rzeka Indus tworząc zielone oazy zamieszkałe przez pracowitych i pogodnych Tybetańczyków. Klasztory w Ladakhu dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku.

Zanskar – królestwo w głębi Himalajów

Byłe buddyjskie królestwo Zanskar leżące w dolinie rzeki o tej samej nazwie, u podnóża głównego pasma indyjskich Himalajów, jest bardziej odcięte od świata niż Ladakh. Dzięki temu tybetańska kultura i tutejsze tradycje nie zmieniły się od wieków. Wioski znajdują się na wysokości 4000 m n.p.m. i powyżej – życie w nich jest naprawdę trudne. Do Zanskaru dociera niewielu turystów, dzięki czemu wioski i klasztory buddyjskie są bardziej autentyczne, niż w łatwiej dostępnych rejonach. Niektóre klasztory (np. Phugtal) są niemal zawieszone na stromych, skalistych zboczach

Trekking w Zanskarze

Wędrówka w górach Zanskaru jest jednym z najbardziej spektakularnych trekkingów w Himalajach. Biegnie starymi szlakami karawanowymi i pasterskimi, przekracza liczne potoki, pokonuje wysokie przełęcze, na których powiewają flagi modlitewne, mija białe czorteny i kamienne murki z wyrytymi mantrami. Podczas wędrówki odwiedzimy ukryte w górach wioski i spróbujemy tybetańskiej herbaty w buddyjskich klasztorach. Noclegi w namiotach pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem, przeprawy po chwiejnych mostkach a częściej w bród oraz kilometry w pionie i poziomie przebyte podczas trekkingu dostarczą nam niezapomnianych wrażeń!

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

  • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
  • Dzień 2 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh.
    Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m.npm) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, spacerując powoli zapoznamy się z topografią miasta. Nocleg w Leh (guest-house, 3500 m).
  • Dzień 3 Zwiedzanie klasztoru Spituk i pałacu królewskiego w Stok, wycieczka na wzgórze ze Stupą Shanti
    Odwiedzimy  pobliski klasztor Spituk należący do szkoły Gelukpa, z dachu którego rozciąga się wspaniały widok na dolinę Indusu. Przejedziemy do pałacu królewskiego w Stok z ciekawym muzeum i przespacerujemy się do wielkiego posągu Buddy górującego na wioską. Powrót po Leh, spacer po  mieście, wejście przed zachodem słońca na wzgórze z japońską Stupę Shanti. Nocleg w Leh (guest-house, 3500 m).
  • Dzień 4 Wycieczka do klasztorów: Hemis, Tikse
    Wycieczka do Hemis – największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie Indusu. W kolejnym leżącym na wzgórzu klasztorze Tikse z XV w. zwiedzimy ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje oraz wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Po południu wejdziemy na wzgórze z gompą Namgyal Tsemo. Nocleg w Leh (guest-house, 3500 m).
  • Dzień 5 Przejazd do Alchi, po drodze zwiedzanie pałacu i klasztoru w Basgo
    Przejazd do Alchi, po drodze fotostop w miejscu gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzanie ruin Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W pięknej wiosce Alchi zwiedzanie najstarszego klasztoru w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi oraz stiukowe figury.  Po południu spacer po wiosce. Nocleg w Alchi (guest-house, 3200 m)
  • Dzień 6 Przejazd do Lamayuru i trekking do Wanli  (trekking ok. 5 godz.)
    Odwiedzimy klasztor w Lamayuru – jeden z najpiękniej usytuowanych w Ladakhu, który według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę.  Powędrujemy karawanowym szlakiem przez przełęcz Prinkti La (3760 m) i dalej wzdłuż potoku Shillakong dotrzemy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Powrót jeepem do Lamayuru i spacer wśród ciekawych erozyjnych formacji przypominających księżycowy krajobraz  (guest-house, 3600 m).
    Dzień 7 Trekking do grot medytacyjnych Urgyen Dzong, przejazd do doliny Suru.
    (trekking ok. 4-5 godz.)

    Wczesny wyjazd z Lamayuru, po drodze obejrzymy skalny relief z VII w. w Mulbekh i zawieszony na skale medytacyjny klasztor Shergol oraz wyruszymy na krótki trekking  górskim kanionem do ukrytych w górach grot medytacyjnych Urgyen Dzong gdzie według legendy przebywał guru Padmasambhava.  Przejazd wioski Phurtikchay leżącej w malowniczej dolinie rzeki Suru.. Nocleg w Purtikchay (guest-house, 3200 m)
  • Dzień 8 Trekking na przełęcz Parkachik La i przejazd do Rangdum (trekking – ok. 3-4 godz.)
    Poranny trekking na przełęcz Parkachik La (3990 m) skąd przy dobrej pogodzie rozciągają się widoki na siedmiotysięczniki Nun i Kun. Przejazd drogą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w pobliżu klasztoru Rangdum. (4000 m)
  • Dzień 9 Przejazd do Padum z widokami na ośnieżone szczyty oraz lodowce, zwiedzanie klasztoru Sani
    Dalszy przejazd u podnóża głównej grani Himalajów, po drodze widoki z przełęczy Pensi La (4400 m) oraz na lodowiec Darang Durung.  Odwiedzimy też Sani – najstarszy klasztor Zanskaru. Spacer po Padum. Nocleg w Padum (guest house/hotel, 3600 m).).
  • Dzień 10 Przejazd do wioski Cha i krótki trekking  do Phugtalu – najpiękniejszego klasztoru w Zanskarze (trekking – ok. 2-3 godz.)
    Wczesnym rankiem przejazd jeepem do Cha wzdłuż doliny Lungnak i dalej zaczynamy nasz trekking wędrówką wzdłuż rzeki Tsarap do Phuktalu (3900 m n.p.m.) – najpiękniejszego klasztoru Zanskaru przyklejonego do skalnej groty 200 m ponad dnem doliny. Nocleg w namiotach (4000 m)
  • Dzień 11  Trekking wzdłuż błękitnej  rzeki Tsarap do miejsca biwakowego Yata.
    (trekking – ok. 4 godz.)
    Aby wyruszyć na szlak trekkingowy trzeba przejść przez klasztorne zakamarki i dalej wędrować ścieżką trawersującą zbocza doliny wysoko ponad rzeką Tsarap. Miniemy efektowne formacje skalne i będziemy się zachwycać widokiem błękitnej rzeki płynącej w wąwozie. Namioty rozbijemy nad niewielkim potokiem przy zakręcie rzeki. Nocleg w namiotach (4000 m)
  • Dzień 12 Etap do ukrytej w górach wioski Shade. (trekking – ok. 5-6 godz.)
    Wędrujemy dalej wzdłuż rzeki Tsarap dawnym szlakiem solnych karawan z Tybetu aż do miejsca gdzie wpada do niej rzeka Niri Chu. Malowniczą doliną Niri Chu dojdziemy do maleńkiej wioski Tantak leżącej na surowym pustkowiu a następnie skręcimy w boczną zieloną dolinę do niezwykle urokliwej wioski Shade. Nocleg w namiotach (4300 m)
  • Dzień 13 Trekking przez przełęcze Rotong La (4900 m) i Lar La (4700 m) do Lar.
    (trekking – ok. 6-7 godz.)
    Przed nami pokonanie dwóch wysokich przełęczy Rotong La (4900 m) i Lar La (4700 m), które będzie wymagało sporo wysiłku związanego nie tylko z podejściami ale również z koniecznością aklimatyzacji na tych wysokościach. Trudy wynagrodzą nam widoki spod flag modlitewnych powiewających na przełęczach. Nocleg w namiotach (4300 m). 
  • Dzień 14 Trekking wzdłuż rzeki Niri Chu do Yarumchan. (trekking – ok. 7 godz.)
    Wędrujemy ponownie wzdłuż płynącej w wąwozie rzeki Niri Chu już dużo bliżej jej źródeł. Będziemy ją kilkukrotnie przekraczać. Mijamy pasterskie tereny, gdzie mieszkańcy Shade wypasają stada jaków mieszkając w letnich osadach – doksach. Zabiwakujemy nad rzeką w okolicach Yarumchan. Nocleg w namiotach (4450 m).
  • Dzień 15 Długi etap przez przełęcz Penang La (5170 m) do Zangla Sumdo (trekking – ok. 7-8 godz.)
    Żmudne wejście na najwyższą przełęcz na naszej trasie  Penang La (5170 m) z której rozciągają się wspaniałe widoki na góry Zanskaru. Potem czeka nas  długie początkowo strome zejście z przełęczy do biwaku przy Zangla Sumdo i liczne przeprawy przez potoki. Nocleg w namiotach (3900 m).
  • Dzień 16 Trekking do wsi Zangla (trekking – ok. 6-7 godz.)
    Wędrujemy porośniętym krzewami wierzby i rokitnika wąwozem i przekraczamy  wielokrotnie płynący jego dnem potok Zumlung Chu. Po wyjściu z wąwozu docieramy do dużej wsi Zangla leżącej już w szerokiej doliny Zanskaru. Przed wsią na wzgórzu usytuowany jest fort należący do dynastii królewskiej z Zangli. Przejazd do Padum (guest-house/hotel, 3600 m)
  • Dzień 17 Przejazd doliną Lungnak do wioski Marling i pobyt w lokalnym domu.
  • Dzień 17 Przejazd doliną Lungnak do wioski Marling i pobyt w lokalnym domu.
    Po śniadaniu przejazd jeepem do wioski Marling w dolinie Lungnak. Wizyty w lokalnych domach, lepienie pierożków momo, testowanie zanskarskiej kuchni. Spacer po wiosce.
    Nocleg w Marlingu (lokalny dom, 4000 m)
  • Dzień 18 Malowniczy przejazd górską drogą do Manali
    Wyruszymy w długą podróż do górskiego kurortu Manali w dolinie Kullu. Podróżując doliną rzeki Kargyak będziemy mijać wioski, liczne czorteny i murki modlitewne. Mijając spektakularny skalny szczyt Gumburanjon wjedziemy niedawno wybudowaną drogą biegnącą dawnym szlakiem karawanowym na przełęcz Shingo La (5050 m) w głównej grani Himalajów. Po zjechaniu z przełęczy czekają na nas zielone łąki Lahaulu a ponad nimi wysoko zawieszone doliny z których spływają  lodowce. Dawny niełatwy przejazd przez przełęcz Rothang oddzielającą Lahaul od doliny Kullu skrócimy o 46 km  podróżując tunelem Atal otwartym w 2020 r. Za tunelem zaczną się wspaniałe lasy południowej strony Himalajów. Nocleg w Manali (hotel, 2050 m)
  • Dzień 19 Odpoczynek w Manali
    Odpoczynek w himalajskim kurorcie Manali. Zwiedzanie hinduistycznej świątyni Hadimba i starego Manali gdzie zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych domów z pięknie rzeźbionymi drewnianymi balkonami oraz dachami krytymi łupkowymi gontami. Nocleg Manali (hotel 2050)
  • Dzień 20 Manali – przejazd do Delhi
    Kurortowe spacery po Manali. Czas na zakupy i leniuchowanie. Po południu wyjazd nocnym autobusem do Delhi.
    Dzień 21-22 Delhi*.
    Przyjazd do Delhi. Wycieczka do starego Delhi gdzie przespacerujemy się wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Odwiedzimy tez gurdwarę Bangla Sahib – sikhijską świątynię. Czas na zakupy.  Drugiego dnia w nocy wyjazd lotnisko.
    * Jeden z tych dni jest dniem rezerwowym, jeżeli go wcześniej nie wykorzystamy to rozszerzymy zwiedzanie w Delhi lub okolicy.
    Dzień 23 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

         UWAGI

  • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
  • Ilość uczestników 7-12 osób
  • Cena obejmuje: przelot Delhi – Leh, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, transport bagażu podczas trekkingu (zwierzęta juczne), lokalnego przewodnika podczas trekkingu, ubezpieczenie KL i NW, pilotaż
  • Cena nie obejmuje: biletu lotniczego Warszawa – Delhi – Warszawa, ok. 3500 zł,  wyżywienia – ok 250 USD, napiwków – ok 50 USD i wizy indyjskiej ok. 25 USD
  • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

.

Komentowanie jest wyłączone.