Indie – PRZEZ GÓRY I RZEKI ZANSKARU


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa, trekking, zwiedzanie. 23 dni. Cena: 7050 zł + 860 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GLZ. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , ,

Przelot nad Himalajami z Delhi do leżącego w dolinie Indusu Ladakhu przeniesie nas w świat krajobrazów i kultury tybetańskiej. Piękny i niełatwy trekking przez dawne himalajskie królestwo Zanskar dostarczy nam wielu wrażeń i emocji. Wspaniałe widoki z licznych przełęczy na pastelowe, pustynne góry, białe zabudowania wiosek rozrzucone wśród zielonych pól jęczmienia, i wznoszące się ponad nimi buddyjskie klasztory dodadzą naszej wędrówce szczególnego smaku. W mijanych klasztorach będziemy nie raz uczestniczyć w modlitwach mnichów, a obozując przy wioskach i pasterskich obozowiskach będziemy mogli podpatrywać życie codzienne mieszkających w nich ludzi. Będziemy wędrować mało uczęszczanymi ścieżkami wiodącymi przez wysokie przełęcze, przekraczając wartkie górskie potoki w głębokich kanionach. Jednym słowem – wielka i pasjonująca przygoda!

Ladakh – kraina wielu przełęczy

‚La’ to przełęcz, ‚dakh’ – wiele. Nazwa tego dawnego himalajskiego królestwa oddaje charakter krajobrazu: morze pustynnych gór, w które wdarła się rzeka Indus tworząc zielone oazy zamieszkałe przez pracowitych i pogodnych Tybetańczyków. Klasztory w Ladakhu dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku.

Zanskar – królestwo w głębi Himalajów

Byłe buddyjskie królestwo Zanskar leżące w dolinie rzeki o tej samej nazwie, u podnóża głównego pasma indyjskich Himalajów, jest bardziej odcięte od świata niż Ladakh. Dzięki temu tybetańska kultura i tutejsze tradycje nie zmieniły się od wieków. Wioski znajdują się na wysokości 4000 m n.p.m. i powyżej – życie w nich jest naprawdę trudne. Do Zanskaru dociera niewielu turystów, dzięki czemu wioski i klasztory buddyjskie są bardziej autentyczne, niż w łatwiej dostępnych rejonach. Niektóre klasztory (np. Phuktal) są niemal zawieszone na stromych, skalistych zboczach

Trekking z Zanskaru w stronę Ladakhu

Wędrówka przez góry Zanskaru do Ladakhu jest jednym z najbardziej spektakularnych trekkingów w Himalajach. Biegnie starymi szlakami karawanowymi, przekracza liczne potoki, pokonuje wysokie przełęcze, na których powiewają flagi modlitewne, mija białe czorteny i kamienne murki z wyrytymi mantrami. Podczas wędrówki odwiedzimy ukryte w górach wioski i spróbujemy tybetańskiej herbaty w buddyjskich klasztorach. Noclegi w namiotach pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem, przeprawy po chwiejnych mostkach a częściej w bród oraz kilometry w pionie i poziomie przebyte podczas trekkingu dostarczą nam niezapomnianych wrażeń!

 • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
 • Dzień 2 Delhi – pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką.
  Przybycie do Delhi. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
 • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh.
  Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m.npm) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, spacerując powoli zapoznamy się z topografią miasta. Nocleg w Leh.
 • Dzień 4 Wycieczka do klasztorów: Hemis, Tikse, Shey.
  Wycieczka do Hemis – największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie.  W kolejnym leżącym na wzgórzu  klasztoru Tikse z XV w. zwiedzimy  ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje oraz  wejdziemy na dach,  skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Przejazd do Shey gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Wejście na wzgórze z Shanti Stupą, skąd rozciąga się widok na Leh i dolinę Indusu.  Nocleg w Leh.
 • Dzień 5 Przejazd do Alchi, po drodze zwiedzanie pałacu i klasztoru w Basgo.
  Poranne wejście na wzgórze z gompą Namgyal Tsemo. Przejazd do Alchi, po drodze fotostop w miejscu gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzanie ruin Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W pięknej wiosce Alchi zwiedzanie najstarszego klasztoru w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi oraz stiukowe figury.  Po południu spacer po wiosce. Nocleg w Alchi (3200 m)
 • Dzień 6 Przejazd w stronę Zanskaru do doliny  Suru.
  Przejazd do wioski Purtikchay leżącej w malowniczej dolinie rzeki Suru. Po drodze odwiedzimy klasztor w Lamayuru – jeden z najpiękniej usytuowanych w Ladakhu, który według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę i obejrzymy skalny relief z VII w. w Mulbekh. Nocleg w Purtikchay (guest-house, 3200 m)
 • Dzień 7 Trekking na przełęcz Parkachik La i przejazd do Rangdum (trekking – ok. 3-4 godz.)
  Poranny trekking na przełęcz Parkachik La (3990 m) skąd przy dobrej pogodzie rozciągają się widoki na siedmiotysięczniki Nun i Kun. Przejazd drogą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w pobliżu klasztoru Rangdum. (4000 m)
 • Dzień 8 Przejazd do Padum z widokami na ośnieżone szczyty oraz lodowce.
  Dalszy przejazd u podnóża głównej grani Himalajów, po drodze widoki z przełęczy Pensi La (4400 m) oraz na lodowiec Darang Durung. Spacer po Padum. Nocleg w Padum (hotel, 3600 m).
 • Dzień 9 Przejazd do wioski Cha i krótki trekking  do Phugtalu – najpiękniejszego klasztoru w Zanskarze (trekking – ok. 2-3 godz.)
  Wczesnym rankiem przejazd jeepem do Cha wzdłuż doliny Lungnak i dalej zaczynamy nasz trekking wędrówką wzdłuż rzeki Tsarap do Phuktalu (3900 m n.p.m.) – najpiękniejszego klasztoru Zanskaru przyklejonego do skalnej groty 200 m ponad dnem doliny. Nocleg w namiotach (4000 m)
 • Dzień 10  Trekking wzdłuż błękitnej  rzeki Tsarap do miejsca biwakowego Yata.
  (trekking – ok. 4 godz.)
  Aby wyruszyć na szlak trekkingowy trzeba przejść przez klasztorne zakamarki i dalej wędrować ścieżką trawersującą zbocza doliny wysoko ponad rzeką Tsarap. Miniemy efektowne formacje skalne i będziemy się zachwycać widokiem błękitnej rzeki płynącej w wąwozie. Namioty rozbijemy nad niewielkim potokiem przy zakręcie rzeki. Nocleg w namiotach (4000 m)
 • Dzień 11 Etap do ukrytej w górach wioski Shade. (trekking – ok. 5-6 godz.)
  Wędrujemy dalej wzdłuż rzeki Tsarap dawnym szlakiem solnych karawan z Tybetu aż do miejsca gdzie wpada do niej rzeka Niri Chu. Malowniczą doliną Niri Chu dojdziemy do maleńkiej wioski Tantak leżącej na surowym pustkowiu a następnie skręcimy w boczną zieloną dolinę do niezwykle urokliwej wioski Shade. Nocleg w namiotach (4300 m)
 • Dzień 12 Trekking przez przełęcze Rotong La (4900 m) i Lar La (4700 m) do Lar.
  (trekking – ok. 6-7 godz.)
  Przed nami pokonanie dwóch wysokich przełęczy Rotong La (4900 m) i Lar La (4700 m), które będzie wymagało sporo wysiłku związanego nie tylko z podejściami ale również z koniecznością aklimatyzacji na tych wysokościach. Trudy wynagrodzą nam widoki spod flag modlitewnych powiewających na przełęczach. Nocleg w namiotach (4300 m). 
 • Dzień 13 Trekking wzdłuż rzeki Niri Chu do Yarumchan. (trekking – ok. 7 godz.)
  Wędrujemy ponownie wzdłuż płynącej w wąwozie rzeki Niri Chu już dużo bliżej jej źródeł. Będziemy ją kilkukrotnie przekraczać. Mijamy pasterskie tereny, gdzie mieszkańcy Shade wypasają stada jaków mieszkając w letnich osadach – doksach. Zabiwakujemy nad rzeką w okolicach Yarumchan. Nocleg w namiotach (4450 m).
 • Dzień 14 Długi etap przez przełęcz Penang La (5170 m) do Zangla Sumdo (trekking – ok. 7-8 godz.)
  Żmudne wejście na najwyższą przełęcz na naszej trasie  Penang La (5170 m) z której rozciągają się wspaniałe widoki na góry Zanskaru. Potem czeka nas  długie początkowo strome zejście z przełęczy do biwaku przy Zangla Sumdo i liczne przeprawy przez potoki. Nocleg w namiotach (3900 m).
 • Dzień 15 Trekking do wsi Zangla (trekking – ok. 6-7 godz.)
  Wędrujemy porośniętym krzewami wierzby i rokitnika wąwozem i przekraczamy  wielokrotnie płynący jego dnem potok Zumlung Chu. Po wyjściu z wąwozu docieramy do dużej wsi Zangla leżącej już w szerokiej doliny Zanskaru. Przed wsią na wzgórzu usytuowany jest fort należący do dynastii królewskiej z Zangli. Po rozbiciu namiotów przespacerujemy się po wiosce odwiedzając żeński klasztor. Nocleg w namiotach (3500 m)
 • Dzień 16  Etap do wioski Hanamur (trekking – ok. 4 godz.)
  Początkowo czeka nas trochę monotonne przejście asfaltową drogą do mostu przy wiosce Pidmo. Po przejściu mostu wędrujemy porośniętym krzewami rokitnika i dzikiej róży brzegiem rzeki Zanskar i docieramy do zakrętu doliny przed którym w zielonej oazie znajduje się niewielka wioska Hanamur. Nocleg w namiotach (3450 m)
 • Dzień 17 Trekking przez przełęcz Parfi La (3950 m) do Snertse. (trekking, 6-7 godz.)
  Szlak biegnie łagodnie szeroką doliną Zanskaru do miejsca w którym rzeka wpływa do kanionu, którym przedziera się przez góry Zanskaru w stronę doliny Indusu. Dalej ścieżka skręca i pnie się stromo w kierunku przełęczy Parfi La (3950 m), znad której rozciąga się widok na przełomy rzeki Zanskar. Za przełęczą czeka nas strome zejście serpentynami do potoku Omang. Przekraczamy go po drewnianym moście i mozolnie podchodzimy do pastwiska Snertse. Nocleg w namiotach (3800 m)
 • Dzień 18 Trekking przez przełęcz Hanuma La (4800) do dużej wsi Lingshed. (trekking, 7-8 godz.)
  Podchodzimy dość stromo kamienistym wąwozem w stronę przełęczy Hanuma La. Bliżej przełęczy podejście staje się bardziej łagodne i po wejściu na nią naszym oczom ukaże się szeroki widok na okolice wsi Lingshed. Stąd czeka nas długie zejście, początkowo stromymi serpentynami a później przez rozległą dolinę do pięknie położonej dużej wsi Lingshed. Zabiwakujemy w pobliżu klasztoru. Nocleg w namiotach (3900 m) 
 • Dzień 19  Ostatni dzień trekkingu i przejazd do Lamyuru (trekking – ok. 3 godz.)
  Podchodzimy na przełęcz Nekutsi-la (4400 m) i łagodnie schodzimy do wioski Skyumpatta skąd czeka nas ostatnie podejście na przełęcz Kiupa La (4400 m)  do której dochodzi droga jezdna. Tu będą czekać na nas samochody. Malowniczą drogą wiodącą przez przełęcze Sengi La i Sir Sir dojedziemy do znanej nam już wsi Lamayuru. Nocleg w hotelu przy klasztorze Lamayuru (3600 m)
 • Dzień 20 Przejazd do Kaszmiru przez przełęcz Zoji La.
  Przejazd w poprzek łańcucha wysokich Himalajów przez szyicke miasto Kargil i przełęcz Zoji La do Srinagaru – stolicy Kaszmiru. Leżący po południowej stronie Himalajów Kaszmir, przywita nas lasami, zielonymi łąkami oraz urodzajnymi polami, sadami i ogrodami oraz licznymi meczetami – dominuje tu islam.
 • Dzień 21 Kaszmir, odpoczynek i wycieczka łodzią po jeziorze Dal.
  Wycieczka łódkami (shikhara) po jeziorze Dal i obserwowanie życia toczącego się na jeziorze (pływające ogrody, domy na wyspach, mieszkalne łodzie
 • Dzień 22 Pożegnanie z Kaszmirem i przelot do Delhi.
  Po śniadaniu wyjazd na lotnisko i przelot do Delhi, zakupy. Wieczorem/w nocy wyjazd na lotnisko i wylot do Polski.
 • Dzień 23 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 6-12 osób
 • Ceny obejmują przeloty, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują wyżywienia – ok 200 USD i wizy indyjskiej ok. 80 USD
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

.

Komentowanie jest wyłączone.