Indie – PRZEZ GÓRY I RZEKI ZANSKARU


Szczegóły wydarzenia

  • Wyprawa, trekking, zwiedzanie. 23 dni. Cena: wkrótce
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: GLZ. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Kategoria: , ,

Przelot nad Himalajami z Delhi do leżącego w dolinie Indusu Ladakhu przeniesie nas w świat krajobrazów i kultury tybetańskiej. Piękny i niełatwy trekking przez dawne himalajskie królestwo Zanskar dostarczy nam wielu wrażeń i emocji. Wspaniałe widoki z licznych przełęczy na pastelowe, pustynne góry, białe zabudowania wiosek rozrzucone wśród zielonych pól jęczmienia, i wznoszące się ponad nimi buddyjskie klasztory dodadzą naszej wędrówce szczególnego smaku. W mijanych klasztorach będziemy nie raz uczestniczyć w modlitwach mnichów, a obozując przy wioskach i pasterskich obozowiskach będziemy mogli podpatrywać życie codzienne mieszkających w nich ludzi. Będziemy wędrować mało uczęszczanymi ścieżkami wiodącymi przez wysokie przełęcze, przekraczając wartkie górskie potoki w głębokich kanionach. Jednym słowem – wielka i pasjonująca przygoda!

Ladakh – kraina wielu przełęczy

'La' to przełęcz, 'dakh' – wiele. Nazwa tego dawnego himalajskiego królestwa oddaje charakter krajobrazu: morze pustynnych gór, w które wdarła się rzeka Indus tworząc zielone oazy zamieszkałe przez pracowitych i pogodnych Tybetańczyków. Klasztory w Ladakhu dzięki położeniu w granicach Indii nie podzieliły losu klasztorów w chińskiej części Tybetu i stoją nadal jak za czasów wiodącego tędy niegdyś Jedwabnego Szlaku.

Zanskar – królestwo w głębi Himalajów

Byłe buddyjskie królestwo Zanskar leżące w dolinie rzeki o tej samej nazwie, u podnóża głównego pasma indyjskich Himalajów, jest bardziej odcięte od świata niż Ladakh. Dzięki temu tybetańska kultura i tutejsze tradycje nie zmieniły się od wieków. Wioski znajdują się na wysokości 4000 m n.p.m. i powyżej – życie w nich jest naprawdę trudne. Do Zanskaru dociera niewielu turystów, dzięki czemu wioski i klasztory buddyjskie są bardziej autentyczne, niż w łatwiej dostępnych rejonach. Niektóre klasztory (np. Phugtal) są niemal zawieszone na stromych, skalistych zboczach

Trekking w Zanskarze

Wędrówka w górach Zanskaru jest jednym z najbardziej spektakularnych trekkingów w Himalajach. Biegnie starymi szlakami karawanowymi i pasterskimi, przekracza liczne potoki, pokonuje wysokie przełęcze, na których powiewają flagi modlitewne, mija białe czorteny i kamienne murki z wyrytymi mantrami. Podczas wędrówki odwiedzimy ukryte w górach wioski i spróbujemy tybetańskiej herbaty w buddyjskich klasztorach. Noclegi w namiotach pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem, przeprawy po chwiejnych mostkach a częściej w bród oraz kilometry w pionie i poziomie przebyte podczas trekkingu dostarczą nam niezapomnianych wrażeń!

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

  • Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Podróż do Delhi.
  • Dzień 2 Delhi – pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką.
    Przybycie do Delhi. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
  • Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh.
    Przelot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m.npm) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, spacerując powoli zapoznamy się z topografią miasta. Nocleg w Leh.
  • Dzień 4 Wycieczka do klasztorów: Hemis, Tikse, Shey
    Wycieczka do Hemis – największego klasztoru Ladakhu ukrytego w bocznej dolinie. W kolejnym leżącym na wzgórzu klasztorze Tikse z XV w. zwiedzimy ciekawe świątynie z potężnym posągiem Buddy zajmującym aż dwie kondygnacje oraz wejdziemy na dach, skąd świetnie widać dolinę Indusu i pasmo gór Zanskaru. Zatrzymamy się też w Shey, gdzie znajdują się ruiny starego pałacu królewskiego (do XIX w. mieszkała tu rodzina królewska) oraz wspaniały posąg Buddy Sakyamuniego. Późnym popołudniem wejdziemy na wzgórze z Shanti Stupą, skąd rozciąga się widok na Leh i dolinę Indusu. Nocleg w Leh.
  • Dzień 5 Przejazd do Alchi, po drodze zwiedzanie pałacu i klasztoru w Basgo
    Poranne wejście na wzgórze z gompą Namgyal Tsemo. Przejazd do Alchi, po drodze fotostop w miejscu gdzie łączą się rzeki Indus z Zanskarem i zwiedzanie ruin Basgo dawnej siedziby dynastii władającej zachodnim Ladakhiem. W pięknej wiosce Alchi zwiedzanie najstarszego klasztoru w Ladakhu. Świątynia w Alchi z X w. należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo, który sprowadził tutaj artystów z Kaszmiru. W klasztorze zbudowanym na planie mandali znajdują się bardzo cenne freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi oraz stiukowe figury.  Po południu spacer po wiosce. Nocleg w Alchi (3200 m)
  • Dzień 6 Przejazd do Lamayuru i trekking do Wanli  (trekking ok. 5 godz.)
    Odwiedzimy klasztor w Lamayuru – jeden z najpiękniej usytuowanych w Ladakhu, który według legendy został założony w XI w. przez indyjskiego mistyka Naropę.  Powędrujemy karawanowym szlakiem przez przełęcz Prinkti La (3760 m) i dalej wzdłuż potoku Shillakong dotrzemy do wioski Wanla, nad którą wznosi się ciekawy klasztor i ruiny zamku Dardów. Powrót jeepem do Lamayuru i spacer wśród ciekawych erozyjnych formacji przypominających księżycowy krajobraz  (hotel przy klasztorze, 3600 m).
    Dzień 7 Trekking do grot medytacyjnych Urgyen Dzong, przejazd do doliny Suru.
    (trekking ok. 4-5 godz.)

    Wczesny wyjazd z Lamayuru, po drodze obejrzymy skalny relief z VII w. w Mulbekh i zawieszony na skale medytacyjny klasztor Shergol oraz wyruszymy na krótki trekking  górskim kanionem do ukrytych w górach grot medytacyjnych Urgyen Dzong gdzie według legendy przebywał guru Padmasambhava.  Przejazd wioski Phurtikchay leżącej w malowniczej dolinie rzeki Suru.. Nocleg w Purtikchay (guest-house, 3200 m)
  • Dzień 8 Trekking na przełęcz Parkachik La i przejazd do Rangdum (trekking – ok. 3-4 godz.)
    Poranny trekking na przełęcz Parkachik La (3990 m) skąd przy dobrej pogodzie rozciągają się widoki na siedmiotysięczniki Nun i Kun. Przejazd drogą u podnóża głównej grani Himalajów. Nocleg w pobliżu klasztoru Rangdum. (4000 m)
  • Dzień 9 Przejazd do Padum z widokami na ośnieżone szczyty oraz lodowce.
    Dalszy przejazd u podnóża głównej grani Himalajów, po drodze widoki z przełęczy Pensi La (4400 m) oraz na lodowiec Darang Durung. Spacer po Padum. Nocleg w Padum (hotel, 3600 m).
  • Dzień 10 Przejazd do wioski Cha i krótki trekking  do Phugtalu – najpiękniejszego klasztoru w Zanskarze (trekking – ok. 2-3 godz.)
    Wczesnym rankiem przejazd jeepem do Cha wzdłuż doliny Lungnak i dalej zaczynamy nasz trekking wędrówką wzdłuż rzeki Tsarap do Phuktalu (3900 m n.p.m.) – najpiękniejszego klasztoru Zanskaru przyklejonego do skalnej groty 200 m ponad dnem doliny. Nocleg w namiotach (4000 m)
  • Dzień 11  Trekking wzdłuż błękitnej  rzeki Tsarap do miejsca biwakowego Yata.
    (trekking – ok. 4 godz.)
    Aby wyruszyć na szlak trekkingowy trzeba przejść przez klasztorne zakamarki i dalej wędrować ścieżką trawersującą zbocza doliny wysoko ponad rzeką Tsarap. Miniemy efektowne formacje skalne i będziemy się zachwycać widokiem błękitnej rzeki płynącej w wąwozie. Namioty rozbijemy nad niewielkim potokiem przy zakręcie rzeki. Nocleg w namiotach (4000 m)
  • Dzień 12 Etap do ukrytej w górach wioski Shade. (trekking – ok. 5-6 godz.)
    Wędrujemy dalej wzdłuż rzeki Tsarap dawnym szlakiem solnych karawan z Tybetu aż do miejsca gdzie wpada do niej rzeka Niri Chu. Malowniczą doliną Niri Chu dojdziemy do maleńkiej wioski Tantak leżącej na surowym pustkowiu a następnie skręcimy w boczną zieloną dolinę do niezwykle urokliwej wioski Shade. Nocleg w namiotach (4300 m)
  • Dzień 13 Trekking przez przełęcze Rotong La (4900 m) i Lar La (4700 m) do Lar.
    (trekking – ok. 6-7 godz.)
    Przed nami pokonanie dwóch wysokich przełęczy Rotong La (4900 m) i Lar La (4700 m), które będzie wymagało sporo wysiłku związanego nie tylko z podejściami ale również z koniecznością aklimatyzacji na tych wysokościach. Trudy wynagrodzą nam widoki spod flag modlitewnych powiewających na przełęczach. Nocleg w namiotach (4300 m). 
  • Dzień 14 Trekking wzdłuż rzeki Niri Chu do Yarumchan. (trekking – ok. 7 godz.)
    Wędrujemy ponownie wzdłuż płynącej w wąwozie rzeki Niri Chu już dużo bliżej jej źródeł. Będziemy ją kilkukrotnie przekraczać. Mijamy pasterskie tereny, gdzie mieszkańcy Shade wypasają stada jaków mieszkając w letnich osadach – doksach. Zabiwakujemy nad rzeką w okolicach Yarumchan. Nocleg w namiotach (4450 m).
  • Dzień 15 Długi etap przez przełęcz Penang La (5170 m) do Zangla Sumdo (trekking – ok. 7-8 godz.)
    Żmudne wejście na najwyższą przełęcz na naszej trasie  Penang La (5170 m) z której rozciągają się wspaniałe widoki na góry Zanskaru. Potem czeka nas  długie początkowo strome zejście z przełęczy do biwaku przy Zangla Sumdo i liczne przeprawy przez potoki. Nocleg w namiotach (3900 m).
  • Dzień 16 Trekking do wsi Zangla (trekking – ok. 6-7 godz.)
    Wędrujemy porośniętym krzewami wierzby i rokitnika wąwozem i przekraczamy  wielokrotnie płynący jego dnem potok Zumlung Chu. Po wyjściu z wąwozu docieramy do dużej wsi Zangla leżącej już w szerokiej doliny Zanskaru. Przed wsią na wzgórzu usytuowany jest fort należący do dynastii królewskiej z Zangli. Przejazd do Padum (guest-house/hotel, 3600 m)
  • Dzień 17 Przejazd doliną Lungnak do wioski Marling i pobyt w lokalnym domu.
    Po śniadaniu przejazd jeepem do wioski Marling w dolinie Lungnak. Wizyty w lokalnych domach, lepienie pierożków momo, testowanie zanskarskiej kuchni. Dla chętnych spacer po okolicy. (lokalny dom, 4000 m)
  • Dzień 18 i 19 Malowniczy przejazd górską drogą do Manali
    Wyruszymy w długą podróż do górskiego kurortu Manali w dolinie Kullu. Podróżując doliną rzeki Kargyak będziemy mijać wioski, liczne czorteny i murki modlitewne. Mijając spektakularny skalny szczyt Gumburanjon wjedziemy niedawno wybudowaną drogą biegnącą dawnym szlakiem karawanowym na przełęcz Shingo La (5050 m) w głównej grani Himalajów. Po zjechaniu z przełęczy czekają na nas zielone łąki Lahaulu a ponad nimi wysoko zawieszone doliny z których spływają  lodowce. Dawny niełatwy przejazd przez przełęcz Rothang oddzielającą Lahaul od doliny Kullu skrócimy o 46 km  podróżując tunelem Atal otwartym w 2020 r. Za tunelem zaczną się wspaniałe lasy południowej strony Himalajów. Noclegi: 18 dzień – w namiotach, 19 dzień – w hotelu w Manali.
  • Dzień 20 Odpoczynek w Manali. Odpoczynek w himalajskim kurorcie Manali. Zwiedzanie hinduistycznej świątyni Hadimba i starego Manali gdzie zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych domów z pięknie rzeźbionymi drewnianymi balkonami oraz dachami krytymi łupkowymi gontami. Nocleg w hotelu w Manali.
    Dzień 21 Manali – przejazd do Delhi.  Kurortowe spacery po Manali. Czas na zakupy i leniuchowanie. Późnym popołudniem wyjazd nocnym autobusem do Delhi.
    Dzień 22 Delhi. Wycieczka do starego Delhi gdzie przespacerujemy się wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
    Dzień 23 Powrót do Polski. Przylot do Polski.

         UWAGI

  • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Wymagane jest bardzo dobre zdrowie i kondycja
  • Ilość uczestników 6-12 osób
  • Cena obejmuje: przelot Delhi – Leh, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, transport bagażu podczas trekkingu (zwierzęta juczne), lokalnego przewodnika podczas trekkingu, ubezpieczenie KL i NW, pilotaż
  • Cena nie obejmuje: biletu lotniczego Warszawa – Delhi – Warszawa, ok. 3500 zł,  wyżywienia – ok 250 USD, napiwków – ok 50 USD i wizy indyjskiej ok. 80 USD
  • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

.

Komentowanie jest wyłączone.