Indie – ORISSA I CHATTISGARH


Szczegóły wydarzenia

  • Wyprawa - zwiedzanie, kultura, przyroda. 16 dni. Cena: 3200 zł + 1590 USD
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: WIT. Organizator wyprawy: Torre Sp. z o.o. ul. Szlak 77/222, 31-153 Kraków
  • Kategoria: ,

Indie nieoczywiste, Adiwasi – rdzenni mieszkańcy

Wyprawa do Orissy i Chattisgarhu to podróż do bardzo ciekawej nieoczywistej części Indii, wciąż jeszcze rzadko odwiedzanej przez turystów. Mieszkają tu Adiwasi rdzenni mieszkańcy Indii, a w samym tylko stanie Orissa żyją do dziś 62 różne grupy etniczne! Kulturę miejscowych ludów będziemy poznawać odwiedzając autentyczne wioski, lokalne targi i podziwiając specjalnie dla nas zaaranżowane tradycyjne tańce.

Lokalne rękodzieło

Odwiedzimy warsztaty gdzie będziemy oglądać jak tworzą swoje wyroby prawdziwi artyści: farbiarze, tkacze, kowale, garncarze, ceramicy, rzeźbiarze stosujący technikę wosku traconego i inni…

Krajobrazy i architektura

Będziemy podziwiać krajobrazy i przyrodę wybrzeża Zatoki Bengalskiej i Ghatów Wschodnich: plaże, lagunowe jezioro Chilika, zanurzone w zieleni wioski, efektowne wodospady, malownicze wzgórza. Obejrzymy też wspaniałe świątynie hinduskie w Bhubaneswarze, Konaraku i Puri, ślady dawnej świetności buddyzmu w Ratnagiri i Lalitagiri i dżinijskie jaskinie wykute w skałach w Udaigiri i Kandagiri.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

  • Dzień 1 Podróż do Indii
    Spotkanie na lotnisku i wylot do Indii.
  • Dzień 2 Przylot do Indii
    Przylot do New Delhi. Transfer z lotniska do hotelu gdzie odpoczniemy po podróży. Dla chętnych w czasie wolnym zwiedzanie kompleksu Qutab Minar – najwyższego minaretu w Indiach i imponujących pozostałości meczetu Potęga Islamu z XII w. (lista UNESCO).
    Posiłki: D, Nocleg: Hotel Avalon Courtyard lub równoważny klasą
  • Dzień 3 Bhubaneswar i jaskinie
    Przelot do Bhubaneswaru, stolicy stanu Orissa. Po południu wybierzemy się do jaskiń Udaigiri i Khandagiri z I w. p.n.e. gdzie znajdują się rzeźby przedstawiające symbole dżinijskie oraz życie dworu królewskiego.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Fortune Park Sismo lub równoważny klasą
  • Dzień 4 Buddyjskie zabytki Orissy: świątynie i Ratnagiri i Lalitagiri
    Rano udamy się do Ratnagiri i Lalitagiri aby zwiedzić buddyjskie zabytki: stupy, pozostałości klasztorów, kamienne tablice i posągi. Ratnagiri i Lalitagiri razem z pobliskim Udaigiri nazywane są Diamentowym Trójkątem i tworzyły wielki kompleks klasztorny oraz uniwersytecki. Ich największa świetność przypadała na V-XIII wiek a najstarsze zabytki pochodzą z I wieku gdy buddyzm za sprawą cesarza Ashoki stał się wiodącą religią w północnej części Indii.
    Sam Bhubaneswar nazywany jest Miastem Świątyń. Słynie z wielkiej ich liczby, bogato rzeźbionych, skupionych wokół jeziora Bindu Sagar – oraz wykutych w skale jaskiń. Odwiedzimy kilka najciekawszych budowli: świątynię Rajarani z XI w. z misternymi rzeźbami, świątynię Parashumeshwar z VII w. poświęconą bogowi Sziwie, świątynię Mukteshwar z X wieku z pięknie rzeźbioną bramą, obejrzymy z zewnątrz świątynię Linagaraj z XI w. Zajrzymy też nad święte jezioro Bindu Sagar, przy którym odbywa się wiele religijnych ceremonii i które według wierzeń zawiera wodę ze wszystkich świętych rzek Indii.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Fortune Park Sismo lub równoważny klasą
    Przejazdy: lokalne transfery
  • Dzień 5 Świątynia słońca w Konaraku, wioska tkaczy i taniec Gotipua
    Po śniadaniu przejazd do Puri. Po drodze wstąpimy do ciekawej świątyni Chausathi Yogini związanej z kultem tantrycznym i poświęconej bogini Durdze, której różne wcielenia symbolizują 64 kamienne rzeźby. Zajrzymy do pracowni artysty wykonującego bardzo misterne rysunki na liściach palmowych. Zatrzymamy się na dłużej przy majestatycznej świątyni z XIII w Konarak zbudowanej z kamienia w kształcie olbrzymiego rydwanu (lista UNESCO). Surya – bóg słońca używał tego kamiennego wozu do swojej codziennej wędrówki po niebie. W Raghurajpur – wiosce tkaczy przyjrzymy się starej sztuce barwienia tkanin tzw „Pattachitra” oraz będziemy podziwiać efektowny taniec Gotipua tańczony przez chłopców przebranych za kobiety, a wywodzący się z tańców prezentowanych w świątyni Jaganatha w Puri. Wieczorem dla chętnych spacer po plaży w Puri.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Hans Coco Palms lub równoważny klasą
    Przejazdy: 150 km, 3 godz.
  • Dzień 6 Świątynia Jagannath w Puri, Centrum Pomocy Trędowatym
    O poranku wybierzemy się w pobliże słynnej świątyni Jagannath z XII w. do której wstęp mają tylko wyznawcy hinduizmu. Obejdziemy ją dookoła podziwiając monumentalną budowlę i chłonąc pielgrzymkową atmosferę. Potem odwiedzimy Centrum Pomocy Trędowatym Karunalaya założone przez Ojca Mariana Żelazka i niewielkie muzeum poświęcone jego pamięci. Wieczorem wizyta na markecie przy plaży.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Hans Coco Palms lub równoważny klasą
    Przejazdy: lokalne transfery
  • Dzień 7 Jezioro Chilika, wioska tkaczy jedwabiu
    Po śniadaniu pojedziemy nad lagunowe jezioro Chilika, drugie co do wielkości w Indiach o powierzchni dochodzącej do 1100 km2. Podczas rejsu łódką mamy szansę na spotkane niektórych z występujących tu wielu gatunków ptaków oraz delfinów. Następnie udamy się do wioski zamieszkałej przez tkaczy aby zobaczyć proces tkania jedwabiu. Wjeżdżając na zielone zbocza Ghatów Wschodnich – gór ciągnących się wzdłuż Zatoki Bengalskiej – dotrzemy do niewielkiego miasta Phulbani.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel K.P. Salunki lub równoważny klasą
    Przejazdy: 250 km, ok. 5h
  • Dzień 8 Wzgórza Ghatów Wschodnich, wioski plemienia Kutia Kondha
    Malowniczą trasą prowadzącą przez zalesione wzgórza udamy się do miasteczka Rayagada będącego stolicą dystryktu zamieszkałego przez grupy plemienne Khonda, dzielącej się na różne grupy etniczne, oraz Sora. Po drodze odwiedzimy wioski plemienia Kutia Kondha słynącego z tatuowania twarzy.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Lotus Paradise lub równoważny klasą
    Przejazdy: 220 km, ok. 4,5h
  • Dzień 9 Wioski plemienia Kondha i lokalny targ w Chatikona
    Dzisiaj czekają nas wizyty w wioskach i na lokalnym targu w Chatikona Poznamy kolejne grupy etniczne należące do ludu Kondha: Desia Kondha u których przetrwał zwyczaj tatuowania twarzy oraz Dongaria Kondha którzy określają się jako Iharnia „obrońcy strumieni”. Przez wiele lat prowadzili walkę z kompaniami górniczymi o obronę swoich terytoriów leżących na wzgórzach Niyamgiri, którą ostatecznie wygrali. Po obserwacjach scenek targowych w Chatikona udamy się do miasta Jeypore.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Apsara Hotel / Hotel Hello Jeypore lub równoważny klasą
    Przejazdy: 85 km – ok. 3h
  • Dzień 10 Targ w Onukudelii, taniec Dhemsa
    Po śniadaniu jedziemy na czwartkowy targ w Onukudelli gdzie można spotkać jednym miejscu ludzi z różnych grup plemiennych: Bonda, Dadai czy Gadaba. Najbardziej przykuwa uwagę biżuteria kobiet Bonda – obręcze na szyi i sznury korali oraz informacja, że kobiety Bonda wychodzą za mąż za chłopców o połowę młodszych. Po targu udamy się do wioski zamieszkałej przez lud Gadaba aby doświadczyć energetycznego korowodowego tańca Dhemsa przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych. Poprzez ten taniec ludzie celebrują swoje radości i radzą sobie ze smutkami. W każdej wiosce Gadaba można znaleźć grupę Dhemsa. Powrót do Jeypore.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Apsara Hotel / Hotel Hello Jeypore lub równoważny klasą
    Przejazdy: lokalne transfery
  • Dzień 11 Wizyta u tkaczy w Kotpad, warsztat ceramiki, targ w Nagarnar
    Po śniadaniu pojedziemy w stronę Jagdalpuru, stolicy słynnego plemiennego regionu Bastar leżącego już w stanie Chattisgarh. Naszym celem będzie dziś zwiedzanie okolicznych wiosek i poznanie tutejszych grup etnicznych. Zawitamy do miasteczka Kotpad, której mieszkańcy, niewielka społeczność Mirgam, wytwarza w sposób tradycyjny wyjątkową tkaninę ozdabianą barwnikami roślinnymi uzyskiwanymi z morwy indyjskiej. Tekstylia te używane są do szycia strojów dla ludów Muria, Gonda czy Bhatra. Odwiedzimy również wioskę, której mieszkańcy zajmują się wyrobem ceramiki. Na koniec zajrzymy do Nagarnar na targ, gdzie podejrzymy jakimi towarami wymieniają się członkowie ludów Bhatra i Dhurwa.
    Posiłki: B,D Nocleg: Bastar Jungle Resort lub równoważny klasą
    Przejazdy: 90 km, ok. 2h
  • Dzień 12 Wodospady Tiratgarh i Chitrakote, taniec Bison Horn Maria
    Po śniadaniu pojedziemy zobaczyć otoczony bujną roślinnością i efektownymi skałami wodospad Tiratgarh znajdujący się na rzece Kolab – o wysokości około 90 m. Odwiedzimy wioskę Nayanar zamieszkałą przez lud Bison Horm Maria i obejrzymy pokaz tradycyjnego tańca. Taniec ten jest wykonywany równocześnie przez mężczyzn i kobiety, ubranych w odświętne stroje przy dźwiękach bębnów i śpiewu. Wykonuje się go podczas wesel i innych uroczystości. Nazwa ludu Bison Horn Maria pochodzi od charakterystycznego męskiego nakrycia głowy, ozdobionego rogami bawołu. Po południu wybierzemy się do wodospadu Chitrakote na rzece Indravati nazywanego indyjską Niagarą. Wodospad ma kształt podkowy, 300 m szerokości (w porze monsunu) oraz 30 m wysokości.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Bastar Jungle Resort lub równoważny klasą
    Przejazdy: transfery lokalne
  • Dzień 13 Wizyta w warsztacie artysty kowala, taniec Muriya
    Rano po śniadaniu wyjeżdżamy do Kankeru miasta otoczonego tropikalnymi lasami, zamieszkałymi przez ciekawe grupy etniczne. Po drodze odwiedzimy lokalnych rzemieślników – kowali w wiosce Kadhaichhapra wykonujących interesujące wyroby z żelaza. Odwiedzimy też wioskę zamieszkałą przez grupę etniczną Muriya, gdzie zapoznamy się unikalnym dla rejonu Bastar systemem szkolnych internatów „Ghotul ”. Tu młode kobiety i chłopcy wspólnie nocując szukają partnerów życiowych. Zobaczymy też ciekawy korowodowy taniec ludu Muria odbywający się w rytm bębnów.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Green Palm lub równoważny klasą
    Przejazdy: ok. 160 km, ok. 4h
  • Dzień 14 Świątynia Rajiv Lochan i muzeum Mahant Ghasidas w Raipurze
    Dzisiaj wyruszamy do Raipuru, stolicy stanu Chhattisgarh w środkowych Indiach. Po drodze wstąpimy do małej, lecz ciekawej świątyni Rajiv Lochan poświęconej bogowi Wisznu. W samym Raipurze odwiedzimy muzeum Mahant Ghasidas założone w XIX w., jedno z najstarszych w kraju. Skrywa ono eksponaty o dużej rozpiętości tematycznej, od prehistorycznych znalezisk, starożytnych artefaktów, po nowożytne wyroby rzemieślnicze czy przedmioty związane z kulturą plemienną.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Sayaji Hotel Raipur lub równoważny klasą
    Przejazdy: ok. 160 km, ok. 4h
  • Dzień 15 Przelot do Delhi, czas na zakupy
    Po śniadaniu transfer na lotnisko. Przelot do Delhi. Czas na zakupy.
    Posiłki: B,D, Nocleg: Hotel Avalon Courtyard lub równoważny klasą
    Dzień 16 Powrót do Polski
    Wylot z Indii do Polski

    UWAGI

  • Organizator wyprawy:  Torre Sp. z o.o. ul. Szlak 77/222, 31-153 Kraków
  • Ilość uczestników 10-16
  • Cena obejmuje: opiekę polskiego pilota przez cały czas trwania wyjazdu, przeloty wewnętrzne Delhi-Bhubaneswar i Raipur- Delhi, powitanie grupy tradycyjnymi kwiatowymi girlandami, 14 noclegów w dobrych hotelach (pokoje 2-os z łazienkami), wyżywienie – 2 posiłki dziennie, opiekę lokalnego przewodnika przez cały czas trwania wyjazdu, 1 butelka wody mineralnej na osobę na dzień, transport klimatyzowanym busem
    wstępy, wszystkie miejscowe podatki, ubezpieczenie Uniqa KL 100.000eur + NNW 4.000 EUR,
    składki na TFG i TFP
  • Cena nie obejmuje: biletu lotniczego Warszawa-Delhi-Warszawa (biuro Torre aranżuje bilety lotnicze), opłat za tańce (negocjowane lokalnie, ok.50 USD), wydatków natury osobistej, opłat za aparat i kamerę, wizy indyjskiej, napiwków
  • Program autorski biura Torre

 

 

 

Komentowanie jest wyłączone.