Nepal – TAJEMNICZE KRÓLESTWO MUSTANG Z FESTIWALEM TIDŻI


Szczegóły wydarzenia

  • Wyprawa - trekking, zwiedzanie. 20 dni. Cena: 7350 zł + 1550 USD
  • Termin:
  • Symbol wyprawy: GMS. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Kategoria: , ,

Niezwykła wyprawa prowadząca do leżącego przy granicy z Tybetem, na północ od masywów Annapurny i Dhaulagiri tybetańskiego królestwa Mustang. Powędrujemy starym handlowym szlakiem, którym ciągnęły niegdyś karawany z Indii do Tybetu. Do 1992 roku Mustang był niedostępny dla turystów, później mogła się tam dostać jedynie limitowana ilość około 1000 osób rocznie. Limity zniesiono, ale wciąż jest tam mniej turystów niż na popularnych trasach. Do niedawna rządził tu król, a w niektórych miejscowościach można odnaleźć niemal średniowieczne klimaty.

Krajobrazy północnej strony Himalajów

Surowe i piękne krajobrazy tybetańskiego płaskowyżu: pustynne góry, głębokie malownicze wąwozy, fantazyjne wyrzeźbione przez naturę formacje skalne o przedziwnych kształtach przypominające gigantyczne organy lub baszty zamkowe. Niebo o głębokim odcieniu granatu i bardzo przejrzyste powietrze dodają wyrazistości górom o różnych odcieniach brązu. Wysoko ponad doliną Kali wznoszą się pokryte wiecznymi śniegami ośmiotysięczniki Annapurna i Dhaulagiri.

Unikalna kultura

Mustang zwany przez miejscowych królestwem Lo był przez wieki izolowany od zewnętrznych wpływów. Dzięki temu zachowała się tu pierwotna tybetańska kultura. Domy o płaskich dachach, ceglaste gompy – klasztory buddyjskie, klimatyczne uliczki w większych miejscowościach, bardzo dekoracyjne czorteny z charakterystycznym daszkiem chroniącym je przed deszczem i śniegiem, tajemnicze łapacze duchów nad drzwiami wejściowymi składają się na magię tego miejsca.

Niezwykły trekking

Wyjątkowy trekking biegnący doliną Kali Gandaki w głąb królestwa Mustang, do niedawna w ogóle niedostępny dla turystów, dziś limitowany wysokimi kosztami. Trasa biegnie z dala od utartych szlaków, wzdłuż malowniczej rzeki Kali Gandaki, która wyżej nosi nazwę Mustang Khola. Noclegi w namiotach, rozgwieżdżone niebo, wspaniałe widoki na tybetańskie krajobrazy i górujące nad nimi masywy Annapurny i Dhaulagiri oraz spotkanie z prastarą kulturą królestwa Mustang decydują o niezwykłym charakterze tej wyprawy. Efektowny widokowo przelot nad Himalajami rozpocznie i zakończy naszą wędrówkę do tajemniczego królestwa Mustang.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

  • Dzień 1-2 Podróż do Nepalu. Przelot z Warszawy do Kathmandu. Wczesnym wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Kathmandu.
  • Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków Kathmandu.
    Załatwianie zezwoleń do Mustangu. Zwiedzanie najważniejszych zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, stary pałac królewski, rezydencja żywej bogini – Kumari. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu Swayambunath leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy, rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu. Nocleg w hotelu w Kathmandu.
  • Dzień 4 Przejazd wzdłuż Himalajów do Pokhary.
    Przejazd autobusem wzdłuż Himalajów z Kathmandu do Pokhary. Odpoczynek po podróży nad jeziorem Phewa u stóp masywu Annapurny. Spacer w okolicy jeziora. Nocleg w hotelu w Pokharze.
  • Dzień 5 Przelot nad Himalajami do Jomsom, pierwszy etap trekkingu do Kagbeni.
    Przelot z Pokhary do Jomosom (2750 m npm) wzdłuż doliny rzeki Kali Gandaki pomiędzy masywami Annapurny i Dhaulagiri. Przejazd do Muktinath i zwiedzanie ważnego dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu sanktuarium. Stąd przez klimatyczną wioskę Jharkot powędrujemy do tybetańskiego miasteczka Kagbeni z tradycyjną zabudową (2810 m npm) – bramy do królestwa Mustang. Widoki na ośnieżone szczyty Dhaulagiri, Nilgiri i Tilicho.(trekking 3 godz.)
  • Dzień 6 Wędrówka  do Chusangu. Wycieczka do wioski Tetang
    Wkraczamy do niegdyś niedostępnego królestwa Mustang! Wędrujemy tarasami nad doliną Kali Gandaki i mijając po drodze wioskę Tangbe do docieramy  wsi Chusang (2980 m npm) leżącą w wąwozie z formacjami skalnymi o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominającymi gigantyczne organy. Po drodze widoki na masywy Annapurny, Dhaulagiri i zamykający dolinę Nilgiri. Popołudniu wycieczka do niezwykle malowniczej tradycyjnej tybetańskiej wioski Tetang. Nocleg w Chusang. (trekking, 6-7 godzin)
  • Dzień 7 Trekking z Chusangu do Samar
    Od wioski Chusang rzeka Kali Gandaki nosi już nazwę Mustang Khola. Z wioski wędrujemy ponad czerwonymi ścianami wąwozu do dużego wiszącego mostu prowadzącego do wioski Ghyakar. Podchodzimy łagodnie po płaskowyżu do kolejnego mostu za którym łączymy się ze starym szlakiem do wioski Samar (3660m npm) Nocleg w Samar  (Trekking, ok. 6 godzin)
  • Dzień 8 Trekking do Syangboche ze zwiedzaniem po drodze Chungsi Cave   
    Z Samar do Syanboche można łatwo powędrować drogą jezdną, ale znacznie ciekawszy jest szlak wiodący do Chungsi Cave – groty, gdzie w drodze do Tybetu medytował Padmasambhava (tyb. Guru Rinpocze). Po drodze trzeba przekraczać głębokie kaniony, ale widoki wynagradzają trud wędrówki. Nocleg w Syanboche (3800 m npm). . (Trekking 8-9 godz.)
  • Dzień 9 Piękny widokowo etap do wsi Ghemi
    Bardzo efektowny widokowo etap wiedzie przez kolejne przełęcze do wsi Ghemi (3520 m npm). Widoki zaczynają się już po kwadransie marszu na przełęczy Syanboche La. Po drodze mijamy liczne kolorowe czorteny. Przez wysoką przełęcz Nyi La (4010m) dotrzemy do dużej wsi Ghemi (3520 m npm), gdzie znajduje się klasztor buddyjski i najdłuższy murek modlitewny mani w Mustangu. W okolicy podziwiać też możemy wspaniałe czerwone klify. Nocleg w Ghemi.  (Trekking: ok. 6 godzin )
  • Dzień 10 Krótka wędrówka do wsi Drakmar
    Powędrujemy przez przełęcz w stronę czerwonych klifów ponad Drakmarem. Legenda głosi, że Guru Rinpocze zabił tutaj demona Balmo a pobliskie klify przesiąknęły jego krwią. Po południu spacer po wiosce i do jaskini znajdującej się w klifach ponad wioską. Nocleg w Drakmar (3700 m npm. (Trekking: ok. 2 godziny )
  • Dzień 11 Trekking przez przełęcze Mui La i Chogo La do Lo Manthang
  • Z Drakmaru czeka nas podejście na wysoką przełęcz Mui La (4170 m npm), skąd możemy mieć piękne widoki. Zejdziemy do wioski Lo Gekhar (3930 m npm), przy której jest najstarszy i jeden z najważniejszych klasztorów w Mustangu – Ghar Gompa. Według legendy budowa tego klasztoru, miała chronić przed demonami klasztor Samye w Tybecie. Kolejny etap to podejście na przełęcz Chogo La (4230 m). Tam ukaże się wspaniały widok na Lo Manthag – nasz dzisiejszy cel. Dotarcie tam z przełęczy potrwa dłużej niż się wydaje. Stolica Mustangu to ufortyfikowane, klimatyczne miasteczko o średniowiecznym charakterze z klasztorami buddyjskimi i domami o płaskich dachach otaczającymi pałac królewski. Przez Mustang biegł ważny szlak handlowy z Nepalu do Tybetu, który został ostatnio wznowiony. Nocleg w Lo Manthang (3840 m npm).  (Trekking: ok. 6-7 godzin )
  • Dzień 12 Festiwal Tidżi  w Lo Manthang – ceremonie, taniec mnichów, zwiedzanie klasztorów w Lo Manthang
    Lo Manthang, stolica dawnego Królestwa Lo, została zbudowana w XV wieku na płaskowyżu (3800 m). Osada otoczona jest 6-metrowym glinianym murem Główne zabytki znajdujące się w obrębie murów to pałac królewski i klasztory Jampa Lakhang i Thupchen Lakhang z XV wieku oraz klasztor Choede Gompa z XVIII wieku. Pałac  jest zamknięty dla zwiedzających, zajdziemy do klasztorów i powłóczymy się po zakątkach miasteczka. W Lo Manthang odbędzie się wielkie 3-dniowe święto. Festiwal rozpoczyna się od rozwinięcia trzypiętrowej thanki z namalowanym wizerunkiem Guru Rinpocze. Spędzimy trzy dni obserwując lokalne tańce i uroczystości. Lobowie – mieszkańcy Mustangu przybędą tu z odległych jego zakątków ubrani w tradycyjne stroje. Zobaczymy kobiety przystrojone tybetańską biżuterią, mnichów buddyjskich w odświętnych szatach i doświadczymy niezwykłej atmosfery tego święta. Nocleg w Lo Manthang.
  • Dzień 13 Festiwal Tidżi – ceremonie, taniec masek, zwiedzanie okolic Lo Manthang
     W okolicy na północ od Lo Manthangu odwiedzimy wykute w klifie zamieszkałe niegdyś groty Jhong i położone w okolicy klasztory Nyphu i Garphu. Po południu odbędzie się kolejna część festiwalu, wystąpią tancerze w maskach. Taniec masek Czam stanowiący główną atrakcję festiwalu opowiada mityczne historie o bóstwie Vajrakumara, które zabija złego demona i wprowadza w Krainie Lo spokój i harmonię. Nocleg w Lo Manthang.
  • Dzień  14 Ostatni dzień festiwalu Tidżi – walka z demonem
    Ostatni dzień festiwalu Tiji to walka z demonem przedstawionym jako kukła z ciasta i symbolizującym złe duchy oraz negatywną karmę mieszkańców miasta. Walczy z nim Dordże Jono, w którego rolę wciela się  mnich przebywający wcześniej w odosobnieniu. Noclegi w Lo Manthang.
  • Dzień 15 Przejazd do wsi Marpha, po drodze zwiedzanie wsi Tsarang 
    Ruszamy w drogę powrotną  z Mustangu. Terenowe samochody zawiozą nas najpierw do dużej osady Tsarang.  Na wzgórzu ponad wsią dominuje malowniczy klasztor z XVI wieku oraz czteropiętrowy zamek – stary pałac królewski. Dalszy przejazd do dużej wsi Marpha leżącej w dolinie Kali Gandaki. Nocleg w Marphie.
  • Dzień 16 Dalszy przejazd do Pokhary
    Drugi etap powrotu jeepami do Pokhary. Podróżować będziemy długo w dół doliny Kali Gandaki drogą poprowadzoną wzdłuż dawnego szlaku trekkingu Dookoła Annapurny. Po męczącej podróży odpoczynek nad jeziorem Phewa. Nocleg w hotelu w Pokharze.
  • Dzień 17 Przelot do Kathmandu, wycieczka do stupy Bodnath
    Poranny lot do Kathmandu. Po południu wycieczka do Bodnath – największej stupy w Nepalu. Wrócimy znowu do tybetańskich klimatów, bo w rejoie stupy mieszkają liczni  uchodźcy z Tybetu. Nocleg w Kathmandu.
  • Dzień 18 Zwiedzanie Doliny Kathmandu – dzień rezerwowy
    Ten dzień, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z programem, wykorzystamy na dalsze zwiedzanie Doliny Kathmandu. Nocleg w Kathmandu
  • Dzień 19-20 Powrót do Polski. Transfer na lotnisko i przelot do Polski

UWAGI

  • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
  • Kolejność zwiedzanych miejsc oraz miejsca noclegów mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora, np. z powodu warunków pogodowych.
  • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
  • Ilość uczestników 7-10 osób
  • Ceny obejmują przeloty Pokhara-Jomosom-Pokhara, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, polskojęzyczny przewodnik, w czasie trekkingu nepalski przewodnik
  • Ceny nie obejmują:
  • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Kathmandu – Warszawa od 4500 do 5500 PLN, wizy nepalskiej (50 USD), wyżywienia (ok. 500 USD), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (60 USD), zwyczajowe napiwki dla obsługi trekkingu (ok. 80-100 USD), usług tragarza ok 320 USD (1 tragarz na 2 osoby)
  • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone.