Nepal – TAJEMNICZE KRÓLESTWO MUSTANG


Szczegóły wydarzenia

 • Wyprawa - trekking, zwiedzanie. 20 dni. Cena: 6550 zł + 850 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GMS. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Kategoria: , ,

Niezwykła wyprawa prowadząca do leżącego przy granicy z Tybetem, na północ od masywów Annapurny i Dhaulagiri tybetańskiego królestwa Mustang. Powędrujemy starym handlowym szlakiem, którym ciągnęły niegdyś karawany z Indii do Tybetu. Do 1992 roku Mustang był niedostępny dla turystów, później mogła się tam dostać jedynie limitowana ilość około 1000 osób rocznie. Limity zniesiono, ale wciąż jest tam mniej turystów niż na popularnych trasach. Do dzisiaj rządzi tu król, a w niektórych miejscowościach można odnaleźć niemal średniowieczne klimaty.

Krajobrazy północnej strony Himalajów

Surowe i piękne krajobrazy tybetańskiego płaskowyżu: pustynne góry, głębokie malownicze wąwozy, fantazyjne wyrzeźbione przez naturę formacje skalne o przedziwnych kształtach przypominające gigantyczne organy lub baszty zamkowe. Niebo o głębokim odcieniu granatu i bardzo przejrzyste powietrze dodają wyrazistości górom o różnych odcieniach brązu. Wysoko ponad doliną Kali wznoszą się pokryte wiecznymi śniegami ośmiotysięczniki Annapurna i Dhaulagiri.

Unikalna kultura

Mustang zwany przez miejscowych królestwem Lo był przez wieki izolowany od zewnętrznych wpływów. Dzięki temu zachowała się tu pierwotna tybetańska kultura. Domy o płaskich dachach, ceglaste gompy – klasztory buddyjskie, klimatyczne uliczki w większych miejscowościach, bardzo dekoracyjne czorteny z charakterystycznym daszkiem chroniącym je przed deszczem i śniegiem, tajemnicze łapacze duchów nad drzwiami wejściowymi składają się na magię tego miejsca.

Niezwykły trekking

Wyjątkowy trekking biegnący doliną Kali Gandaki w głąb królestwa Mustang, do niedawna w ogóle niedostępny dla turystów, dziś limitowany wysokimi kosztami. Trasa biegnie z dala od utartych szlaków, wzdłuż malowniczej rzeki Kali Gandaki, która wyżej nosi nazwę Mustang Khola. Noclegi w namiotach, rozgwieżdżone niebo, wspaniałe widoki na tybetańskie krajobrazy i górujące nad nimi masywy Annapurny i Dhaulagiri oraz spotkanie z prastarą kulturą królestwa Mustang decydują o niezwykłym charakterze tej wyprawy. Efektowny widokowo przelot nad Himalajami rozpocznie i zakończy naszą wędrówkę do tajemniczego królestwa Mustang.

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

 • Dzień 1-2 Podróż do Nepalu. Przelot z Warszawy do Kathmandu. Wczesnym wieczorem spacer po mieście. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków Kathmandu.
  Załatwianie zezwoleń do Mustangu. Zwiedzanie najważniejszych zabytków Kathmandu: liczne pagody na Durbar Square, stary pałac królewski, rezydencja żywej bogini – Kumari. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu Swayambunath leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy, rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu. Nocleg w hotelu w Kathmandu.
 • Dzień 4 Przejazd wzdłuż Himalajów do Pokhary.
  Przejazd autobusem wzdłuż Himalajów z Kathmandu do Pokhary. Odpoczynek po podróży nad jeziorem Phewa u stóp masywu Annapurny. Spacer w okolicy jeziora. Nocleg w hotelu w Pokharze.
 • Dzień 5 Przelot nad Himalajami do Jomsom, pierwszy etap trekkingu do Kagbeni.
  Przelot z Pokhary do Jomosom (2750 m n.p.m.) wzdłuż doliny rzeki Kali Gandaki pomiędzy masywami Annapurny i Dhaulagiri. Wędrówka wietrzną doliną rzeki Kali Gandaki do tybetańskiego miasteczka Kagbeni z tradycyjną zabudową (2810 m n.p.m.) – bramy do królestwa Mustang. Widoki na ośnieżone szczyty Dhaulagiri, Nilgiri i Tilicho.(trekking 3 godz.)
 • Dzień 6 Wędrówka do Chele.
  Wkraczamy do niegdyś niedostępnego królestwa Mustang! Wędrujemy do wioski Chele (3050 m n.p.m.) mijając po drodze wioskę Chusang leżącą w wąwozie z formacjami skalne o czerwonych, żółtych i rudych barwach przypominające gigantyczne organy. Od wioski Chusang rzeka Kali Gandaki nosi już nazwę Mustang Khola. Widoki na masywy Annapurny, Dhaulagiri i zamykający dolinę Nilgiri. (trekking 5-6 godz.)
 • Dzień 7 Trekking z Chele do Geling.
  Z wioski wędrujemy malowniczym wąwozem z zapierającymi dech w piersiach widokami następnie przekraczamy dwie przełęcze z flagami modlitewnymi między którymi leży wioska Samar skąd widać masyw Anapurny i Nilgiri i dochodzimy do wsi Geling z pięknymi czortenami (3540 m n.p.m.) (trekking 6-7 godz.)
 • Dzień 8 Piękny widokowo etap do wsi Tsarang.
  Z Gelingu żmudny ale bardzo efektowny widokowo etap wiedzie przez kolejne przełęcze do Tsarangu (3560 m n.p.m.) Po drodze mijamy miejscowość Ghemi, gdzie kiedyś był obóz tybetańskich Khampów oraz najdłuższy modlitewny murek mani w Mustangu. W Tsarangu jest klasztor buddyjski i ciekawa stupa.(trekking 6-7 godz.)
 • Dzień 9 Docieramy do Lo Manthang – stolicy Mustangu.
  Pokonując kolejne dwie przełęcze z pięknymi czortenami dotrzemy już do Lo Manthang – stolicy Mustangu (3810 m n.p.m.). (trekking 4-5 godz.)
 • Dzień 10 Spacery po Lo Manthang i okolicy.
  Zwiedzanie Lo Manthang i okolic. Stolica Mustangu to klimatyczne miasteczko o średniowiecznym charakterze z domami o płaskich dachach otaczającymi pałac królewski, zwiedzimy też ciekawe klasztory buddyjskie. Przez Mustang biegnie ważny szlak handlowy z Nepalu do Tybetu, który został ostatnio wznowiony.
 • Dzień 11 Wędrówka do wsi Yara.
  Ruszamy w drogę powrotną po pokonaniu przełęczy Dhi (3920 m n.p.m.) stromo schodząc do wioski Dri . Po drodze wspaniałe widoki na wyrzeźbione przez wiatr brzegi rzeki. Podchodząc do wsi Yara (3560 m n.p.m.) możemy dostrzec skalne jaskinie. (trekking 5-6 godz.)
 • Dzień 12 Długi etap do wioski Tange.
  Etap przez płaskowyż z wspaniałymi widokami na Dhaulagiri do rzeki Ghechung Khola (3370 m n.p.m.). Niełatwe podejście na przełęcz (3900 m n.p.m.). ) i potem zejście do wioski Tange (3320 m n.p.m.). (trekking 6-7 godz.)
 • Dzień 13 Wędrówka z Tange do wioski Chuksang (2980 m np.m.) (trekking 6-7 godz.)
 • Dzień 14 Przejście do wioski Kagbeni (2810 m np.m.) (trekking 5-6 godz.)
 • Dzień 15 Ostatni etap trekkigu do Jomsom. Wędrówka wzdłuż doliny rzeki Kali Gandaki. (trekking 3 godz.)
 • Dzień 16 Przelot nad Himalajami do Pokhary, odpoczynek. Odpoczynek po trekkingu nad jeziorem Phewa.
 • Dzień 17 Powrót do Kathmandu, wycieczka do wznoszącej się ponad miastem stupy Swayambunath.
  Przejazd autobusem do Kathmandu. Po południu wycieczka do najstarszej stupy Nepalu – Swayambunath leżącej na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy, rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu. Nocleg w Kathmandu.
 • Dzień 18 Zwiedzanie królewskiego miasta Patan.
  Wycieczka do Patanu – królewskiego miasta będącego centrum sztuki newarskiej słynącego z wspaniałych drewnianych rzeźb. Oprócz licznych świątyń na placu królewskim zwiedzimy słynną Złotą Świątynię oraz pięciopiętrową świątynię Kumbeśwar.
 • Dzień 19-20 Powrót do Polski. Przyjazd do Polski

UWAGI

 • Organizator wyprawy Klub Podróży Horyzonty ul. Kaliska 23 lok. 2, 02-316 Warszawa
 • Wyprawa ma charakter trampingowy
 • Kolejność zwiedzanych miejsc oraz miejsca noclegów mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora, np. z powodu warunków pogodowych.
 • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
 • Ilość uczestników 7-10 osób
 • Ceny obejmują przeloty Pokhara-Jomosom-Pokhara, transport, noclegi, bilety wstępu, opłaty trekkingowe, ubezpieczenie kosztów leczenia, pilotaż
 • Ceny nie obejmują:
 • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Kathmandu – Warszawa od 3300 do 4000 PLN, wizy nepalskiej (40 USD), wyżywienia (ok. 450 USD), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (35 USD), zwyczajowe napiwki dla obsługi trekkingu (ok. 30 USD), usług tragarza
 • Autorzy programu: Katarzyna Mazurkiewicz, Andrzej Mazurkiewicz

Komentowanie jest wyłączone