Pakistan – WĘDRÓWKI W DOLINIE HUNZY


Szczegóły wydarzenia

 • trekking, zwiedzanie. 16 dni. Cena: 6950 zł + 300 USD
 • Termin:
 • Symbol wyprawy: GPH-2. Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty - ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
 • Kategoria: , , ,

Góry północnego Pakistanu należą do najpiękniejszych rejonów górskich Azji. Przez długie lata niełatwo było się tam dostać. Budowa drogi zwanej Karakorum Highway wzdłuż niełatwej  karawanowej trasy pamiętającej czasy Jedwabnego Szlaku sprawiła, że nie tylko ożył handel z  położonym w zachodnich Chinach miastem Kaszgar, ale również dużo łatwiejszy stał się dostęp turystów w rejon ośmiotysięcznika Nanga Parbat czy do niezwykle malowniczej i ciekawej doliny rzeki Hunzy przecinającej Karakorum z północy na południe. A z biegiem lat powstała tu całkiem dobra infrastruktura turystyczna

Karakorum Highway

Budowa Karakorum Highway – drogi zbudowanej przy znacznej pomocy Chin, twała ponad 20 lat, Dzięki ukończonej w 1980 roku Karakorum Highway możemy dzisiaj stosunkowo łatwo dotrzeć do niezwykłych miejsc w pakistańskich Himalajach i Karakorum. Podziwianie wspaniałych widoków górskich jest już dostępne nie tylko dla eksploratorów, którzy zdecydowali się na wielotygodniowe ekspedycje.
Szosa zaczyna się na równinach północnego Pakistanu, skąd prowadzi początkowo wzdłuż rzeki Indus docierając do podnóży Nanga Parbat. W okolicach miasta Gilgit żegna się z Himalajami i prowadzi wzdłuż rzeki Hunza najpierw w rejonie pięknego siedmiotysięcznika Rakaposhi, dalej przez rejon historycznego księstwa Hunzy do olbrzymiego lodowca Batura i wysokiej przełęczy Khunjerab na granicy z Chinami.

Baśniowa łąka u podnóża Nanga Parbat

Wyruszając  w Karakorum Highway na poszukiwanie wspaniałych górskich widoków grzechem byłoby pominąć miejsce zwane Fairy Meadow czyli baśniowa łąka. Dostać się tam można jedynie terenowymi samochodami przepaścistą górską drogą, która wspina się wysoko w rejon lasów porastających zbocza pod północną ścianą Nanga Parbat. Po ekscytującym przejeżdzie czeka nas dalsza wędrówka w górę przez iglasty las, która skończy się na niezwykle urokliwej polanie z widokiem na ośmiotysięcznik. Na Baśniowej Łące powstała całkiem pokaźna osada drewnianych domków, w których można zanocować bez potrzeby zabierania ze sobą namiotów. Z polany – zwłaszcza o poranku – roztacza się wspaniały widok na błyszczący w słońcu lodowy masyw. Jeszcze lepsze widoki na Nanga Parbat i spływający z niej lodowiec Raikhot zobaczymy po podejściu do bocznej moreny lodowca.

Dolina Hunzy

W okolicach Gilgitu Indus skręca na wschód w stronę Baltistanu a Karakorum Highway wiedzie dalej na północ doliną rzeki Hunza. Dolina się zwęża, jest tu wiele wiosek tworzących zielone oazy w pustynnych górach. Co jakiś czas otwierają się kolejne widoki na wznoszące się wysoko w górze szczyty Karakorum. Największą oazę w Hunzie stanowi miasteczko Karimabad i pobliskie wioski..
Ta okolica  słynie z wspaniałych sadów morelowych, których owoce latem suszą się na dachach wyścielając je pomarańczowym kobiercem. Sady morelowe wyglądają zjawiskowo wiosną gdy pokryte różowymi kwiatami. Magiczna pora to późna jesień gdy liście moreli przebarwiają na czerwono i pomarańczowo wspaniale uzupełniając się z żółtymi liścmi topoli. Karimabad byl stolicą rządzonego przez mira księstwa Hunza, które obejmowało znaczną część Doliny Hunzy. Pozostały z tamtych czasów obronne forty Baltit i Altit. naprzeciw Karimabadu w dolinie położonej u stóp Golden Peak podziwiać możemy lodowiec Hoper – najszybciej poruszający się lodowiec w Karakorum. Podróżując dalej na północ napotkamy powstałą niedawno wskutek osuwiska atrakcję – turkusowe jezioro Attabad. Dalej jest coraz piękniej, nad wioską Passu zachwycają skalne iglice, pojawiają się kolejne lodowce w rejonie masywu Batura a na rzece Hunza pozostały słynne wiszące mosty, na których możemy sprawdzić możliwości naszego błędnika..

RAMOWY PROGRAM PODRÓŻY

Dzień 1 Wylot z Polski
Spotkanie grupy na lotnisku w Warszawie. Podróż lotnicza do Pakistanu

Dzień 2 Zwiedzanie Islamabadu
Przylot do Islamabadu, zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek po podróży. Popołudniu zwiedzanie miasta m.in. Meczetu Króla Fajsala i wjazd na wzgórze Margala, skąd zobaczymy panoramę miasta. Nocleg w Islamabadzie.

Dzień 3 Przejazd do Chilas
Wczesnym rankiem wyjazd w długą podróż do Chilas. Będziemy jechać słynną Karakorum Highway wzdłuż rzeki Indus, po drodze obejrzymy petroglify w wiosce Shatial. Nocleg w Chilas (1265 m npm).

Dzień 4 Przejazd i wędrówka do Fairy Meadows (trekking, 2,5-3 godz.)
Krótki przejazd do mostu Raikhot na Indusie, gdzie przesiądziemy się do jeepów. Emocjonujący przejazd krętą górską drogą do wioski Tato i trekking leśną ścieżką do położonej 600m wyżej Fairy Meadows (3300 m npm). Nocleg w domku.

Dzień 5 Wycieczka na punkt widokowy pod Nanga Parbat (trekking, ok. 5 godz.)
Mimo, że już widoki z Fairy Meadows na Nangę Parbat są wspaniałe, warto podejść do punktu widokowego za Beyal Camp dla jeszcze bliższego widoku południowej ściany i lodowca Raikhot. Powrót tą samą drogą na nocleg w domku.

Dzień 6 Podróż do Karimabadu w dolinie Hunzy (trekking, 2 godz.)
Zejście z Fairy Meadow i zjazd jeepami na dół do Karakorum Highway. Przejazd do Karimabadu. Po drodze miniemy miejsce, gdzie łączą się ze sobą trzy łańcuchy górskie Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Przy dobrej pogodzie będą czasem widoki na Nanga Parbat i Rakaposhi. Nocleg w Karimabadzie (2500 m npm).

Dzień 7 Zwiedzanie stolicy dawnego królestwa Hunzy
Zwiedzanie odrestaurowanych fortów Baltit w Karimabadzie i Altit w pobliskiej wsi należących do władców (zwanych mirami) dawnego królestwa Hunzy. Pospacerujemy też wzdłuż kanałów nawadniających i przed zachodem słońca wiedziemy do położonego na wzgórzu hotelu Eagle Nest, przy którym jest świetny punkt widokowy na dolinę Hunzy i wznoszące się nad nią lodowe szczyty. Nocleg w Karimabadzie.

Dzień 8 Trekking do Ultar Meadow (trekking, 7-8 godz.)
Szlakiem, który rozpoczyna się przy forcie Baltit, powędrujemy najpierw wzdłuż kanału irygacyjnego do ujścia kanionu, skąd początkowo stromym i śliskim terenem pójdziemy w górę na próg doliny Ultar. Dalej eksponowaną ścieżką wykutą w zboczu doliny i pod koniec łatwiej dotrzemy do zielonej łąki w pobliżu lodowca Ultar spływającego spod Ultar Peak (3270m npm). Powrót tym samym szlakiem, 800 m w dół do Karimabadu. Nocleg w Karimabadzie.

Dzień 9 Przejazd do Passu, jezioro Attabad i wędrówki na punkty widokowe (trekking, 3 godz.)
Dalszy przejazd Karakorum Highway do wsi Passu. Przejedziemy obok 1000-letniej wioski Ganish, obejrzymy petroglify na świętej skale Hunzy (Haldeikish) i dotrzemy nad jezioro Attabad powstałe wskutek wielkiego osuwiska w 2010 roku. Popłyniemy łódką na krótką przejażdżkę a jeżeli pogoda dopisze powędrujemy na pastwisko Baskochi położone wysoko nad jeziorem, aby podziwiać wspaniały widok z góry na jezioro. Zajrzymy do wioski Gulmit z zabytkowym starym domem. W wiosce Hussaini i Passu zejdziemy do rzeki zobaczyć słynne wiszące mosty. Nocleg w Passu (2500 m npm).

Dzień 10 Trekking przez Yunz Pass do lodowca Batura i powrót do Passu (trekking, 7-8 godz.)
Całodniowy trekking z pięknymi widokami na okolice lodowców Passu i Batura oraz słynne z urody strzeliste szczyty Passu Cones. Wyruszymy z wioski Passu najpierw do jeziorka Passu u podnóża lodowca o tej samej nazwie, skąd nasz szlak pnie się w górę na przełęcz Yunz (ok. 3000m npm), skąd zrobimy wycieczkę na Zard Sar – punkt widokowy na dolinę Hunzy ze wznoszącymi się nad nią Passu Cones i lodowiec Batura. Stromo w dół zejdziemy w stronę lodowca Batura do chatki Yunzben i pustynną dolinką ablacyjną przy lodowcu zejdziemy do Passu. Nocleg w Passu.

Dzień 11 Borit Lake i wycieczka wzdłuż lodowca Passu, lodowiec Hoper, Minapin (trekking, 4 godz.)
Przejazd do Hussaini, gdzie skręcimy w boczną drogę do jeziorka Borit. Powędrujemy moreną boczną, która wznosi się nad jeziorkiem i odziela je od lodowca Passu. Towarzyszyć nam będą piękne widoki na wysokie szczyty grzbietu Batura w Hindukuszu. Po powrocie do samochodu przejazd do wsi Hoper w dolinie Nagar w Karakorum. Spacer do niedawno otwartej Cafe de Glacier, skąd widoki na lodowiec Hoper. Dalszy przejazd do Minapin. Nocleg w Minapin (2070 m npm).

Dzień 12 Przejazd do Gilgitu, spacer po mieście i okolicy
Poranny widok z wioski na górującą nad nią Rakaposhi. Po śniadaniu wyjedziemy do Gilgitu zatrzymując się po drodze na kolejnym punkcie widokowym na Rakaposhi. Z Gilgitu udamy się na obrzeża miasta do Buddy Kargah – płaskorzeźby na skale pamiętające czasy buddyzmu na tych terenach. Później udamy się na spacer po bazarowych ulicach miasta. Nocleg w Gilgicie (1500 m npm).

Dzień 13 Lot do Islamabadu, wycieczka do kompleksu archeologicznego Taksila
Poranny przelot do Islamabadu (w razie niepogody i odwołania lotu przejazd do Besham).
Po zakwaterowaniu w hotelu wyjazd do położonych za miastem ruin starożytnego buddyjskiego miasta Taksila (zabytek UNESCO). Zajedziemy też do sąsiadującego z Islamabadem miasta Rawalpindi, które nie jest tak nowoczesne, ale ma klimatyczne bazary między innymi z dekoracjami dla strojnych jak choinki pakistańskich ciężarówek. Nocleg w Islamabadzie.

Dzień 14 Przejazd do Lahore, zwiedzanie miasta
Przejazd do Lahore – stolicy prowincji Pendżab. Zwiedzimy kawałek starego miasta z Delhi Gate i meczetem Wazir Khan. Wieczorem zajrzymy na ulicę ze słynnym miejscowym street food odwiedzimy restaurację w bogatej kamienicy – haveli, skąd zobaczymy nocne widoki na fort i wielki meczet Badishahi. Nocleg w Lahore

Dzień 15 Ciąg dalszy zwiedzania Lahore, ceremonia zamknięcia granicy w Wagah
Rano po śniadaniu pojedziemy do zadbanego parku otaczającego nowoczesny pomnik Meenar-e Pakistan w formie minaretu. Następnie udamy się na zwiedzanie meczetu Badshahi i pobliskiego wielki fortu. Obejrzymy jeszcze buddyjskie zabytki w Muzeum Lahore a na koniec pojedziemy na granicę z Indiami obejrzeć teatralną ceremonię zamknięcia granicy. Późnym wieczorem wyjazd na lotnisko.

Dzień 16 Powrót do Polski
Wylot z Lahore, przelot do Polski.

UWAGI

  • Organizator wyprawy Organizator wyprawy: Klub Podróży Horyzonty – ul. Przedwiośnie 2B/93, 30-502 Kraków
  • Wymagane jest dobre zdrowie i kondycja
  • Ilość uczestników 8-12 osób
  • Autor programu: Andrzej Mazurkiewicz
  • Ceny obejmują: wynajęty transport, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zaproszenie konieczne do uzyskania wizy, opieka polskiego oraz lokalnego przewodnika, ubezpieczenie KL, NW, składkę TFG, podatek VAT
  • Ceny nie obejmują: biletu lotniczego: Warszawa – Islamabad – Lahore – Warszawa ok 3500-4000 PLN, wizy pakistańskiej: 35 USD,  napiwków: ok. 80 USD

Komentowanie jest wyłączone.